Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklet Satışında Dolandırıclık (Depozito)

Motovento
    REKLAM ALANI
    mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    CBF TR de okuduğum bir dolandırıcılık hikayesi...Kelepir makinaya atlamayın diye bilginiz olsun istedim...amaç depozito koparabilmek...yaptığın görüşmelerde cabası...

Alıntıdır...Gönderilme zamanı: 06 Mar 2010 12:24

Arkadaşlar , bu yıl motorumu değiştirmeyi düşünürken minüsküs olduğum için vazgeçmiştim.Ama dün internette dolaşırken çok cazip bir ilan gördüm ve ilgilendim.Sahibiyle görüştüm motoru her yere getirebileceğini hiç sorunu bulunmadığını İstanbula da getireceğini söyledi (motor Artvinde idi.)Artvinde böyle motor olması aklıma pek yatmamıştı .Ama yaptığım plaka ve kimlik araştırması sonucu karşımdakinin sahtekar olduğu meydana çıktı.Sonradan öğrendiğime göre başkalarının canını aynı ilanla yakmışlar.
    Dostlarım aman dikkat üçkağıt heryerde.

İşte ilan : İlan No: #22414009

ilan kaldırılmış bu arada...

Olayın gelişimi ve detayları şöyle;

İlanı Artvinden vermiş gibi gösteriyor.Onun için motorda Artvinde diyor , her şeyi ile muhayyer beğenmezsen almazsın ben ilk sahibiyim bütün bakımları tam , ev aldığım için para lazım vs. dedikten sonra , motoru İstanbula da getiririm diyor.Fiat iyi olduğu için olur . Diyorsun .O da masrafım olacak ben malıma güveniyorum ama getirir de almazsan zararım olur onun için kapora ver. hem ilanı kaldırayım hem de motoru getireyim diyor. Şimdi hafta sonu bankalar kapalı deyince de ben vatandaşlık numaramı vereyim , ordan ATM ye yatırırsın diyor ve noyu veriyor.Sen vatandaşlık nosu ile bu işlem olmaz banka hs. no lazım dersen , o olur aksilik olursa beni ararsın diyor.Tabi ATM de banka hs. no istiyor eğer ararsan hemen ayaküstü hs nosunu veriyor sende parayı yatırıyorsun.

Benden kapora olarak 500 tl istemişti.Motorun plakasını da verdi.Ben araştırdım.Motor İzmirde .1000 bakımdan sonra servise uğramamış ve motorun söylediğinin aksine ilk sahibi değildi.Vatandaşlık nosu da verdiği soyadla aynı fakat başka birinin üstüneydi.Sabahleyin ben tekrar aradım ve vat. nosunun doğru olup olmadığını sordum.Doğru dedi. Bende gerçek kişinin adını soyadını söyleyince , nerden öğrendiğimi sordu bende GBT kayıtlarını araştırdım dedim. Sen bana yalan söyledin deyip kapadı.Bir daha da telefonlarıma çıkmadı.Hemen sahibinden com u uyarmak için ilana döndüm ilan pasif hale getirilmişti.
    Biraz sonra motorun ilk sahibi beni aradı(ben onu daha önce aramış ulaşamamıştım.)Benim motorumdeğil o şahsı hiç tanımıyorum biraz önce başkaları aradı , onlar kapora vermişler.Şimdi adamın peşine düşeceklermiş dedi.

Kurgusu ise:

Tezgah şöyle kurulmuş , internette satışta olan bir motorun yandan iki resmini almışlar yeni bir ilan oluşturmuşlar.Daha sonra arayanlara yine internette satışta olan aynı renk bir motorun (dikkatli bakarsanız görebileceğiniz) plakasını alarak motorun plakası olarak vermişler. Yani işlemi yaparken yerlerinden kalkmadan tüm verileri elde etmiş ve hayali bir satış ilanı yaratmışlar.Sonrada iş avlarına verdikleri vatandaşlık nosu üzerinden , kendi hesaplarına para yatırtmaya kalmış.Ben bundan sonrasını şöyle tahmin ediyorum :

Büyük olasılıkla o hesapta sahte bir şekilde açılmıştır yada bi şekilde şifreleri ele geçirmişlerdir.Ya parayı doğrudan hemen çekmişler yada gene oturdukları yerden kendi hesaplarına havale etmişlerdir

....................
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    jason55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125 city
    senaryo güzelmiş ancak bizden çıkar böyle ayrıntılı planlar.benim memurum işini bilir zihniyetinin bugünlerdeki versiyonları bunlar...
    Even the english word "believe" also has a "lie" hidden in the middle...

BİROL 78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HAYABUSA
    Böyle tezgahlara düşmemek lazım.

Bilgilendirme için sağol metehan abi.
    facebook(Fazer Tutkunları)

mahoretti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    o şimdi YAYA...
    Yurdum insanının şu işlerde harcayacağı enerjiyi, bilgiyi, araştırma ruhunu BİLİM için kullansaydık bizimde bugün bir NASA merkezimiz olurdu...

motocycleboyreigns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26-MZ 251-SRAD 750
    Bunları fişleyelim denk geldikçe...Şüphelendiğiniz ilanları da sahibinden'e bildirmeyi ihmal etmeyin,örneğin bazen başka ilanlardaki resimleri kullanıp olmayan motorların ilanlarını veriyorlar;sahibinden e bu delilleri gösterdiğinizde o ilanı ve sahibini 'ban'liyor.
    Kolpa Adamları

Silverwing - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kelepir makine düşürmek uğruna, görmediği motora kapora veren arkadaşları cesaretlerinden dolayı kutluyorum.

HercuL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSXR100
    metehan eline sağlık kapora vermek mantıklı değil akcaksan git al

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Ava giden avlanır
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

GuNMember - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki CharmandER-5 2005
    Cep Telefonuna Mesaj Atıp "Pepsiden 5.000 Tl Kazandınız Şu Numarayı Arayın" Diyen Ve Arayıncada "İşlemlerinizin Hızlanması İçin Bize 4 Tane 250 Kontör Şifresi Verin" Diyen Ve "Paranız İş Bankasına Yatırılıcak İyi Günler" Diyen Bir Milletiz (Hesap Numarası Veya Herhangi Bir Kimlik Bilgisi Almadan) (:

Ben Motoru Alırken Saat Geç Oldugu İçin Noter Kapalıydı Yetkili Servisten Almıştım 50 TL Kapora Verdim Adamdan İmzalı Kağıt Aldım Eşşeği Sağlam Kazığa Bağlamak Lazım (:
    "TayGuN"
    "GuNControll"
    "Hızlı Gidebilirim Sen Yapma Telaş (; "

Lamborghini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aynı dolandırıcık benim başıma geldi ve muhtemelen aynı kişilerdir,
    2 sene önce hasarlı ss ararken sahibinden de grenaj hasarlı 6r ilanı vardı aradım görüştüm ankaradan getiririm motoru ama biraz kapora yatırmanız lazım dedi eleman bende pek güvenemediğim için sadece 50 tl kapora yatıracağımı getirincede motoru kesin alacağımı söyledim.
    50 tl yi yatırdım hesaplarına sonra adam geliyom yoldayım gelicem felan derken bidaha ulaşamadım giden 50 tl olmuştu ama eminimki daha fazlasını kaptıranlarda olmuştur.
    daha sonra farklı kullanıcı adıyla girilmiş ilanlarda dikkat ettim ve şöyle bişeyle karşılaştım.
    satıcının diğer ilarına bakıyorsunuz en az 2 araba ilanı daha var ve ilanların hepsi üye olduğu tarihte girilmiş ve telefon numaraları kontorlu hatlardan oluşuyo.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    internet ortamından okuduklarıma istinaden bayi ya da yerleşik mekanı olan motor işi ile uğraşanlar bile kazık atmaktan çekinmez iken bu şekilde dolandırıcılık olması bana pek abes gelmedi.

abes olan beleş mezar zihniyeti ile yaklaşılması.

araba işlerinde buna benzer üçkağıdın çok döndüğünü bilirim, piyasada pek etik sahibi insan kalmadı galiba.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    ucuza mal kapamaya çalışırken para kaptırana üzülmem doğrusu. aklınca uyanıklık yapmanın sonu dolandırılmaktan başka birşey değildir.
    araba olsun motosiklet olsun piyasa fiyatının %15-20 sinden ucuzsa ve bu ucuzluk kazadan dolayı değilse uzak durmak da fayda vardır.
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

onur35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    metehan abi yaşadığın ve çözdüğün bu tecrübeyi bizlere paylaşman ve çözümlemenden dolayı tebrik ediyorum ne dolaplar dönüyor piyasada millet kolay para avcısı olmuş
    ben araba alırken galeriye kapora vermeye çekindim 50tl verdim beğenmedi 200tl istedi gerisini nasıla yarın veririm dedim çıktım babama güvenmem bu devirde
    Kastino QM 50,Mondial 150 RF,Honda CBR 125R,Kawasaki KLR 650...

ortadadogulu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 zc < cbf 150 < 150 mc<OPEL ASTRA>Linea
    her malın bir bedeli vardır . adam ne kadar zorda kalırs kalsın o bedelin çok çok altında da satmaz makinasını. düşmemek lazım bu tür tuzaklara. uarı için sağol mete han hoca.
    dükkanı açarken çekerim her daim bismillah
    pirimizdir sofuoğlu olsun şampiyon sağlığına zeval vermesin allah

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel paylaşım uyarı için teşekkürler.
    GÖZÜ PEK MOTORCULAR VARDIR, BİRDE YAŞLI MOTORCULAR...
    HEM GÖZÜ PEK HEMDE YAŞLI MOTORCU YOKTUR...

mbuyuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC750X
    benim kitabımda pazarlık malın başında yapılır noterde satış anında para verilir imza atılır. yoköyle olmaz böyle olmaz mırın gırın oldumuydu motor sahininde para bende kalır. bilmem anlatabildim mi? bunlar sadece benim fikrim. ayrıca güzel paylaşım dikkat etmek gerek.
    Biz ki kula kulluk edip cennete gitme kaygısıyla üç maymunu oynayanlardan değiliz.

Motosikleti
    Honda CBF 150/ Honda Titan 125
    Uyaann Eyy Türkiyee !!
    Bir tutkudur içimizdeki özlemi yollara vuran..

Motosikleti
    cbf150
    Bu millet saf ama dolandırıcılar daha saf ya da yavuz hırsız, polisten korkmuyor.
    Yoksa adamın tc nodan vede banka hesap nodan şeceresini çıkarırlar. Mademki hesaba bu para yatmış, acaba karşılığı ne? diye sormazlar mı adama, emniyettekiler. Bir iki kişden sonra itiraf edecek ya da daha iyi bir yalan uyduracak.
    Bu sebepten böyle durumlarda polise şikayet etmek lazım.
    Murat Kehya
    Acemi Motorcu
    A-(eksi)

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Aslında motosiklet hususunda dolandırıcılık çok basit...çöalıntı makinaların şasilerini değiştirip sahte ruhsat bastığın taktirde karşı taraf bunu asla anlamaz...yani bu biraz kapsamlı iş ama bence basit...hatta şasiyi değiştirmeden bile çoğu motoru herkese satabilirsin...eleman dolandırıldığını trafik tescilde ruhsat yapraklarının sahte olduğunu söyleyince anlar...çalıntı motoru parçalayıp satmaktansa(hamallık bana göre) bunu yapsalar daha temiz para var...

Motorlarınızı servise görütüp baktırın derin hep...hep temizliğine hemde şasi noya baksınlar...kaiçımız motor alırken şasi noya bakıyor...kimse...en azından servisteki eleman dandik şasiyi (belki) farkeder...zaten işin üçkağıtsa şasi noyuda muntazam şekilde kopyalar ve çakar...basit aslında...

motorunun şasi numarasının nerde olduğunu bilmeyen eleman var bu camiada ister inan ister inanma...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:40 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:38 ----------

Alıntı onur35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    metehan abi yaşadığın ve çözdüğün bu tecrübeyi bizlere paylaşman ve çözümlemenden dolayı tebrik ediyorum ne dolaplar dönüyor piyasada millet kolay para avcısı olmuş
    ben araba alırken galeriye kapora vermeye çekindim 50tl verdim beğenmedi 200tl istedi gerisini nasıla yarın veririm dedim çıktım babama güvenmem bu devirde
    mevzu başkasının mevzusu len...alıntı bu olay...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:42 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:40 ----------

Alıntı mahoretti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yurdum insanının şu işlerde harcayacağı enerjiyi, bilgiyi, araştırma ruhunu BİLİM için kullansaydık bizimde bugün bir NASA merkezimiz olurdu...
    Şu kelepir makina sevdamızdan vazgeçmezsek böyle ufak ufak dolandırılırız...ben hırsız olsam üçkaatcı olsam böyle çenemide yormam...şimdi o hattı kapatmak zorunda yeni bir hat alacak...değer mi allahaşkına...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Şasi numarasına bakmadım ben de doğru mu diye sordum doğru dedi,ne bakacam yalancı çıkarsa sonra satmaz falan

Motora kapıldın mı hiçbir şey görmüyor herşeyi unutuyorsun, sonra da olan oluyor. Alışverişte duygusallığın yeri olmamalı.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler