Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Sifir Hata Yapanlar-ama Tehlike Atlatanlar-atlatamayanlar

Motovento
    REKLAM ALANI
    WOLKANWOLKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB 600F HORNET
    Sevgili Motorsiklet Camiasi Hepinize Merhaba-adim Volkan Yildiz-araniza Yeni Katildim Ve Bu Benim Grupta Ilk Mesajim-umarim Actigim Konu Size (ve De Bana) Faydali Olur.

Benim Ogrenmek Istedigim Motor Uzerinde Yol Alirken Herhangi Bir Kusuru Olmadigi Halde (forumda Belirtilen Ve Standart Olan Guvenlik Dahilinde) Kaza/tehlike Atlatanlarin Bunu Forumda Paylasmasi. Bu Konuya Deginmemin Sebebi Ise Her Seyi Tam Yaptigimiz Halde Tehlike Olasiliklarini Kendimce Kafama Kazimak. Belki Diyeceksiniz Ki "forumda Bu Konuda Yolda Kum-yag Bulunmasi, Zemin Farkliligi, Dikkatsiz Suruculerin Tehlike Yaratmasi Olasiliklari" Var. Ancak Ben "olasilik"tan Ziyade Yasanan Gercek Durumlari Da Dikkate Almak Istiyorum Ve Nihayetinde Nasil Cozumlendigi Veya Cozumlenemedigini Anlamak Istiyorum.

Mumkunse Bunu Bizzat Yasayanlarin Anlatmasi Ve Nasil Atlattiklari/veya Atlatamadiklarini Paylasmasi.

Saygilarimla.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ylmzzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Z800
    Mesela 100 km/h hızla seyehat edeceğim bir yolda ilerliyordum. Fakat benim hızım 50-60 km/h seviyelerindeydi. Yolu bilmiyordum çünkü. Virajın tam ortasında hafif kum olmuş. Asvalt üzerinde buz etkisi yaratır. Hafif kaydım fakat topladım. Yani 100 km/h ile gitsem kesin kaymıştım. Bilmediğiniz yolda ne kadar usta olursanız olun basmayın derim.
    Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin

myheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    Bunların hepsi anlatılmayla değilde tecrubelerle kafana kazınır arkadasım... Dikkati bi an elden bırakmaya gelmez...
    Binlerce Kilometre Bile Tek Bir Adımla Başlar...

ooo7000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    bir arabanın arkasına park etmiş (market tarzı bir yerin önünde) duruyordum. kadının biri arabaya geldi bindi. ben de o sırada motora binip biraz geriledim yolca çıkmak üzere, kadın üzerime gelmeye başladı geri geri saat 1.5 km hızla o sırada aramızda 1.5 metre mesafe vardı, refleksif olarak motoru vitese takıp ilerlemek yerine kadına dur diye bağırmayı seçtim. dur diye arabasına vurdum o kadar yakınlaşmıştı, ama nafile göz göre göre üzerinde ben varken motorumu devirdi hayvaannn....

çok delirmiştim 30 kişilik esnaf toplanmıştı.

sonra da dedi ki. "sen yoktun orada".
    bu lafı ilk duyuşumdu bir olay atlattıktan sonra... ne bilirdim daha çok duyacağımı

bir motorcu olarak senin de çok duyacağın bir laftır.

sen yoktun orda, ben baktım sen yoktun derler inanamazsın duyduklarına...
    ama onlar için öledir, çünkü gözleri araba arar. araba yoksa başka bir şey yoktur.
    motorcu görünmezdir. her şeyi sen göreceksin, risk oluşmadan, oluşturmayacak şekilde motoru park edecek, gidecek duracaksın...
    yolun hakkını ver!

kemalkemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125
    Alıntı WOLKANWOLKAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...Tehlike Olasiliklarini Kendimce Kafama Kazimak.

Mumkunse Bunu Bizzat Yasayanlarin Anlatmasi Ve Nasil Atlattiklari/veya Atlatamadiklarini Paylasmasi.

Saygilarimla.
    bizzat yaşayanlar anlatsın demişsin ama müsadenle konuya atlamak istiyorum
    sebebi ise Tehlike Olasiliklarini Kendimce Kafama Kazimak.

bence bu yaklaşımın bir kusuru var ki bu kusurda insanı kazaya daha fazla yaklaştırır tahminimce.
    kaza ihtimalini bertaraf etmenin yolu olarak tehlike olasılıklarını kafaya kazımaya çalışmak beyhude bir çaba olacaktır çünkü tehlike yaratan sonsuz sayıda olasılık vardır.

motivasyonumuzu tehlike olasılıklarını önceden tahmin etmeye çalışmaktansa daha doğrusu ezberlemeye çalışmaktansa enerjimizi usta bir sürücü olmaya harcarsak sanırım daha etkili bir sonuç alırız.
    tabi hergün heran karşımıza çıkabilecek tehlike olasılıklarını da öğrenmek fayda sağlayabilir. misal , kavşaklara girerken ne olursa olsun yavaşlayığ kontrollü girmek ...

ama dediğim gibi tehlike olasılıklarına yoğunlaşmak bataklığı kurutmaktansa sineklerle mücadele etmek gibi.

tbk_1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuru Fasulye tepkimeli, Enjeksiyon sistemi........
    Bursanın İşlek, merkezde ,ofislerin bol olduğu bir caddesinde (Gazcılar caddesi);
    Bir cep telefonu dükkanından çıktım 2. vites rolentide sakin seyrediyorum ve nasılsa öğle saati trafik boş...
    Sağlı sollu park halinde sıralı arabalar ama iki şerit gidiş-geliş rahat gibi..
    Yavaş olmamın sakinliği ile elim ayağım rahatlama vaziyetinde gevşek!
    5 Metre kadar önümden sağdaki iki araba arasından 1.85lik bir gölge fırladı; koşuyor ve ani ön fren yaptım refleksle! önümde bir sıçradı(ceylan misali) devam...
    Panikle durdum yol boş nasılsa..Sinirle indim levyeyi almadan bağırasım var..
    Oda ne adam koştu golf marka bi arabanın kapısına yapıştı ve araba yavaş yavaş akıyor...
    Sonuç golf önündeki park halindeki kamyona köstürdü..Çatırtıyı duydum Allahından buldun benide hacamat edecektin dedim içimden...Durmadım devam ettim..
    Dikkat elfrenini çekmemiş şöför ve ona ait araba çıkabilir...
    Selamlar...
    ʞoʎ ʎǝşıq uǝpıƃ sɹǝʇ ɯıʎıʎı uǝq

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    bakkalın önüne motoru parkettim. İçerideyken bir Tır ın geri manevra yaptığını gördüm ve fırladım motoru rotasından çekmek için. Atladım motora ama ben çalıştırana kadar dibime gelmişti bile. En sonunda sabahın o saatinde işe gidenlerin çok olduğu bir yol olduğundan millet HOOOPP, ÇÜÜÜŞŞŞ falan gibi ünleyince, şöfer de ne oluyor diye durdu bir. Ben o anda arkasından kaçırabildim motoru ve adam hiç bir şey anlamadan görmeden manevrasına devam etti. Ben de gidip yanına güzelbir sıvadım. Muavinsiz yardımsız bir ara yolda manevra yapmasının ne kadar yanlış olduğunu anlattım lisanımca

Bir keresinde de aceleci davranıp önümde sola dönecek arabanın yanından geçivereyim dedim. Adamda son anda dönmekten vazgeçip devam edince kaldırım ile arada sıkışacağımı anlayıp frenlere asıldım. Ama derler ya kör gözüm kör parmağına, tam fren yaptığım yer askeri bir girişin önü ve askerler yıkayarak ıslatmışlar. Motor sendelemeye başladı, frenleri bıraktım ve sağ ayak sol ayak sırası ile yere vurarak kurtarıp devam ettim
    Poturdak

kemalkemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125
    mazur görmek ne demek estagfurullah
    iyi oldu ayrıca askerlik anısı okur gibi okuyoruz

WOLKANWOLKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB 600F HORNET
    Abicim Burada Da Hemen Kidem Basti Yahu.
    Ezin Ezin,
    Nasil Olsa Benden Sonra Da
    Comezler
    Glecek,onlardan Acisini Cikartmazsam Olmayan Eksozum Patlasin.

Bu Arada Tum Samimiyetiyle Tecrubelerini Paylasan Ve Paylasacaklara Selam Ve Sevgiler.

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    Ben seyir halinde değilken tehlike atlattım Duran motoruma PoLiS otosu çarptı düşürdü grenajımı kırdı
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Cbr-600rr '07
    anayoldaydım tali yoldan kimse cıkamaz die en soldan tali yola doğru sağa doğru makasa girdim yol benim die düşünerek fakat o yoldan bir taksinin en sağdan en sola gecmek isteyebileceğini düşünmemiştim kaza flan olmadı düşmedimde fakat bu bana iyi bir tecrübe oldu...

Motosikleti
    aprilia leo 150
    Alıntı ooo7000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

sonra da dedi ki. "sen yoktun orada".
    bu lafı ilk duyuşumdu bir olay atlattıktan sonra... ne bilirdim daha çok duyacağımı

bir motorcu olarak senin de çok duyacağın bir laftır.
    yazdıklarınızı okuyunca dejavu yaşamış gibi oldu...tıpkısının aysı bir kaç yıl önce benimde başıma gelmiş...neyseki motorda problem yoktu yanlız geri geri gelirken bana çarpan adam "sen orada yoktun" demekten başka bir şey demiyordu...

