Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

ruhsatı üstüme alma ve kapora hakkında bi kaç sorum var

Motovento
    REKLAM ALANI
    Felon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar bu akşam http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...41858746/detay
    bu motora gidip baktım önce 1200 sonrada 1000tl ye kadar düştü ama motorun ocak vergisi verilmemiş onu sen verirsin dedi.
    şimdi benim bi kaç sorum olcak ben çalıştığımdan pazartesi günü motoru kendi üstüme alamam.onun için babam üstüne alcak motoru.ama pazartesi babam motoru aldı diyelim motoru kim getircek ben aksam 6da çıkıyorum 7de orda olurum ama aksam 7dede cennetten avcılara gelebilirmiyim bilmiyorum bana kalsa yarın gidip motoru alıp pazarteside ruhsat işlemlerini yapalım diyorum ama babam motoru üstüne almadan para verilmez diyo.ne yapmak gerekir şimdi ben yarın motoru almak istiyorum? zaten bu gece nasıl uyuyacam onu bile bilmiyorum bide kaskım yok korumalıklar için param var ama fuarda ucuza olur diye ordan almak istiyorum kask hediye edermi acaba bana kapora versem yarın ruhsatıyla birlikte motoru bana verirmi kapora ne kadar veriyim?
    bide şifresi olan biri motorun plakasını sorgulayabilirmi acaba
    https://www.youtube.com/alifeyizoglu

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4

Satış

Yarım gün izin alman gerekiyor.Vergi yatmadan noter işlem yapmaz.Aldıktan sonrada hemen kendi adına sigorta yaptır.Emanetende olsa bir de kask ayarla.Durup dururken iş arama kendine.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Kapora vermekle motoru vermez. Hatta parasını versen bile motoru vermeyebilir. Çünkü sen parayı verir motoru alır ve bir daha adamla görüşmezsen senden çok onun için sıkıntı olur. Ama iki kez motor aldım ikisinde de pazar günü parayı verip motoru ve ruhsatı aldım hafta içi uygun bir günde notere gittik.

Terapist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Baban doğru demiş para konusunda soradan hiç bişey iddaa edemeyebilirsin. yani tavsiye etmek bile istemiyorum esasında ama 20 liraya çin işi kasklar var illaki fuarı bekliycem diyosan onlardan al. başka birinden bulsan bile kaskı 20gün var fuara o zamana kadar idare etmen zor en iyisi bi kask al sen korumaları fuarda halledersin. kask için nekadar bütçe ayırdığınıda sölersen kask tavsiye edende olabilir;)

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Öncelikle hayırlı olsun.

Kesinlikle vergiyi bankadan ödeme ertesi güne kalabilirsin. Vergi dairesinde ödemen lazım. Noterler banka dekontu ile işlem yapmazlar.
    En güzeli pazartesi kendin gidip almandır. Deviri yap sigortanı yap kaskını tak yoluna git.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

öncelikle cevaplar için teşekkürler

vergi herhangi bi vergi dairesinde ödeniyomu çok uzun sürermi?vergiyi noterde ödeyemeyiz dimi?işe gireli 3ay kadar oluyo en son geçen pazartesi ehliyet işlemlerim için izin almıştım tekrar izin alsam çok dikkat çeker o yüzden izin almak istemiyorum kaskıma 250tl kadar bi bütce ayırmayı düşünüyorum ama en iyisi fuardan almam orda bütün markaları görüp deneyebilme şansım olcak.umarım şu çin işi kasklardan bi tane hediye eder bana.şimdi 200tl kapora versem motoru alsam pazarteside ruhsat işlemlerini yapsak olmazmı diyosunuz bunu satanda kabul etmez dimi
    plaka sorgusu yapabilcek kimse yokmu ya

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    pazartesi günü izin alman gerekiyor kardeşim. önce servisine götür baktır motosikleti. sorun yoksa adamla birlikte gidip vergi dairesine bandrolünü yatır. (bankadan yatırsanda olur ama bankalar bazen parayı maliyeye aktarması ertesi güne sarkabilir notere gidersin online sistemde borcu oldugu gözükür bu nedenle ertesi güne sarkarki tekrar izin alman gerekir. )

daha sonra birlikte notere gidin paranı noterde verirsin imzaları atarsınız mal senindir artık. hemen gidip sigortasınıda yaptır. kask içinde arkadaşından veya tanıdık birinden emanet kask alabilirsin.

