Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ZİNCİR YAĞLAMA

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha yzf R-25
    Arkadaşlar havalarda ısındı nemde var ben şahsen 150-200 kmde bir zincirimi yağlıyorum 500dede iyice temizliyip yağlıyorum siz ne sıklıkla yapıyorsunuz acaba ben çok mu sık yağlıyorum sorun olmaz gerçi ama bilemedim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    HamzaBey95 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    200km de bir yağlama, 600-1000 km arası detaylı temizlik yapıyorum ben O da kullanıma bağlı olarak, tozlu topraklı yollarda yada gazlayarak gezdiysem 600km. Daha sık yapanlar da var ama zincir temizleme spreyi O'ring lere uzun vadede sık kullanırsam zarar verir falan diye çok abartmıyorum Yanlış anlaşılmasın, vermeyedebilir, sadece kuruntu benimki
    HYO-GT250R
    İstanbul

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    baklaların arasındaki contaların üzeri (o-ring, x-ring) yağlıysa bi daha yağlamaya gerek yok. 300-400'de bir bi takviye yaparsın. pislenmişse temizlersin ondan sonra yağlarsın.

zincir tıkırtı yapıyosa, tekeri elle döndürürken zor dönüyosa yağla.

inshroud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beyaz izli c3 ile yağlıyorum, görüntüsü hoşuma gitmediği zaman yağlıyorum, bir kilometre ya da zaman sınırım yok. Gerçi son zamanlarda baya sık şekilde motoru yıkayıp zinciri temizleyip yağladığım için ara yağlama hiç yapmıyorum.

egemen0zturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    WD 40 kullansam olur mu ?

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    wd-40 kullanmayın, zincir temizlemek için en iyi yöntem gaz yağıdır.

ben her 1000 km de temizleyip yağlarım, eğer yağsız kalırsa 1000 km gelmeden yağlarım duruma göre. ama temelde her ay yaptığım genel temizlik ve bakımda zincirede el atarım onun dışında gözle görülür bir yağsızlık yoksa ellemem.

Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    wd-40 kullanmayın, zincir temizlemek için en iyi yöntem gaz yağıdır.

ben her 1000 km de temizleyip yağlarım, eğer yağsız kalırsa 1000 km gelmeden yağlarım duruma göre. ama temelde her ay yaptığım genel temizlik ve bakımda zincirede el atarım onun dışında gözle görülür bir yağsızlık yoksa ellemem.

Yok ben temizlemede mazot kullanıyorum gaz yağı yok malum. Yağlama konusunda sormak istedim wd-40 uygun mu zincir için ?

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Alıntı egemen0zturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok ben temizlemede mazot kullanıyorum gaz yağı yok malum. Yağlama konusunda sormak istedim wd-40 uygun mu zincir için ?
    temizlemede mazotta olur, fakat wd-40'ı ne temizlemek için nede yağlamak için kullanamazsınız. wd-40 yağ çözücü özelliğe sahip, oringlere zarar veriyor. zincirin çabuk bozulmasına sebebiyet verir.

yağlamak için gres, eski motor yağları, hazır satılan zincir yağlayıcı spreyler kullanabilirsiniz.

Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    temizlemede mazotta olur, fakat wd-40'ı ne temizlemek için nede yağlamak için kullanamazsınız. wd-40 yağ çözücü özelliğe sahip, oringlere zarar veriyor. zincirin çabuk bozulmasına sebebiyet verir.

yağlamak için gres, eski motor yağları, hazır satılan zincir yağlayıcı spreyler kullanabilirsiniz.

Bilgi için teşekkürler. Yakında arkadaşım motorunun yağını değiştirecek onun yağından isterim.
    Bi mazot üzerine motor yağı şakır şakır olur.

Motosikleti
    SYM Joymax 250i, Bajaj Pulsal 150NS
    Peki motor her yıkandıktan sonra zinciri temizlemek gerekir mi? Yoksa sadece yağlamak yeterli mi?
    Ya da motor Yıkama ile zincir bakımını ayırmak mı gerekir?
    Nasıl yapıyorsunuz, aydınlatabilir mısınız?

Motosikleti
    Yamaha yzf R-25
    Ben yıkadıktan sonra hep temizleyip yağladım şahsen iponeun temizlik spreyini kullanıyorum yağlı boya fırçası eşliginde yeterli oluyor.Ama her yıkadıktan sonra temizlenmeli veya yağlanmalı mı bilemem dostum bilene sormak lazım up

Motosikleti
    KTM Duke 250
    WD-40 ile ilgili bir yanlışı düzeltelim. Ringlere hiçbir zararı yok.

tinerci bunu beğendi.

fedos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende İstanbul da , Sahibinden.com da bir kaç yerde Gaz yağını bulduktan sonra, artık rahatça temizliyorum Zinciri. Uzun süre Markalı temizleme sypreyleri kullanmıştım onlar pahalıya geliyordu.

Motosikleti
    Yamaha yzf R-25
    aynen bu adamın videoları baya ögretici güzel paylaşım

Motosikleti
    Bajaj discover 150f
    Temizlik icin cok fazla ugrasmayin.Alin mazotu koyun sprey şişesine sıkın zincire piril piril olacaktır. Daha sonra mumkunse basincli hava ile mazotu uzaklastirin (zincirden yagi pisligi sokup atan mazot yeni uygulayacaginiz yagin tutunmasinida zorlastiracaktir bu gazyagi icinde gecerlidir.)daha sonra yaglayin.Pahali temizleyicilerin ozelligi uygularken temizler ve ardindan hemen ucar ve kaybolur.Kolay gelsin.

bagriacik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT600E - Custom Cafe Racer
    Şu wd 40 o-ringlere zarar veriyor hurafesi ne olur azalarak bitsin artık. WD 40 o ve x ringlere zarar vermez, temizlemede iyidir ama ondan daha iyi olan kimyasallarda vardır ( gaz yağı, sentetik tiner vs. ) Yağlamada ise bizim için uygun değildir.
    tinerci bunu beğendi.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Arada bir servise uğrayın. Sohbet edin. 5 lira bırakın gelin ...

Blindfire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R25
    Gaz yağını bir tasa boşalt, bir fırça al şarkı söyleyerek temizle, 10-15 dk bekle sonra üstüpü veya bez ile zinciri iyice sil, sonrasında sprey ile yağlamaya başla. Ortalama 300-400 km'de bir yağla, 1000-1200 km de bir dediğim şekilde gaz yağı ile temizle, en etkili ve en az masraflı yöntem budur, Feyizoğlunda MXS marka zincir yağı vardı en son 16-17 tlye almıştım, uygun fiyatlı gayet etkili. Gaz yağını petrol ofislerinden 3 tlye temin edebilirsin tabi her yerde yok biraz araman gerekecek. Velhasıl daha fazla para vermeye gerek yok.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)