Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorcu Dede

Motovento
    REKLAM ALANI
    katip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu sabah kahvaltıdan sonra, motorumla kısa bir gezinti yapmak için dışarı çıktım. Üç haftadır binmediğim motosikletimi önce bir güzel temizledim tabi.

Temizlik esnasında mahallede oturan yaşlı bir amca ilgiyle yanıma yaklaştı ve "ben de kullanırdım eskiden. Honda vardı ben de. Ama artık reflekslerim zayıfladı." dedi.

Genellikle insanlar, özellikle de yaşlılar tarafından çok yadırganırım. "Sat şu motoru", "araba filan al", "öleceksin oğlum öleceksin!" gibi uyarılar almaktan bıktım.

Bu sakallı, hacı amca tarafından da yadırganacağımı, güzellikle ya da sert bir şekilde uyarılacağımı düşünürken, böyle olumlu bir yaklaşımla karşılaşmam gerçekten çok memnun etti beni.

Hâtta hava soğuk olduğu için, "kısa bir gezi yapacağım, ne de olsa motoru çalıştırmak gerekiyor, yürüyen aksamın işlemesi lâzım" dedim.

Savunma yapmaya o denli alışmışız ki, insan daha eleştirilmeden bile böyle şeyler söyleyebiliyor demek ki.

Gelgelelim amca "bir şey olmaz, zaten sıkı giyinmişsin, hem doğru, motor öyle yatmasın. Zararlıdır motorun çalıştırılmaması." diyerek beni onayladı.

* * * * *

Ben artık kimsenin yaşına da tipine de bakmıyorum. Motosiklet gerçekten de bir zihniyet meselesi.

Bu da böyle bir anımdır. Paylaşmak istedim.

Sevgiler
    Motorları maviliklere süreceğiz.

Tüm ikitekerler kardeştir, bisikletler dahil.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    HONDA CBR 600F
    teşekkürler paylaştığın için. oluyor bazen böyle.. motora sakat iş diyolar, arkamdan imrenerek bakıyolar..

Fatih'te bir akşam cübbeli sarıklı elinde tesbihli ak sakallı bir dede. kaldırımda yürürken yanıma geldi ve durdu. bana bakıyor gözlerinin içi gülüyor adamın. konuşmadı, bende konuşmadım bastım gittim. kim bilir ne anlatacaktı

daha bugün oldu. Topkapı'da düğün konvoyundan bir megan konvoydan koparak yanıma geldi.. kardeş 15 dakikalığına değişelim diyor

m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Helal olsun dedeme..

Bende bugün motorumu temizdi ama artık insan alışıyo tertemiz motoru tekrar temizledim

Alttaki komşum apartmandan çıkıyordu,kolaygelsin mehmet.
    Saolasın Ertuğrul abi,nevar neyok abii?

Neolsun bende çıktım öyle hava almaya,motorun çok güzel gözüme çarpıyo açıkcası..

ben sırıtıyorum...

Abi sürebiliyorsan al şöyle bir turla.

Deniyelim bii,bakalım.

....

Neyse çalıştırdık motoru,ben şimdi anlatıyorum işte vites şurası firen burası bu debriyaj vs.vs.

Uzunlafın kısası,komşum Ertuğrul abi,direk bana motor ehliyeti zamanı nezaman biliyomusun??

Benim gözler parladı hemen,Abi nedemek hallederiz adamlarımızvar sen o işi bize bırak,kardeşim kolay değil oturduğum 15 dairelik apartmanda ikinci bir motorcu olucak,heee var bir kaç kişidaha daaa ben onları motorcu saymıyorum.Onlar amaçlarına hizmet ediyolar nerde tırak orda bırak gibisinden...

vee alıcağımız kasktan,monta kadar motora kadar planladık en yakın zamandada ehliyete yazdırıyoruz kendisini...
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

Alıntı gkhnkzy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkürler paylaştığın için. oluyor bazen böyle.. motora sakat iş diyolar, arkamdan imrenerek bakıyolar..

Fatih'te bir akşam cübbeli sarıklı elinde tesbihli ak sakallı bir dede. kaldırımda yürürken yanıma geldi ve durdu. bana bakıyor gözlerinin içi gülüyor adamın. konuşmadı, bende konuşmadım bastım gittim. kim bilir ne anlatacaktı

daha bugün oldu. Topkapı'da düğün konvoyundan bir megan konvoydan koparak yanıma geldi.. kardeş 15 dakikalığına değişelim diyor
    Normalde paylaşacak pek fazla bir şeyi olmayan insanları bir araya getiriyor motosiklet tutkusu. Çok farklı insanların, motosiklet konusunda gözleri ışıldıyor.

Ortak bir şeyleri olmayanların ortaklığı olabiliyor bazen bu tutku.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:32 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:32 ----------

Alıntı m.şanveren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Helal olsun dedeme..

Bende bugün motorumu temizdi ama artık insan alışıyo tertemiz motoru tekrar temizledim

Alttaki komşum apartmandan çıkıyordu,kolaygelsin mehmet.
    Saolasın Ertuğrul abi,nevar neyok abii?

Neolsun bende çıktım öyle hava almaya,motorun çok güzel gözüme çarpıyo açıkcası..

ben sırıtıyorum...

Abi sürebiliyorsan al şöyle bir turla.

Deniyelim bii,bakalım.

....

Neyse çalıştırdık motoru,ben şimdi anlatıyorum işte vites şurası firen burası bu debriyaj vs.vs.

Uzunlafın kısası,komşum Ertuğrul abi,direk bana motor ehliyeti zamanı nezaman biliyomusun??

Benim gözler parladı hemen,Abi nedemek hallederiz adamlarımızvar sen o işi bize bırak,kardeşim kolay değil oturduğum 15 dairelik apartmanda ikinci bir motorcu olucak,heee var bir kaç kişidaha daaa ben onları motorcu saymıyorum.Onlar amaçlarına hizmet ediyolar nerde tırak orda bırak gibisinden...

vee alıcağımız kasktan,monta kadar motora kadar planladık en yakın zamandada ehliyete yazdırıyoruz kendisini...
    Desene bir kişi daha kazandırdın camiaya

WOLKANWOLKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB 600F HORNET
    valla hocam orhanlı'ya gidiyorduk bir tanıdık kardeşimizin sorunları vardı hanım da avukat yardım istedi yola düştük yolda 3 tane 1000'lik yanımızdan uçtu TEM yolunda.

Neyse Orhanlı'da bir site geldik, bir nevi site halkı ile toplantı ve teati durumu. Ben de ufaklığı aldım site içindeki çocuk parkına doğru yürürken yoldaki 3 adet binlik motor bakkalın önünde mola vermiş soda gofret vs. atıştırıyorlardı.

1 tanesi de resmen kamburu çıkmış min. 65 yaşında max. 160 cm lik bir DEDE idi. Üzerinde yıllarını verip eskittiği deri montu...

O zaman bende motor yoktu.

Düşününce kalıp, yaş, motor seçimi...

Hayat yine hayatın bana benim gördüğüm gibi olmadığını göstermiş oldu.

O dede ye saygılarımı sunarım.

Motosikleti
    HONDA CBR 600F
    tutamıyorum kendimi.. paylaşıcam

alkadras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650
    boşuna demiyorlar beyler "gönül kocamaz" diye...

Belki birgün bizlerde o amcalardan olacağız : ) Belki şaşıracaklar insanlar. Çıkarıp ehliyetlerimizdeki A2 ibaresini gösterip yaptığımız yolları anlatacağız. Kim bilir.

Bende geçen sene Mersin'de bir dede ile tanıştım... Dede hacı ama aynı zamanda Almancı... bendede o zaman er-5 var... baktı baktı... biraz düşündü... bende çok severdim dedi.. Almanyadaki motorculardan bahsetti.... kendinin enduro-cross sevdiğini ama hayatı boyunca hiç sürmediğini söyledi... içimde uktedir dedi... bende hiçbirşey için geç değildir dedim... bir hafta sonra bir baktım o bölgede bir asya motorun cross tarzı dolanıyor.. süren adamında kolu falan sargılı... neyse bir hafta sonra orda durdum .. tesadüf oda geldi yanımda güç bela durdu.. bir baktın 75'lik dede... dedim geçen hafta kolu sargılı biri sürüyordu dedim bunu... dede satın alıp mersinden getirdim... hayatımda ilk defa sürüyorum getirmek kolay olmadı dedi.. ( Sanırım birkaç defa düşmüş ) Ama bana teşekkür etti. Sanırım yakında motor ehliyeti alacaktı... inşallah halen yaşıyordur

Alıntı gkhnkzy adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Şaşırmadım. Bazen kırmızı ışıkta beklerken, yanınıza son model bir araba geldiğinde, içindeki sürücü imrenerek motosikleti süzebiliyor. Hâlbuki senin motorun, onun arabasına göre çok daha ucuz oluyor

Ama motor lüks görünürken, araba öyle değerlendirilmiyor.

Bu dedeler - amcalar beni de bulur ama gazyağı ile motoru temizledikten sonra oluyor, kokusundan mıdır nedir geçen aynı günde 2 amca motorumu almaya yeltendi soru bombardımanına tuttular,biri peguotcu diğeri bisikletiyle geldi 2 saat ayrılamadılar.

Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu dedeler - amcalar beni de bulur ama gazyağı ile motoru temizledikten sonra oluyor, kokusundan mıdır nedir geçen aynı günde 2 amca motorumu almaya yeltendi soru bombardımanına tuttular,biri peguotcu diğeri bisikletiyle geldi 2 saat ayrılamadılar.
    Tesadüfe bak Benimle konuşan dede de temizliği gazyağıyla yapmamı önermişti. Eski insanlar biliyor bu işi

serimotorcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Racer 200 S
    Evet katip o motora çamur atanlar arkadan dönüp imrenerek bakıyorlar motora ;)
    Süremediklerinden midir nedir
    Hayata Vizö'RR'deN Bakmak AyrıcalıktıR...

0 Rh (-)

Alıntı serimotorcu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet katip o motora çamur atanlar arkadan dönüp imrenerek bakıyorlar motora ;)
    Süremediklerinden midir nedir
    Kimileri çamur atmıyor, dediğim gibi yalnızca imrenerek bakıyorlar. Sanırım motor sürmek hep isteyip de hiç yapmadıkları bir etkinlik olduğundan ötürü içlerinde ukte olarak kalmış.

Motosikleti
    89\kawasaki klr 600
    etrafımız motor zevkının ne oldugunu anlamak ıstemeyenler le dolu .ne anlıyorsunuz motordan,yavaş gidin,düşersiniz,ölürsünüz,o kadar para verilir mi,bir araba alsaydında 4kişi bınseydik,diyenler çok.bizi anlamak ıstemeyenleçok.bir gün kucağimda bir kutu,attım vitese motor kalkarken pati çekti düştüm.suratım asfalta vurdu,tabiki mosmor oldu.görenler ne var oğlum hasan şu şeytan işine biraz yavaş binsen dediler.ama dururken kaza olduğuna kimseyi ınandıramadım

Alıntı hasan yılmaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    etrafımız motor zevkının ne oldugunu anlamak ıstemeyenler le dolu .ne anlıyorsunuz motordan,yavaş gidin,düşersiniz,ölürsünüz,o kadar para verilir mi,bir araba alsaydında 4kişi bınseydik,diyenler çok.bizi anlamak ıstemeyenleçok.bir gün kucağimda bir kutu,attım vitese motor kalkarken pati çekti düştüm.suratım asfalta vurdu,tabiki mosmor oldu.görenler ne var oğlum hasan şu şeytan işine biraz yavaş binsen dediler.ama dururken kaza olduğuna kimseyi ınandıramadım
    Einstein demiş ya, bir önyargıyı yok etmek, bir atomu parçalamaktan daha zordur diye, işte o hesap.

Motosikletle kalkış yaparken, ya da park ederken de tehlikeler yaşanabiliyor. Birisinin motosikletini park ederken yanlışlıkla düşüp kafasını yere vurduğunu ve bu nedenle hastaneye kaldırıldığını hatırlıyorum.

Bir de uzun yolculuk yaptığınız zaman, "neee? o kadar yolu motorla mı geldin!" diye tepki alırsınız.

Oysa iddia edebilirim ki şehiriçinde yol almak, şehirlerarası yolculuğa göre çok daha tehlikeli. Bir sürü araç var, her an önüne kırabiliyorlar, kavşak dolu, yayası var, bisikletlisi var, top oynayan çocuğu var, yola atlayanı var.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler