Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

geçiş motoru nasıl olmalıdır

Motovento
    REKLAM ALANI
    THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    Parayı kolay kazanmıyor ve dişinizden tırnağınızdan arttırarak bir makina alacaksanız bence bütçenizi tamamlayıp kafanızdaki makinayı alın.
    Önceden tecrübeniz varmış. Makinayı aldıktan sonra taş çatlasın iki gün sürer pasınızı atmanız. Bu iki gün içindede trafiğe çıkacak olursanız haddinden fazla temkinli olursunuz ve müsait zamanlarda boş bir alanda dilediğinizce motosiklete alışmak için çeşitli teknikler ve esas sürüş için gerekli olanları çalışırsınız.
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Geçis motoru diye bisey yoktur.
    Satin aldiginiz, ya da almak istediginiz bir motora geçici gözüyle bakarsaniz, hedeflediginiz motora hiç bir zaman geçemezsiniz.
    Yani bunlar parayla satin alinan seyler ve maddi imkan varsa tabi ki geçersiniz ama, o pisme kavraminin içini dolduramazsiniz.
    çünkü bindiginiz motosikleti hiç bir zaman ciddiye almaz ve onun kapasitesinden yararlanmayi dusunmezsiniz.
    Dusunmediginiz için de daha az kapasiteye sahip bir makinanin bile hakkini veremeden, belli bir zaman ya da kilometreyi doldurup, bir ust sinifa terfi etme hakkina sahip oldugunuzu zannedersiniz.

Canim ulkemdeki bu dusuk cc motor ezikliginin sebebi nedir anlamaya çalisiyorum.
    Yani motorculukta son nokta,
    iste bu noktaya gelen motorcudur gibi saplantilarin kaynagi nedir?
    Anlayamiyorum.

Bir marka, model veya motor hacmini hedef alip, motosikletçi olunmaz.
    Böyle mutlu olamazsiniz.
    Motosiklet sizi mutlu etmeli.
    Gereksinimlerinizi karsilamali.

Bir motosikletten beklentilerinizin ne oldugunu tam anlamiyla belirleyemeyebilirsiniz.
    Bunu ancak bir motosiklet satin aldiktan sonra tam anlamiyla anlayabilirsiniz.
    Açmak gerekirse;
    siz arazi surusu yapmak isteyen bir heveslisiniz diyelim.
    Fakat ayni zamanda günluk islerinizi de görebileceginiz bir motosiklete ihtiyaciniz var.
    Fakat bu gunluk ihtiyaç meselesi kisiseldir.
    Siz bir baslik açar, ben hem araziye gidecek, hem de gunluk islerimde kullanabilecegim bir motosiklet ariyorum dersiniz.
    Biz de cevabi yapistiririz.
    Siz gider bizim önerimize göre bir motosiklet alirsiniz.
    Fakat sizin gunluk yasantiniz da en çok yaptiginiz islerde, o makinanin eksikleri oldugun fark edersiniz.
    Motosikleti daha fazla kullandiginiz alanlarda bir arayisa girersiniz.
    Yani sizin son nokta dediginiz sey anlamini yitirir.
    Bu nedenle günlük hayatiniza motosikleti sokmadan hedef belirlemeyin.

Kisacasi Bir Ferrari sahibi olmak isteyen ve alacak imkani olan bir kasap düsünün.
    Hayati mezbaha ve dukkan arasinda geçen bu adamin en büyük hayali bir ferraridir.
    Ama ihtiyaci olan sogutuculu kasasi olan bir kamyonettir aslinda.
    Ferrari'ye ayiracak, zaman ve parasi varsa, hakkidir da.

Siz olayin neresindesiniz iyi dusunun.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    geçiş motoru dye bir şey yoksa bana şunu açıklar mısınız,

kullanıcı tarzını belirlemiş 600cc bir motor almadan önce neden o'na 125 yada 250 alınıp tecrübe edinmesi söylenip sonra 600'e alması öğütleniyor?

ayrıca hiç motor kullanmayan birisi gerçekten hangi tarza ihtiyacı olduğunu tam olarak kestiremez ki..

bence bu yüzden düşük cc ile başlaması öğütleniyor kullanıcıya

yani ister istemez bir geçiş söz konusu.

bu kullanıcının beklentisiyle ilgiliyse eğer, yani atıyorum 250cc ihtiyacına/tarzına/amacına uygun gelmiyorsa yada daha güçlü bir motor istiyorsa, bu o kullanıcı için tecrübe edinmek amacıyla alınmış bir geçiş motoru değil midir?
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

adasel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF1000
    ben anlamadım, 5000 tl bütçeniz var ve 4-5 ay sonra nasıl 600cc motor almayı planlıyosunuz bu parayla. ayrıca cbf250 parçaları size pahalı geliyorsa zaten 600 cc ye hiç geçmeyin.
    diğer bir hususta şu ki, geçiş motoru alıp 4-5 ay sonra değiştirecem diyorsunuz. ama 4-5 ayda 1000 km de yapabilirsiniz, 100000 km de yapabilirsiniz. zamandan ziyade km bazında konuşursanız arkadaşlarda bence daha iyi yorum yapabilir bence.
    Keway SS250 - Honda CBF250 - Honda CBF500 - Honda CBF600SA (Enj) - Honda XL650 Transalp - BMW F800GS - CBF1000

Motosikleti
    korna kaldı geriye
    ewd katılıorum sana
    KaZaDaN SoNRa BiR TeK KoRNaSı KaLDuuuu....

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    arkadaşlar konu biraz dagılmış. eger cebimde 10000 tl nakitim olsaydı gider hemen fz6 fazer alırdım ikinci el. yaşım 30 evliyim ve bir çocuk babasıyım sorumluluklarım var. serbest ticaretle ugraşıyorum ve haftanın 3 günü çalışmıyorum. diger 4 gün motosiklete binme şansım yok.

bir arkadaş demiş cbf 250 için parça pahalı buluyorsan hiç 600 cc ye geçme. cbf 250 türkiyede temiz durumda bulmak neredeyse imkansız bulunur mu bulunur ama yüksek fiyata bulunur satarkende sıkıntı olur çünkü millet temizlikten ziyade önce km ye sonra fiyata bakıyor bu nedenle satmak istedigimde aldıgım fiyattan %10 aşagıya bile satılıga çıkarsam aylarca bekleyebilir. bunlar birazda şans işi.

ben motosikleti işe gidip gelmek için degil gezmek için alacagım. düşük cc yi asla küçümsemem hatta istedigim motosikleti aldıgımda yanında ikinci olarak düşük cc bir motosiklet yine olmalı.

konuyu yanlış anlayan kişiler için beliteyim benim geçiş motosikletei düşünmemin tek sebebi maddiyat. tecrübe kazanmak felen ikinci planda. dikkatsiz ve bilinçsiz bir kullanıcı degilim. yola göre hareket ederim ister araç kullanayım ister motosiklet ister bisiklet ister yayan.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Eğer geçmişte vitesli motosiklet deneyiminiz varsa, son dönemde de scooter kullandıysanız hiç çekinmeden gidin alın bir Transalp/F650GS/XT660R. O kadar da abartmaya gerek yok, alt tarafı 50hp'lik 180 kiloluk makineler bunlar. Ama Fazer veya GSR600 gibi seri bir motor almak istiyorsanız daha ufak motorla tecrübe kazanmanız yararınıza olur.

En güzel yöntem BMW Rider Academy gibi bir yerden eğitim alıp doğrudan istediğiniz motorla başlamak. İlk bakışta pahalı gözükür, ama ufak bir motor alıp satıp kaybedeceğiniz paradan daha ucuza malolur.

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    tüm yorumda bulunan arkadaşlara teşekkür ederim. başka önerisi olan var mı? ben motosikleti işe gidip gelmek için degil genel olarak uzun mesafede kullanmak istiyorum. tebiki şehir içindede kullanacagım ama esas amaç yeni ufuklara yeni maceralara gaz açmak. bazen eşimle bazen yalnız takılmak. hyosung nasıl bir motordur. benim için honda olması çok büyük avantaj olur çünkü hondada çalışan arkadaşlarım var. parça felan lazım olsa gerekeni yaparlar.

benim için en önemli kriter alım satımda sıkıntı yaşamamam. çünkü farklı farklı makinalara binmek istiyorum. bütçemi sürekli arttırarak her makina farklı bir yaşam tarzı olmalı. kısaca hayattan daha fazla tad almamı saglamalı.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    Alıntı n61l adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    zaman inandigim kadariyla armutlari olgunlastirmakta daha basarilidir.
    okuyun yazın, adamakıllı yorum yapın, seviyeyi bu kadar düşürmeye gerek yok arkadaş. sahibinden.com'dan denediği motorlarla başımıza duayen kesilip böyle ahkam kesenler yok mu
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

n61l - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    jawa 638
    gercekleri carpitmayalim lutfen

gunes yogurtla sivanmaz

ayrica soylediklerinizden de bir sey anlamadim...
    "yorgunum cok yorgun"

Motosikleti
    xt 600
    gercekleri carpitmayalim lutfen

gunes yogurtla sivanmaz

ayrica soylediklerinizden de bir sey anlamadim...
    kafanızda geçiş motoru basamağınız varsa ve bu maksatla bir motor satın alırsanız bu bayağı bildiğin geçiş motoru olur.

"yeteri kadar yoğurt verin, güneşi bile sıvayayım"
    Earnie Shavers

ha bide başka türlü geçiş motoru vardır ki fukara, vasat, avam dünyanızdan pırıltılı ve seçkin bir dünyaya dikey geçiş motorudur. (bkz. 1200gs)

Motosikleti
    jawa 638
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kafanızda geçiş motoru basamağınız varsa ve bu maksatla bir motor satın alırsanız bu bayağı bildiğin geçiş motoru olur.

"yeteri kadar yoğurt verin, güneşi bile sıvayayım"
    Earnie Shavers

ha bide başka türlü geçiş motoru vardır ki fukara, vasat, avam dünyanızdan pırıltılı ve seçkin bir dünyaya dikey geçiş motorudur. (bkz. 1200gs)
    yogurt mide yanmasina iyi gelir, gunes yanigina degil...
    Dr. Otker

iste sorun orda arkadasim bazilari dogustan gs'cidir annamiyosun ki beni... o nedenle gecmek yahut gecis sozkonusu degildir....
    "yorgunum cok yorgun"

Geçiş motoru geçiştirme anlamında alınırsa kovboy haklı, yoksa rocky'yi tutuyorum.

Motosikleti
    xt 600
    yogurt mide yanmasina iyi gelir, gunes yanigina degil...
    Dr. Otker

iste sorun orda arkadasim bazilari dogustan gs'cidir annamiyosun ki beni... o nedenle gecmek yahut gecis sozkonusu degildir....
    önce kendini inandır ahbap, ben senin iç hesaplaşmanım, tyler durden'im
    nihayetinde her motor geçiş motoru kainat puzzle'ındaki yerini bulma yolculuğunda

Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçiş motoru geçiştirme anlamında alınırsa kovboy haklı, yoksa rocky'yi tutuyorum.
    inanmadığım teorileri savunmak konusunda doktora tezi hazırlıyorum. yoksa harbiden kovboy haklı gibi

Motosikleti
    jawa 638
    o benim orselemsel benliksemem bi kere, hangimiz tyler hangimiz durden ayrica?

zaten kovboylar her zaman kazanir amigo

"yorgunum cok yorgun"

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    arkadaşlar tekrar merhaba. elimdeki araç elektorniklerin den bazılarını sattım. gelen para ile bütçe 6000 bin oldu.

geçen gün çok temiz 2009 model cbf 150 alacaktım ki kaçırdım.neyse kısmet degilmiş.

şimdi alacagım motosikletten beklentim zırt pırt arıza çıkarıp başıma bela olmaması. motosikletler devirli makina oldugu için kullanıcılarda bazen bilinçsiz bir şekilde bakımlarını düzenli yapmadıgından motor ömrü fazla uzun olmuyor. ülkemizdede maşallah yüksek cc bir motorun cigeri ufak bir arıza verse parça fiyatları anormal oldugu yetmezmiş gibi bazen parça bulmak bile zor oluyor.

elimdeki para ile hem tecrübemi pekiştirecek hemde bana kullanırken keyf verecek satarkende çok fazla zorlanmadan aldıgım fiyatın maksimum %10 aşagısına elden çıkarabilecegim bir motosiklet arıyorum. scooter ve kross harici her marka model olabilir.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)