Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

karlı veya yağmurlu havada motosikleti nasıl kullanırsınız ??

Motovento
    REKLAM ALANI

bu çok üzücü bir durum yazın tadı çıkıyor ama kışın nasıl kullanıyorsunuz veya kullanmıyormusunuz??
    Kendini mutlu hissediyorsan, bir yerde yine bir salaklık yaptın ve farkında değilsin demektir.
    :queen:

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mevlutgs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xmax250abs Er6f650ABS ninja250R Cbr125R Today50
    öncelikle merhabalar hilal hanım site cemaatine hoşgeldiniz valla yağmurlu havalarda gerçekden zor oluyor tek zorluk tekerin kayması ani fren yapamama vsvs bu arada bende pendikde oturmaktayım;)

Motosikleti
    F5SS&CBR125
    azami dikkat

Motosikleti
    Ducati Monster 696+
    Karli buzlu havada asla En basta motoruma yazik o tuzlu yollarda sürmekle...

Gök gürültülü yagmurlu ve acaip rüzgarli havada ehliyet sinavimi basarmis olmama ragmen yagmurlu havada bile kullanmayi tercih etmiyorum.

Bence bu kötü sartlar aninda kazasiz belasiz istedigimiz yere variyorsak bunu birazda sanisimizdan basariyoruz diyorum

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı contrary adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    azami dikkat
    EVET AMA BENCE SEN TRAFİKTEYKEN DİKKAT EDİYORLARDIR
    benim çektiğim resmi de avatar yapmışsın... yakışır koçuma

yağmurlu havalarda ( karda kullanmadım mersin iklimi uygun değil ) özellikle

1- mümkün olduğunca motosiklet dik tutulur
    2- ani hızlanmalardan ve kısa takip mesafelerinden kaçınılır
    3- yağmur, vizörü özellikle akşamları berbat hale getiri ve araçları flu şekilde görebilirsiniz ama sakın ola elinizle vizörü silmemek gerekir. yoksa o flu görüntüyü bile çok ararsınız
    4- lastik havası iyi ayarlanmalıdır
    5- ıslanmak kötüdür ama motosiklet üstünde ıslanmak hem de rüzgar almak demektir. donup eskimo olabilirsiniz yağmurluk şart
    6- her zamanki gibi korumalıkları kullanmak gerekir ama yağmurlu ve kaygan havalarda eksiksiz kullanmaya özen göstermek gerekir
    7- en sağ şerit daha çok tercih edilmeli, riskli sollama yapılmamalı. eğer kayıp düşerseniz, arkadan gelen aracın üstünüzden geçme riski daha azdır ( türkiye için geçerlidir )

bir de motosikleti ve yağmuru sevmek gerekir, yağmurda motosiklet kullanmayı sevmek gerekir
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Motosikleti
    YBR 125 KırmızI 2007
    @yürekçe Ben öyle dşnmüyorum
    Ben şahsen tatlı su motorcusuyumdur Sevmiom abi zorlamı :D
    [CENTER][U]% 100 Koruma % 100 Yaşam [/U] [COLOR="Indigo"]| Kaskını Tak..! |[/COLOR]
    [B][COLOR="Black"]EndurO TourinG [/COLOR][/B]:bounce:[/CENTER]

just_oh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    yağmur problem değil ama karlı yolda kesinlikle sürmeyin derim. ben denedim oradan biliyorum durmak üzereyken tekerler durdu ama motor karın üzerinde biraz daha ilerledi ve kontrollü bir şekilde yere düşmek zorunda kaldım. Allahtan koruma demiri var motora ve bana hiçbirşey olmadı zaten çok yavaştım. yağmur problem olmuyor ama kar kesinlikle uzak durulması gereken bir hava olayı

NoVaRiX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koruma şart.. özellikle yağışlı havalarda full koruma olmanız tavsiyemdir!
    bunun dışında fren mesafenizi normalin üstünde düşünmeli, ona göre hızlanmalı ve yavaşlamalısınız. Virajlara normal hızlarınızın çok altında girmek, ayrıca mümkün olduğunca içeriden almak en mantıklısıdır..

Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Karlı iklimlerde ve gece yağmurunda motosiklete binmek kazaya davetiye çıkartmaktan başka bir şey değil. Özellikle karlı zeminde motosikleti dik tutmak bile ayrı bir eziyet. Bizzat karda motor sürmüş biri olarak söylüyorum. Belki özel çivili kar lastikleriyle olabilir ama normal lastiklerle asla binmem. Yağmurlu havalarda gündüz bir problem yok ancak gece tam bir felaket. Otomobil camına düşen her bir damlanın ışığı kırarak yaptığı küçük yansımalar inanılmaz göz yanılgılarına ve kör nokta oluşmasına sebep oluyor. Motosikletleri gündüz şartlarında bile fark edemeyen birçok otomobil sürücüsü gece hele ki yağmurlu havada hiç görmeyecektir. O nedenle yağmurda gece sürüşü de çok riskli ve tehlikelidir.

İyi günler.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

alperiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    125 zn, cbr 600f
    walla şu ana kadar her hava şartında kullandım diyebilirm, ve kullanıyorumda.. yerler ıslakken biraz daha temkinli olmakta fayda var. özellikle kış aylarında lastiklere daha fazla önem verilmeli..

Mesleğim gereği hava şartları ne olursa olsun kullanıyorum. Geçen hafta Ankara'daki o yoğun kar yağışındada kullandım motoru. Standart lastikler doğal olarak karda yol tutmuyor. Aklıma gelen pratik ama çok etkili olan yöntemi paylaşıyım dedim sizlerle

Evet bildiğiniz çamaşır ipi
    Basit görünen bu yöntem inanılmaz işime yaradı. Karda kalkışlarda patinajdan kurtuldum. Fren mesafem çok kısaldı (Sert basarsan frene herhalükarda kitliyor yine).

Karlı havalarda motor kullanmayın ama eğer mecbursanız bu yöntemi denemenizde yarar var

Eğer gaz ayarını bilip patinaja düşürmezseniz motoru ve frene sert asılıp kilitlemezseniz tekeri ip 50 km civarı götürüyor (Sonra yırtılmaya başlıyor). Tabi kullanıma göre çok değişen bir olay bu.

Yalnız sık sık kontrol etmekte yarar var. Çünkü ip çözülürse eğer göbeğe veya farklı yerlere dolanıyor bu da sorun yaratabilir.

Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesleğim gereği hava şartları ne olursa olsun kullanıyorum. Geçen hafta Ankara'daki o yoğun kar yağışındada kullandım motoru. Standart lastikler doğal olarak karda yol tutmuyor. Aklıma gelen pratik ama çok etkili olan yöntemi paylaşıyım dedim sizlerle

Evet bildiğiniz çamaşır ipi
    Basit görünen bu yöntem inanılmaz işime yaradı. Karda kalkışlarda patinajdan kurtuldum. Fren mesafem çok kısaldı (Sert basarsan frene herhalükarda kitliyor yine).

Karlı havalarda motor kullanmayın ama eğer mecbursanız bu yöntemi denemenizde yarar var

Eğer gaz ayarını bilip patinaja düşürmezseniz motoru ve frene sert asılıp kilitlemezseniz tekeri ip 50 km civarı götürüyor (Sonra yırtılmaya başlıyor). Tabi kullanıma göre çok değişen bir olay bu.

Yalnız sık sık kontrol etmekte yarar var. Çünkü ip çözülürse eğer göbeğe veya farklı yerlere dolanıyor bu da sorun yaratabilir.

gercekten ilginç ama yarıcağına pek inanmıyorumm ? yada yanlısmı düşünüyorum acaba

Alıntı dogu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağmur yağdığını görünce kendimi tutamıyorum ve direk motoruma atlayıp geziyorum.Çünkü yağmurda kullanmak bana göre çok zevkli.Bu arada iki gün önce sağlam ıslanmıştım.Bugün hasta oldum
    evet ama öyle zamanda daha çok dikkalii olmak gerekir diye düşünüyorum.. "Bu arada geçmiş olsun acil şifaler dilerim umarım daha dikkatli olursun ..

Alıntı mevlutgs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle merhabalar hilal hanım site cemaatine hoşgeldiniz valla yağmurlu havalarda gerçekden zor oluyor tek zorluk tekerin kayması ani fren yapamama vsvs bu arada bende pendikde oturmaktayım;)
    aradınaz kabul eteniz için tekeşşür ederim
    Kendini mutlu hissediyorsan, bir yerde yine bir salaklık yaptın ve farkında değilsin demektir.

buraxdj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800 / Honda Msx 125
    Garajda kullanıyorum , çok zevkli oluyor
    Youtube : Burax Yolda
    Mototaş Aş. çalışanı

mrock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Shadow VT750
    bu karlı havalarda istanbuldan kütahyaya geleceğim,bakalım tecrübelerimi paylaşırım sizinle veya paylaşamayabilirimde :
    [COLOR="Red"]motorcu değil choppercı olmak.....kıvırtmak değil kafa sallamak::xrock::.... varmak değil yolda olmak.... boyun eğmek değil özgür olmak..... hevesle değil tutkuyla bağlanmak...[/COLOR]
    [IMG] http://www.allstategarage.com[/IMG]

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    Valla Ben Yaz Kış Kullanıyorum... Tamam Kabul Zor Oluyor Ama Kullanmasıda Başka Bir Zevkli Oluyor..... Ben Kar Yağarken Binmeyi Yagmurda Uzun Yol Gitmeyi çok Severim.... Pendik De Oturuyorum Bende ....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Alıntı mrock adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu karlı havalarda istanbuldan kütahyaya geleceğim,bakalım tecrübelerimi paylaşırım sizinle veya paylaşamayabilirimde :
    sabirsizlikla .beklicem.. resimlerini istiyorumm mesaj olarak atarsan sevinirim ...

Alıntı TEKTEKER_RAMÇO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla Ben Yaz Kış Kullanıyorum... Tamam Kabul Zor Oluyor Ama Kullanmasıda Başka Bir Zevkli Oluyor..... Ben Kar Yağarken Binmeyi Yagmurda Uzun Yol Gitmeyi çok Severim.... Pendik De Oturuyorum Bende ....
    neresindennsiniz ..! evet zevkli ama zorucu oluyo? zevk uğruna dikkate alırsan sorun değil ama zevk uğruna kaybettimiz arkadaşlarımız oluyor ..! Acısı şimdi çıkmıyordur belki ama ilerleyen zamanlarda çıkmaması dileğiyle

Alıntı hilalatm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gercekten ilginç ama yarıcağına pek inanmıyorumm ? yada yanlısmı düşünüyorum acaba
    İnanıp inanmamak sana kalmış. Ben karda kullanmak zorunda olduğum için edindiğim tecrübemi paylaştım.

Motosikleti
    Yamaha Ybr 125+Kanuni Popcorn 90
    kar hariç herhavada motor sevdası bitmez -10 lara varan derecede motor kullandım yeterki içindeki o heyecan bıtmesın soguk bıle vızzzz gelir tırıs gider
    ::gleam::Bugünü dünüme yarınıma değişir giderim
    Zaten bu kafada değil seni, evi bile zor bulurum::cheeeeer::

stubborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 250
    Alıntı hilalatm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu çok üzücü bir durum yazın tadı çıkıyor ama kışın nasıl kullanıyorsunuz veya kullanmıyormusunuz??
    donarak..
    Motora bindiğim için farklı değilim! farklı olduğum için biniyorum...

vıceroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    gv650 - RKS 150-kuba xf139

Buz veya kar farketmeden yolunuza devam edebiliyorsunuz.
    Pençeler cant yüzeyine fabrikasyon bir bantla dikkatlice yerleştiriliyor. Yalnız kar pençesi sadece düşük hızlarda kullanılması gerektiği belirtiliyor. Kışın motora binen sürücüler buzlu ve karlı yollardaki kazalardan korunmak için bu pençe setlerini kullanabilmeyi öğrenmeli.
    Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)