Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Şehirde Scooter Kabusu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kanuni Ronny
    Merhaba Değerli Forum Uyeleri Yaklaşık 2 Hafta Evvel Kanuni Ronny Scooter Aldım.

Bursa da Çalışıyor Yaşıyorum.
    Fakat Trafikte Scooter Kullanamaıyorum.
    Sinyal veriyorum Korna Çalıyorum Bir Araç Yol vermiyor.
    Dönmem Gereken Yerlerden dönemiyor gidip 500 metre ilerden dönmek zorunda kalıyorum.
    Kamyonlar bile 60-80 Km ile gidiyor.Malum motosiklet iki teker denge ister en ufak cukur parcalı Asfaltta Resmen tökezliyor.
    Böyle giderse En Sonunda Atv Alacağım.

En Azından Yol Vermemezlik Görmezden gelme yapamazlar.
    Sizinde Konu Hakkında Yorumlarınızı Bekliyorum.
    Bir heves deyip 2000 TL verip Aldığım Scooter ile trafik resmen işkenceye dönüşüyor.

Ufak tefek biri değilim 1.85 boy var ama gel görki ne araçlar ne kamyonlar görmüyorlar.

Atv lere Baktım Marka Çok Ama Sorun On Road Off Road olayı.
    Plakasız olanlar (Off Roadl) Güzel Hesaplı 300-4000 TL civarı 150cc ve Pumarex L4200 var 4.400 TL
    Bunların Trafiğe çıkması yasakmış vergisi yok bu nedenle köy kasaba için Alın diyorlar.

Plakalı Olanlar (On Road)
    Güzel ama Sorun Vergisi.Araba vergisine yakınmış.Bazılar Çin Mallarında Motosiklet yazıyor ucuzdur demiş.
    Bazıları motosiklet yazsada bunun marka modeli yazıyor.4 Tekerlekli Motosikletmi olur.Vergi yukselir demiş.
    Aklımda Olanlar
    1)Pumarex L4 150cc-11 Hp-Hava Soğutmalı>3.500 TL ---4.100 TL On Road Plakalı Modeli

2)Pumarex L4 200cc-14 Hp-Yağ Soğutmalı>4.400 TL---5.400 TL On Road Yani Plakalı Modeli

3)Motoran Farmer 150cc-9.8 Hp-Hava Soğutmalı>3.890 TL

4)Apaçi 150cc Atv ler 8.1 Hp-Hava Soğutmalı> 3.300TL-4.100 TL On ROad Plakalı Versiyonu
    On Road
    Off Road
    Neyi Beğenip Seçersen Seç,Aklın Hep Seçemedigin de Kalır :-(.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    henuz yok
    ben 5 yıl once kullandım da bunla sehır ıcın trafıkte araç olarkmı gerçekten kulalnmayı dusunuyosun bıdaha bıdaha bıdaha dusun

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Bence ATV'ler trafikte motosiklete göre daha tehlikeli. Araba kullanırken bir kaç kez ATV'ye denk geldim. Daha alçak olduğu için daha az dikkat çekiyor. Hem de tehlikeli bir durumda kaçma ihtimali daha az.

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Bence senin scooter seçimin yanlış.
    Al bi 400, 500cc lik scooter birde o zaman çık trafiğe ve olacakları gör.
    "Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

Motosikleti
    henuz yok
    atv ne ıçın nerde ne amaçla kulalnıldıgını bılıyosun dımıı.atv tarfık aracı dgıl onların kulanımı doga ıçın çoğunlukla doğa severler kullnıyo gezı turlarnda kıralanıyo trafikte kullanılması helekı trafığı yogun olan şehirler için gel vazgeç bu arzundan dvm scootere e ıyısı bıde kendını akıllı zanneden bırı yarışmaya kalkışır hele bıde sıkıştırır daha kötü olur.allah korusun vazgec bu sevdadan.yınede sen bılırsın

Motosikleti
    Kanuni Ronny
    Herkes Atv ile Sıkışık Trafikte Tehlikeli Olur Vazgeç Demiş.
    Fakat; Scooter 2 Tekerlekli ve Kıyıdan Gitsemde arabalar Resmen Görmüyor Sıkıştırıyorlar.
    Hal Böyle Olunca 4 Tekerlekli Sıkıştırma Derdi Olmayan Bir araça yani atv ye geceyim dedim.
    Tekrar düşünsem iyi olacaka ama Şu var.
    Bana Trafikte sinyal Korna çaldığım Halde yol vermeyen bir şehirde 2 tekerlekli bir scooter isterse 600cc Olsun ne işe yarar.
    nerde kaldı bu iki teker sevgisi Zevki.
    Motor Suan 300 km de inanın yavaş gitmiyorum Çoğu zaman 40-60-80 buna rağmen kamyonlar bile 80 den fazla gidiyor veya
    ben en sağda iken 3 şeritli yolda resmen 4 araç gidiyoruz yani çukur vb. bir şeye takılıp tekerlerde ufak düşmekten korkuyorum.

