Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yarın zincir temizliği yapacağım aklımdaki sorular !

Motovento
    REKLAM ALANI
    CengizhanD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125 '09 ve Orijinal Honda Kinetic '00
    Motorum daha 1-2 aylık oldu olmadı km 2000 'e yavaş yavaş dayanıyor.Motoru aldığım tarihle yakın arkadaşımın Eskişehirden ziyareti aynı tarihlere rastlıyor.Piknik , dağ havası vs. etkinliği yaptığımız için yaz sıcağında bayağı toz toprak yedirdim motora.Yanlız şu ana kadar hiç temizlemedim , hep üstünden yağ sıktım.Kanka demin aradı gaz yağı bulmuş.Yarın alacağız ve temizliğe başlayacağız.

Şimdi okuduğum konularda kimi gaz yağı zararlı diyor , balata temizleyici öneriyor.Kimi zinciri sökmeye çalışmış yağlamaya başlarken.

Benim kafa yemin ediyorum saray çorbası gibi oldu

Şimdi gaz yağı ile temizledik yağı sıkmak için ne kadar beklemek gerekiyor , biri çok çabuk paslanır hemen yağla demiş.

Zincir sıcakken temizlik ve yağlama yapacağım bunu anladım ?

Motorum 2009 YBR sanırım zincir o-ring , yağlama için repsol zincir spreyi aldım.

cevaplar için teşekkürler
    Ayvalık Motosiklet Tutkunları (A.M.T)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Bu sitede zincir temizliği ile ilgili başlıklar vardı ama orada da ilk verilen bilgilere muhalif fikirler çıkmış. Ben şunu söyleyebilirim: zincirin o-ring'li olduğuna göre gazyağı temizlik için en iyi seçim. Fırçayı gaza batırarak iç taraftan temizlik yapmaya başlamalısın. Fırçan yanaşıyorsa alt - iç taraftan temizlemelisin, böylece ilk kaba pisliği içten dışa doğru atmış olacaksın. Tekerleği çevirirken geriye doğru çevir ki fırçayı dişliye kaptırma. Kaba pisliği bu şekilde attıktan sonra fırça ile gene bol gazla içinden geldiği gibi yıka zinciri. Arka dişliyi de güzelce temizleyeceksin tabii ki. Ön dişliyi açığa çıkarabiliyorsan onuda güzelce temizleyebilirsin, bu çok iyi olur çünkü o bölümde inanılmaz pislik birikir.

Fırça yardımıyla gazla iyice yıkadın, şapır şapır gaz damlıyor şimdi zincirinde. Hemen marşa bas ve çok yüksek devir çevirmeden bir 2-3 km kadar turla, bu işlemle gazı zincirden atarak kurutmuş olacaksın ve ayrıca zincir yağlama için ideal ısıya ulaşmış olacak. Bu noktada itiraz eden arkadaşlarım olabilir, yağsız zincirle yürümek iyi değildir denebilir. Ancak 2-3 km yüksek devir çevirmeden gitmenin zararı olmaz. Kadı ki o-ring'lerde zaten yağ var, ve gazın kendisi de bir miktar yağlı Durduktan hemen sonra orta sehpaya alıp içten dışa doğru yağlama yap ve işlem bitince 15 dk kadar bekledikten sonra gazlayabilirsin. İlk hareketin gene yüksek devirli/hızlı olmasın, sakin bir turlama yap işlem tamamdır.

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    Bir cok insan gaz yağı kullanıyor... Yalnız ben Sıcak su iLe temizliyorum; Sonra Spreyi sıkıyorum; üzerinden kuru bir bezle geçip tüm pisliği alıyor ve kurutup, Yağlıyorum
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Bizim yazdıklarımız nereye gitti ben onu anlayamadım?

Motosikleti
    NX 400
    Alıntı osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizim yazdıklarımız nereye gitti ben onu anlayamadım?
    Aynı topicten 2 defa açmıştı. Bir tanesi silinmiş. Sanırım sen o silinene yazdın

Motosikleti
    Var
    Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı topicten 2 defa açmıştı. Bir tanesi silinmiş. Sanırım sen o silinene yazdın
    Hmm fark etmemiştim..

Takrar yazayım;

Gazyağı ile uğraşmak yerine sprey zincir temizleyicilerini öneriyorum..
    Zira, gazyağı ve fırçayla uğraşmak hem pisliği fazla, hem (bence)sıkıcı hem de az buçuk el becerisi istiyor..

Bunun yerine sprey temizleyici, (balata temizleme spreyi de olur) kullanırsan hem çarçabuk, hem tertemiz, hem de tam manasıyla bir temizlik elde edersin..

Öyle zinciri söküp gaz yağına batırmak vs. gibi işlere gerek yok bence..Bizim motorlar milisaniyenin bilmem kaçta kaçındaki tepkilerin önemli olduğu yarış motorları değil neticede..

Al bir sprey temizleyici, sıkıver 2. dakikada..Sonra ileri geri yap 2-3 tur..5 dk. bekle uçacaktır..

Sonrasında ver yağı bitsin olay..

Sprey temizleyicinin avantajları;
    - Çabuk uçucudur..Motorla 2-3 km yol yapmana gerek kalmaz.
    - O-ringler için kullanılabilir..Üzerilerinde yazar..
    - Temizdir, çabuktur..
    - Spreyin tazyiki ile tüm pisliklerden arınır zincirin..

Haa eğer vaktim var, elim yatkın ve meraklıyım diyorsan gazyağı ve fırça işine de girebilirsin..ama şahsen teknolojiyi bu noktada kullanmaktan yanayım..

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    ben zincirimi 300 km de bir yağlıyorum 1000 km bir temizliyorum..
    temizleme işini mazot ve boya fırçası ile yapıyorum, zincir tertemiz oluyor. temizleme bittikten sonra bir bezle zinciri siliyorum nemini alıyorum ve sprey ile yağlıyorum..yağlama için würth ün motosiklet zincir yağlama spreyini kullanıyorum, şu anda piyasadaki bir çok zincir spreyinden avantajlı, hem zincirini temizliyor, korozyon ve paslanmayı engelliyor, en büyük artısıda yağlar yağlamaz yola çıkabilmen, kesinlikle hiçbiryere sıçramıyor zincire yapışıp kalıyır. toz toplamamasıda cabası
    GKN MOTORS

Motosikleti
    Var
    Yağlama konusunda bende GKN ile hem fikirim benimde uzun süre araştırdığım akdarıyla WÜRTH number uno bu konuda..

Ama dediğim gibi zincir temizleyiciye fazla para harcama ama lle de sprey olsun..Benim fikrim..

Motosikleti
    NX 400
    Şu ana kadar ne yazılmışsa hepsi doğru şeyler. Gazyağını ve sprey yağı halihazırda almış oldukları için ben o doğrultuda yazdım.

Motosikleti
    Yamaha 09 YBR sonunda:)
    ben balata temizleme spreyi kullandım ama içime sinmedi tam istediğim kıvamda bi temizlik olmadı yani. Onun için yarın alıcağımız gaz yağıyla 200-300 km sonra tekrar denicem bakalım gazyagı takıntı sınavımdan geçebilicek mi
    [B]Benim İçin Hayat [COLOR="Red"] 1[/COLOR].Raundda Stili Tanınır [COLOR="Red"]2[/COLOR]. Raundda Rekabet Edilir [COLOR="Red"] 3[/COLOR]. Raundda Nakavt Edilir.. [/B] ::deliir::

Motosikleti
    R1
    balata temizleme spreyi yanıcı-yakıcı bir malzeme olduğu için o-ring li zincirlerde kesinlikle kullanmayın..
    GKN MOTORS

