Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

sürtünme katsayısı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    freedom200 & Kawasaki er5
    Herkese merhaba
    Merak ettiğim konu şu; araba mı rüzgara karşı sürtünmesi mi daha fazladır yoksa motosikletin mi daha fazladır? Mesela benim bildiğim binek otomobillerden bir zamanlar en az sürtünme katsayısı olanlar; Opel calibra 0.26cv, Tempra sedan 0.28cv.
    Kullandığınız motosikletin sürtünme katsayısını biliyor musunuz? (cv olarak)
    Ben er5 kullanıyorum ve internetten onca araştırmama rağmen sürtünme katsayısını bulamadım, bilen olup da yazarsa sevinirim.
    Selamlar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    il_ragazzo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1200 GS - BMW K 1300 R
    kullanıcı giysisi kaskı oturuş pozisyonu gibi kullanıcı özelliklerine göre değişir...
    Ama mantıken otomobil sürtünme katsayısı daha fazladır...

aSuBaYaH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    iki teker
    Alıntı il_ragazzo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kullanıcı giysisi kaskı oturuş pozisyonu gibi kullanıcı özelliklerine göre değişir...
    çok haklısın

suzuki hayabusanın dış grenaj yapısı rüzgar tünelinde çalışmalar sonucunda şekillenmiştir.
    araçlara göre daha azdır, ama böyle bilgi olduğunu duymadım

Motosikleti
    Kullanıcının oturuş pozisyonunu bi kenara bırakırsak, sadece motosikletin kendi sürtünmesi ne kadardır acaba? Benim öncelikli merak ettiğim konu bu aslında.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    3 tane motoru yanyana koy, bir araba eder...hmm markası daaaaa reno olsun, reno 12 ts
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Forumdan Uzaklaştırıldı
    fizik derslerinde duymuşsunuzdur , aynı büyüklükte iki kağıt düşünün , biri buruşturulmuş top haline getirilmiş , diğeri açık .... ikisini aynı yükseklikten bırakıyorsunuz , hangisi önce düşer ? buruşturulmuş olan , çünkü yüzey alanı diğerine göre daha az olduğu için daha az hava sürtünmesine maruz kalır . dolayısıyla aynı hızda hareket eden araba ve motosikletten hangisi daha fazla sürtünmeye maruz kalır ? tabiki araba ...

aSuBaYaH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    iki teker
    Alıntı Trakonya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kullanıcının oturuş pozisyonunu bi kenara bırakırsak, sadece motosikletin kendi sürtünmesi ne kadardır acaba? Benim öncelikli merak ettiğim konu bu aslında.
    iyide motoru kim sürecek

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:07 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:03 ----------

Alıntı eftelya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fizik derslerinde duymuşsunuzdur , aynı büyüklükte iki kağıt düşünün , biri buruşturulmuş top haline getirilmiş , diğeri açık .... ikisini aynı yükseklikten bırakıyorsunuz , hangisi önce düşer ? buruşturulmuş olan , çünkü yüzey alanı diğerine göre daha az olduğu için daha az hava sürtünmesine maruz kalır . dolayısıyla aynı hızda hareket eden araba ve motosikletten hangisi daha fazla sürtünmeye maruz kalır ? tabiki araba ...
    bende motor diyeceksin sandım

uçak ve f1 araçlarını göz önüne alın bütün hesaplar sürtünmeyi azaltma üzerine yapılıyor. deniz araçlarında katamaran tekneleri vardır hız yarışlarının yapıldığı tekneler suya en az sürtünen en çok gidendir.

değerlere gelince hiç merak etmemiştim,
    biri doğru cevabı versin yoksa bu akşam uyuyamam

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    tempranın sürtunmesi nası az oluyo yahu, demirdöküm gibi araba
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    Aprilia Caponord 1200 add & Benelli Tnt 249 S
    sürtünme katsayısı en düşük canlı yunus balığıdır ve tasarımcılara ilham kaynağıdır.
    cansızlarda ise su damlası veya yağmur damlasındadır. zira yeni tasarım otomobillere bakarsanız su damlasını andırır tasarımlar göze çarpmaktadır.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:11 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:10 ----------

rüzgar tünellerinde yapılan testlerdeki sonuçları bilmek lazım.

Motosikleti
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tempranın sürtunmesi nası az oluyo yahu, demirdöküm gibi araba
    Bagaj kısmının yüksekliği sebebiyle aracın arkasında oluşan girdap akımları daha az olduğu içinmiş

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:20 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:18 ----------

rüzgar tünellerinde yapılan testlerdeki sonuçları bilmek lazım.[/QUOTE]

İşte ben de bunları arıyorum.

ufuktan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Zx10R
    ben bilmem katsayı falan asılırım gaza iş bitmiştir horozla yumurta misali

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    motora ait sürtünme değerini öğrenirseniz ne işe yarayacak?

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı ufuktan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben bilmem katsayı falan asılırım gaza iş bitmiştir horozla yumurta misali
    ben işimi yaparım diyorsun yani....

( bu arada dün motortürkiyeye uğradım, kulağını çınlattık metinle beraber
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

ufuktan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Zx10R
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben işimi yaparım diyorsun yani....

( bu arada dün motortürkiyeye uğradım, kulağını çınlattık metinle beraber

cem yılmaz gora da diyor ya ..... '' ne tekniği hocam ağzına ağzına vuracam işte'' katsayıdan banane hocam

motortüriye metin çok sağlam esnaf ... Malatyadaki tüm arkadaşlarıma tavsiye ediyorum bi ihtiyacınız olursa mutlaka oradan isteyin diye

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Merhabalar ve güzel soru için teşekkürler. azıcık düşünelim bakalım (Sorunun Hava sürtünmesi ile ilgili olduğunu varsayıyorum)

Sürtünme Katsayısı birm yüzeyin gösterdiği direnç olarak açıklanabilir. dolayısı ile araçların büyüklükleri ile orantılı değildir. Yani küçük aracın daha az Sürtünme Katsayısı olmaz, olsa olsa daha az Toplam Sürtünme Kuvveti oluşturur. Otomobiller, rüzgar tüneli testleri ile mümkün olan en iyi aerodinamik yapıya uygun üretilirler. Bilinen en iyi form/biçim Su damlası olarak isimlendirilir ki birçok araç (gemiler, uçaklar, uzay roketleri) bu forma en yakın biçimde tasarlanmaya çalışılır. Bu bilgilerden hareketle biraz yorum katmaya çalışırsam: motorumuzun üzerinde mümkün olduğunca küçük bir alan kaplayacak pozisyonda durur isek sürtünme kuvveti buna bağlı olarak da sürtünme katsayısı değişecektir. (Özellikle motor ile tek vücut bir hal alırsak sürtünme katsayısı motosikletin rüzgar tünelindeki tek başına gösterdiğine çok yakın olacaktır). Vücudumuzu motordan yukarıya hava sürütünmesine ne kadar açar isek yine sürtünme katsayısı ve sürtünme kuvveti artma yönünde değişecektir.

Kafamı kurcalayan en önemli şey şu. Havanın doğrudan bize çarpmasından daha çok bizi terkederken arkamızda oluşturduğu hava boşluğu (vakum) esas olarak direnci yaratmaktadır. Dolayısı ile 2 kişinin bindiği bir motorda ikiside yatarak mümkün olan en iyi Su Damlası Pozisyonu oluşturur ise belkide tahminen motorun tek başına rüzgar tünelinde göstereceği direnç ve kuvvetten daha azını oluşturabilirler

(Buna bir örnek hidrodinamikten verilebilir: mavi ıstakozlar göç ederlerken tek başlarına deniz tabanında en fazla 2 mil sürate ulaşabildikleri halde, uzun bir konvoy olarak birbirlerine tutunduklarında saatte 10 mil gibi yol alabilmektedirler.)

Saygılar.
    Poturdak

m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    ben bu soruda eksiklik vargibi hissediyorum başlık açıldı açılalı en az 10 sitede araştırma yaptım.araştırmalar sonucu bu sorunun eksik olduğunu düşünüyorum.
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    soru biraz anlamsız. er-5'in sürtünme katsayısı ne demek?
    rüzgar direncinde şekil faktörü, yüzeyin sürtünme katsayısı, hız, sıcaklık vesair birçok etken var.
    araba kaportası ve motosiklet grenajı yüzeyinin sürtünme katsayısı birbirine yakın değerlerdir. burda esas belirleyici olan şekil faktörüdür.

denizci muzaffer şahane açıklamış.
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

McWarnaly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia AF1+FZR 1000+YZFR6
    Evet bencede.ben bi kere eski motorumla yerde surtunme katsayisni olcmustum ama besinci takladan sonrasini hatirliyamiyorum
    RIDE or DIE

Herkese merhaba
    Merak ettiğim konu şu; araba mı rüzgara karşı sürtünmesi mi daha fazladır yoksa motosikletin mi daha fazladır? Mesela benim bildiğim binek otomobillerden bir zamanlar en az sürtünme katsayısı olanlar; Opel calibra 0.26cv, Tempra sedan 0.28cv.
    Kullandığınız motosikletin sürtünme katsayısını biliyor musunuz? (cv olarak)
    Ben er5 kullanıyorum ve internetten onca araştırmama rağmen sürtünme katsayısını bulamadım, bilen olup da yazarsa sevinirim.
    Selamlar
    sürtünme katsayısı yazılırken birim cd dir cv değil. bir de sürtünme katsayısı birimkareye(metrekare) olan sürtünme şeklinde yazılır. yani calibra tempradan kalıplı olduğu için calibra daha çok sürtünür.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:38 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:40 ----------

sadece hayabusanın kini buldum. 0.51 Cd
    bir de anlatan bir makale buldum motolar katsayı olarak otolardan fazla
    http://outyourbackdoor.com/article.php?id=623

daha önceden okuduğum dergilerde hep gözüme çarpar mesela ford mondeo sürtünme katsayısı 0.28 dir ama fiestanın .33 o yüzden pratiğe vurduğumuzda araçların yüzey alanını bilmediğimiz için pratikte bize yaramaz.

er 5 tünele girmemiş ama bolu tünelindeki türbünlere sokabiliriz

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:02 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:38 ----------

http://www.rbracing-rsr.com/aerohpcalc.html
    bu yazının sonunda daha detaylı yazmış.zxr ile busa var

Cd coefficient of drag şeklinde açılıyormuş

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:27 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:02 ----------

edit:

katsayının birimi olmaz katsayı katsayıdır . birim dediğim için özür dilerim. kısaltma denebilir Cd için

yalama oldu mesaj ekleye ekleye ama

Motosikleti
    Evet hatalı yazmışım galiba er5 in rüzgar direnci yerine rüzgar katsayısı yazmışım. Soruyu da bazı arkadaşlar anlamamış. Benim özetle sorum şuydu;
    Motosikletler mi rüzgara daha fazla direnç gösterir yoksa arabalar mı? Hepsi bu
    Saygılar

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:33 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:29 ----------

Denizcimuzaffer ve Osmaniyeli verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler