Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Kötü Bir İnsanın Kötülüğünü İstemek Etik Mi?

Motovento
    REKLAM ALANI

Alıntı erdi_arikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar sormak istediğim bir soru var?

Altında Ferrari ya da Doğan farketmez, V-Strom ya da Mondial kullanıcısı
    sizin ilerlediğiniz yolda çok tehlikeli biçimde, sizin ve diğer araç kullanıcılarının
    canlarını tehlikeye atan artist hareketler yapmaya çalışan biri var.

Ramazan ayındayız, ilahiyat hakkında bilgisi olan arkadaşlarım da vardır;

Bu insanların kaza yaparak sadece kendilerinin zarar görmesini, ya da ölmesini
    istemek etik midir?doğru mudur?yoksa etik değil ve günah mıdır?

Bana sorarsanız, bu insanların zarar görmesini ya da ölmesini istemek
    diğer tüm araç kullanıcılarını rahat ettireceği ve güvenliğini sağlayacağı için
    bunu istemek çoğu zaman ETİK ve SEVAP geliyor açıkçası. Aksi takdirde bir çok masum insanın canı yanıyor...

İslâm inancına göre, ecel kaderle bağlıdır, dua ve temenni ile değildir.

Kişinin eceli gelince, istese de istemese de, ne uzar ne kısalır (Yunus 49, Nahl 61).

Şu halde ölümü temenni etmek veya etmemek, ahlakî bir yöne sâhip, bir mü'minlik edebidir.

Ölüm acıdır. Hayatta olmak ahirete daha iyi hazırlanma imkan ve fırsatını verir. Bunun için ölüm arzu edilmez.

İşte bundan dolayı Peygamberimiz(SAV): "Ölümü temenni etmeyin" buyurmuştur.

Kask ve trafik kurallarına uyma hususu ise; MT forumda defalarca gündeme

geldi. Kask ve korumalı ekipmanları sıcak-soğuk demeden kullanalım arkadaşlar..

Trafikte saygı görmek istiyorsak; önce, yaya ve trafikte akan diğer

araçlara karşı yasalara uygun hareket ederek saygı gösterelim..

Kişiler birbirine saygı gösterdiğinde sorunlar otomatikman ortadan kalkacaktır..
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    enginer6 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    er6
    Bir insanın ölümünü istemek tabii ki etik değildir ama karşılaştığımız her durumda etiğe uygun davranmamız gerekmiyor.

zb_meqan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Vulture 125 i
    Mesela ben apo itinin kötülüğünü değil hergün bıçakla bedeninden küçük küçük parçalar kesilerek ölmesini isterim...
    işe hayatbundan ibaret...

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gördüğün her kötü davranış yapan adama bol bol beddua et, gebermesini iste, cenneti garantile

Hergün 5 günah işliyorum diyelim, 6 kötü adamın gebermesini istesem, günahları sildirdiğim gibi sanırım cenneti garantilemek mümkün olur.

Şunu bir düşüneyim ben yahu
    Bu cennete girme alt siniri kaç;
    Yani kaç puan alinca giriyoz?

Ona gore beddua biriktirecem biraz.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Bu konuda Zekeriya Beyaz hocaya mail attım, cevap bekliyorum. Burada paylaşacam Konuyu takip et

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    genelde ALLAHA havale ederim
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

Motosikleti
    xx 12999,9rr cadı süpürgesi :P
    dün yaşadığımız bir olay tamda konu ile alakalı
    akşam saati metrobüsteyiz kadirle birlikte (malum kadirin bacak alçıda)... elimde kaskım montum her halimden belli motosikletle bir alakam olduğu...
    bizim canımız kardeşimiz eray( RoMeO) metrobüsü takip ediyo bizim bulunduğumuz camın hizasında birbirimizi rahat bir şekilde görüyoruz. yol boş sayılıcak kadar az araç içeriyo. biz durunca duruyo giderken gidiyo erayda.
    tam karşı çaprazımda iki genç oturuyo. biri dedi eraya bakım hoş olmayan birşeyler söylüyo gülüyo filan
    acaba yanlışmı duydum diye dikkatli dinlemeye başladım agzından çıkan kelimeler şunlar oldu....ya şu motor şimdi kamyonun altında kalsa ezilse paramparça olsa
    bir insanın ölümünden bahsedip gülüyo
    çok fazla sinirlendim... hani saniyeler içinde bisürü senaryo geçerya gözünüzün önünden aynen o durumdayım. kadir yanımda kalkıp dalamıyorumda susamadım tabi biraz tartıştık iki durak sonra indi...
    içimden şu geçti inşallah dedim inşallah en sevdiğin bir kamyon altında kalıp parçalanır da onun nasıl bir acı oldugunu anlarsın aşağılık pislik.......
    etikmiydi? etik değilmiydi bilmiyorum içimden geçen buydu......
    [B]durmak yok... yola devam.....
    [/B]
    [COLOR="Red"][B][I]selam dünyalı ben dostum......::sapka::::151::[/I][/B][/COLOR]

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Kötü insanlar için hiç te iyi şeyler besleyemeyeceğim.... Allahından bulsun derim....
    Ama bu dünyada ise etmediğimi bırakmak da istemem...

Çünkü bu insanlar diğer iyi insanlarla aynı hayatı paylaşmaya hakkı yok... İyi insanlar da bu itlerle yaşamayı haketmiyor...

Kötü söz sahibine aittir ama ister istemez zıvanadan da çıkıyorum bazan..
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    sinan aksu bize diyecek laf bırakmamış
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

Motosikleti
    My Kawa..
    Alıntı kuyucadısı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dün yaşadığımız bir olay tamda konu ile alakalı
    akşam saati metrobüsteyiz kadirle birlikte (malum kadirin bacak alçıda)... elimde kaskım montum her halimden belli motosikletle bir alakam olduğu...
    bizim canımız kardeşimiz eray( RoMeO) metrobüsü takip ediyo bizim bulunduğumuz camın hizasında birbirimizi rahat bir şekilde görüyoruz. yol boş sayılıcak kadar az araç içeriyo. biz durunca duruyo giderken gidiyo erayda.
    tam karşı çaprazımda iki genç oturuyo. biri dedi eraya bakım hoş olmayan birşeyler söylüyo gülüyo filan
    acaba yanlışmı duydum diye dikkatli dinlemeye başladım agzından çıkan kelimeler şunlar oldu....ya şu motor şimdi kamyonun altında kalsa ezilse paramparça olsa
    bir insanın ölümünden bahsedip gülüyo
    çok fazla sinirlendim... hani saniyeler içinde bisürü senaryo geçerya gözünüzün önünden aynen o durumdayım. kadir yanımda kalkıp dalamıyorumda susamadım tabi biraz tartıştık iki durak sonra indi...
    içimden şu geçti inşallah dedim inşallah en sevdiğin bir kamyon altında kalıp parçalanır da onun nasıl bir acı oldugunu anlarsın aşağılık pislik.......
    etikmiydi? etik değilmiydi bilmiyorum içimden geçen buydu......
    Çağla'cım o akşam olay şuydu..

Doğru yerde yanlış zamanda olmamız.. 3 hafta önce aynı olayı yaşamış olsaydık, o geceyi karakolda tamamlardık, arkadaşta yaralarına pansuman yaptırıyor olurdu.. Hoş iki kelime daha çıksaydı ağzından 3 üncü kelimeyi söyleyecek bir ağzı kalmama ihtimali de vardı ya neyse..

Bir kamyonun arkasında okumuştum şu cümleyi..

"Duanla yaşamadım ki, Bedduanla öleyim!!"
    [B][COLOR="Blue"]Eskiden Piyasa nerde biz orada, Artık biz nerede piyasa orda..[/COLOR][/B]

[B][COLOR="Red"]Yüreklerde ünlem akıllarda soru işaretiyim anlayana çok anlamayana az gelirim..[/COLOR][/B]

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    kötü olanın kötü olduğuna kim karar veriyor ki kötü olanın zarar görmesi gerektiğini düşünüyor.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kawasaki KLE 500
    Soruyu soran arkadaşımız konuya islami açıdan bir cevap istemiş, tabiki bizler fetva makamı değiliz, ancak islam fıkhında doğru bildiğimiz konuyuda paylaşırız, beddua etmek biz insanların yaptığı çoğunlukla farkında olmadan yada bilgi eksikliğinden kaynaklanan son derece kötü birşey olup, bir görüşe göre adeta yaradana karşı çıkmak gibi bişeydir, nedeni ise insanın yaşamının akışı yaradanın elindedir, bizim temennimizle hiçbişey değişmez, sadece biz günahkar oluruz..

Bir arkadaşımız peygamberimizin hayatından verdiği örnekle bu konuya aslında son noktayı koymuştur, eğer islami açıdan ölçü gerekiyorsa resulallahın hayatına bakmamız yeterli olur, iki cihanın serveri muhammet mustafa (SAV) insanlığa hayatı ve hareketleriyle örnek olarak gönderilmiştir, onun yaptığının dışına çıkmak sadece bizi günahkar eder..

Kötü bir durumla karşılaşıldığında uyarmak ikaz etmek mümkün mertebe çatışmaya gitmemek, özelliklede bu ayda çok önemlidir, sıkıntılı bir durumda ise söylenebilecek en güzel söz : Hasbinnallahi ve niğmel vekil niğmel mevla ve niğmel nasir : olmalıdır Allah herşeyi bilendir o ne güzel vekildir..

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kötü olanın kötü olduğuna kim karar veriyor ki kötü olanın zarar görmesi gerektiğini düşünüyor.
    Sen vericeksin... Kötülüğü sen görmüşsündür çünkü...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

RoLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6N
    Konuyla alakasız belki ama biri senin iyiliğin için çok çabalıyor hep iyiliğini istiyor... en mutlu gününde zor günde yanında oluyor...sonra o kişiye sırtını dönüyorsun...bu ne kadar etik acaba...
    Bi ülkede "KÖPEKLER" istedi diye atlar ölmez...!!!

Drift Religion

Motosikleti
    xx 12999,9rr cadı süpürgesi :P
    Alıntı RoLa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyla alakasız belki ama biri senin iyiliğin için çok çabalıyor hep iyiliğini istiyor... en mutlu gününde zor günde yanında oluyor...sonra o kişiye sırtını dönüyorsun...bu ne kadar etik acaba...
    islami tarafı hakkında yorum yapmıycam ama insani olarak etik değil
    [B]durmak yok... yola devam.....
    [/B]
    [COLOR="Red"][B][I]selam dünyalı ben dostum......::sapka::::151::[/I][/B][/COLOR]

Motosikleti
    xt 600
    abi işin felsefi boyutu ağır geliyor bana, vardır bi bildiğin!

zb_meqan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Vulture 125 i
    Aslında hiçbirşey iyi veya kötü değildir bizim ona nasıl baktığımıza bağlıdır herşey.Ancak bazı şeylerin kötü olup olmadığını tartışmaya gerek yok.Mesela alkollü araç kullanıp birine çarpan ve daha sonra kaçan bi insan tartışmasız kötüdür.İyiliğini kim savunabilirki..
    işe hayatbundan ibaret...

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    1- akıllı olsun, serserilikten vazgeçsin
    2- motoru, arabayı bıraksın, kullanmasın bir daha
    3- biz dövelim, yola gelsin
    4- ölsün

sıralamam budur
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    xt 600
    ölmesin de, yıkalım!

kashmar54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bir musibet bin nasihatten evladır
    "Son gün olmasın dostum, çelengim top arabam;
    Alıp beni götürsün tam dört inanmış adam!”

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)