Motosikleti
    honda cbf 150
    bence bir otomobil edin

Motosikleti
    Mondial 125 zn...Ufukta cbr 125 r : )
    ATV'yi şehiriçi kullanım için alacaksanız tekrar ve tekrar düşünün derim.Nice insanlar bir heves atv alıp daha sonrasında elimden nasıl çıkarırım diye kara kara düşünüyor biliyor musunuzSanıldığının aksine Atv'lerin asfaltta manevra kabiiyeti oldukça zayıftır.Yani Allah korusun ufacık bir virajı alamayarak devrilebilirsiniz.Ayrıca jeep vergisiyle eşdeğer olan Atv'ler var diye biliyorum.Atv'ler yalnızca arazi için yapılmıştır,asfalta uygun modelleri adı altında satılanlar inanın sadece ticari amaçlı.Mesaj yazan arkadaşların tüm dediklerine katılıyorum.Ama arazide Atv sürmenin tadı bir başkadır tabi

Kerkenez'in dediği gibi eğer aile sahibiyseniz bence de Atv'ye 4.500-5.000 TL gibi para verip,ayrıca bir de her yıl bir araba vergisi gibi vergi vereceğinize,6.500-7.000 civarı bir araba edinin derimAtv'ye vereceğiniz parayla 94-95 model araçları rahatlıkla alabilirsiniz.TAbi karar sizin.Her şey gönlünüzce olsun.Ama yorum yapan arkadaşların dediklerini bir düşünün derim.Yani direkt olarak bir Atv satıcısına giderseniz,emin olun dediklerimizin hepsini yalanlar
    [B][COLOR="Sienna"]Cesaret korkmamak değildir.Aksine çok korkmak ama yine de ben varım diyebilmek ve harekete geçmektir...[/COLOR][/B]

Motosikleti
    125CC
    sıkışık trafikte herkesin geçebileceği aralardan geçerseniz sıkışırsınız. sadece motorların girebileceği aralardan dikkatli bir şekilde girin. önünde boşluk olduğunda basın gaza. fren yapmaktanda korkmayın her freninizin yumuşak olması şart değil. alıştıktan sonra çok rahat ilerlerseniz.

atv ise engin; kamyonların fln yakınındayken aynadan görünmez. üstünüze kırdığında tepe taklak olursunuz tekerler yüzünden. şehir içinde motorlardan daha tehlikelidir. tatlı bir viraja 50 ile girildiiğinde muhtemelen sonuç hüsran olur

emre_tnl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    otomobil alabilirsin atv de tehlikeli gelir onuda kullanamazsın
    Kahya Motorumu Hazırla Çıkıyorum!

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Arkadaş hala aynı şeyi söylüyorsun benim 100.000km scooter yol tecrübem var ama bana 100cc 150cc scooter versen e5'e çıkmam. Küçük cc scooter ile e5'e çıkmak büyük delilik.
    İllede scooter diyorsan maxi scooter tercih edeceksin. Atv sevdasından vazgeç.
    Yada kafana göre takıl bir olayı deneyimleyerek de öğrenebilirsin, tecrübe etmiş birinden tavsiye alarakta.
    Nasılsa bi şekilde dediğimize geleceksin.
    kal sağlıcakla
    "Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Aynı kabusu daha geçen gün yaşadım.Bursa'da akşam trafiğine yakalandım.İzmir yolunda küçük sanayiden şehir merkezine doğru döndüm ki dönmez olaydım.O nasıl bir trafik şaşırdım kaldım.Aralardan geçiyorum ama bi yerde tıkanıyorum.Trafik hafif ilerliyo , boşluk yakalayıp biraz ilerliyorum ama yine kitlenip kalıyorum.En sonunda U dönüşü yapıp otobana girmeye karar verdim ama dönene kadar canım çıktı.Altımdaki motor xciting250.Baya iri bi kasası var.500'lük maxiscooterları aratmaz boyut olarak.Hız olarak da bi solukta düz yolda 130'u görebilen bir motor.Gaza basınca kamyon falan dinlemez hepsini arkasında bırakır.Yukarda bazı arkadaşlar büyük motora bin gibisinden şeyler yazmış ama konu motorun büyüklüğü ile ilgili değil.İster küçük ister büyük farkeden bişey yok.Bi de bişey dikkatimi çekti Bursa trafiği kadar ilginç bir trafik dünyanın hiçbir yerinde yoktur.Daha erken saatlerde yolun daha tenha olduğu saatlerde bişey dikkatimi çekti.En sol şeritte aşırı kalabalık var.Orta ve sağ şerit daha tenha.Hızlı arabalar normalde sol şeridi kullanır ama bursada tam tersi bir durum var.Hızlı giden araçlar diğerlerini sollamıyo resmen sağlıyo.Orta şeritte giderken arkamdan bi arabanın yanaşıp yol istemesi de çok garibime gitti.Sağa kaçayım desem olmaz , sol şeride kaçsam orası dolu.Ne yapacağımı şaşırdım.Sonra beni sağladı gitti.

Eğer atv'ye binersen bu sefer aralardan kaçma ihtimalin kalmaz.Araba gibi yer kaplarsın trafikte.Milim milim ilerlersin.Sakın büyük maxiscooter alma.O trafikte bide motorun ağırlığı ezer seni.Alçak ve hafif bir scooter daha iyi olur.Hem ayakların yere daha iyi basar.Hem de hafif motorla fazla yorulmazsın.

rapsy_09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sadece şehiriçi kullanımı için düsünüyorsanız cup alın kullanımı daha rahat hem daha pratik oluyor.

kopan çocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 Ramzey 125 Q- 2012 YBR 125 ESD
    valla bence korkma derim aslen, ben istanbulda trafikte bazen araba kullanır gibi gidiyorum
    bazen makasla bazen deli gibi soluyorum bazen ben onların önüne geçiyorum yol vermiyorum beklesinler çokta fifi,ha nedri yanlış elbette yanlış,belki ben bugüne kadar başına kötü bişi kaza gibi bişi gelmediği için bu kadar pervahsızın yada öğrenmem gereken çok şey var veyada istanbulda insanlar biraz daha duyarlı olabilir bazend e öyle oluyor.bak birde benim scooter emin ol seninkinin yarısı kadar bile gitmiyordur motor 80 den sonra sanki ışınlanacakmış gibi bağırıyor bas basabildiğin kadar full korumalarınıda al devaaam.valla ne bileyim en sonunda sende çirkinleş arkadaşım bu kadarda olmaz gerekir in kavga et .. şaka şaka allah yardımcın olsun.

Esp Explorer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Antalyada da garip bir trafik duzeni var.Gecenlerde yasadigim bir olayi hazir sen konusunu acmisken ve ustelik ayni motorun kullanicisi olmamiz da cabasi buradan paylasayim.Calli Kavsaginda yasanmis bir olay.Bilmeyenler icin oldukca yogun arac trafigi olan bir kavsak.Ozdilek tarafindan geliyorum kirmizi isikta orta seritte durdum.Sagim da solumda arac var.Yesil yanmasini bekliyorum.Bir baktim arka tamponuma dogru bir arac yanasiyor.Dondun ne yapmaya calisiyorsun diye bakmaya.Adam el isaretiyle yolu acsana diyor.Kirmizi isigi gosteriyorum.Adam yanindaki adamla hararetle devam ediyor.Ya sabir dedim.Actim yolu ama giderlerken camlari acik nereye diye bagirdim.Acele isleri varmis.Bu arada trafik poliside caprazda hersey normalmis gibi trafigi seyretmeye devam ediyordu.Ben nerdeyse her hafta Alanya - Antalya yolunu kullaniyorum.Panik yapmadan ve dikkatli kullanimla insan bu garip trafik duzenine adapte oluyor.Bence baslarda uygun saatleri tercih etmelisin.

Motosikleti
    Kanuni Ronny
    Benim anlatmak istedigim bende 1500 tl nakit var.A2 Ehliyet var.

Araba al diyen düşünenler 400tl civarı oto bulsam bile Ehliyet gerek 1000 tl para gerek.

Daha yüksek cc scooter ise anlamsiz.Sorun yol verilmemesi.motor da 120 ibre var 100 rahat Cikar.

Kutahya-Konya-Ankara-Bilecik-Tekirdag a gittim.Gezdim Calistim.
    Bursa Sinyal veren yok.Yollar genis 3 serit ama Araclar orta veya sag şeritte bile 60-80 km hizla giderken arkadan sollamaya gelen veya Sıkıştıran çok oluyor.
    Anlayamadim.Orta şeritten Sag veya Sol a donmek icin Sinyal veriyorum Korna çalıyorum dikkat eden yok.
    Atv den niyet trafikte Otomobil gibi 4 tekerlekli olup Farkedilmesi kolay Sıkıştırma olmaz 3 seritli yolda 4 arac gidilmez diye düşündüm

maxi97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 SYM GTS 250i '10 YBR125City, '10 Mondial 150ZC
    Alıntı BayBilir2007 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkes Atv ile Sıkışık Trafikte Tehlikeli Olur Vazgeç Demiş.
    Fakat; Scooter 2 Tekerlekli ve Kıyıdan Gitsemde arabalar Resmen Görmüyor Sıkıştırıyorlar.
    Hal Böyle Olunca 4 Tekerlekli Sıkıştırma Derdi Olmayan Bir araça yani atv ye geceyim dedim.
    Tekrar düşünsem iyi olacaka ama Şu var.
    Bana Trafikte sinyal Korna çaldığım Halde yol vermeyen bir şehirde 2 tekerlekli bir scooter isterse 600cc Olsun ne işe yarar.
    nerde kaldı bu iki teker sevgisi Zevki.
    Motor Suan 300 km de inanın yavaş gitmiyorum Çoğu zaman 40-60-80 buna rağmen kamyonlar bile 80 den fazla gidiyor veya
    ben en sağda iken 3 şeritli yolda resmen 4 araç gidiyoruz yani çukur vb. bir şeye takılıp tekerlerde ufak düşmekten korkuyorum.
    bence sürüş tarzını değiştir. otomobil gibi sür. yolu ortalayarak sür. seni sıkıştırmaya çalışan olursa sen de sıkıştıranın yolunu daralt. uzun zamandan beri kimse beni sıkıştırmıyor. sıkıştıramıyor çünkü ben onları sıkıştırıyorum. mesela birbirine dik 2 sokak var, yandan araba girmeye çalışıyor. yapman gereken; eğer sağ taraftan otomobil geliyorsa önündeki aracın sağ tekerinin arkasına geçip, aynadan senin farın ışığını öndeki otomobile gösterirken sağdan kaynak yapmaya çalışan aracın da önünü kesmektir. yeri geliyor öndeki araçla tampon tampona gidiyorum. haa, sağdan gelen otomobil de devam ediyor dersen adamın tipine göre devam et ve ya dur derim .

şunu da bilin, eğer kavga olur ve iki taraf da birbirinden şikayetçi olursa mahkemede klimin haklı kimin haksız olunduğuna bakılmıyor. hakimler ve savcılar iş yüklerini arttırmamak için ilk duruşmada işi yokuşa sürüyor. yani kavgada Allah yarattı demeden girişin ve karakolda siz de şikayetçi olun. haksiz bile olsanız hiç bir ceza almıyorsunuz. ben şu an bu durumdan dolayı mağdurum. gözlüğüm kırıldı ve biliyorum ki adam ceza meza da almayacak.

iş öğretmek gibi olmasın ama bu ülkede durum bu.

kefeeee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Speed Triple 955i / Yamaha BWS 100
    scooter lastik çapı küçük olduğu için tehlikeli. heran ön lastik kitlenicek gibi geliyor. atv çok saçma kesinlikle alma. alıcaksan bitane egzostu fazla bağıran uygun cross tipi bir motor al. Ama asfalt lastikli olsun. sesi çok çıktığı için farkedileceksin emin ol çünki bende aynı şeyden yakınırdım şuan rahatım herkez görüyo beni. ayrıca trafikte yüksektesin hemen seçiliyosun
    Bilgi Üniversitesi Motosiklet Kulübü Kurucu üyesi.
    Lütfen cevap yazdığınız yorumumu beğenin. Yazdıktan sonra bakmayı unutabiliyorum.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    arkadaşım, trafikte motosikletlere, özellikle scooterlara saygı olmadığından şikayetçisin ve son derece haklısın. standart dörtteker kullanıcısı scooter'i özellikle küçümseme eğilimindedir; bunu kabullenmeli ve öyle kullanmalısın.
    istanbul'da veya başka yerde farklı olduğunu düşünmeyesin, hepimiz aynı sorunu yaşıyoruz. bence, sen belki itiraf edemiyorsun ama senin tecrübeye ihtiyacın var. yanlış anlama, hepimiz aynı yoldan geçtik. ben üç yıldır scooter kullanıyorum. atv falan çözüm değildir. şehir içi ulaşım için scooterdan daha pratik bir araç yok! tenha yollarda, rahat trafikte alıştırma yaparak, aşama aşama tecrübe kazanacaksın ve sorun kalmayacak.

Motosikleti
    Kanuni Ronny
    Herkese Cevap ve Tavsiyeler için Teşekkürler.
    Daha Evvel Kutahya-Ankara (Mamak Civarı)-Eskişehir-Konya-Bileceik-Tekirdağ a Gittim Gezdim bazılarında Çalıştım.
    Benim BURSA da Anlayamadım 3 Şeritli Yolda Herkes Solu Kullanıyor tamam Kullansınlar Hızlıdırlar ama Ben Ortada iken veya yol 2 ye ayrılıyor diyelim orta şeritten sola Gecmek için Sinyal Korna verdiğimde aldırış eden olmuyor.
    Yani 3 Şeritli yolda da bu böyle olmazki.O zaman diyorumki keşke Altımda 4 tekerli Araç olsa.O zaman Hem farkedilmek hemde Sıkıştırma olmaksızın Yol bulurum.
    Birde Bu Şehirde Bilhassa Hobi vb.. Paket Elemanları kıyıdan aradan hızlıca Gectikleri için Arkadaki nasıl olsa bir yerden gecer deyip benim olduğum şerite dalıyorlar.
    Daha dün sinyal vermeden Sağdan Ortaya Önüme kırdı 10 santim pay vardı yoktu.
    Ne yapayım anlamadım.
    Elimde 1500 TL var. Biraz daha biriktirip 3000-4000 Tl ye Bir şey alacağım.
    A2 Ehliyetim var sadece ve 2 Teker Olmayan bir şey Alacağım.
    Araba Al Diyenler 3000-4000 TL ye Belki 90-92 Model araba Bulurum ama Araba Ehliyei Almam Gerek ee elimdeki parayı B Sınıfı Ehliyeti için 1000 Tl Azaltırsam Bir şey kalmaz.
    Atv Banada Köy Orman Gezi Eğlence için ideal geliyor.Trafikte Pek nadir nerdeyse 3 ay önce gördüm sadece az.Ama insanlarda Saygı yok.
    Her Şeridi Değiştirir ken bile Sinyal veriyorum.Arkamdaki Önümdeki Anlasın diye.Çoğu Zaman Korna Çalıyorum Arkadaki yol versin diye.
    Malesef Çogu zaman Olmuyor.Bana Yol verilmediği için dönmem gereken yerden değil 500-1000 metre ilerden dönmek zorunda kalıyorum.
    Bir gün dedim Motorun Burnunu Çıkartayım mecburen yavaşlıyacaklar Yol verecekler yok.Nerdeyse 15-20 santim sürtünme payı ile vızır vızır gectiler.
    Yani Herkes Acele Ediyor ama Orta Şeritteyim Hızım 60-80 Arası gidiyorum.Sol şerit varken arkadan gelip Yol isteyen veya kenara çekil diyen Kamyoncu Gördüm.
    3 Şeritli Yol 2 ye Düşüyor yol ilerde sağa başka yere gidiyordu.Ben ortadayım gayet rahat ilerlerken Vatandas sagdan gelip sinyal vermeden önüme kırıp sola girdi.
    Düşününki bir kaza olsa arkadan çarptım diye birde suclu duruma düşecektim.Buna Kızıyorum.
    Valla Açıkcası Bu Şehirde Motor Sürmek Bana göre değil.Şerit Değiştirme-Yola Girme-Yol ayrımından dönme Kabus gibi.
    Ayrıca Sıkıştıranlar-Orta şeritte benden yol istiyenler..3 Şeritli yolda yanıma yanaşıp beni iyice sağlayan lar ile 4 lü gitmeler
    Açıkcası Sevmedim Trafiği.En Korktuğum Sinyalsiz Dönüş ve Şerit Değiltirenler.2 Saniye önce Sağda olan pat önünüzde...
    Sorun kullanmak değil Sorun Bilincsiz Saygısız Duyarsız Sürücülerde

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)