şimdiden hayırlı olsun.

sakın ola yarın gidip noter satışı olmadan para vereyim deme sonuçları kötü olur üzülmeni istemem.

az önce benim motosikleti satıyordum adam geldi inceledi fiyatta anlaştık dedi ben sana 1500 vereyim geri kalanını satışta verecegim motoruda alıp gidecegim dedi. allah işini ras getirsin para senin mal benim dedim yol verdim. gözümde tutmadı adamı sonradan tamam kapora vereyim pazartesi satışı yaparız desede benim için satış çoktan bitmişti. satmadım.

Alıntı jack hammer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pazartesi günü izin alman gerekiyor kardeşim. önce servisine götür baktır motosikleti. sorun yoksa adamla birlikte gidip vergi dairesine bandrolünü yatır. (bankadan yatırsanda olur ama bankalar bazen parayı maliyeye aktarması ertesi güne sarkabilir notere gidersin online sistemde borcu oldugu gözükür bu nedenle ertesi güne sarkarki tekrar izin alman gerekir. )

daha sonra birlikte notere gidin paranı noterde verirsin imzaları atarsınız mal senindir artık. hemen gidip sigortasınıda yaptır. kask içinde arkadaşından veya tanıdık birinden emanet kask alabilirsin.

şimdiden hayırlı olsun.

sakın ola yarın gidip noter satışı olmadan para vereyim deme sonuçları kötü olur üzülmeni istemem.

az önce benim motosikleti satıyordum adam geldi inceledi fiyatta anlaştık dedi ben sana 1500 vereyim geri kalanını satışta verecegim motoruda alıp gidecegim dedi. allah işini ras getirsin para senin mal benim dedim yol verdim. gözümde tutmadı adamı sonradan tamam kapora vereyim pazartesi satışı yaparız desede benim için satış çoktan bitmişti. satmadım.
    hangi servise götüreyim peki ne kadar alırlar bakmaya? motora baktırmak çok sürermi acaba ?
    düzeltme: antalyadaymışsınız sanırım pardon

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı Felon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle cevaplar için teşekkürler

vergi herhangi bi vergi dairesinde ödeniyomu çok uzun sürermi?vergiyi noterde ödeyemeyiz dimi?işe gireli 3ay kadar oluyo en son geçen pazartesi ehliyet işlemlerim için izin almıştım tekrar izin alsam çok dikkat çeker o yüzden izin almak istemiyorum kaskıma 250tl kadar bi bütce ayırmayı düşünüyorum ama en iyisi fuardan almam orda bütün markaları görüp deneyebilme şansım olcak.umarım şu çin işi kasklardan bi tane hediye eder bana.şimdi 200tl kapora versem motoru alsam pazarteside ruhsat işlemlerini yapsak olmazmı diyosunuz bunu satanda kabul etmez dimi
    Evet, herhangi bir vergi dairesinde ödeniyor. Normalde vergi ödeme zamanı bittiği için çok sürmez ve noterde vergi ödenmiyor. İzin işi sorun oluyorsa şöyle bir çözüm sunayım. Plaka, ruhsat sahibinin t.c.k. numarası ve motorun tescil tarihi bilgileriyle vergini notere gitmeden önce www.gib.gov.tr 'den öde. Haftasonu da ödeyebilirsin farketmez. Vergi dairesinin internet sitesinden ödediğinde noterde görünmeme gibi bir durum olma ihtimali, vergi dairesinden ödediğinde olan görünmeme ihtimaliyle aynı. Zaten hemen geçiyor sisteme. Motoru alacağın yerin 50 mt. ilerisinde noter var. Orada da eğer sıra yoksa (genelde pek olmaz) 5 dk. da satış işini halledebilirsin. Eğer çinli kask takmayı düşünüyorsan 20 TL'lik kask hediye eder herhalde. Olmadı satın alırsın. Kapora vererek motoru vermeyeceğini düşünüyorum ama yine de şansını deneyebilirsin.

