Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kayıp motoru nasıl trafikten men ettiririm

Motovento
    REKLAM ALANI
    izm35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İJ 350''''''CBF 150
    Üzerime kayıtlı 1964 model rus motosiklet 1995 ten beri(tahminen) kayıp,tahminen diyorum 1990 sattım(noter satışı yok)4-5 senede 4-5 kişi el değiştirdi bi türlü noter satışını veremedim en son 4 cü kişiyle telefonda görüştük, motoru kullanmadığını garajda durduğunu söyledi daha sonrada bende motoru sattım alan kişinin adresini bilmiyorum dedi.O sıralar işlerim çok yoğundu zaman ayıramadım takip edemedim, üzerinden zaman geçti .malum 2005 e kadar motosikletten vergi alınmıyordu.2007 de 17 tl vergi borcu geldi herhangi bir trafik cezası falan gelmedi.kanımca motor hurdada kullanılmıyor.

Şimdi benim aklıma gelen 1.seçenek çalıntı bildirimi verip öyle sildirmek.2.si ruhsat kayboldu deyip yeniden çıkartıp öyle trafikten men ettirmek,başkacada çıkar yol görmüyorum.(bu seçenek mümkün değil gibi)

bu işlerden anlayan değerli arkadaşların önerilerini bekliyorum.
    şimdiden teşekürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ysn17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motoranTorro 100 - Mtr 125
    trafikten çekme plaka ile trafiğe başvur ;) hurdaya yada kullanmayacaksan plakayı al ve en yakın trafik tescil amirliğine git derim..belki bilmediğim konularda vardır ama baştan sen polisin birine sor eniyisi

Şöyle bir web sitesi buldum belki işine yarabilir .

http://www.trafikkurallari.com/trafik-islemleri.html

anladğım kadarıyla şöyle diyor

TRAFİKTEN ÇEKME İŞLEMİ

1. Yeni tescil belgesi (Trf.Tescil Şube veya Bürosundan)
    2. İki adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu (Ek-1)
    3. Dilekçe
    4. Vergi Dairesinden borcu yoktur belgesi
    5. Plakalar getirilecek
    6. Eski tescil ve trafik belgeleri getirilecek
    bulduklarım şimdilik bu kadar...umarım işini görür..;)
    Bir ağaçtan binlerce kibrit çöpü olur, ama unutmayalım ki bir kibrit çöpünden de binlerce ağaç kül olur...

Motosikleti
    Scoo AngeL...
    Walla İşin Özünü Trafik Takipçiler Bilir Ama Genede Ruhsatı Çıkartsan Bile Plaka Çıkarmadan Hurdaya Ayırmazlar Ama Hem Ruhsat Hem Plakayı Sıfırdan Alırsan 2-3 Gün Sonra Trafiğe Gidip Hurda Dilekçesi Doldurup Plakayla Ruhsatı Trafiğe Vermen Gerekiyor Böylece Hurdaya Çıkmış Olur.

Hurdaya Ayırmak İçin Yukarda Yazanların Çoğuna Gerek Yok 1 Ay Önce Motosikletimi Hurdaya Çıkardım Sadece Sana

-Plaka Ruhsat
    -EK1 Formu
    -Hurda Dilekçesi(Trafikte Veriyorlar)
    -Ücret 46 Lira Trafiğe Veriyosun..

Borcu Yoktur Kağıdına Gerek Yok Orda Bilgisayardan Bakıyorlar.
    [COLOR="Red"][B]Motosiklet bir özgürlük ve keyif aracıdır. Bu özgürlük ve keyfin en önemli ve öncelikli koşuluysa kask kullanımıdır.
    Kask, motosiklet sürüş güvenliğinin en önemli ve olmazsa olmaz koşuludur.[/B][/COLOR]

ertanos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya 125t(siyah) (sattı)
    Alıntı izm35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üzerime kayıtlı 1964 model rus motosiklet 1995 ten beri(tahminen) kayıp,tahminen diyorum 1990 sattım(noter satışı yok)4-5 senede 4-5 kişi el değiştirdi bi türlü noter satışını veremedim en son 4 cü kişiyle telefonda görüştük, motoru kullanmadığını garajda durduğunu söyledi daha sonrada bende motoru sattım alan kişinin adresini bilmiyorum dedi.O sıralar işlerim çok yoğundu zaman ayıramadım takip edemedim, üzerinden zaman geçti .malum 2005 e kadar motosikletten vergi alınmıyordu.2007 de 17 tl vergi borcu geldi herhangi bir trafik cezası falan gelmedi.kanımca motor hurdada kullanılmıyor.

Şimdi benim aklıma gelen 1.seçenek çalıntı bildirimi verip öyle sildirmek.2.si ruhsat kayboldu deyip yeniden çıkartıp öyle trafikten men ettirmek,başkacada çıkar yol görmüyorum.(bu seçenek mümkün değil gibi)

bu işlerden anlayan değerli arkadaşların önerilerini bekliyorum.
    şimdiden teşekürler.
    Alıntı ysn17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    trafikten çekme plaka ile trafiğe başvur ;) hurdaya yada kullanmayacaksan plakayı al ve en yakın trafik tescil amirliğine git derim..belki bilmediğim konularda vardır ama baştan sen polisin birine sor eniyisi

Şöyle bir web sitesi buldum belki işine yarabilir .

http://www.trafikkurallari.com/trafik-islemleri.html

anladğım kadarıyla şöyle diyor

TRAFİKTEN ÇEKME İŞLEMİ

1. Yeni tescil belgesi (Trf.Tescil Şube veya Bürosundan)
    2. İki adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu (Ek-1)
    3. Dilekçe
    4. Vergi Dairesinden borcu yoktur belgesi
    5. Plakalar getirilecek
    6. Eski tescil ve trafik belgeleri getirilecek
    bulduklarım şimdilik bu kadar...umarım işini görür..;)
    Alıntı AzRaİL42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Walla İşin Özünü Trafik Takipçiler Bilir Ama Genede Ruhsatı Çıkartsan Bile Plaka Çıkarmadan Hurdaya Ayırmazlar Ama Hem Ruhsat Hem Plakayı Sıfırdan Alırsan 2-3 Gün Sonra Trafiğe Gidip Hurda Dilekçesi Doldurup Plakayla Ruhsatı Trafiğe Vermen Gerekiyor Böylece Hurdaya Çıkmış Olur.

Hurdaya Ayırmak İçin Yukarda Yazanların Çoğuna Gerek Yok 1 Ay Önce Motosikletimi Hurdaya Çıkardım Sadece Sana

-Plaka Ruhsat
    -EK1 Formu
    -Hurda Dilekçesi(Trafikte Veriyorlar)
    -Ücret 46 Lira Trafiğe Veriyosun..

Borcu Yoktur Kağıdına Gerek Yok Orda Bilgisayardan Bakıyorlar.
    Alem adamlarsınız! Adam motor kayıp diyor siz hala plaka diyorsunuz.

Motosikleti
    İJ 350''''''CBF 150
    Alıntı ertanos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alem adamlarsınız! Adam motor kayıp diyor siz hala plaka diyorsunuz.
    doğrudur motor kayıp yani plaka ruhsat yok ortada olsa kolay
    yinede görüşleriniz için sağolun

Motosikleti
    Scoo AngeL...
    Bizim Söylemek İstediğimiz Motordan Kurtulmak İstiyosa TRAFİĞE GİDİP RUHSAT VE PLAKA ÇIKARCAK YENİDEN SONRA ONLARLA HURDAYA AYIRCAK ELİNDE RUHSAT PLAKA WARSA ZATEN BEKLEMESİN AMA PLAKA YOK DİO BİZDE ONU SÖYLÜYORUZ.
    [COLOR="Red"][B]Motosiklet bir özgürlük ve keyif aracıdır. Bu özgürlük ve keyfin en önemli ve öncelikli koşuluysa kask kullanımıdır.
    Kask, motosiklet sürüş güvenliğinin en önemli ve olmazsa olmaz koşuludur.[/B][/COLOR]

Motosikleti
    xciting250i
    ben de buna yakın bi durumdan muzdaribim. Elde motora ait hiç bişey yoksa bile tekrar ruhsat ve plaka cıkarılabilio mu

Motosikleti
    Scoo AngeL...
    Alıntı cbr125races adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de buna yakın bi durumdan muzdaribim. Elde motora ait hiç bişey yoksa bile tekrar ruhsat ve plaka cıkarılabilio mu
    Kimlik İle Araç Plakasıyla Çıkara Bilirsin.

Bkz:(Araç Zaii Durumlarda Bu Yola Baş Vurulur)

Motosikleti
    xciting250i
    Kimlik İle Araç Plakasıyla Çıkara Bilirsin.

Bkz:(Araç Zaii Durumlarda Bu Yola Baş Vurulur)

araç plakası da yoksa nasıl olabilir die sormustum

ayrıca zaii dediğiniz durum tam olarak ne?

Motosikleti
    Scoo AngeL...
    araç plakası da yoksa nasıl olabilir die sormustum

ayrıca zaii dediğiniz durum tam olarak ne?
    Plakayla Çıkara Bilirsin Derken PLAKA NUMARASIYLA 34 XX 34(Senin Plankandır Söylersin Trafiğe Bakarlar Kimlik İsterler Senden Sonra Çıkarırsın) Mesela Yani.

Zaii Demek Yani Kullanılamaz İşi Bitmiş Ya Kazalıdır Kullanılamıycak Şekilde Yangın,Doğal Afet,Kaza Vs Bu Durumlardan Sonra Araç Kullanılamıycak Şekildeyse Ve Plakası Okunmuyor Ruhsatta Araç İçerisinde Yandıysa Mesela Zaii Olarak Bildiriler Sizden Kimlik İsterler Eskiden Fatura Vs İstiyorlardı Şimdi Kimlikle Hallede Biliyorlar.

KISACA:Elinde Motorla İlgili Bişey Olmasına Gerek Yok Trafiğe Gidip Plaka Numaranı Söyleyip Ve Araç Sahibinin Kimliğini Götürmesi Yeterlidir Zaten.

Bende DAHA Önce Biyerlerde Okudum Ordan Okuduklarımı Sana Aktarıyorum Farklı Bi İşleyiş Warsa Bilemem Ama En Güzeli Kayıtlı Olduğu Yada Her Hangi Bir Trafik Şubesine Gidip Detaylıca Öğrene Bilirsin İşlemler En Fazla 2 Saatini Alır.

Motosikleti
    İJ 350''''''CBF 150
    yeni ruhsat ve plaka çıkarmak için aracı vize yaptırmak gerekiyor galiba benmi yanlış biliyorum.araç ortada olmadığına göre,
    çalıntı bildirimi yapmak daha mantıklı değilmi???

Motosikleti
    Scoo AngeL...
    yeni ruhsat ve plaka çıkarmak için aracı vize yaptırmak gerekiyor galiba benmi yanlış biliyorum.araç ortada olmadığına göre,
    O Konu Birazcık Muamma Yani Tam Olarak Bende Bilmiyorum En Güzeli Trafikten Öğrenmek.

Çalıntı İhbarı Verirsen Motorun Biyerden Çıkar Gelir Sıkıntı Yaşa Bilirsin Önce Gidip Trafikten Sorgulat Otoparkta Vs Olmasın Ondan Sonra Tekrar Düşün Yani Çalıntı Dersin Biyerden Hortlar Gelir Sıkıntıya Düşersin.

Motosikleti
    xciting250i
    yeni plaka ve ruhsat için vize gerekiosa tek yol çalıntı bildirimi yapmak ama benim durumumda o da mümkün diil çünkü motoru ben noter satısı yapmadan alan kişinin imzası kimlik bilgileri bir kagıt hazırlayarak satısını yapmıstım

Motosikleti
    İJ 350''''''CBF 150
    şu ana kadar trafik cezası gelmedi 1964 model motor, büyük ihtimalle bi çöplüğe atıldı,
    trafikten sorgulatıp öyle çalıntı bildirimi vermeyi düşünüyorum,ayrıca motoru alan kişiyi hiç görmedim oda beni.satın aldığına dair ne söyleyebilir ,üzerinden15 yıl geçti

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:24 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:21 ----------

yeni plaka ve ruhsat için vize gerekiosa tek yol çalıntı bildirimi yapmak ama benim durumumda o da mümkün diil çünkü motoru ben noter satısı yapmadan alan kişinin imzası kimlik bilgileri bir kagıt hazırlayarak satısını yapmıstım
    bu durumda sen en azından muhatabını biliyorsun bulup bir çözüm bulabilirsin

Motosikleti
    Scoo AngeL...
    şu ana kadar trafik cezası gelmedi 1964 model motor, büyük ihtimalle bi çöplüğe atıldı,
    trafikten sorgulatıp öyle çalıntı bildirimi vermeyi düşünüyorum,ayrıca motoru alan kişiyi hiç görmedim oda beni.satın aldığına dair ne söyleyebilir ,üzerinden15 yıl geçti

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:24 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:21 ----------

bu durumda sen en azından muhatabını biliyorsun bulup bir çözüm bulabilirsin
    Tamam Çözdüm Olayı Senin Motor 1964 Modelse Zaten Trafikten Düşmüştür Korkma Trafik Cezası Vergi Borcu Vs Gelmez Yaş Hattini Doldurduğu İçin Problem Etme Sadece Gidip Bi Sorgulat Ki Sorgudada Çıkmaz Trafikten Düştüğü İçin Genede Gidip Sor Ama Kafanı Yorma Yaş Haddinden O Motor Çoktannnn Hurdaya Ayrılmıştır.

Motosikleti
    xciting250i
    muhattabımla halledebilsem zaten bu yolları dusunmezdim yine de o yolu denicem siz de işallah cozersiniz

Motosikleti
    İJ 350''''''CBF 150
    Tamam Çözdüm Olayı Senin Motor 1964 Modelse Zaten Trafikten Düşmüştür Korkma Trafik Cezası Vergi Borcu Vs Gelmez Yaş Hattini Doldurduğu İçin Problem Etme Sadece Gidip Bi Sorgulat Ki Sorgudada Çıkmaz Trafikten Düştüğü İçin Genede Gidip Sor Ama Kafanı Yorma Yaş Haddinden O Motor Çoktannnn Hurdaya Ayrılmıştır.
    öyle umuyorum ama kendiliğinden trafikten düşmüyor cüzi de olsa MTV vergisi geliyor 2 defa tebliğ geldi ödemedim

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:47 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:44 ----------

muhattabımla halledebilsem zaten bu yolları dusunmezdim yine de o yolu denicem siz de işallah cozersiniz
    motoru bulursan direk pilakayı sök ,ben aynı yöntemle işi halleden çok kişi biliyorum

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Çalıntı bildirimi vermeyin sonra başınız baya ağrıyabilir. (yalan beyanda bulunmak suç kabul ediliyor).

malesef bu hurdaya çıkarma veya araç satışının bu şekilde kötüye kullanılması konusunda devlet elinizi kolunuzu bağlıyor. O yüzden satış yaparken hiç vekalet vermekle falan uğraşmadan direk satış yapmak gerekiyor. İnsan öğreniyor ama çok geç oluyor. Benimde ybr-125 motosikletim için aynı durum söz konusu. Süreli vekalet verdim adam süre bitince üzerine almamış birde satmış. Hiç birinin bilgisi yok bende de.
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

Motosikleti
    İJ 350''''''CBF 150
    Alıntı Ante adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çalıntı bildirimi vermeyin sonra başınız baya ağrıyabilir. (yalan beyanda bulunmak suç kabul ediliyor).

malesef bu hurdaya çıkarma veya araç satışının bu şekilde kötüye kullanılması konusunda devlet elinizi kolunuzu bağlıyor. O yüzden satış yaparken hiç vekalet vermekle falan uğraşmadan direk satış yapmak gerekiyor. İnsan öğreniyor ama çok geç oluyor. Benimde ybr-125 motosikletim için aynı durum söz konusu. Süreli vekalet verdim adam süre bitince üzerine almamış birde satmış. Hiç birinin bilgisi yok bende de.
    Sonuc olarak ne yapmamız gerekir ortada motor yok muhatap yok sürekli vergisi gelecek.Hakim bi abimiz var bu meseleyi ona sordum net bir cevap vermedi sadece bunun gibi olayların çok olduğunu,mecliste yeni torba yasayla bu ve benzer olayların yeni kanunla düzenleneceğini söyledi sanırım temmuz ayı falandı,ama bu zamana kadar öyle bişey çıkmadı

<izm35> hemen hemen aynı olay benim başıma geldi. 1999'da noterden vergi borçsuz sattığım motoru (92 Model Yamaha XT350), alıcı Trafik Tescilden üzerine almamış. Ben de bunu kontrol etmem gerektiğini hiç düşünmemiştim. Geçenlerde (11 yıl sonra) 2004'den beri birikmiş vergileri kapıma geldi. (2004'de bilg. sistemine geçildiği için daha önceki vergi borçları bulunamamış sanırım.) Faizlerle birlikte 400 küsür tutmuş.
    Vergi dairesine başvurdum, 2 yol var dediler;
    --------------------------------------------------------------------------------------------------
    1- Alıcı bilgilerini bulacaksınız
    * Bu maalesef benim için imkansız. Noter satış belgesini bir türlü bulamadım. 11 yıl sonra alıcının adını bile hatırlamıyorum haliyle. İşin komik yanı Notere gittiğimde 11 yıl önceki belgelerin saklandığını ve istersem ellerindeki "Yevmiye Defter"lerinden istediğim döneme ait araştırma yapabileceğimi ama Yevmiye Defterinde yanlızca "Alıcı İsmi" ve "Araç Satışı" yazdığını söylediler. (Satıcı ismi ve Motosiklet satışı gibi ayrıntılar yazmıyormuş) Bu durumda Noterde belge olmasına rağmen ona ulaşamıyorum.
    Noter ayrıca satış kopyasının bir örneğini Trafik Tescil’e gönderdiğini söyledi.
    İzmir Trafik Tescile başvurdum ama plaka Antalya’dan olduğu için bizde belge olmaz dediler.(Motoru Antalya'dan almıştım.) Antalya Trafik müd. e-mail ile başvuru yaptım ve 1 hafta içinde cevap geldi ama onlar da bir şey bulmamışlar.
    Motorlu taşıtlar Verg. Dairesinde sorgulama yaptırayım belki 1999-2004 arası vergi ödendiyse oradan bir isim bulurum dedim ama 2004 öncesi kayıtlar bilg. ortamına aktarılmamış.
    Sonuç olarak tüm yollar tıkandı ve vergi borcu işlemeye devam ediyor.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------
    2- Trafikte "Bulunamayan Araç" bildirimi yapıp aracı trafikten men edeceksiniz dediler. Bu durumda borç faizleri iptal oluyormuş ve ana borcun 4'te biri ödeniyormuş. Yani bana 50 TL düşecekmiş.
    Trafiğe gidip bunu deneyeceğim. Ben de İzmir’deyim istersen özelden mesaj at beraber gideriz.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 06:52 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 06:39 ----------

İkinci yöntemin tek sakıncası, eğer olur da birgün motosiklet trafik taramasına takılırsa vergi borçları tekrar geçerli oluyormuş. Hoş, motosikletin hala kullanıldığını pek sanmıyorum ama öyle bile olsa trafikte yakalanınca en azından şimdiki sahibine ulaşabilirim ve bir şekilde sorunu çözerim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)