Motosikleti
    Alıntı GKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    balata temizleme spreyi yanıcı-yakıcı bir malzeme olduğu için o-ring li zincirlerde kesinlikle kullanmayın..
    ah be abicim sen zinciri diil beni yaktın :S zarar verirmi bi temizlikten ?
    [B]Benim İçin Hayat [COLOR="Red"] 1[/COLOR].Raundda Stili Tanınır [COLOR="Red"]2[/COLOR]. Raundda Rekabet Edilir [COLOR="Red"] 3[/COLOR]. Raundda Nakavt Edilir.. [/B] ::deliir::

Motosikleti
    R1
    inşallah vermemiştir diyelim.. o-ringler başımıza bela zaten, ki o-ringsiz olsaydı zincirler, bi çok mazleme ile temizleyebiliriz zincirimizi, hem daha temiz bi şekilde hemde çok düşük maliyetlerle..
    GKN MOTORS

Motosikleti
    yapma ya :S yarın gazyagıyla tekrardan bi temizliyim mi ? belki balata spreyinden kalan tabaka falan birşeyler varsa onlarıda temizler ? butun moralim bozuldu şimdi ya :(

Motosikleti
    zincir temizleme spreyleri aşırı pahalı.öğrenci bütçemle giremem bu işe 30 tl yi gözden çıkarmam lazım castrolünki için başka yerdede bulamadık alternatif.yiit balata temizleyiciyle yaptı dün.oda 10 tl

vallahi motoru kaskı , ceketi , belliği bir sürü masraf yaptım dahada yapmak istemiyorum

gazyağı olayını umarım hallederim , meraklıyım uğraşmayı seviyorum.

bu arada site database error verdi o yüzden flood yaptım yoksa tek konu açmaktı amacım

würth 'ün metnini bende duydum ama burada bulmak zor.repsol , castrol kullanıyorum çoğu kişi castrol'ü önermiyor ama bence güzel yani.würth'ü bulamayan repsol yada castrol kullansın on numero

bu arada diş fırçası uyar dimi ? abanırsak zincire bir şey olur mu ? şayet olacağını sanmıyorum zincir değil sanki odun güzel yani

Motosikleti
    cengo yarın ben tekrardan zincir temizlicem:S takıldı kafama :s

Motosikleti
    kardeşim bi kereden ne olacak.ben alışma evresinde yüz kere tekerlek kilitledim olsaydı o zaman birşey olurdu aktarmada ama yaparız maksat atraksiyon olsun.

canercamalan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT-250 ЯЯ
    Alıntı cakalaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir cok insan gaz yağı kullanıyor... Yalnız ben Sıcak su iLe temizliyorum; Sonra Spreyi sıkıyorum; üzerinden kuru bir bezle geçip tüm pisliği alıyor ve kurutup, Yağlıyorum
    sıcak su mu ? ilkdefa duydum ya biz araba motorlarını yıkarken önce bi sıcak su tutardık sonra gaz yağı sıkardık sonra bi güzek motor yıkamaya özel bir fırçamız vardı onunla fırçalardık durulardık 2. kez kıöpükle yıkardık en son olarakta kompressorle kuruturduk parlatırdık zincirde de ben aynı mantıgı tercih ediyorum ;)
    ۞۞۞۞Drift Religion۞۞۞۞ GT 250RR

ufuktan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Zx10R
    zincir temizliği için 2.000 km beklemen yanlış , zincirin temizde olsa 500 km yi geçme bence

benim yaptığım işlem ;

gazyağı ( camsil spreyle zincire püskürt ) , küçük boya fırçası ile zinciri temizle, zincirdeki gaz yağını kuru bir bezle temizle , ve zincir yağı ile yağla ....

herkes farklı yöntem kullanıyor , sende zamanla bir yol bulursun kendine

Hay.alper.est - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Parmaklara dikkat
    ''Yaşamak özgürlükse, özgürüz hepimizde...''

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler