Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

motor gücü

Motovento
    REKLAM ALANI
    kerem182 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    znu 125
    arkadaşlar epinize selamlar,
    ben motor konusunda cok acemi olduğum için ,merak ettiğim bir konuda yarıdımızı rica ediyorum.

sitelerinde motor güçlerini karşılaştırırken farklı ölçüler görüyorum ve bunların ne anlama geldiğini anlamıyorum.
    bilen arkadaşlar bi açıklık getirirse cok sevinirim.

şimdiden teşekkürler.

bazı motorlarda motor gücü bölümünde ,
    örnek olarak 9,2 NM / 5500 d/dak yazıyor, bazılarında 4.8 kw / 5800 RPM bazılarında 8800 d/d 13,9 kw

bu kw - d/d - nm nedir bunlar?
    neyi temsil eder.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda SES 150 Dylan
    kw beygir gücünün elektrik cinsinden ifadesidir..1kw 1.36hp eder..nm ise tork gücüdür..newton metredir açılımı..örnek vermek gerekirse 10kw diyosa 13.6 beygir demektir..5800-7800 bunlarda gücü verdiği devirdir..örneğin benim dylan150cc olup 7000devirde 14.2nm torku vardır..8500devirdede 11.6kw gücü vardır..yani 15.8beygir yapar..amatörce açıklamaya çalıştım ama anlamışsındır sanırım..
    ne kadar hızlı gittiğini ancak fren yapınca anlarsın..:cat:

kerem182 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    znu 125
    cok karışık hesaplarmış bunlar teşekkür ederim

Motosikleti
    Honda Cbf 250
    arkadaşım kw motorun beygir gücünü başka bir ölçekle anlatır kw*1,34 hesabından beygir olarak motorun gücünü bulursun. d/d devir bölü dakika anlamına gelir motorun 1 dakikada attığı devri göstermek için kullanılır. nm motorun tork değerlerini belirtmek için kullanılır. RPM devir demektir. umarım yeterli olmuştur....

N.M= NEWTON METRE: Kütlesi bir kilogram olan bir cisme 1 m/sn karelik ivme kazandıran kuvvet bir Newton'dur.. Kuvvet birimi NEWTON'dur. Kw diyorsa genelde jenaratörler için kullanılır. (1000 watt=1Kw Olarak kabul edilir)
    d/d =dakikadaki devir sayısı.Arkadaşlar tork ile kw ı karıştırmış.kw veya bg birim zamanda yapılan iştir.Tork da zaman yoktur.tork burkma kuvvetidir(momentum)Bg ,Kw veya Newton'da birim zaman baz alınır.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler