Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Bu Kadar İNSAFSIZ Olmayalım...

Motovento
    REKLAM ALANI
    Free_AnGeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250r '' ReD DraGoN ''
    Alıntı bY_aLp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kimse sana yardım etme mecburiyetinde değil eder veya etmez
    Hocam yazdıklarına Senin açından Bakmasamda bir şekilde katılıyorum sana ... Bu zamanda insan Yolda kalana Darda kalana Yardım etmekten çekiniyor Hatta bilerek ve isteyerek yardım etmiyor .. O dereceye gelmişiz. Lakin iyi bir motorcu iyi bir sürücü Yolda birini görünce motoru çekip yapabileceği birşey olmasa teknik bilgisi olmasa bile '' hocam sorun nedir '' diye sorması bile yeter ...

Artık milyonlarca motosiklet sürücüsü var he adam akıllı kaç kişi var diye sorulursada milyonlarca kişiden 1000 kişiyi bulmaz..
    ''Bir adamı sabah gördüğümde tesadüf olarak kabul ederim, öğlen aynı adamı bir daha görürsem kuşkulanırım. Akşam karşılaştığımızda tereddütsüz silahımı çekip vururum. Tesadüflere inanmam '' Al Capone

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    efendi gibi benzinini alaydın,
    ele avuç açmayaydın.

sonra bana yardım etmediler diye insanları tenkit ederek,
    ahlaki değerlerini sorgulamayaydın.

kimse kendisini ve karşısındakini kandırmaya çalışmasın.
    kimsenin kimseye hiçbir konuda "yardım" etme zorunluluğu yoktur.
    kimse de imseye karşılıksız yardım etmez.
    karşılıksız olduğunu söyleseniz de, düşünseniz de muhakkak bir "çıkar" vardır altında.

misâl;
    yolda benzini bitmiş birisini gördüm,
    yardım ettim, herhangi bir karşılık talep etmedim,
    yoluma devam ettim.

buradaki "çıkar" ım nedir ?

not: darda olana el vermek insanlığın erdemindendir.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

Zippo's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 600F ABS
    Alıntı bY_aLp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kimse sana yardım etme mecburiyetinde değil eder veya etmez
    Heralde kimse yardım etmek zorunda değil de bu yorum neyin nesi yani şimdi saçmalamışsın.Yardım etmek zorunda değiller ama yardım etmeseler bile bi sormaları gerekir.O zaman biz niye bu sitedeyiz birbirimizin sorunlarına çare bulmaya çalışıyoruz tonla bilgi paylaşımı yapıyoruz bunlar da bi yardımdır.Hangi psikolojiyle yaptın bu yorumu anlamadım

Motosikleti
    cin çan con
    valla arkadaşlar ben iki kez yolda kalan motorcuya yardım etmeye çalıştım.
    birincisi; yolda kalmış motoru ittiriyordu, geri döndüm yardıma ihtiyacın varmı dedim. yardıma ihtiyacım yok dedi. bende ordan ayrıldım.

ikincisi; yine yolda kalmış bir motorcu, motoru yokuş yukarı ittiriyordu. yardıma ihtiyacın varmı dedim. adam var dedi benzinim bitmiş dedi. bende herzaman yanımda taşıdığım yarım litre benzini motorcuya verdim. motoru çalıştı biraz konuştuk ve ayrıldık.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    eskiden bu sitede yardım ettiklerimizin teşekkürleri yayınlanırdı....
    o eski bilinç ilerleyeceğine, yardım edilmediği için sitem edeni yerin dibine sokmaya çalışanlar; yardım her kişiye lazım olur.

motorculuk ruhu bindiğin motorda değil, o motosikletin temsil ettiği anlamlardadır...

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:09 ----------

Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nerden ciktin sen sürpriz yumurtadan mi? Ne isin var bilgi ve tecrubenin paylasildigi bir ortamda, dersem tipki senin dusunce tarzinda bir insan olurum degil mi? Sen simdi sokakta gordugun hayvanlari da tekmelersin diyerek saygi ve sevgilerimi iletiyorim sana genc...
    bu arada "yeniden hoşgeldin" kardeşim
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    motorcunun halinden sadece motorcu anlar diye bir söz öğrendim motosiklet kullanmaya başladığımdan beri.

ben olsam durup sorar, petrol ofisinden benzin alır sana geriye getirirdim, sonuçta 15 - 20dk'ya mal olurdu benim için.

orda geçenlerin yardım etme mecburiyeti yok tabiki ama buraya yazılan yorumlar daha üzücü.

sanki ne halin varsa gör gibisinden.

umarım bu arkadaşlar bir gün yolda kalmazlar.
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

yasinim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Daelim Roadwin 250r
    Abicim walla antalyayı bilmem de Ankarada motor kullanmak çok zevkli iki kere yolda kaldım kurye dahil tüm motorcular durdu. birde en güzeli her 5 dk da bir tanısan da tanımasan da korna çalıyosun çok güzel oluyo motorkardeşliği burda baya yaygın..
    Bende hakkın kaldıysa sevildiğin yıllara say...

BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yazmanın kötü bir yönü var arkadaşlar. Mimikler ve tonlama mümkün olmadığı için bazen yanlış anlaşılabiliyor insanların yazıları. O arkadaş durum tespiti yapmış, iyi niyetli olduğu kabulünden yola çıkmak lazım. Malumun ilamı olmuş biraz ama fikrini beyan etmiş sonuçta.

Bazen hızla yol alırken durmak mümkün olmayabilir. İnsanlık halidir, fark edilemeyebilir. Acilen bir yere yetişmek zorunda olunabilir. Geçen motorun sürücüsü acemi olabilir. Elbette, "baksın başının çaresine, bana ne" diyen biri de olabilir ama bu bence ilk değil, son ihtimaldir.
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

htmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Twister - honda cbf 150
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ele avuç açmayaydın.

karşılıksız olduğunu söyleseniz de, düşünseniz de muhakkak bir "çıkar" vardır altında.

misâl;
    yoluma devam ettim.

Darda kalana, yolda kalana, zor durumda olana yardım ettiğinde onun yüzündeki gülümsemeyi görmek veya bir Güzel söz duymak onu o zor durumdan kurtarmak bile bana sonsuz huzur verir. Yaşamanın güzel olduğunu hatırlatır insana. Kendimi iyi hissettirir; ewet ben bu işten çıkar sağlarım kendime, çünki kendimi iyi hissederim. Çıkarım bu işte.. Maliyeti nedir, bana olan zararı nedir? Etraftakiler alnıma Enayi yaftasınımı yapıştıracaklar umurumda değil.. ben çıkarıma bakarım, Menfaatimi doyururum elimden geldiğince mutlu olmak adına etrafımdakilere yardım etmeye çalışırım.
    Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür.

Motosikleti
    KYMCO LİKE 125 cc '2011
    ele avuç açmayaydın.

misâl;
    yoluma devam ettim.

Her şey maddi çıkar değildir.
    [COLOR="DarkRed"][U][I][B]" ... [COLOR="Navy"]motosiklet[/COLOR] üstünde ölürsenizde her [COLOR="Black"]motosikletçi[/COLOR]'nin istediği gibi görevinizi tamamlamış olursunuz."[/B][/I][/U][/COLOR]

cenkşenver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    301 mz kawasaki en 500 gitti honda 600f geldi
    onu bunu anlamam bende kaldım makineyle 350 küloyla yolda duranda oldu yardım edende sen durarsan başkasıda durur mobilet bile olsa yardımihtiyacı olsun elimden geleni yapar insanlıgımı öldürmem h adam kalmış motoru calışmaz anlamasın arızalı oldugunu niye durasın sen el ettinde durmadılarsa onlar insan yavrusudeyildir dostum

seckin_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw R1150GS Adv
    ele avuç açmayaydın.

5 yaşındaki çocuğa akıl verir gibi "öyle yapmayaydın da böyle yapmayaydın da vs vs" ... Halamın bıyığı olsa amcam olurdu misali...
    Bir arkadaşımız maduriyetini dile getirdiğinde böyle yerin dibine sokacaksak ne işimiz var bu sitede? Niye burda mesajlaşıyoruz?

Bazıları sırf ego tatmini için giriyor sanırsam...
    FOR THE HORDE...

BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Seçkin'im, sen o yazıyı yanlış anlamışsın
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

seckin_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw R1150GS Adv
    Yoo gayet doğru anladım ...
    FOR THE HORDE...

cenkşenver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    301 mz kawasaki en 500 gitti honda 600f geldi
    eskiden motorcu matorcuyla korna selamı alıp verirdik adamlara selam cakıyon bişeymi oldudiye duranlar var ben derim tüm motorcular bir dir yardımsa yapın iyilik yap at denize kul bilmez se allah bilir.

Carbon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yol verdim gitti.
    Zonguldak'tan Eskişehir'e arabayla giderken otobanın ortasında araba stop etti.Dağın başındayız, servis 40 km, otobana girmesi ayrı dert, çıkması ayrı dert.Kaç paraysa vericez artık deyip tam servisi arayacakken karşı şeritteki yol yapım çalışmasında çalışan 2-3 kişi koşa koşa geldiler.Abi bakalım sorun neyse dediler.Yol yapım makinelerinin motorcularıymış.1 saat uğraştılar, ve yaptılar.Adama resmen zorla para vermeye çalıştım almadı.O gün gerçekten insanlık ölmemiş dedim...

Soykan67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Yardım etmek zorundamı tarzlarında yerin dibine sokmuşsunuz arkadaşı.Motorcu motorcuya yardım etmeli arkadaş.Motorcu vicdanlıdır.Yardım etmek zorunda olduğunu hisseder.Etrafta yazlıkçılar, tatlı su motorcuları ve motosikleti sadece gösteriş amacıyla kullanan insanlar çoğaldı.Ankara'da bazen motorcu arkadaşlar bana selam veriyor tanımıyorum ama bende selamımı veriyorum.Hoş bir davranış bence...Gerçek motorcu ruhu işte budur.

