Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yaş, km

Motovento
    REKLAM ALANI
    Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    selamlar.
    motosiklet yaşı ve km si hakkındaki görüşlerinizi almak istiyorum.

1-yaşı büyük, km si küçük motosikletlerde ne gibi sorunlar yaşayabiliriz(bkz. model -99, km 15bin)

2-yaşı küçük, fakat km si büyük motosikletlerde ne gibi sorunlar yaşayabiliriz.(bkz. model - 2007, km 40bin)

biliyorsunuz ki motosiklet alımında en önemli faktörlerden biri yaş ve km.daha önce böyle sorular farklı konular içersinde tartışılmış ve gerekli açıklamalar yapılmış olabilir.ama ben biraz daha ayrıntılara inilcek şekilde sordum.yanıtlar gayet basit ve sıradan olabilir ama kafamda soru işaretleri mevcut, biraz aydınlanmakta yarar var.
    yanıt veren arkadaşlara saygılar.

(arkadaşlar soru anlaşılmamış sanırım.
    diyorumki motor sağlığı açısından ne gibi problemler yaşayabiliriz.
    yani yaşa ve km ye bakarak motorla ne yapıldığını sormuyorum)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

1.seneçekteki motorda hile olması muhtemel.kmsi geri sarılmıştır. normalde bir kullanıcı senede 10binkm yapar
    2.seçenek çok daha mantıklı

1.seçenekteki moto binilmese bile durduğu yerde kauçuk parçaları çürür

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    Çok Değişken Cevaplar Alabılırsın,
    ilk olarak,
    yaşı küçük km büyük ise,
    kurye motoru olabılır,
    veya motorla gezmeyi seven biri olabılır,
    misal ben:c.tesi 3'te yola cıktım pazar gece 1 gibi eve girdim ve 1400 km,

yaşı büyük km küçük ise,
    motor ya yatmıştır (sağında solunda azda olsa pas illa olacaktır o şekılde anayabılırsın)
    ya km ile oynanmıştır,
    yada az kullanılmıştır,her gün ama 5.10 km işe gidip gelmek için,

yani cevaplar değişecektir...
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

Her 2 türlüde durum değişir:

Gider bakarsın motorlara orasını burasını incelersin üstüne bi binersin sesini dinlersin kalkışını duruşunu test edersin 1-2 tur sonra kararını verirsin

Motor alırken böyle km hesabına takılırsan istediğin motoru biraz zor alırsın km tabiki önemlidir ama az km motorlar 20binlerdeki motorlardan çok daha hor kullanılmış ve hırpalanmış olabilir

Uzun lafın kısası incelemekdir hatta mümkünse güvenilir ve tanıdık bi ustaya göstermektir
    Not:Sadece senin tanıdığın bi usta

Motosikleti
    MT-10 SP
    hayır arkadaşlar soru anlaşılmamış sanırım.
    yani yaşa ve km ye bakarak motorla ne yapıldığını sormuyorum

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:43 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:42 PM ----------

Alıntı wert_35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her 2 türlüde durum değişir:

Gider bakarsın motorlara orasını burasını incelersin üstüne bi binersin sesini dinlersin kalkışını duruşunu test edersin 1-2 tur sonra kararını verirsin

Motor alırken böyle km hesabına takılırsan istediğin motoru biraz zor alırsın km tabiki önemlidir ama az km motorlar 20binlerdeki motorlardan çok daha hor kullanılmış ve hırpalanmış olabilir

Uzun lafın kısası incelemekdir hatta mümkünse güvenilir ve tanıdık bi ustaya göstermektir
    Not:Sadece senin tanıdığın bi usta
    evvet buna benzer bilgilendirmeler istiyorum
    teşekkürler.

philetoaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Duke 250 ABS, 640 LC4 SM
    ustadan ziyade aynı motosikleti kullanan bi arkadaşımız , eşimiz , dostumuzla beraber de inceleyebiliriz sanırım dimi yanlış olmaz? yani sesinden bile anlayabilir bence. ustaya da gösterilebilir tabiki ama her motorun huyunu , sesini bilemez sonuçta.
    Ridin' through this world, all alone. God takes your soul, you're on your own

Alıntı Jemand adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayır arkadaşlar soru anlaşılmamış sanırım.
    yani yaşa ve km ye bakarak motorla ne yapıldığını sormuyorum

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:43 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:42 PM ----------

evvet buna benzer bilgilendirmeler istiyorum
    teşekkürler.
    Rica ederim

Ne gibi sorunlar yaşayacağınıda asla bilemezsin senin için olabilicek en iyi şey dürüst bi satıcıya denk gelmek yada çok iyi bi usta bulup ona güvenmak yada o motorun kullanıcılarına danışmak hatta mümkünse onlarla beraber bakmak motora ama yinede belli olmaz

Son olarakda motor alacağım sıra sevdiğim ve daha önceden motor kullanmış bi abimin söylediği bi söz geldi aklıma (motorum her bozulduğunda bazen hatırlıyorum):