Alıntı Slayerrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet, herhangi bir vergi dairesinde ödeniyor. Normalde vergi ödeme zamanı bittiği için çok sürmez ve noterde vergi ödenmiyor. İzin işi sorun oluyorsa şöyle bir çözüm sunayım. Plaka, ruhsat sahibinin t.c.k. numarası ve motorun tescil tarihi bilgileriyle vergini notere gitmeden önce www.gib.gov.tr 'den öde. Haftasonu da ödeyebilirsin farketmez. Vergi dairesinin internet sitesinden ödediğinde noterde görünmeme gibi bir durum olma ihtimali, vergi dairesinden ödediğinde olan görünmeme ihtimaliyle aynı. Zaten hemen geçiyor sisteme. Motoru alacağın yerin 50 mt. ilerisinde noter var. Orada da eğer sıra yoksa (genelde pek olmaz) 5 dk. da satış işini halledebilirsin. Eğer çinli kask takmayı düşünüyorsan 20 TL'lik kask hediye eder herhalde. Olmadı satın alırsın. Kapora vererek motoru vermeyeceğini düşünüyorum ama yine de şansını deneyebilirsin.
    saol hocam en iyisi ben yarın gidiyim ufak bi kaporayla bana güvenirde motoru verirse alırım vermesse onda dursun.vergi işinide konuşalım adamla o ödesin internetten ben vergi parasını ona veriyim yada o ben yapamam derse bende ödeyebilirim dediğin gibi.peki noterler kaçta açılıyo?olmazsa 2saatlik bi izin alırım.motoru üstüme aldıktan sonra sigortayı nerde yaptırcam üstüme alırkenmi yapılıyo

Motosikleti
    Scoo AngeL...
    Kardeşim Sen 1 Saate Bütün Söylediklerini Yaparsın 5 Dk Vergİ Borcunu Yatırırsın 30 Dk Da Zaten Noterde İşin Biter Çok Uzun Bi Hikaye Değil Bide Aklında Olsun Vergi Dairesinden Borcu Yoktur Kağıdı Al Plakayıda Orda Sorgulat En Sağlamı.
    [COLOR="Red"][B]Motosiklet bir özgürlük ve keyif aracıdır. Bu özgürlük ve keyfin en önemli ve öncelikli koşuluysa kask kullanımıdır.
    Kask, motosiklet sürüş güvenliğinin en önemli ve olmazsa olmaz koşuludur.[/B][/COLOR]

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    hangi servise götüreyim peki ne kadar alırlar bakmaya? motora baktırmak çok sürermi acaba ?
    düzeltme: antalyadaymışsınız sanırım pardon
    satıcı motosikletin garantide oldugunu belirttim. haliyle en yakın servise ücret ödemeden kaporta aksamını ve motor sesini dinletebilirsin. yarım günlügüne izin alacaksın işyerinden. durumu izah et anlayış gösterirler.

Motor_Derili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nmax 155 / Fazer8 / NC750X2018
    Motoru satınalacağın yer motorsiklet mağazası sanırım. Baban satışını alsın. Ruhsatını anahtarını alıp gelsin. Motor orada kalsın. Müsait olduğunda gider alırsın. Vergi de arkadaşların dediği gibi bankaya yatırırsan 3-5 günde anca geçer. Vergi dairesine ödersen sistem noterlerle de bağlı hemen geçer. Ayrıca temiz kağıdı almana gerek yok. Başka borcu da varsa zaten ödeme esnasında çıkar ortaya. Ben 3 gün önce sattım 75 TL noter masrafı çıktı (2009 125 UKT).
    Hayırlı olsun...
    M otorcuyum ben, O na yürekten bağlıyım, T ek tekerde şahlanırken, O nun gidişine hastayım, R acing değil belki ama, EN GEÇ AKŞAMA YANINDAYIM

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Vergi ödemesi hariç, Avcılardan gelmen, noter ve geri dönüşün 1 saat sürer oyalanmazsan. Eğer önceki sahibinin trafik sigortası varsa 10 gün boyunda bu sigortadan yararlanıp bu zaman içinde trafik sigortası fiyatlarını ararştırabilirsin. Ancak sigortası yoksa hemen sigorta yaptırman gerekir. Yaptırmadığın takdirde polis çevidiğinde ve özellikle kazaya karıştığında çok sorun olur.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:17 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:13 ----------

İlana tekrar baktım da mart 2010'da trafiğe çıktığı yazılmış. Trafik sigortası en az bir yıl süreyle yapıldığı için sigortası vardır. Yani sigortasını yaptırman için 10 gün vaktin var. Sigorta yaptıracağın yer de herhangi bir sigorta acentesi olabilir ama www.sigortam.net 'î tavsiye ederim. Genelde daha ucuz oluyor. Motora baktırma konusunda da orası zaten motosiklet servisi ve motorun garantisinin devam ettiği söylenmiş. Yani senin bakman gereken görsel olarak sorunu var mı. Bir arızası olmaması lazım ama olsa bile zaten garantiden yapılması gerekir.

Motosikleti
    Vergi ödemesi hariç, Avcılardan gelmen, noter ve geri dönüşün 1 saat sürer oyalanmazsan. Eğer önceki sahibinin trafik sigortası varsa 10 gün boyunda bu sigortadan yararlanıp bu zaman içinde trafik sigortası fiyatlarını ararştırabilirsin. Ancak sigortası yoksa hemen sigorta yaptırman gerekir. Yaptırmadığın takdirde polis çevidiğinde ve özellikle kazaya karıştığında çok sorun olur.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:17 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:13 ----------

İlana tekrar baktım da mart 2010'da trafiğe çıktığı yazılmış. Trafik sigortası en az bir yıl süreyle yapıldığı için sigortası vardır. Yani sigortasını yaptırman için 10 gün vaktin var. Sigorta yaptıracağın yer de herhangi bir sigorta acentesi olabilir ama www.sigortam.net 'î tavsiye ederim. Genelde daha ucuz oluyor. Motora baktırma konusunda da orası zaten motosiklet servisi ve motorun garantisinin devam ettiği söylenmiş. Yani senin bakman gereken görsel olarak sorunu var mı. Bir arızası olmaması lazım ama olsa bile zaten garantiden yapılması gerekir.
    Noter satışıyla birlikte sigorta iptal olmaktadır. Hiçbir şekilde sigorta hakları devrolmamaktadır. Dediğiniz durum daha önce vardı zeyil ile devroluyordu fakat şimdi böyle birşey yok. Satış yapıldığı andan itibaren eski sigorta 1 günlük dahi olsa geçersizdir. Zaten trafik tescili esnasında da sistem sigorta ile bağlı olduğu için ruhsat işlemlerini yapamıyorlar...
    M otorcuyum ben, O na yürekten bağlıyım, T ek tekerde şahlanırken, O nun gidişine hastayım, R acing değil belki ama, EN GEÇ AKŞAMA YANINDAYIM

evet adam kendide motor ustası sanırım ben burda motora baktım bakımlarını yaptım dedi.bu motorlardaki kronik sorun ön fren diskinden gelen sesi söyledim oda evet onada bugün baktım dedi.denemek için çalıştırdı tekde aldı motor tıkır tıkır çalıştı ama sesi nasıldı onu bilmiyorum bana hepsinin sesi aynı geliyo
    peki sigortamı sonra yaptırsam dediğin gibi.mesai saatleri içinde olması gereken bi işlemmi yoksa sigorta şirketi açıksa saat 18-19 gibi yapılabilirmi

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:29 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:27 ----------

Alıntı Motor_Derili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Noter satışıyla birlikte sigorta iptal olmaktadır. Hiçbir şekilde sigorta hakları devrolmamaktadır. Dediğiniz durum daha önce vardı zeyil ile devroluyordu fakat şimdi böyle birşey yok. Satış yapıldığı andan itibaren eski sigorta 1 günlük dahi olsa geçersizdir. Zaten trafik tescili esnasında da sistem sigorta ile bağlı olduğu için ruhsat işlemlerini yapamıyorlar...
    peki bu noterlerin etrafında sigorta şirketleri oluyomu sigorta işlemini noterden satışı almadanmı yaptırcam?

Motosikleti
    peki bu noterlerin etrafında sigorta şirketleri oluyomu sigorta işlemini noterden satışı almadanmı yaptırcam?

Genelde Trafik tescil subelerinin çevresinde oluyor fakat herhangibir acentada da yaptırabilirsin.
    Yapman gerekenleri sırasıyla yazıyorum;

1) İlk önce vergi vs. satışa engel bir durum yoksa noterden satış işlemini gerçekleştiriyorsun. Plakan 34 ise değişiklik yaptırmayacağını notere bildiriyorsun.
    2)Sonra satış evrakı ile herhangibir sigorta acentasına gittiğinde senin adına yeni trafik sigortanı düzenliyorlar. Düzenlenen bu police Trafik Şubesi nin kayıtlarına da eş zamanlı olarak geçiyor.
    *Aracın bağlı bulunduğu Trafik şubesine gidiyorsun. (e-randevu almak gerekiyormu onu öğren)
    *Noter Satış Senedi
    *Ek 1 Formu (Tescil subelerinin çevresindeki muamelecilerde 10 TL ye düzenliyorlar)
    *Sigorta poliçesi aslı ve fotokopisi
    * Tescil Belgesi için 50 TL. (Trafik Tescil Şubesine ödeyeceksin)
    *Kimlik aslı(TC numaralı olacak)