Motosikleti
    KYMCO LİKE 125 cc '2011
    Alıntı Carbon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zonguldak'tan Eskişehir'e arabayla giderken otobanın ortasında araba stop etti.Dağın başındayız, servis 40 km, otobana girmesi ayrı dert, çıkması ayrı dert.Kaç paraysa vericez artık deyip tam servisi arayacakken karşı şeritteki yol yapım çalışmasında çalışan 2-3 kişi koşa koşa geldiler.Abi bakalım sorun neyse dediler.Yol yapım makinelerinin motorcularıymış.1 saat uğraştılar, ve yaptılar.Adama resmen zorla para vermeye çalıştım almadı.O gün gerçekten insanlık ölmemiş dedim...
    [COLOR="DarkRed"][U][I][B]" ... [COLOR="Navy"]motosiklet[/COLOR] üstünde ölürsenizde her [COLOR="Black"]motosikletçi[/COLOR]'nin istediği gibi görevinizi tamamlamış olursunuz."[/B][/I][/U][/COLOR]

Motosikleti
    Yamaha xt 600
    konuyu açan arkadaşım moralini bozarlar hemen aldırma... Yardım etmez ve tarzı yorum yapan adamlar motorcu değil buna emin ol.Motorculuğun ruh işi olduğunu bakalım ne zaman anlayacaklar.İki elim kanda olsa durur yardım ederim.Motorcu olmam ve bu ruhu taşımam mecburiyetimdir ve bundan onur duyarım.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    tek tek cevap yetiştirmek mizacımda olmadığından,
    sorudan sonrasına devam edeceğim.

herhabgi maddi çıkar gözetmeksizin yapılacak yardımdan kişinin çıkarı ya da faydası "vicdan" olgusunun vereceği rahatsızlık duygusundan kurtulmaktır.
    konuyu biraz daha açmak için vicdan olgusunun tanımını yapmak gerekir.
    eric fromm vicdanı ikiye ayırmış bir tanesi;
    bizim memnun etmek istediğimiz ve öfkelenmesinden korktuğumuz bir otoritenin içimize yerleşmiş sesi olan “otoriter vicdan”dır.

diğeri insancıl vicdan, neyin insanca ve neyin insanlığa aykırı, neyin hayata yararlı ve neyin zararlı olduğu hakkında sezgi yoluyla bizi uyarır.

maddi bir çıkarınız olmasa dahi toplum içerisindeki yerinizi korumak için otoriter vicdanınızı bir şekilde tatmin etmeniz gerekmektedir.
    bu da toplumun kendi genel ahlak, örf, kültürel kriterlerinin bireye öğretilmesi sonucu ulaşılan yargı ve sonuçların davranışa dönüşmesine neden olur.
    esas itibari ile otoriter vicanın temeli ödüllendirme ve cezalandırmaya dayanır.
    sizin kendini kötü hissetmenizin sebebi bir şekilde eyleminizden ya da eylemsizliğinizden dolayı cezalandıralacağınızı düşünmenizdir.

gelelim arkadaşın söyleminden benim anladığıma;
    "eğer yolda motosikletini iten birisini görsem durur yardım ederim ama ben aynı durumda kaldığımda aynı yardım bana yapılmadı"
    ne diyeyim güzel kardeşim dünya böyle bir yer.
    (geçenlerde veliahtım düşüp dizini biraz acıttı bana dönüp "canım acıdı" dedi. "alışsan iyi olur evlat dedim çünkü dünya böyle bir yer)

burada "evet duralım,yardım edelim" nidaları ile ahlak dersi vermeye çalışsak da esas eylem o durumda kaldığımızda belli olur.
    tekrar edeyim yardım beklemek doğaldır ama birilerinin sana yardım etmek zorunluluğunda olduğunu düşünmek doğallıktan ziyade bencillik içerir.
    "iyilik yap iyilik bul" söyleminin altında yatan karma felsefesi nazarımda insan denen yaratığın sosyal bir hayata sahip olmasından dolayı türün devamını sağlamaya yönelik söylemlerden bir tanesidir.
    yani işin özü güzel kardeşim.
    gönül ister ki dara düştüğünde uzanan el çok olsun ama öyle değil, bak mesela bu forum içerisinde somali ile ilgili bir konu var.
    biraz onu oku.
    bir de bak bakalım halen köküne kıran girmiş haiti ile somali arasındaki fark nedir ?
    işte insan böyle bir yaratık.

yanlış hatırlamıyorsam Oğuz Atay üstadın sözüdür; İnsan, ağaçları kesip kağıt yapan ve o kağıtların üzerine "ağaçları koruyalım" yazandır.

umarım konuyu dağıtmamışımdır ve bazı sorularınıza cevap yahut yeni sorular katabilmişimdir.

dip not: brilerine yardım için durduğumdan dolayı bir kaç kez soyulma ve öldürülme tehlikesi atlattım.
    yolda kalmış bir motorlu görür isem korna ya da selektör ile dikkatini çekerim el ederse dururum.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)