Motorun ve motorcunun derdi bitmez alış buna

Helede motorun çin malıysa bunu hayat felsefesi haline getirmek en güzeli

Motosikleti
    MT-10 SP
    Motorun ve motorcunun derdi bitmez alış buna
    tabiki böyledir ve herzaman böyle olacaktırda
    ama yinede taktir edersinizki alırken ne aldığını, ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu bilmek gerekir
    Helede motorun çin malıysa bunu hayat felsefesi haline getirmek en güzeli
    bu esprinede katılmadan edemiycem

tabiki böyledir ve herzaman böyle olacaktırda
    ama yinede taktir edersinizki alırken ne aldığını, ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu bilmek gerekir

bu esprinede katılmadan edemiycem
    umarım aradığın motoru bulur sorunsuz binersin

Motosikleti
    MT-10 SP
    umarım aradığın motoru bulur sorunsuz binersin
    iyi dileklerin için saol

egelim 43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 UPM (Pizzacı moturu) :)
    1.Seçenekteki motor yatık diye tabir edilen cinsten motordur.Kullanılmamaktan kaynaklanan çeşitli problemler çıkabilir.(mesela depo küflenmesinden dolayı zırt pırt karbüratör tıkanması, veya silindir sekman ve pistonlarda karıncalanmada denilen korozyona uğrama durumu{bu durumda motordan alışıncaya kadar gücünün verimini alamazsın yani tekrar rodaj dönemine benzer bi dönem yaşayabilirsin} yada lastiklerde devamlı aynı yerde durmasından dolayı çürüme olabilir.) 2. Seçenekteki motosiklet ise yorgun veya "ekmeği yenmiş" die tabir edilen motorlardır tıpkı şirket arabaları gibi düşünebilirsin çok km yapmış bi motosiklette normalde daha uzun zamanlarda çıkacak arızalar daha kısa zamanlarda çıkabilir(ve genelde aldıktan belirli bi zaman sonra peşpeşe patlak vermeye başlar) debriyaj arızaları,şanzuman dişli arızaları,yürür takım arızaları( bilya v.s) "Ama tabiki istisnalar kaideyi bozmaz" yaşı eski fakat kmsi az olan bi motor çok ii muhafaza edilmiş ve ii durumda olabilir.Yada model yılı yeni fakat kmsi çok ama bakımları aksatılmadan yapılmıştır hiç bir sorun yaşamadan yıllarca kullanabilirsinde bunun için arkadaşların dediği gibi anlayan bi ustaya çok detaylı inceleterek alınabilir ikiside şansında çok önemi var burada SONUÇ OLARAK ikinci el motosikleti kullananını ii tanıdığımız gözümüzün önünde binilen bi arkadaşın yada tanıdık mesela aynı mahalleden birinin motoru olabilir ve özellikle 3-5 yaş aralığında ve kmsi ortalamaya vurduğumuzda günlük 30-35 kmyi geçmemiş bi motosikleti almak evladır.(benim şahsi fikrim) b Amma yazmışım beee

Motosikleti
    MT-10 SP
    sayın egelim 43;
    çok güzel bi metin olmuş teşekkürler.

egelim 43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 UPM (Pizzacı moturu) :)
    sayın egelim 43;
    çok güzel bi metin olmuş teşekkürler.
    Rica ederim bi fikir verebildiysem ne mutlu

Motosikleti
    MT-10 SP
    Alıntı egelim 43 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rica ederim bi fikir verebildiysem ne mutlu

korkut 250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 Fazer..Ve birde Yavrusu
    Yaşı büyük Km küçük motosikletlerde motosiklet yatmışsa Lastiklerinin değişmesi Çünki zamanla özelliğini kaybetmiştir,Hareketli parçalarının yağlanması pas tutmuştur muhakkak Yani güzel bir bakım yaparsan hiç bir problem yaşamazsın.
    Yaşı küçük Km si çok olan motosikletler daha çok sorun çıkartır çünki sonuçta o km yi bulana kadar motosikletin bütün aksamında bir aşınma olmuştur.
    Bir damla özür nice yangınları söndürür.Gurur yapmayın yoksa o yangın tüm sevdiklerinizide götürür.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Japon , Italyan ve alman motorlarından bahsediyorsak 50-60 bin km nin altındaki motorlara az kullanılmış diyebiliriz. Bu motorlarda 100 bin - 200 bin devireni gördüm. Tabi race'ler hariç. Gerek çok yüksek devirli olmaları ve gerek çok hor kullanımları sebebiyle 20 bindeki race bile eski sayılır.
    Ben motorumu nisanda 31 binde aldım, şimdi 38 binde. Çok ciddi bir sorunla karşılaşmadım. Lastik , zincir ve dişliler yeni değişmişti, bu beni önemli masraftan kurtardı.

Motosikleti
    MT-10 SP
    korkut 250 ve kurubuz
    teşekkürler

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler