Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Kötü Bir İnsanın Kötülüğünü İstemek Etik Mi?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda CBF 150
    Arkadaşlar sormak istediğim bir soru var?

Altında Ferrari ya da Doğan farketmez, V-Strom ya da Mondial kullanıcısı
    sizin ilerlediğiniz yolda çok tehlikeli biçimde, sizin ve diğer araç kullanıcılarının
    canlarını tehlikeye atan artist hareketler yapmaya çalışan biri var.

Ramazan ayındayız, ilahiyat hakkında bilgisi olan arkadaşlarım da vardır;

Bu insanların kaza yaparak sadece kendilerinin zarar görmesini, ya da ölmesini
    istemek etik midir?doğru mudur?yoksa etik değil ve günah mıdır?

Bana sorarsanız, bu insanların zarar görmesini ya da ölmesini istemek
    diğer tüm araç kullanıcılarını rahat ettireceği ve güvenliğini sağlayacağı için
    bunu istemek çoğu zaman ETİK ve SEVAP geliyor açıkçası. Aksi takdirde bir çok masum insanın canı yanıyor...
    [COLOR="black"][B]Motorumun beygiri Senin Arabana yeter :bounce:
    ::kalbim:: Hayatımın Anlamı, Ömrüm, Vazgeçilmezim... Başak'ımmm::kalbim:: [/B][/COLOR]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yakında olacak
    sonuna kadar haklısın...
    Göze Giren Şemsiye Açılmaz:cat:

Isaac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yayayayayaya.....
    Onun ölümünü istemektense doğru yolu bulmasını istemek çok daha etik olmalı...

Motosikleti
    Honda CBF 150
    Alıntı Isaac adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Onun ölümünü istemektense doğru yolu bulmasını istemek çok daha etik olmalı...
    ama onların doğru yolu bulmasını ummaktansa, köpeklerin iki ayağı üzerinde çay servisi yapmasını ummak daha mantıklı kanımca...
    ::kalbim:: Hayatımın Anlamı, Ömrüm, Vazgeçilmezim... Başak'ımmm::kalbim:: [/B][/COLOR]

GT250rAlanya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4 Silindirden başkası YALAN
    Bi insanın ölümünü istemek ne kadar etik olabilir ???
    yapan kendisine yapar, siz hiç motosiklet ile mtobüs çarpıştı motosiklet sürücü sağlam, otobüste 15 ölü var diye bişey duydunuz mu? Yaya olursa durum tabi ki çok farklı.
    O hareketleri yapan arkadaşı durdurup veya bir tanıdığına ulaşıp bu konu hakkında bilgilendirmek daha doğru olur.
    Ama böyle ölmesi etiktir, sevaptır gibi laflar yanlıştır. motosikelt konusunda yanlıştır.
    Bize düşen ise allah'ın takdirine BIRAKMAK DİYE DÜŞÜNÜYORUM BENDE.
    "Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum."
    Deniz Gezmiş 28 Şubat 1947 - 6 Mayıs 1972

Isaac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yayayayayaya.....
    Yanlış düşünüyorsunuz Sn.erdi_arikan.

O zaman bütün dünyaya beddua etmek lazım.

Siz yine de doğru yolu bulsunlar diye dua edin.

Bir bakmışsınız dualarınız kabul olmuş...

Felon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı erdi_arikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ama onların doğru yolu bulmasını ummaktansa, köpeklerin iki ayağı üzerinde çay servisi yapmasını ummak daha mantıklı kanımca...
    çaycı köpek fikri güzel olurmu olur
    https://www.youtube.com/alifeyizoglu

Motosikleti
    Honda CBF 150
    Alıntı GT250rAlanya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bi insanın ölümünü istemek ne kadar etik olabilir ???
    yapan kendisine yapar, siz hiç motosiklet ile mtobüs çarpıştı motosiklet sürücü sağlam, otobüste 15 ölü var diye bişey duydunuz mu? Yaya olursa durum tabi ki çok farklı.
    O hareketleri yapan arkadaşı durdurup veya bir tanıdığına ulaşıp bu konu hakkında bilgilendirmek daha doğru olur.
    Ama böyle ölmesi etiktir, sevaptır gibi laflar yanlıştır. motosikelt konusunda yanlıştır.
    Bize düşen ise allah'ın takdirine BIRAKMAK DİYE DÜŞÜNÜYORUM BENDE.
    ilk soruya cevap olarak: ülkemizin büyük bölümünün Müslüman olduğunu
    gözönünde bulundurarak, Müslüman olduğunuzu varsayıyorum. Eğer bir insanın
    ölümünü istemek etik değil diyorsanız, İslam'da idam cezası olduğunu da
    biliyorsunuzdur. Ayrıca dağdaki teröristin ölmesini de istemiyorsunuz (zira bu
    da trafik terörü) eğer bir insanın ölümünü istemek etik değilse

Ben sadece motosiklet demedim dikkatinizi çekerim, otobüs sürücüsü dediğim
    gibi bir insan motosiklet sürücüsü masumdur, bu durumda motosikletli yerine
    otobüs şoförünün ölmesini istemek etiktir bence.

Eğer ailenizden biri (Allah korusun) bu sebeple can verirse (dikkatsiz ve
    artistlik yapmaya çalışan bir sürücü sebebiyle) de yine Allah'ın takdirine bırakır
    mıydınız?

Alıntı Isaac adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlış düşünüyorsunuz Sn.erdi_arikan.

O zaman bütün dünyaya beddua etmek lazım.

Siz yine de doğru yolu bulsunlar diye dua edin.

Bir bakmışsınız dualarınız kabul olmuş...
    İmkansızı istemek insana daha cazip geliyor her zaman nedense

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Gördüğün her kötü davranış yapan adama bol bol beddua et, gebermesini iste, cenneti garantile

Hergün 5 günah işliyorum diyelim, 6 kötü adamın gebermesini istesem, günahları sildirdiğim gibi sanırım cenneti garantilemek mümkün olur.

Şunu bir düşüneyim ben yahu

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Ah be dostum foruma girmeyecegim dedim simdi senin bu topicini gordum dayanamadim döktüresim geldi yine..
    Yasam hakki hayatin her alaninda, hangi sartlarda olursa olsun her canli icin kutsaldir.
    Yasam hakkini kutsal görmeyen insanların tek yapabildikleri başkalarının canlarının yanmaması uğruna o insanı ortadan kaldırmak olmuştur.

Bugün gelişmiş ülkelerde zaten aynı stratejiyi izlemiyormu?

Amerika yillarca aynı strateji ve zihniyet yüzünden ve çoğu zaman bir şüphe uğruna binlerce masum insani katletti...
    Ne için? Sözde baskalarinin canı yanmaması için!
    Ne için? Bölgeye demokrasi getirmek adina yer alti kaynaklarina el koyabilmek için.
    Ne için? Yani kendi çikarlari için..

E sonra ne oldu? Anasiz babasiz kalan kundakta bebeklere oldu olanlar...
    Simdi o bahsettigin ferrarideki veya dogandaki adam ölse ne olacak? Geride kalana bakacakmisin ?

Bu zihniyet insanlar arasinda su sekilde yayginlasir ;

İki hirto masaya oturur once. Kendi cikarlarimizi korumak ugruna bunlarin hepsini gomelim gitsin der.
    Asalim filistin askisina, verelim ç*küne elektirigi gitsin der..
    Maksat baskasinin cani yanmasin der. Eğer bu adam ölürse topluma refah gelir der.
    Ama bu iki hirto ölümün sadece isin kolay kismi oldugunu fark etmez. Bilemez, düsünemez, zihniyeti müsade etmez.
    Düsünce sisteminde sadece nefret ve kin kaplidir, bilinc altinda elini tasin altina sokup o insana egitim yoktur.

Çünkü yasadigi cevre ve aile düzeni onu suc islemeye zorlamistir.
    Eğer o insan ölürse herseyin normala dönecegini zanneder, ama yanilir...

Güzel dostum söylemek istedigin seyi cok iyi anliyorum.
    Ama o insanin ölümünü istemek topluma refahi kazandirmaz. Aksina o anlik gecici bir çözüm olmus olur.
    Ve geçici çözümlerde anlık yaşanır...

Önemli olan öldürüp asip kesmek degildir. Vahset kötü birseydir.
    O zihniyeti çürütebiliyorsan işte o zaman büyük bir iş başarmışsın demektir...
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Motosikleti
    [QUOTE=erdi_arikan;2126002]ilk soruya cevap olarak: ülkemizin büyük bölümünün Müslüman olduğunu

artistlik yapmaya çalışan bir sürücü sebebiyle) de yine Allah'ın takdirine bırakır
    mıydınız?

Allahıma çok şükür MÜSLAMINIM! Aksini söyleyenin veya iddia edene verecek 2 çift cevabım tabi ki olur.
    2. Olayın terörle ne alakası var şimdi Trafikten dağa geçtik :D
    3. Her trafikte kötü kullanana beddua etsek ölmesini istesek Türkiyede hiç kimse kalmazdı, siz hiç mi hata yapmıyorsunuz? hiç mi yanlışlıkla da olsa kazadan dönmüyorsunuz veya kaza yapmıyosunuz çok merak ettim vallaha şimdi .

Benim kuzenim iş kazasında kepçenin yanlış hatası sonucu bacaklarını kaybetti,
    şimdi onu ezen adama ben beddua mı edeyim, allah canını mı alsın diyim, ölsün mü diyim. Çünkü olayı çok iyi biliyorum, heyecan yaptı kepçe üstünde iken ve geri yerine ileri gelerek kuzenimin bacaklarını koparttı.
    "Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum."

Motosikleti
    Honda CBF 150
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ah be dostum foruma girmeyecegim dedim simdi senin bu topicini gordum dayanamadim döktüresim geldi yine..
    Yasam hakki hayatin her alaninda, hangi sartlarda olursa olsun her canli icin kutsaldir.
    Yasam hakkini kutsal görmeyen insanların tek yapabildikleri başkalarının canlarının yanmaması uğruna o insanı ortadan kaldırmak olmuştur.

Amerika yillarca aynı strateji ve zihniyet yüzünden ve çoğu zaman bir şüphe uğruna binlerce masum insani katletti...
    Ne için? Bölgeye demokrasi getirmek adina yer alti kaynaklarina el koyabilmek için.

Simdi o bahsettigin ferrarideki veya dogandaki adam ölse ne olacak? Geride kalana bakacakmisin ?

İki hirto masaya oturur once. Kendi cikarlarimizi korumak ugruna bunlarin hepsini gomelim gitsin der.
    Maksat baskasinin cani yanmasin der. Eğer bu adam ölürse topluma refah gelir der.
    Ama bu iki hirto ölümün sadece isin kolay kismi oldugunu fark etmez. Bilemez, düsünemez, zihniyeti müsade etmez.
    Düsünce sisteminde sadece nefret ve kin kaplidir, bilinc altinda elini tasin altina sokup o insana egitim yoktur.

Ama o insanin ölümünü istemek topluma refahi kazandirmaz. Aksina o anlik gecici bir çözüm olmus olur.

soruma cevap aldığımı düşünüyorum, bu mükemmel açıklama için teşekkürler,
    evet doğrusunun da bu olduğunu biliyorum ancak işte hep bu şekilde
    yetiştirildiğimiz için bazen "ulan Allah belanı versin" demeden geçemiyoruz,
    belki de bu soruna bir çözüm bulmak için yazdım, insanları eğitmeye
    çalışmamıza dikkat çekmek için..

Motosikleti
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Sinan abi seni tanımam ama forumdan ayrılacağını duymuştum, okumuştum, demek ki yazılıyormuş

Motosikleti
    Honda CBF 150
    [QUOTE=GT250rAlanya;2126012]
    Alıntı erdi_arikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ilk soruya cevap olarak: ülkemizin büyük bölümünün Müslüman olduğunu

mıydınız?

Allahıma çok şükür MÜSLAMINIM! Aksini söyleyenin veya iddia edene verecek 2 çift cevabım tabi ki olur.
    2. Olayın terörle ne alakası var şimdi Trafikten dağa geçtik :D
    3. Her trafikte kötü kullanana beddua etsek ölmesini istesek Türkiyede hiç kimse kalmazdı, siz hiç mi hata yapmıyorsunuz? hiç mi yanlışlıkla da olsa kazadan dönmüyorsunuz veya kaza yapmıyosunuz çok merak ettim vallaha şimdi .

Benim kuzenim iş kazasında kepçenin yanlış hatası sonucu bacaklarını kaybetti,
    şimdi onu ezen adama ben beddua mı edeyim, allah canını mı alsın diyim, ölsün mü diyim. Çünkü olayı çok iyi biliyorum, heyecan yaptı kepçe üstünde iken ve geri yerine ileri gelerek kuzenimin bacaklarını koparttı.
    Öncelikle geçmiş olsun.
    2. Sonuçta trafk terörü değil mi?
    3. Elbette ki hatasız kul olmaz ama bakın dikkatsizlik, hata demiyorum, bile bile
    hız yapmak, bile bile tehlikeli şekilde kullanmaktan bahsediyorum. Ben de hata
    yapıyorum tabii ki.

Sinan Aksu hocam sağolsun güzel bi açıklama yaptı, peki kaçımız trafikte
    tehlikeli şekilde araç kullananları uyarma ya da eğitme cesaretine sahibiz? Kaç
    kasksız motorcuya, "abi kasksız çıkma kurban olayım, Allah korusun bir şey
    olur, trafik bu!" dediniz? ya da kaç taksiciye, "abi sinyal kullan da döneceğini
    anlayalım, Allah korusun döneceğini farketmesem beni ezecektin" diye sakin
    olarak ders verdiniz?

Sinan abi seni tanımam ama forumdan ayrılacağını duymuştum, okumuştum, demek ki yazılıyormuş
    ben de okumuştum forumdan ayrılacağını ancak tekrar yazmaya teşvik ettiğim için sevinçliyim

Motosikleti
    [QUOTE=erdi_arikan;2126015][QUOTE=GT250rAlanya;2126012]

Öncelikle geçmiş olsun.
    3. Elbette ki hatasız kul olmaz ama bakın dikkatsizlik, hata demiyorum, bile bile
    yapıyorum tabii ki.

olur, trafik bu!" dediniz? ya da kaç taksiciye, "abi sinyal kullan da döneceğini
    olarak ders verdiniz?

Sn.Erdi Bey, Bi geçmiş olsun demeniz bile inanın ki gerçekten rahatlatan bi durum benim için kuzenimden dolayı. Tşk ederim.
    trafikte gördüğüm motorcu ve kasksız arkadaşlarımı elimden geldiğince uyarırım, ışıklarda yanımda ise kafamdaki kaskı göstererk nerde ???? gibi bi işaret yaparım :D Taksicilere ise diyecek lafım yok, altındakilerle yollar onun gibi hareket ediyorlar. Onların da altına birer motosiklet verme projesi olsa ne güzel olurdu.
    Sinan abinin yazdıkları da bence olayda alınması gereken cevapları verdi, ben bazıları her ne kadar yanlış anlasamda
    İyi akşamlar

Motosikleti
    Honda CBF 150
    [QUOTE=GT250rAlanya;2126026][QUOTE=erdi_arikan;2126015]

Öncelikle geçmiş olsun.
    yapıyorum tabii ki.

olarak ders verdiniz?

Sn.Erdi Bey, Bi geçmiş olsun demeniz bile inanın ki gerçekten rahatlatan bi durum benim için kuzenimden dolayı. Tşk ederim.
    trafikte gördüğüm motorcu ve kasksız arkadaşlarımı elimden geldiğince uyarırım, ışıklarda yanımda ise kafamdaki kaskı göstererk nerde ???? gibi bi işaret yaparım :D Taksicilere ise diyecek lafım yok, altındakilerle yollar onun gibi hareket ediyorlar. Onların da altına birer motosiklet verme projesi olsa ne güzel olurdu.
    Sinan abinin yazdıkları da bence olayda alınması gereken cevapları verdi, ben bazıları her ne kadar yanlış anlasamda
    İyi akşamlar
    tabii ki verilmesi gereken cevapları verdi sinan bey, ancak dediğim gibi gördüğümüz eksiklikleri de uyarmalıyız veya eğitmeliyiz bu insanları bence...

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    "Only God can judge me."

Meali: "Beni sadece Tanrı yargılayabilir."

Peygamber Efendimizi himaye eden amcasi Ebu Talib`de vefaat edince Kureys musrikleri iyice azitmislardi.
    Bunun uzerine Resulullah (s.a.v.),nubuvvetin onuncu yilinda, Saban ayinin bitmesine uc gece kala, Zeyd bin Harise`yi (r.a.) alip, Mekke`ye yaya yuruyusuyle bir gunluk mesafedeki Taif`e gitti. Orada bir ay kadar Sakifilileri islam`a ve iman`a davet etti. Sakif kabilesi esrafindan, yanina varip konusmadigi bir kimse birakmadi. Yanlarinda bulunan, Kureys`den bir adam : ” Biz, onu daha iyi biliriz. Onun dedikleri seyin hak ve gercek oldugunu bilseydik, kendisine tabi olurduk.” dedi. Taifliler : ” Yurdunun halki, kavmin seni istememis, kabul etmemisler, sen de kalkmis, bize gelmissin ! Vallahi biz, senin gelisine razi degiliz.Senden urkuyor, seni reddediyoruz ! ”. Dediler.
    Taiflilerden hicbiri iman etmedi.Genclerinin Musluman olmalarindan da korkarak Peygamberimiz`e (s.a.v.) : ” Hemen yurdumuzdan cik, git!” dediler. Aralarindan birtakim akilsiz ,beyinsiz ve køleleri kiskirtarak turlu hakaret ettiler. Bir takiminida Peygamberimizin gidecegi yolun iki tarafina oturttular. Peygamberimiz (s.a.v.) onlarin aralarindan gecerken, attiklari taslarla yaraladilar, Peygamber Efendimiz dayanamayarak yere oturdukca, zorla ayaga kaldirip yarali ayaklarina yeniden tas atarlar ve yurekler dayanmayan bu hale gulup eglenirlerdi. Bu esnada yarali basindan devamli kanlar akan Zeyd bin Harise (r.a.), Peygamberimize kendi vucudunu siper ederdi. Taifliler, Peygamber Efendimizi (s.a.v.), akrabalarindan Utbe ve Seybe bin Rabia`nin bostanina kadar taslayarak takip ettiler.
    Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bunca cefa ve køtuluklerden sonra yine ummetine karsi sefkati elden birakmadilar. Yaralardan cok muzdarip bir halde iken daglara me`mur olan melek; ” istersen Mekke ve Taif sehirlerinin her iki taraflarindaki daglari birbirine kavusturup onlari helak edeyim,” dedi. Resulullah (s.a.v.); ” Hayir, onlarin bøyle helak olmalarini istemem. Belki onlarin neslinden Allahu Teala`ya iman eden bir kavim cikar,” buyurmuslardir.

Böyle bir peygamberin ümmeti olarak hiç kimsenin ölmesini isteyemeyiz bireysel olarak.Ülke gerçek anlamda islam kurallarıyla yönetilir ve idam cezası uygulanır,o zaman zaten bunun kararını mahkeme verir zaten.

Bize düşen hatalı olanı polise veya diğer kolluk kuvvetlere şikayet etmektir.Hiçbirşey yapamıyorsanız bile Allah'a havale edin.Yine beddua etmeyin.

Şüphesiz ki Allah sabredenlerledir,şüphesiz ki Allah herşeyin en doğrusunu bilendir.

ErTech - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    vaRRdı
    Dexter Morgan'a kadar gider bu durum...
    ... yaşlı bir devrimci düşürmez hiç ağzından özgürlük kelimesini
    ve yatmadan önce bir bardak su yerine denize bırakır takma dişlerini ...
    ''Four wheels move the body. Two wheels move the Soul.''

kötü de olsalar, insanların kötülüklerini veya ölmelerini istemek, onlar gibi olmak olur.
    iyi insanlar her zaman iyi kalır, başkalarının kötülüklerini isteyemez.
    o kötü insanların, kötü olmalarının temelinde kesinlikle, bilinçsizlik ve cahillik yatmaktadır.
    onların ölmelerini istemek çözüm olmaz, onlar ölür başkaları gelir.
    sen yine de içindeki iyi niyeti öldürme

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)