konuya gelince.... kullandığınız motorun sağlamlığı ve güvenirliği konusunda birşeyler yazabilirm (gerçi bilinir şeyler ama) ... siz motorunuzu sürerken ne kadar dikkat ederseniz edin motorunuzun bakımsızlığından kaynaklanacak bir arıza karşısında yapabileceğiniz pek bir şey yoktur...inmiş lastik, aşınmış balatadan dolayı uzayan fren mesafesi, çalışmayan sinyal ve farlrdan dolayı dikkat çekememeniz..vs...

hı birde öndeki aracı takip memselesi...nasıl olsa öndeki araç durmaya başaldığı zaman fren lambası yanar bende onunla beraber frenlerim dememelisiniz.tehlike olması için kaza olmasıda gerekmez...başımdan geçeni anlatayım...şehir içinde 50 -60 km hızla bir kapalı kabin minübüsün arkasından gidiyordum...neyseki önümdeki aracın sol lastiğinin izasındaydım...öndeki araç bir hayvan cesedinin üstünden tam ortalıyarak geçti...ne fren lambası nede başka bir şey...ben yanımda yerde bir karartı görünce fark ettim...şayet önümdeki aracın tam ortasında arksından devam etseydim cesede (bu ceset değil 20 - 30 cm derinliğinde bir çukurda olabilirdi tabi) çarpıp düşecektim....verilmiş sadakam varmış..

Motosikleti
    Zealsun 200 gs 'den>zx6r' a ; aklım yok aklım! Scuba instructor
    Ana caddeden ilerliyorum ; bir alt caddede pazar yeri vardı...

Uygun seyir surati hiçbir problem görünmüyor...

Yolun karşısına geçmek isteyen insanlar var önümde de bir taksi...
    taksi normal geçti aramızda 15 metre mesafe var ve beni takan yok!

Olduğu gibi bütün kenarda uslu uslu bekleyen pazar tayfası yola döküldü!!!
    Hızım az ; ama fren mesafesi yok gibi derken birisi pazar arabasını tam önüme ortaya bıraktığı gibi karşı kaldırıma kaçtı...

Ben pazar arabasına çarptım tabi ki...pazar arabası benim üstümde ben motorun üstündeyim...

Sebze ve meyveler üstümde ; yumurtalar da kafamdaydı

Ne zaman ne olacağı belli olmuyor işte...
    [B][COLOR="Red"]"Kendinizi Cesurca Gösterin! Trafikte Farkettirin! Yaşamanız Sadece Buna Bağlıdır!!!"[/COLOR][/B]:bounce:

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    daha heyecanlı maceralar yok mu?
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

Motosikleti
    yakında geliyo :)
    daha motoru alamadık alınca olaylar geçerse başımızdan yazarız....
    yeniden Burdayım :bounce::rendeer:

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Kafana tuğla düşerse, tuğla düşecek yerde gezdiğin için sen suçlusun.

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    daha heyecanlı maceralar yok mu?
    geçen hafta silivri taraflarında celaliyede e-5 tabir edilen eski yoldan istanbula geliyorum.

hızım 75-80 km/s ybr'nin arka fren mekaniğini şaseye sabitleyen bir kol var.o koldaki ortası delik olan civata düşmüş,tabii boşta kalan fren mekanizması ters dönüp,ayak freninin hareketinin balatalara ulaştıran 7mm kalınlığındaki demir tekerleğin ortasına sarılmış.sonuç: o hızla giderken arka tekerim kitlendi sanırım şansımdan ben yine motoru devirmeden yatırmadan durabildim

1,5 saatimi tekeri boşaltmakla harcadım ve arka frensiz 130 km yol yapmak zorunda kaldım
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

no_name - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    ben viraja girdim scoterla 70 le filan normalde ordan 70 le dönüyordum ama tam kaldırımla aramda 5 cm filan kalıyordu 70 le viraja grdim önüme çöp bidonu çıktı hemen yavaşladım ama nafile çöpe biraz ön tekerle vurdum bende bişey olmadı ama çöp hafiften yamuldu bende içimden o çöp bidonunu oraya koyanın...

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    Alıntı babaçi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçen hafta silivri taraflarında celaliyede e-5 tabir edilen eski yoldan istanbula geliyorum.

hızım 75-80 km/s ybr'nin arka fren mekaniğini şaseye sabitleyen bir kol var.o koldaki ortası delik olan civata düşmüş,tabii boşta kalan fren mekanizması ters dönüp,ayak freninin hareketinin balatalara ulaştıran 7mm kalınlığındaki demir tekerleğin ortasına sarılmış.sonuç: o hızla giderken arka tekerim kitlendi sanırım şansımdan ben yine motoru devirmeden yatırmadan durabildim

1,5 saatimi tekeri boşaltmakla harcadım ve arka frensiz 130 km yol yapmak zorunda kaldım
    bak bu fena diilmiş. hızın 110 filan olaydı daha heyecanlı olurdu tırsıyomusun hala yine olur diye ööle bişey?
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

E.Gülbeyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kafana tuğla düşerse, tuğla düşecek yerde gezdiğin için sen suçlusun.
    Maceraya bak

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler