Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

CBR125 sorusu. bu normal mi ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    onuRRtas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GS500 K4'
    Merhaba arkadaşlar, 2. el motor arayışım sürüyor. Bugün bir CBR125 e baktım. Kırmızı renk, 23.000 km de 2006 model. Dışı falan da gayet temiz

Herneyse bir tur istedim, 6.000 devirden sonra benim Kymco ck 125 den bıle fazla titriyor.

Bide bunların kesicisi 11.000 de değilmiydi, zorladım motoru duman atıyormu diye 12.500 e kadar falan geldi.

Bunlar normal mi acaba
    Motorculuk insanın içinde hiç yayılmamış bir tohum gibidir. Ama üzerine su dökerseniz, bir motorun tepesine çıkarsanız tamamdır, O tohum büyüyecek ve fidan olacaktır. Fidan artık yayılmıştır ve son nefesinizi alana kadar asla sizi terketmez.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ixeywent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache (Kırmızı.08) (SATTI)
    neden titriyo bilmiyorum ama 11 binde die biliyorum bende redline. peki ne kadar fiyat biçiyo km si biraz fazla bence
    Ver Red'i Ortalık İnlesin, Herkes Bu Sesi Dinlesin

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı ixeywent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    neden titriyo bilmiyorum ama 11 binde die biliyorum bende redline. peki ne kadar fiyat biçiyo km si biraz fazla bence
    Yuh, 5 yılda 23 bin km fazla mı diyorsun! Ya motor kullanmadın ya da sayı saymayı bilmiyorsun

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cbr'da kesici 12.500 olması lazım 11.000 olması imkansız , diye hatırlıyorum...
    6.000 devirden sonra aşırı titremesi normal değil. Fakat bir devir aralığı vardır. Onu da hatırlamıyorum ama 6.500-7.000 olabilir. Bu aralıkta motor aşırı titrer. Bu normal bir titremedir. Sonrasında 9.000'e kadar titremesi azalır. 9.000'den sonra normal olarak titremesi artar. 9.000 devir civarı en titremesiz olduğu devirlerdir. Uzun yolda 9.000 devir 120km'ye sabitleyip motoru çok da fazla yakmayarak mis gibi yol alınabilir...

Bu arada nasıl beceriyorlar da bu kadar az kullanıyorlar anlaması zor. 1 senede normal kullanımla ortalama 20.000km yapılabilir bana göre.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

onuRRtas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GS500 K4'
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cbr'da kesici 12.500 olması lazım 11.000 olması imkansız , diye hatırlıyorum...
    6.000 devirden sonra aşırı titremesi normal değil. Fakat bir devir aralığı vardır. Onu da hatırlamıyorum ama 6.500-7.000 olabilir. Bu aralıkta motor aşırı titrer. Bu normal bir titremedir. Sonrasında 9.000'e kadar titremesi azalır. 9.000'den sonra normal olarak titremesi artar. 9.000 devir civarı en titremesiz olduğu devirlerdir. Uzun yolda 9.000 devir 120km'ye sabitleyip motoru çok da fazla yakmayarak mis gibi yol alınabilir...

Bu arada nasıl beceriyorlar da bu kadar az kullanıyorlar anlaması zor. 1 senede normal kullanımla ortalama 20.000km yapılabilir bana göre.
    Ya aslında bende kıllandım 2006 model motor nasıl olur falan ama yaşlı bi amca kullanıyo ve ön lastiği orjinal hala diş var lastikte 06 üretim yazıyor lastıkte ordan emın oldum.

Aslında çok ta beğendım tek marşta aldı debriyaj falan gram kaçırma yok motor açılmamış vs falan ama çok istiyor 3500 tl. Bide şu titreme olayından tırstım.

Not: motor beklediğimden seri çıktı.
    Motorculuk insanın içinde hiç yayılmamış bir tohum gibidir. Ama üzerine su dökerseniz, bir motorun tepesine çıkarsanız tamamdır, O tohum büyüyecek ve fidan olacaktır. Fidan artık yayılmıştır ve son nefesinizi alana kadar asla sizi terketmez.

Jubaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Redline 12500rpm cbr 125te.

6000 devir mevzusunu cok hatirlamiyorum.
    Cok kullandigim bi devir degil acikcasi.
    We are many...

motordelisi_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs apache Rtr 150
    niye o devirden geçmiyon mu hiçç
    Dünya üzerinde Türk’ten daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir... M.KEMAL ATATÜRK

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    23000 km çok değil az bile ama benim cub 12000 km de malesef çok kullanmıyorum

sedici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    titreme normal değil 6000de şıkır şıkır gitmesi lazım sahilde gezer modeli, kesici normal, bende 9500 civarı bir titreme oluyo onun dışında gayet sarsıntısız
    Ninja

Acil112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    10 Ayda 30'000
    15 ayda 38'000km
    112ciyiz

Motosikleti
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yuh, 5 yılda 23 bin km fazla mı diyorsun! Ya motor kullanmadın ya da sayı saymayı bilmiyorsun
    sen beni anlamıyosun arkadaş motorun km si fazla dedim 5 yılda 23 bin fazla demedim. daha düşük bi makina bulabilirsin demek istedim. artık bide yazdıklarımızı anlatıyoruz ya ne hallere düştük.

Alıntı motordelisi_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    niye o devirden geçmiyon mu hiçç
    6000 devirde falan vites atarsan makina hic gitmiyor zaten kucucuk.
    We are many...

Motosikleti
    Alıntı ixeywent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen beni anlamıyosun arkadaş motorun km si fazla dedim 5 yılda 23 bin fazla demedim. daha düşük bi makina bulabilirsin demek istedim. artık bide yazdıklarımızı anlatıyoruz ya ne hallere düştük.
    23 bin km fazla falan değildir, nereden çıkartıyorsunuz böyle saçma sapan şeyleri! 23 bin km'de daha motor yeni oturmuştur, parçaların uyumu daha yeni olmaya başlamıştır. Tüm bakımları düzgün yapılmış bir CBR125 en az 100 bin km dayanır.

5 yaşında 5 bin km'de makina satan çok çok istisna durumlar dışında yalan söylüyordur.

sedici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    23 bin km fazla falan değildir, nereden çıkartıyorsunuz böyle saçma sapan şeyleri! 23 bin km'de daha motor yeni oturmuştur, parçaların uyumu daha yeni olmaya başlamıştır. Tüm bakımları düzgün yapılmış bir CBR125 en az 100 bin km dayanır.

5 yaşında 5 bin km'de makina satan çok çok istisna durumlar dışında yalan söylüyordur.
    bakımları düzgün yapılmıştan kastınız ne, bileyim de ona göre bakayım 100k deyince bi mutlu oldum
    Ninja

Motosikleti
    Alıntı sedici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bakımları düzgün yapılmıştan kastınız ne, bileyim de ona göre bakayım 100k deyince bi mutlu oldum
    Bakımların fabrikanın, yani motoru tasarlayanların uygun gördüğü biçimde yapılmasını kastediyorum. "İlla yetkili servis yapacak" diye bir şart yok, önemli olan bakımların düzgün yapılması. Motorun kullanma kılavuzunda "500km'de bir zincir yağla, her 3 binde yağ değiştir, 6 binde subap ayarı yaptır, 12 binde hava filtresi değiştir" vs vs bir ton şey yazar. Hepsini doğru yaparsan motor rahatlıkla 100 bini devirir.

Örneğin 27 bindeki CBF'im ile 0 km CBF150 kullanmak arasında fark neredeyse hiç yok. Örneğin KTM'de çalışırken 2007 model 47 bin kmde 990 Adventure kullandım, sıfırından hiçbir farkı yoktu. Hatta uç örnek, askerdeyken muhteşem bakılmış 1954 model Reo kamyonlarla araziye çıkardık, 60 yaşında alet çamurun içinde pıtır pıtır giderdi.

Bakımların fabrikanın, yani motoru tasarlayanların uygun gördüğü biçimde yapılmasını kastediyorum. "İlla yetkili servis yapacak" diye bir şart yok, önemli olan bakımların düzgün yapılması. Motorun kullanma kılavuzunda "500km'de bir zincir yağla, her 3 binde yağ değiştir, 6 binde subap ayarı yaptır, 12 binde hava filtresi değiştir" vs vs bir ton şey yazar. Hepsini doğru yaparsan motor rahatlıkla 100 bini devirir.

Örneğin 27 bindeki CBF'im ile 0 km CBF150 kullanmak arasında fark neredeyse hiç yok. Örneğin KTM'de çalışırken 2007 model 47 bin kmde 990 Adventure kullandım, sıfırından hiçbir farkı yoktu. Hatta uç örnek, askerdeyken muhteşem bakılmış 1954 model Reo kamyonlarla araziye çıkardık, 60 yaşında alet çamurun içinde pıtır pıtır giderdi.

Katiliyorum dediklerine son cumle haric.

Camurda pitir pitir gitmek.
    We are many...

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosiklet 15-20.000 civarlarında açılmaya , yağ gibi akmaya başlıyor burası doğru...

Buyrun cbr için bakım planı da burada...

P: temizlik , bakım gerekliyse değişim.
    A: değişim
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Motosikleti

o zaman sözümü geri alıyorumm ben kusura bakmayın.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)