Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vidalar ve somunlar

Motovento
    REKLAM ALANI
    songiden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Pegaso 650
    Arkadaşlar selam...

Kafamda uzun vadede de olsa, bir ev garaj oluşturmak var. Şu ana kadar kendi tamirat maceralarımda yaşadığım en büyük problem, sevgili ustalarımızın 10 kaplan gücünde sıktığı ve açılmayan vidalar ve somunlar.

Bu vida ve somunları açmak için özel bir ekipman ya da teknik var mıdır? Özellikle yağ karteri tıpası gibi büyük somunlar sorun olabiliyor. Yakın gelecekte, yan sehpa somununu sökmem gerekecek. Şimdiden kara kara düşünüyorum...
    http://www.motorla.co

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    VD 40 herderde deva
    ayrıca açamadığın vida veya somunları öncelikle ufak bir çekiçle hafif hafif tetikle darbeyi alınca gevşemeye meğilli olur
    önce tık tık sonra anahtar ...
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

fehmiilker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bisan 100cc
    açık ağızlı anahtarlar yerine yıldız veya lokma takımını tavsiye ederim.
    birde arkadaşın söylediği gibi küçük bir çekiçle tık lamak.
    açık ağızlı anahtarlar çok çabuk çivatanın 6 köşesini bozuyor.

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Böyle somunları açmak amacıyla üretilmiş lokma setleri varmış. Lokmalar normal lokmalardan biraz küçükmüş, içindeki köşeler de keskinmiş. Çekiçle sorunlu cıvatanın üstüne ÇAKIP kolunu taktıktan sonra rahatça döndürüyormuşsun. Adını bilmiyorum, çıplak gözle hiç görmedim. Yabancı forumlarda gördüğüm bir şey.

Sorunlu cıvatanın/vidanın üstüne yeni bir tane kaynatma yöntemi de var benim aklıma gelen.
    [B]J şimdi asker[/B]

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Kaliteli, sağlam bir lokma takımının açamayacağı vida yok gibidir. Bir de arkadaşların söylediği gibi tıklama ve VD40 ihtiyacın olabilir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler