Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

kask içinde güneş gözlüğü kullanımı

Motovento
    REKLAM ALANI
    GuNMember - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki CharmandER-5 2005
    [QUOTE=by_dengesiz;2005708]
    Alıntı GuNMember adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben Normal Güneş Gözlüğü Kullanıyorum Kaskın Vizörü Aşırı Çizik Ve Koruyucu Filmi Kalkmaya Başlamış Vizörü Kapatınca Görüş %60 Düşüyor Vizörü Kapatmadan Gözlük İle Kullanıyorum Buğu Sorunu Olmuyor(:[/ QUOTE]

tayguncum tavsiye ettiğin siteden mp3 çalarlı 2 GB kapasiteli bi güneş gözlüğü aldım,çerçevenin kalınlığından kaskın içine sığmadı,ben de normal güneş gözlüğü kullanıyorum kısmete bak
    Sıkıştırıver Canım (:

Alıntı aya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yaptığın şeyin tehlikesinden umarım haberdarsındır. yani 3 kuruşluk vizörü değiştirmemekle karşıdan gelecek taş vb. tehlikeli cisimlerin suratında patlaması riskini göze alıyorsun. senin için bunda bir sakınca yoksa, bizim için de yok ama yine de uyarmış olalım... gözlük öyle bir durumda kurtarmaz, hatta daha bile tehlikeli hale gelebilir...
    Tabiki Farkındayım Ama Vizöre Neredeyse 2 Kask Parası İstiyorlar Yaklaşık 80-85€
    "TayGuN"
    "GuNControll"
    "Hızlı Gidebilirim Sen Yapma Telaş (; "

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Sevgili arkadaşlar, yıllardır benzer şikyetlerle uğraşan biri olarak herşeyi denedikten sonra en iyi çözümün güneş vizörlü bir kask olduğunu gördüm.

Siyah vizörlü kask akşam sürmenize engel olur.Yanınızda bir de şeffaf vizör taşımanız lazım.

Güneş gözlüğü (isterse 1000 liralık en iyisi olsun) hava biraz serinse buğu yapar.Bununla uğraşmaya değmez.İnce saplı modeller var, fakat gözlük ilave taşınması gereken bir aksesuardır.Yanına almayı unutabilirsin.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim, güneş ışığına karşı bir önlem almak şart.İster vizör ister gözlük, ister cros tipi kasklardaki siperlik olsun.Özellikle göze karşıdan direkt gelen sabah ve akşam saatlerindeki güneş ışığına karşı mutlaka bir tedbir alınmalı.Güneş ışığı sürüş güvenliğini tehdit eder, ileriki yaşlarda katarakt olmanızdaki en büyük etkendir.

Tekrar edeyim; en iyi çözüm indirip kaldırılabilir güneş vizörlü kasklar.
    Justforfun bunu beğendi.

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Kaskin icinde aslinda gozluk kullanmak sakincali. Kaza aninda risk orani cok ciddi buyuyor. Ayrica iyi bir kask alinirken basinizin sakak kisimlarinda kesinlikle bosluk olmamali , hatta biraz dar olmali.Boylece kaza aninda kask basinizda sabit duruyor. Bu kadar dar bir alana gozlugu sokusturmaya calisirken hem cildinize hemde gozugun sap kisimlarina zarar vermeniz icten bile degil. Aksi durumda biraz buyuk yada sungeri gevsemis kaski kullanarak gozluk kullanmak istediginiz aslinda kaskin tum islevini devre disi birakiyor.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Motosikleti
    Dream Rider
    Benim kaskın içine gözlük hiç bir şekilde sığmıyor mesela. Siyah vizör de gece için sıkıntı oluşturur kanaatindeyim. Kendinden güneş vizörlü (şu kalkıp inenler) kask kullanan var mı içinizde ?

Motosikleti
    Honda CBR600F sattı :(
    Alıntı Lancelot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim kaskın içine gözlük hiç bir şekilde sığmıyor mesela. Siyah vizör de gece için sıkıntı oluşturur kanaatindeyim. Kendinden güneş vizörlü (şu kalkıp inenler) kask kullanan var mı içinizde ?
    Evt arkadaşlar hiç bu kasklardan kullanan var mı? Kullanışlı gibi duruyor.
    Sizce bu kasklar nasıl

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Ben Şubert J1'in güneşliğini hiç kullanmadım desem yeridir. Aşırı koyu buluyorum, indirince hiçbir şey göremiyorum. Fakat gördüğüm kadarıyla diğer kullanıcılar gayet memnun. Şubert'in daha açık renk bir güneşliği de varmış güya ama sipariş edecek bir yer bulamadım.

Yüzde 75 karartmalı güneş gözlüğümdense çok memnunum. Tünellerde bile sıkıntı vermiyor. Karartma/ışık geçirme oranının yanında camın rengi de mi önemli acaba? Çünkü güneş gözlüğüm kahverengiyken kaskın güneşliği siyah. Karartma oranları aynı olsa bile siyah renk cam görüşü daha fazla azaltıyor gibi geldi bana. Bilgisi olan var mı?

Güneş gözlüğünü bir de camların şekli ve kapladığı alan dolayısıyla seviyorum. Çünkü normal gözlüğün camları düz. Arkaya bakmak gerektiğinde en solda ve en sağda gözlük camının kapsamadığı büyük bir alan kalıyor. Fakat güneş gözlüğüm yüzü sardığı için o alanı da kapatıyor. Anlatabildim mi?
    [B]J şimdi asker[/B]

barok34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco xciting 250 i
    Alıntı WOLKANWOLKAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Malum havalar ısınıyor, full face-tam kapalı kask kullanıyorum ve motor yavaşladığında vizörü açma ihitiyacı hasıl oluyor. Bu durumda gözlük olmadığı takdirde gözün içi havadaki partiküllerden (toz-ince cisimler) oldukça zarar görüyor. Hatta uzun süredir bu durumdan muzdaripim. (uzun sürede 2-3 ay ) Ama bu sürede bile gözlerimi zorladım.

Nihayetinde cumartesi bir tane gözlük aldım, yola çıktım, hızım 140-150 olunca -ki e-5 ten tem'e çıkıştayım araç sayısı da artmaya başladı, vizörü kapattım ve buhardan gözlüğün camlar bembeyaz oldu. Az daha ölüyordum, sağım solum araç, hız 160, elimi gazdan çekip vücudu rüzgaraverince hız kesildi de vizörü aralayıp, buhardan kurtuldum.

Hafta içi gidip değiştirdik, başka yerden arkadaşla başka birer tane aldık, akşam denemesi yine aynı hüsran!!!

Hava soğuk diye mi, mal mı bu işe uygun değil, biz mi kullanmayı bilmiyoruz, ucuz etin yahnisi mi anlamadık.

El-cevap yâ tecrübeli forumdaşlar...
    xr 1000 kask kullanıyorum buğu için ayrı camı var vizöre takılan onu takmadan denedim burnumdan ve ağzımdan çıkan hava alt kısımda biraz buğu yapıyor ama vizöre buğu camını takınca sıfır buğu renkli vizör kullanıyorum gözlük için bişey diyemem ama arı girme ihtimali yüksek yazın vizör kapalı yolculuk daha emniyetli en son yazın orman yolunda boynumdan arı vurmuştu kaskın içine girse düşünemiyorum bile
    Biz hepimiz, Gök ananın içinde dönen tek bir çocuğuz.

Motosikleti
    Honda CBR 600F
    Bence en güzeli siyah vizör kullanmak ben öle yapıyorum gözlüğe hiç gerek kalmıyo.

Gnusher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    Üstteki mesajımda yazan, "bir de şu var tabi:" diye başlayan ve ondan sonra yazılan yazılar bir hata sonucu burda bulunmaktadır kusura bakmayın.

Siyah vizör kullanıyorum, gündüz gerçekten kullanışlı, bazen güneş vuruca vizörü bir açıp bakıyorum, gerçekten görüşe olumlu etkisi var. Aynı zamanda görüntü olarakta çok çok şık buluyorum. Fakat gece vizör kullanmayı unutmak gerekiyor. Ya da gece yolculuklarına çıkmadan önce şeffaf vizörü takmalısınız. Yolu seçmek mümkün olsada, siyah vizörü gece kullanmak gerçekten çok tehlikeli. Koyu renk giyinmiş yayaları, dışardan aydınlatılmayan bir yolda görmek neredeyse imkansız oluyor. Işıkları kapalı giden araçlar da var tabi.

Sanki yukarıdaki mesajım okunmamış yada hiç yokmuş gibi cevaplar gelmiş.Tekrar etme ihtiyacı duydum.

En iyi çözüm, içinde indirilip kaldırılabilen güneş vizörü olan kasklardır.Yani kaskın önündeki şeffaf vizör dışında iç tarafta ikinci bir güneş vizörü var.Bunlara "güneş vizörlü kask" deniyor.

Ön camı renkli yada siyah olan kasklara "renkli camlı kask" deniyor.

Ben halen güneş vizörli kask kullanmaktayım.Faydaları şöyle:

1-Güneş gözlüğü unutulabilen yada takıp çıkarması rahatsızlık veren bir aksesuar.Bunda öyle birşey yok.Kaskın içinde sabit, unutma takma çıkarma diye birşey yok.İstediğin zaman tek elle indiriyorsun.
    2-Öndeki asıl vizörü hava almak yada başka bir sebeple açtığın zaman göze sinek böcek vs. gelmesin diye bu vizörü indirip gidebiliyorsun.
    3-Kışın en soğuk havada bile buğu yapmıyor.Güneş gözlüğü kullansan, öndeki ana vizörü buğu yapmaz malzeme ile kaplasan dahi bu sefer gözlüğün buğulanır.
    4-Renkli vizör takan yani ön camı tamamen koyu olup yüzü dışarıdan görünmeyen kasklarda gece yolculuğu yapılmaz.Bu tür kaskı olan hava kararmadan eve dönmeye çalışır.Güneş vizörlü kaskta böyle bir sıkıntı yok.
    Justforfun bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CBR600F sattı :(
    Alıntı jawa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanki yukarıdaki mesajım okunmamış yada hiç yokmuş gibi cevaplar gelmiş.Tekrar etme ihtiyacı duydum.

En iyi çözüm, içinde indirilip kaldırılabilen güneş vizörü olan kasklardır.Yani kaskın önündeki şeffaf vizör dışında iç tarafta ikinci bir güneş vizörü var.Bunlara "güneş vizörlü kask" deniyor.

Ön camı renkli yada siyah olan kasklara "renkli camlı kask" deniyor.

Ben halen güneş vizörli kask kullanmaktayım.Faydaları şöyle:

1-Güneş gözlüğü unutulabilen yada takıp çıkarması rahatsızlık veren bir aksesuar.Bunda öyle birşey yok.Kaskın içinde sabit, unutma takma çıkarma diye birşey yok.İstediğin zaman tek elle indiriyorsun.
    2-Öndeki asıl vizörü hava almak yada başka bir sebeple açtığın zaman göze sinek böcek vs. gelmesin diye bu vizörü indirip gidebiliyorsun.
    3-Kışın en soğuk havada bile buğu yapmıyor.Güneş gözlüğü kullansan, öndeki ana vizörü buğu yapmaz malzeme ile kaplasan dahi bu sefer gözlüğün buğulanır.
    4-Renkli vizör takan yani ön camı tamamen koyu olup yüzü dışarıdan görünmeyen kasklarda gece yolculuğu yapılmaz.Bu tür kaskı olan hava kararmadan eve dönmeye çalışır.Güneş vizörlü kaskta böyle bir sıkıntı yok.
    Eyvallah hacı bu mesajın daha anlaşılır olmuş . ilkini de okumuştum ama demekki tam idrak edememişim.

trgy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HD xl 883
    bende güneş vizörlü kask kullanıyorum oldukça kullanışlı ve de pratik ,özellikle benim gibi güneş alerjisi olan ve yazın sıkıntı çeken biriyseniz tavsiye ederim kesinlikle ,aslında siyah vizör görüntü itibariyle oldukça cezbedici ama gece sıkıntı yapması dezavantaj, en iyisi güneş vizörlü bi kask alıp rahat etmek, fiyatlarda o kadar uçuk değil bu arada ,ben ls2 combat kullanıyorum tavsiye ederim .
    Justforfun bunu beğendi.

Motosikleti
    Dream Rider
    Geçen gün motomax da Scorpion Exo-1000 denedim bayıldım. Güneş vizörünün yanı sıra içinde pompa olduğunu biliyor muydunuz ? Ben bilmiyordum. Kaskı taktıktan sonar çene kısmında bir pompa var, nike air ayakkabılar gibi. Onu şişirip yanak peglerinin sıkı sıkı durmasını sağlıyorsunuz. Hem kaya gibi sıkı hem acaip rahat oluyor alet. Ama tuzlu işte

WOLKANWOLKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB 600F HORNET
    arkadaşlar tüm bunlardan sonra hava güzel hız düşükken yine de kullanmak üzere gözlük baktım, oakley marka, kaskı da kapatıp sıcak havayı da vaerdim ama buhar yapmadı, ama almaya kalksam cepte bayağı bir buhar yapar.

selamlar. yaklaşık 3 aydır scorpion exo 1000 i kullanıyorum bu kadar harika bir kask'a raslamadım shoei xr 1000 dışında.hava almıyor resmen içeriye ayrıca gözlüğüne süper.kask takılıyken kafada sallanıyorsa biraz hava pompalıyorum tam oturuyor zaten en iyi yanıda bu degilmi.beyaz camlı geliyor orjinalde.bildigim kadarıyla siyah vizör yok pek araştıramadımda.beyaz cam kendinden anti-fog lu.gözlükte yok.heryeri sökülebiliyor yıkamak çok kolay.alacak arkadaşlar eminim ki pişman olmaz.

Motosikleti
    Yamaha Fazer 600
    Motorcu hastalanmaz karizmasından ödün vermez toz pislik ve partikülleri bilerek yer bitirir XD. ŞAka biyana bende de sinuzit var. O buğu sorunu çözülemyor ne yaparsan yap gene de olur. Kışın balaklava ile çözüm buldum yazın ise tek tık aralık bırakmak. Çok aşırı tozlu havaya denk geldiğin anlarda ise nefesini hafiflet vizörü kapat. Elin vizörün tutacağına alışınce hemen açıp kapatırsın. Bende dahili gözlüğü olan Ls2 kask var. Ses yapsada daha konforlu.
    Justforfun bunu beğendi.
    ::piloot:: Yakaladın mı? bak bakalım ellerine yakaladım dediğin şey sadece mavi bir silüet.... Çoktan uçup gittik. Geçtin mi? bak bakalım ardına ve önüne geçmene izin verildiğinde ufuktaki mavilik kim........ ::uzgunum:

Motosikleti
    Yamaha YBR 125
    bende full face kask kullanıyorum ayrıca numaralı gözlüğümüde kaskın içine takıp kullanıyorum kışın soğuk havalarda buğu yapıyor ama kaskın içine hava girmesini sağlarsam biraz hızlanırsam fln geçiyor ışıklarda fln durduğumda full buğulanıyor :D
    [B]Yamaha YBR-Air Brush-Xenon-Mini Sinyal-İridyum Buji-Slikon elcik sankim RACİNG =) [/B]

http://www.sahibinden.com/sankim_racing_!_air_brush_-30WQQaXQQ22719971WQQpXQQdisplayitem

Arkadaşlar bu kask'ı aldım bugün ve çok çok memnunum.
    Sabah güneş vizörünü açıyorum akşam tek bir tuşla güneş vizörünü kapatıyorum.
    Kesinlikle tavsiye ederim alacak arkadaşlara.

Justforfun bunu beğendi.

raven71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda xl 200
    en iyi çözüm güneş vizörlü kasklardır. ben numaralı gözlük kullandığım için en iyi çözüm olarak güneş vizörlü kaskı buldum. airoh sv 55 kaskımdan memnunum. ancak illa güneş gözlüğü ile kask olacak derseniz o zaman her gözlükle kask olmuyor. bizzat denedim. gözlüğün sapları düz olmalı kıvrık olunca kulak arkalarına baskı yapıyor. bu rahatsız edici oluyor.
    Justforfun bunu beğendi.

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    Ben de en iyi çözümün iç güneş vizörü olan kasklar olduğunu düşünüyorum.
    Bilgilerimi şurada yazdım: https://motorhikayesi.com/motosiklet-ve-gunes-gozlugu/

Yazıyı okumayacak arkadaşlar için özet:
    - Yansıma engelleyici gözlük kullanmayın, kaygan yerleri görmenizi engelleyebilir.
    - Yuvarlak tipte gözlük kullanın güneş tepedeyken alın ile gözlük arasından giren güneş yine rahatsız ediyor.
    Justforfun bunu beğendi.
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler