Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Asfalt ile ilk bulusma ve motorcu dayanismasi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    CBF150 2009, F650 2003
    Selamlar arkadaslar,

Araniza yeni katiliyorum. Gecen ay ikinci el 2009 model CBF150 aldim. Iznim boyunca kullanip doyamadan garaja biraktim ve isime dondum. Su aralar ruyamda kullaniyorum

Hani insanin basireti baglanir derler ya, oyle bir sey oldu alirken. Pazarlik bile etmedim, lastiklere de bakmadim, ne de olsa 12000 Km`de yepyeni motordu. Satis islemleri bittikten sonra motoru teslim aldim, Izmirin sicagina ragmen kask, dizlik, korumali mont ve eldivenlerimi giydim. (kendimi tekrar tebrik ediyorum) Bir hafta once esim ile beraber Honda dan CBF150 motorlar ile Guvenli surus egitimi almistik, egitimde ogrendiklerimi soyle bir gozden gecirdim ve yola ciktim. Daha 500 metre gitmisken, hizim 50Km/h gibiydi, sagda park etmis hanimefendi bir sofor sinyal verme ve yola bakma zahmetine katlanmadan ki ne kadar da zor bir istir! aniden yola cikti, ona carpmamak icin hafif sola kacip frenlere dokundum ;yolun solunda yol boyunca uzanan cam gibi yagmur giderlerinin uzerindeymisim; ve sag tarafimda asfalt ile ilk bulusmamizi yasadik. Yerde iken lastiklere yakindan bakma firsatim oldu tabi, durumlari oldukca kotuymus, lastik sertlesmis ve ozellini kaybetmis, yuzeyinde yer yer catlaklar vardi! (egitimde ilk anlatilan konu motorun surus oncesi kontrolleri ve ilk maddesi de lastiklerdi oysa ki!)

Yattigim yerde kendime bu yastan sonra motorla ne isin var ulan, bu is sana gore degil, bu trafikte bu soforler ile ayni yollar paylasilir mi yahu diye soylenip neredeyse bu sevdadan vazgecmeye karar vermisken ( hanimefendi sofor camindan kafasini cikartmis kapisinin yaninda yatan bendenize bos gozlerle ve eblekce bakiyordu o sirada ) bir el vizorumu acip elin sahibi `gecmis olsun kardesim iyi misin, boynunda bir sey var mi? ` diye sordu. Karsi seritte seyrerken olayi gorup 3 saniye icinde yanimda bitiveren bir motorcu guzel insan idi kendisi. Iyi oldugumu soyleyip onun yardimi ile ayaga kalktim ve baska birinin `gecmis olsun kardesim sen iyi misin` dedigini duyup ona dondum, iste motorunu saga cekip yanima kosan baska bir guzel insan daha. Biri koluma girip bana kaldirima kadar eslik ederken digeri motorumu kaldirip saga cekti ve trafigi acti. Ikisi de ben toparlanana kadar yanimda kaldi iyi olduguma ikna olunca da tekrar gecmis olsun diyerek ayrildilar. Isimlerini bilmedigim iki kardesime tekrar sonsuz tesekkurler. Sizin sayenizde bendeki motor sevdasi benligime percinlendi adeta. Bu arada hanimefendi sofor hic bir sey soylemeden yoluna devam etti, kendisine de bu vesile ile sonsuz tesekkurler!

Kaskimin sag tarafi cizilmis, sag omuzumda darbeden dolayi incinmisti, (hala agriyor) motorun da arka fren pedali sekiz olmustu, saniyorum yatinca izgaralarin arasina girdi.

Yazdiklarimi okurken `yahu adam basit bir dusme yasamis amma da uzatti` diyenler haklilar belki, ama kazaya sebep olan dinamikler ile sonrasinda yasanan ve benim hayat boyu unutmayacagim destegi anlatmaya deger buldum.

Sizlere ve tum sevdiklerinize kazasiz belasiz surusler diliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    mv agusta f4 2011
    bence uzatma konusunda haksızsın .insan kaza yapınca ve tanımadığı insanlar ona yardım edince böyle çocuk gibi sevinir anlattıkca anlatası gelir ballandıra ballandıra(tabi bana göre ).yeni motorunla kaza yapmana üzüldüm bende bugün motorumu devirdim olduğu yerde .gemiş olsun diyorum artık fazla uzatmayalım

Motosikleti
    suzuki an125
    geçmiş olsun...ALLAH tekrarını yaşatmasın inşallah

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Geçmiş olsun, nazar boncuğu diyelim bu olaya, Şunu da unutmayın "Hiç düşmemiş motorcu yoktur, Henüz düşmemiş motorcu vardır"
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

brs3417 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şimdilik 4 teker
    Geçmiş olsun dostum.

EmoTHEp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '10 Monster 696
    çok büyük geçmiş olsun, tekrarlanmaz inşallah... ben de motorculardaki bu dayanışmaya bayılıyorum işte... bir de düşerken inanılmaz sakinlikte "aha birader şimdi düştün!!" diyor insan kendine ya o da komiğime gidiyor, bilmem sizlere hiç oldu mu...
    Kim Ağlarsa Yalan Ağlar, Beni Bi'tek Duca'm Anlar...

insipre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR800
    büyük geçmiş olsun bayan şoforlerden çogumuz çekti seninki biraz erken bi karşılaşma olmuş Cbf 150 nin lastikleri ozellikle yagmurda çok kotu suyu hiç sewmıyor birde 12000 kmde baya aşınmıştır birde ilk kullanıcıdanda kaynaklandıgını dusunursek :S Bana sorarsan güvendiğin bi ustaya motoru goturup bi baktır durumuna başka bir sorunla karşılaştıgında daha hızlı gıdıyor olabilirsin.
    kazasiz sürüşler dilerim ...

Motosikleti
    CBF150 2009, F650 2003
    Gecmis olsun dilekleriniz icin tesekkur ederim. Uygun lastik aramaya basladim, izin donusu ilk isim onlari degistirmek olacak.

Motosikleti
    honda-ınnova cbf 150
    geçmiş olsun selam verelim selam alalım dayanışma içinde olalım bizim bizden başka dostumuz yok yaşasın motosiklet sevgimiz.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1250 GSA
    Sevgili dostum oncelikle aramiza hos geldin.
    İcten ve samimi mesajin icin kendi adima tesekkur ederim.
    Lafi uzatma konusunda bizlerin basini agrittiğini düsünme lütfen.
    Çünkü bir çoğumuzun basindan geçen buna benzer durumlarda hepimiz vaktimiz oldukca yazar cizeriz.

Fakat benim ilgimi ceken su oldu ;

Senin yerinde baska birisi olmus olsaydi isin icine biraz acitasyon katardi.
    Benim anladigim kadariyla sen birazda espiritüel bi yaklasimla yazmissin yaziyi
    Bunun icinde seni ayrica tebrik ediyorum.

Aslinda sizin motosiklet hayatiniz daha yeni basladi bence.
    Çünkü düsmenin nasil birsey oldugunu anladiniz. Her motorcu birgün asfalti öpecektir.
    12 yillik hiç düsmemis motorcular taniyorum, son derece tecrübeli olduklari halde ''Acaba ben ne zaman düseceğim'' korkusuyla yasayan insanlar bunlar üstelik.

Çünkü hayatlarinda hic düsmemisler, tatlidan önce aciyi tatmamislar.
    Motosiklet'i tam olarak yasamamislar,
    ''Düsmemis motorcu yoktur, Henüz düsmemis motorcu vardır'' tabiri hep akillarinda kalmistir.

Düsüp kollarini bacaklarini kirabilme korkusuyla yasayan insanlar bunlar.

En azindan siz ufak bi tecrübe edindiniz

Nazarlik olsun diyelim...
    Saglicakla kalin..
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    öncelikle geçmiş olsun. umarım bir daha başınıza gelmez.

lastikleriniz hakkında şunu söylemek isterim, sadece kaç kilometrede oldugu değil aynı zamanda üretim yılıda önemli. sertleşme yüzünden bende 4 yıllık ve sadece 10000km'de olan lastiklerimi değiştirdim çünki yolu hiç tutmuyordu.

birde iki teker üzerindeyken tramway rayları ve su ızgaraları gibi metal yüzeylerdenn uzak durmakta fayda var. (lütfen ukalalık olarak algılamayın sadece paylaşmak istedim) iş yerim istanbul'da bahariyede. burda ortalama hergün bir motorcu raylar yüzünden düşüyor. en son orta yaşlarda bir beyefendi varadero ile düştü, tabi hemen gidip yardım ettik, sonuçta motorcunun halinden bir tek motorcu anlıyor
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

Dogan88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crypton T115
    Alıntı flok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gecmis olsun dilekleriniz icin tesekkur ederim. Uygun lastik aramaya basladim, izin donusu ilk isim onlari degistirmek olacak.
    Oncelikle cok geçmiş olsun hocam.

hocam ben 2 hafta önce falan manavkuyu buz motordan ön lastiği değiştirdim. değişim balans ayarı herşey dahil ön lastige 90 tl aldı. arka lastikte 100 tl olsa 190 tlye işini halledersin. ve izlenimlerim soyleyim, viraj alırken ne kadar tutar denemek istedim. motor koruma demirlerinin değmesine ortalama 1 cm kaldı kalmadı viraj bitti motorda gram kayma yok. ilerde ne olur bilemem ama lastikle 1000 km sonundaki izlenimlerim bu oldu.

Motosikleti
    cbr600 rr, FZ6 Fazer ABS,KTM 125sx,süper52,
    dostum sen kendını toparlayana kadar kadın kendisinin suçlu oldunu anlayıp kaçtımı??yada sen bu olay la ilgili bışey yaptınmı kadına sizin konturolsüzlüğünüz yüzünden azdaha ölüyordum yaptınız cezasıs kalmayacak deyp polisi aradınmı plakasını aldınmı??

Öncelikle büyük geçmiş olsun!...

Burada benim anlayamadığım olay şudur;

1-) Güvenli sürüş eğitimi almana rağmen,

a-) Bayan sürücünün yanından geçerken gerekli güvenlik önlemi

almama nedenlerin ne olabilir?

b-) Güvenli sürüş eğitiminde ilk madde; lastik olmasına rağmen! neden
    olay anında o durum aklına geldi? İhmal varmı ?

Daha önce neden önlem almayı düşünmedin/düşünemedin?

c-) Önlem alsaydın motorun savrulurmuydu? yoksa frenle birlikte

istediğin manevrayı, istediğin mesafede yapabilirmiydin?

2-) Ne kadar süredir motor kullanıcısı/sürücüsüsün ?

3-) Olaydaki araba aynı fakat sürücüsü erkek olsaydı;
    '' Beyefendi yoluna devam etti gitti ! '' dermiydin?

4-) Özeleştiri yaparmısın ?

Cevabın evet ise; Bu kaza karşısında, 100 puan üzerinden kendine
    kaç puanlık kusur verirsin..

Dipnot: Burada amacım canını sıkmak değildir..

Olayı masaya yatırarak sebep-sonuç ilişkisine dayalı yorum yapmak

ve kıssadan hisse çıkarmak. Diğer motor sürücülerine de testi kırılmadan

su taşımaya katkı sağlamaktır..

Tabiki de '' iğneyi önce kendimize, sonra başkasına misali ''..

Sağlıcakla kal. Yaşadıklarının ilk ve son kazan olmasını dilerim..
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

TanImsIz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono V4 ve İmola 125
    Büyük geçmis olsun.. Ama kaza sonrası kazaya sebebiyet verenlerin olay yerinden sıvışmalarına asla müsade etmeyin. Hakkınızı arayın, gerekirse haddini bildirin. Olay olup bittikten sonrada çok üzülmenin bi anlamı yok , tecrübe edinip yola devam etmesini bilelim

Motosikleti
    07 Kawasaki ZX10R
    Gecmis olsun, Allah beterinden korusun.

Tolga Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 250i
    Geçmiş olsun. Yazınız hem espirili hemde duygu yüklü.
    Normalde çok sıcak kanlı bir milletiz. Felaket yada kazalarda hemen olay yerine koşarız.
    Doğru yada yanlış bir şeyler yapmaya çalışırız. Motorbisikletli arkadaşların yardıma gelmesi gerçekten çok güzel bir davranış. Başını arabadan çıkaran camış. en azından iyi misiniz ? geçmiş olsun falan da mı demedi ? Bana bu şekilde kaza yaptıran ve yaralanmama sebep olan kişi ile yakında temas da olmak isterim. Onun arabasına biner ? Radyoya da istek şarkı gönderirdim. Senden bir çocuğum olsun istiyorum diye
    2006 Peugot -2010Kenbo125 - 2011Racer 200s- 2012GT250R -2014Xtreme Max- 2015: Snappy x Cub
    2016 Asya Shark 150- 2017Cbf150 -2018 BMW F650GS / Snapyy x- 2019 Kymco Xciting250i

Motosikleti
    CBF150 2009, F650 2003
    1-) Güvenli sürüş eğitimi almana rağmen,
    a-) Bayan sürücünün yanından geçerken gerekli güvenlik önlemi
    almama nedenlerin ne olabilir?

-Ayrilmis yolda gidiyordum, arac park ettigi yerden sinyal vermeden ve basini cevirip bakmadan (tahminim sadece aynadan bakarak) yola cikti, lastiklerim iyi durumda olsa idi ve izgaralarin uzerinde degilde, asfalt kisimda frenleyebilseydim, sert bir durus ve surucuye sert bir bakisla olayi atladirdim, sizin de basiniz agrimazdi.

b-) Güvenli sürüş eğitiminde ilk madde; lastik olmasına rağmen! neden
    olay anında o durum aklına geldi? İhmal varmı ?
    Daha önce neden önlem almayı düşünmedin/düşünemedin?

-Elbette ihmalim var bunu belirtmistim zaten. Ama dedigim gibi motor kullanilan bir motordu, ve teslim alali 500 metre olmustu. Benzinlige gidiyordum, oradan sanayiye gecip (Izmiri bilanler icin; olay Alaybey Tansasin onunde oldu, Girne-Anadolu Caddesi kosesindeki Shell benzinciye ugrayip Ata Sanayiye gececektim) motoru kontrol ettirecektim. Oylede yaptim zaten, aku ve lastik disinda problem yoktu, tabii arka fren pedalini kirdik duzeltmeye calisirken!

c-) Önlem alsaydın motorun savrulurmuydu? yoksa frenle birlikte
    istediğin manevrayı, istediğin mesafede yapabilirmiydin?

-Olayin oldugu yeri bilenler tahmin edebilir, yol boyunca araliksiz dosenmis ve oldukca genis izgara vardir, araba ile gecerken sol lastikler surekli izgara uzerinde gider, ayrica park yerinden cikarken arabanin sol onu refuje cok yaklasir o asamada motorla aradan gecemezsin, yapabilecegin en iyi hareket durmak ve aracin cikisini muteakip yoluna devam etmektir. Bu motor icin imkani olmasada bir ihtimal daha var, gazi acip arac iyice disari cikip yolu kesmeden aradan kacmak, bana daha riskli gibi gorunuyor.

2-) Ne kadar süredir motor kullanıcısı/sürücüsüsün ?

2005 de 90 cc lik scooter ile basladim, iki yil surekli kullandiktan sonra bir arkadasima hediye edip yurtdisinda calismaya basladim, odunc aldigim ve tatillerde kiraladigim scooterlari saymazsak 3 yildir aktif motor kullanmiyordum, vitesli motoru ilk defa egitimde kullandim.

3-) Olaydaki araba aynı fakat sürücüsü erkek olsaydı;
    '' Beyefendi yoluna devam etti gitti ! '' dermiydin?

- Hayir demezdim, hanzo yada okuz filan derdim herhalde o anki ruh halime bagli. Bu arada lutfen kayitlara gecsin esim cok iyi bir surucudur, bayan suruculerin kusurlarini bildigim kadar dertlerini de bilirim.

4-) Özeleştiri yaparmısın ?

- Sizce?

Cevabın evet ise; Bu kaza karşısında, 100 puan üzerinden kendine
    kaç puanlık kusur verirsin..

- Kendime 100 puanlik kusur verdim zaten. Sagda park etmis arabanin aniden cikacagini, ondeki arabadan sigara yada pet sise vb. atilacagini asfaltin her zaman tozlu, ve yagli olacagini, kirmizi isikta durdugunda arkadaki surucunun gozunun en az dort tekerlekli bir arac gormedigi icin seni algilamayip en iyi ihtimal ile gelip dokunacagini vb. gibi yuzlerce ihtimali, o an icin, ihtimal degil de beklenti olarak kabul etmedigim icin BEN kusurluyum. Bunlari yapan suruculer hep vardi, ve var olacaklar. Bu gercegi o an icin aklimdan cikarttigim icin ben 100 hatta 110 puan kusurluyum.

Siz yeter ki beni bir daha boyle terletmeyin, soz veriyorum bir daha yapmayacagim.

Tolga ve Tanimsiz kardeslerim,

Plakasini alabilirdim, hatta surucuyu olay yerinde tutarak polisin gelmesini bekleyebilirdim ancak, herhangi bir temas olmadigi icin raporluk bir durum yoktu. Tabi ufakda olsa bir carpma yasansaydi ki suratli olmadigim cok rahat tespit edilirdi, hele birde omuzumdaki incinmeyi alkol mueyenesi icin gittigimizde rapor ettirseydim surucuyu tutuklatabilirdim de. Hem ben ona hic kizmadim ki! Ben iyiydim, hem de para ile satin alamayacagim bir tecrubeye sahip olmustum. Zaten kinayeli de olsa kendisine yazimda tesekkur ettim. Isin daha da enterasan tarafi dusmemden 4 yada 5 gun sonra yine bir bayan surucu Bostanli Telekomun onunde gozumun icine baka baka ara sokaktan, sagimdan, cikip sola donus yapti ve beni onumden gecerken caldigim korna ve fren sesi ile fark etti. Hizim 60 Km/s civarinda idi ama problemsiz durabildim. Icimden sol ayagimla kaportasina bir tekme atmayi bile dusundum hani!

Super Moderator Alper_tim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık araba var
    öncelikle aramıza hoşgeldin ve büyük geçmiş olsun umarım en büyük kazan bu olur
    sende fazla birşey olmaması sevindirici
    yazdıklarından anlaşıldığı üzere sağlam bir eğitim almışsın
    biliyorsun ki bizler kaza yaptığımızda tek suçlu vardır o bizleriz
    çünkü herşeyi tahmin etmemiz ve ona göre yol almamız lazım
    dış faktörlerin hepsinin tek amacı var bizi düşürmek bizi öldürmek
    bu bilinçte motor kullanmamız lazım malesef bu ülkede
    ama bayan sürücülerin B ehliyetlerinin toplanması ve trafikten men edilmeleride iyi olurdu hani
    tekrar geçmiş olsun dikkatli sür
    motosiklet kullanmak şeytanla kumar oynamaya benzer ,hep sen kazanırsın ama o kazandığında oyun biter

FlexMan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Varadero
    Alıntı EmoTHEp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok büyük geçmiş olsun, tekrarlanmaz inşallah... ben de motorculardaki bu dayanışmaya bayılıyorum işte... bir de düşerken inanılmaz sakinlikte "aha birader şimdi düştün!!" diyor insan kendine ya o da komiğime gidiyor, bilmem sizlere hiç oldu mu...
    aynısı oldu bana çakıllı yola girdim aha dedim tamam

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)