Bu kadar.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Sigorta zaten uzun zamandan beri devir olmuyor ancak satış sonrası eski poliçe 10 gün boyunca geçerli oluyordu. Son değişikliklerle beraber değişmiş olabilir. Yeni ruhsatın basılması olayı da trafik sigortası olmadan olduğu da oluyor ama genelde olmuyor. Mesela benim ruhsatım trafik sigortası yapılmadan önce gönderilmişti.
    peki sigortamı sonra yaptırsam dediğin gibi.mesai saatleri içinde olması gereken bi işlemmi yoksa sigorta şirketi açıksa saat 18-19 gibi yapılabilirmi
    Sigortacılar mesaiye alakası yok. İstedikleri saate kadar çalışırlar ama sanki kural varmış gibi büyük çoğunluğu akşam 7'ye kadar çalışır. Sigorta acentesi yeri sorman ilginç geldi biraz. Her yerde var. Şimdiye kadar etrafında Axa sigorta, Ak sigorta, Güneş sigorta gibi tabelaları olan yerler görmedin mi?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:56 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:48 ----------

Genelde Trafik tescil subelerinin çevresinde oluyor fakat herhangibir acentada da yaptırabilirsin.
    Yapman gerekenleri sırasıyla yazıyorum;

1) İlk önce vergi vs. satışa engel bir durum yoksa noterden satış işlemini gerçekleştiriyorsun. Plakan 34 ise değişiklik yaptırmayacağını notere bildiriyorsun.
    2)Sonra satış evrakı ile herhangibir sigorta acentasına gittiğinde senin adına yeni trafik sigortanı düzenliyorlar. Düzenlenen bu police Trafik Şubesi nin kayıtlarına da eş zamanlı olarak geçiyor.
    *Aracın bağlı bulunduğu Trafik şubesine gidiyorsun. (e-randevu almak gerekiyormu onu öğren)
    *Noter Satış Senedi
    *Ek 1 Formu (Tescil subelerinin çevresindeki muamelecilerde 10 TL ye düzenliyorlar)
    *Sigorta poliçesi aslı ve fotokopisi
    * Tescil Belgesi için 50 TL. (Trafik Tescil Şubesine ödeyeceksin)
    *Kimlik aslı(TC numaralı olacak)

Bu kadar.
    Maalesef bilgilendirmede hata var. Noter satışını yaptıktan sonra noter 1 ay süreyle geçerli bir geçici ruhsat veriyor. Bu süre içinde, trafik sigortanı yaptırdıktan sonra (en az 1-2 gün sonra git ki sorun olmasın) yeni ruhsat sahibinin kendisi sadece geçici ruhsatı ve kimliğiyle beraber imza karşılığı ruhsatını teslim alır. Ayrıca ruhsatı teslim alacağı yer aracın bağlı bulunduğu trafik şubesi değil noter satışının yapıldığı ilçedeki trafik şubesidir ve randevuya gerek yoktur.

Motosikleti
    Maalesef bilgilendirmede hata var. Noter satışını yaptıktan sonra noter 1 ay süreyle geçerli bir geçici ruhsat veriyor. Bu süre içinde, trafik sigortanı yaptırdıktan sonra (en az 1-2 gün sonra git ki sorun olmasın) yeni ruhsat sahibinin kendisi sadece geçici ruhsatı ve kimliğiyle beraber imza karşılığı ruhsatını teslim alır. Ayrıca ruhsatı teslim alacağı yer aracın bağlı bulunduğu trafik şubesi değil noter satışının yapıldığı ilçedeki trafik şubesidir ve randevuya gerek yoktur.
    Doğru haklısın özür dilerim yanlış bilgilendirme için. Ben yeni aldığım için yukarıdaki işlemleri yaptım kısmen. Aklım oraya gitti.

umtglsr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çelik SK125-7
    bizim buraya gelmişsin işte dogan hastanesinin ordayım bende o adamlar 0 satıodu 2. eldemi satıoymuş yeni gördüm yardım edebilicegim bşi olursa msj atabilirsin.
    Uçurtma, rüzgardan güç aldığı için değil, rüzgara karşı durduğu için uçar!!

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)