Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

"Ben fren lambası yaktım!"

Motovento
    REKLAM ALANI
    Phantom264 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R TriColor Cibcib*
    Selam arkadaşlar.

Ben Domino's 'ta çalışıyorum. Altımda Spacy var. Ve hadımköy yolunda metro alışveriş merkezi tarafına doğru yaklaşık 80km/s hızla gidiyorum..

Önümde gri renkli 2010 model Clio var ve aramızdaki mesafe 88 89 kuralına uygun.

Gel gelelim önümdeki Clio 'nun yaptığı ani fren ve sağa dönme isteği.

Adam dönüşe belki 30 metre kala aniden yavaşladı ve sinyal yakmadan sağa dönmeye kalktı.

Neyse ben bu durumu görünce kaza olacağını anladım ve Ass.tir diyerek arka freni sıktım. Tabi lastik kitledi kayıyor baktım olacak gibi değil ön freni sıkarsam kitliyeceğini bildiğimden pompalamaya başladım ve kaçınılmaz son..

Adama arkadan çarptım. Çektik sağa, bunlar indi arabadan 4 kişi. Hepside tipi bozuk. Neyse çıkıştım bunlara ben. Dedim ne yapıyorsun abi falan.

Adam kaldı öyle. Aptal bi gülümsemeyle bişeyin varmı dedi. Ben yok ama oluyordu az kalsın falan dedim. Ve bana dediki ben fren lambası yaktım. Dedim abi o frene basınca yanıyor zaten. Herneyse fazla çıkışmadım 4 kişiler sonuçta

Ama o an o kadar sinirlendim ve korktumki bir ben bilirim yani. Baktık arabada biraz boya çıkmış motorda bişey yok. (koruma demiri var)

Polis falan çağıralım dedim yok dediler numaralarımızı aldık bi durum olursa arıyacağız.

Şimdi;

Arkadaşlar böyle bir kaza olduğunda suçlu kim? Genelde arkadan çarpan suçlu olduğundan soruyorum. Çünkü olaya tanık olan birini sanmıyorum.

Ve ne olacak bizim bu insanlarımızın sinyal vermeme ve ani fren yapma arzusu?

He unutmadan aman Spacy 'lere güvenipte gazı köklemeyin 80 'e gelince motor aptallaşıyor.

İyi forumlar
    Gaza gelme. Gaza getirme. TriColor

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    şu bir gerçek ki kazaya karışan motorcu her zaman suçludur.
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

Motosikleti
    CBR250R TriColor Cibcib*
    Haklısın abi adam galiba aynaya hiç bakmıyor. O kadar da korna çaldım ama peeh

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Geçmiş olsun.
    Neden sadece arka frene yüklendin Ön - arka aynı anda sıkılmaz mı? Sadece arkaya asıldın mı kıç atması kaçınılmaz olur ve ondan sonra sıkacağın ön fren zaten işleri daha da berbat eder.

Sinyali yakmadığı kanıtlandığında sonuçta kusurun tamamı değil 2/8 gibi bir hatası olur sanırım.

Motosikleti
    HusaberG Sf650
    kardeşiim geçmiş olsun...
    Allah daha beterlerinden korusun...
    esas soru bu kuryelerin hali ne olacak...
    kelle koltukta geziyorlar....

Motosikleti
    CBR250R TriColor Cibcib*
    Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.
    Neden sadece arka frene yüklendin Ön - arka aynı anda sıkılmaz mı? Sadece arkaya asıldın mı kıç atması kaçınılmaz olur ve ondan sonra sıkacağın ön fren zaten işleri daha da berbat eder.

Sinyali yakmadığı kanıtlandığında sonuçta kusurun tamamı değil 2/8 gibi bir hatası olur sanırım.
    Abi sadece arka frene yüklendim değil. Aynı zamanda ön frenede yüklendim tabiki.

Ama baktım yine olmuyor en iyisi öne biraz daha yükleniyim dedim.(pompalayarak)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:40 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:38 ----------

Alıntı -unnamed- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeşiim geçmiş olsun...
    Allah daha beterlerinden korusun...
    esas soru bu kuryelerin hali ne olacak...
    kelle koltukta geziyorlar....
    -unnamed- Haklısın valla.. Allah hepsinin yardımıcısı olsun. Ben geçici olarak yapıyorum bu işi. Geçen gün bir yağmur başladı siparişten dönerken. Lanet ettim yaa.. Dediğim gibi Allah hepsine yardım etsin yaz kış bu işi yapanların..

1. si freni asla pompalama . o şekilde bi frenleme yöntemi yoktur . 2.si motosikleti /
    %70 ön % 30 arka fren durdurur .yani ön freni öncelikli olarak kullanmalısın . bu tarz durumlardada ön fren ağırlıklı olarak ikisini birden kullan . sen ön fren kullanmaya alıştır kendini sürekli pratik yap önle cok hassas basman lazım frene ,kesinlikle pompalamadan . pompalarsan dengenı kaybedersın .geçmiş olsun . bide frenlerken gazı tamamen bırakmış ol acil durumlarda el gaza basılı kalıyor genelde

maxi97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 SYM GTS 250i '10 YBR125City, '10 Mondial 150ZC
    ben 150 zcmde dört kere başıma gelen olayı aynen yazmışsın. 2si bayandı, biri yaşlı bir memurdu. biri ise tam apaçi, e36 kasa bmwli.

fren konusuna gelince, önce arkayı biraz sıkıp yavaşlatmaya başladığı anda arkayı sıktığım kadar biraz daha ve aynı anda önü de arkayı ilk sıkarkenki kadar sıkıyorum. 90la giderken bile dümdüz bir çizgide kaya kaya gidebiliyorum böylelikle. biraz da motoru dengede tutmaya çalışırsan otomobil gibi durursun ve sıkıntı çıkmaz; en azından bende böyle. arkayı 2 cmsıkarken önü de 1 cm sıkmak lazım.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    ADAM YAPACAĞINI YAPMIŞ ZATEN(!) BİR DE EN SUÇLU ARAMA
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Anlattığından anlaşıldığı üzere sen hatalısın. Fren o şekilde kullanılmaz. Freni yanlış kullanmamış olsaydın emniyetli bir şekilde durabilirdin.

O araç aniden herşeyi yapabileceği için 2 saniyel
    k kural konmuş ama kuralın aslı hızımızın yarısı kadar mesafedir. 80km/h ile gidiyorsan önündeki araçla aranda 40m mesafe olmalı.

Allah daha beterinden saklasın. Bu sayede fren kullanmayıda öğrenmiş olmalısın.
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

drsteel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

7/8 veya 8/8 suçlusun

bir hızım 80km/sa diyorsun şehiriçi hız limitin 50 hız sınırını aştığın için suçlusun ayrıca ceza yersin.
    öndeki araba ile takip mesafesi bırakmadan gittiğin için gene suçlusun. 40 m mesafe bıraksaydın adam hınk diye durunca senin çok rahat duırman gerek.
    üçüncüsü şehir içinde hiç bir aracı tampon tampona takip etmemek gerek. yola aniden bir çoçuk fırlayabilir. köpek çıkabilir. adam çarpmamak için ani fren yapar. ama sen duramazsın. araştırmaya göre şehir içindeki trafik kazalarının bir çoğu takip mesafesinden kaynaklanıyor.
    aslında burada forum arkadaşlarımızın senin kulağını çekmeli. evet ucuz atlatmışsın. ama trafik kurallarına uymayan sensin. kendine kızman gerek. ya ben bu hatayı nasıl yaptım demen gerek. sürüşünü geliştirmek için. her kazada arabalar suçlu diye bir şey yok. bence bu konuda kendini geliştirmelisin.
    her zaman şansın gülmez. yola düşüp üstünden bir arac geçebilir.
    buradaki tecrübeli abilerimizin dediği gibi sağlam eve dönmek önemli.trafik canlı ve kanlı. her saniyede durum ve pozzisyonun değişebilir.
    şimdi tersten örnek alalım. bakalım. sen caddede 80 le gidiyorsun. arkanda da clio geliyor. takip mesafesine uymadan. bir anda yolun kenarında bekleyen çocuk senin önüne atlıyor. sen hemen frene basıyorsun. duruyorsun. oh çok şükür atlattık derken. arkadan gelen clio ikinize de çarpıyor. hadi bakalım suçlu kim.
    çok yazdım. ama bu yazdıklarım senin için. eğer hatam olmuşsa affola

Free_AnGeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250r '' ReD DraGoN ''
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu bir gerçek ki kazaya karışan motorcu her zaman suçludur.
    Malesef ki Bu tabuyu yıkamadık ..
    ''Bir adamı sabah gördüğümde tesadüf olarak kabul ederim, öğlen aynı adamı bir daha görürsem kuşkulanırım. Akşam karşılaştığımızda tereddütsüz silahımı çekip vururum. Tesadüflere inanmam '' Al Capone

BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Doğru anladıysam otomobil aniden önüne kırmamış, aynı şeritte ilerliyormuşsunuz. Otomobil fren yapmış, sen duramayıp çarpmışsın. Durum bu ise tüm hata senin.
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

jackonbir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hondabeat > cbf150 > twsapache > cbf150 > NC700 >
    1. KARTAL
    2. ŞAHİN
    3. CLİO
    4. TİPO
    Gördün mü ayağını denk alıcan
    harley is making love with davidson

Motosikleti
    HusaberG Sf650
    Alıntı jackonbir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1. KARTAL
    2. ŞAHİN
    3. CLİO
    4. TİPO
    Gördün mü ayağını denk alıcan
    ekleme yapmak gerekirse buna bmw de dahil...
    hızını alamayan bmw alır oldu nedense...

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    %95 sen hatalısın, %5 diğer araç. Boş bir alanda bol bol fren çalışman lazım.

Felon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    geçmiş olsun orhan aman dikkat et
    https://www.youtube.com/alifeyizoglu

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    şimdi 2 durum var burada;

1- adam hiç olmadık bir şekilde frene basmış ve arkasından sinyalsiz bir şekilde senin şeridine çıkmış. bi kere seni trafikte şaşırttığı için ve sinyalsiz şeridine geçtiği için suçlu kendisi ama
    2- 2 sn kuralına göre ilerliyordum demişsin. motosiklette iyi bir sürücü olmadığın sürece 2sn kuralına göre durman biraz zordur 3 sn bırakman gerekir en az. takip mesafesine rağmen çarpıyorsan hatanın bir kısmı sendede var demektir.
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

sedici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    herif mal evet kabul yol ortasında cart diye fren yapmış dönmeye kalkmış
    ama duramamışsın arkadan çarpmışsın yasal olarak sen suçlusun
    takip mesafeni iki saniye değil de "durabileceğin" mesafede tutman gerekir frenleri/lastikleri tutmayan bir araç 4 saniye de geriden takip etse sonuç kaçınılmaz

fren kullanmayı öğren yazanları dikkate al pratik yap, fren maneti kademeli sıkılır ön ile başlarsın hemen arkasından arka ile birkaç kademe geriden takip edersin... bununla ilgili videolar bulabilirsin biraz araştır uzmanların yorumlarına kesinlikle ulaşırsın
    Ninja

Motosikleti
    125CC
    tekerleri büyük olan araçlarda ön frene bastığında ön fren kitler ve seni atar motor üzerinden.
    ama scooterlarda durum böyle değil. ön teker küçük, motorun ön tarafı çok kaba. ağırlıkta arka tarafta kaldığı için kitlese bile normal şartlarda dengeyi kurman lazım.
    ben çin malı mondialde bile 70km/h altında giderken toyota yaristen daha kısa fren mesafesinde durabiliyorum.
    öncelikle kullandığın fren ön fren olmalı. hatta ani durumlar olmadıkça arka fren kullanmamaya çalış kendini alıştır derim.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)