Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorsiklet Elektiriği--Elektrikten Anlayanlar..?

Motovento
    REKLAM ALANI

Şimdi arkadaşlar elimizde 4 tane bobin bu bobinler stator içinde resimdeki gibi..

şimdi

Her bobini + uçlarını ayrı ayrı kablo ile dışarı aldım ve bunları dışarıda birleştirdim ama 1 tek bobinin verdiği ışık ile 4 ü nün verdiği ışık gücü aynı şimdi ben bu 4 bobini nasıl bağlarsam en çok verimi elde edebilirim ?

NOT: sizden bir isteğim var bana diğer motorlardaki stator bobinlerinin nasıl bağlandğını söyleyebilir misiniz ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    olayı pil olarak düşünürsen..
    bir pilin artısını diğerinin eksisine,onun artısını,sonrakinin eksisine...
    gibi.. yani seri bağlarsan pillerin amper değeri değişmeden voltajını yükseltirsin...4x1,5 : 6 volt enerjin olur...

ama tüm pillerin artılarını biyere - lerini bi yere bağlayarak yani paralel bağlarsan voltajın değişmeden yani, 1,5 volt olarak ama bir pilin amper değerinin 4 katı amperde 1,5 voltluk bir pil elde edersin....

senin bu şema sadece amperi kuvvetli vermesi amaçlıdır..sonuçta seri bağlayamazsın....yani ampulün hep aynı ışığı verir..ama 2. bir ampul bağladığında oda aynı ışıkla yanar...
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    samet bende aynı şeyleri yazacaktım.sen benden evvel davranmışsın

Karşılıklı olanlarımı seri bağlamam lazım yoksa sıra ile mi bağlayayım seri şekilde (Çünkü etrafında mıknatıs dönerken + üreten bir bobin mıktanısın hareketi ile -+ -+ -+ -+ diye üretme yapıyor ya stator bobnilerinde..)(Bu bnm yapımım bir stator olacak inşlh yardımınız ile)

mayildiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 abs
    ikili gruplayarak da bağlaya bilirsin. 2'şer tanesini seri bağlayıp bu iki grubuda birbirine paralel bağlarsan hem voltajı hem amperi arttırırsın.
    Ancak elde edeceğin voltaj elektrik sistemine uygun mu değil mi iyi bilmek lazım. Tesisatı yakabilirsinde
    Haksızlığın önünde eğilmeyin, hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    burada motosikletin şasesi yani tüm gövdesi (-) kutup olacağından seri bağlayamazsın...birinin (+) sını diğerinin (-) sine bağlamaya kalktığın an kısa devre olayı olur..
    ama bobin çıkışları ayrı ayrıdır,motosikletin şasesine gelmeden önce içerde seri bağlayıp en son (-)yi motosikletin şasesine bağlarsan , o zaman olur...
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)