Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Acemice bir soru

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    125 ZN...
    Merhabalar.. Yeni yeni motorlarla ilgilenmeye başlayan biriyim. Ailemi ikna etmeyi başarırsam en kısa sürede a2 alıp bir motosiklet sahibi olmak istiyorum. Sürat vs tutkunu değilim mondial veya honda scooter lar işimi fazlasıyla görecektir. Fakat şimdiye kadar motorla hiçbir bağım olmadı. Kafama takılan birkaç soruyu sizlere sormak istiyorum.

1. Honda Beat, Montial RS151 gibi scooter motorlar sanırım otomatik vites. Bu otomatik vitesli motorlarda solda bulunan kol ( Fren koluna benzeyen aksam ) ne işe yarıyor ? Manuel'lerde debriyaj mış sanırım.

2. Kursa gitmeden önce neler yapmalıyım ? Nerede ve nasıl öğrenebilirim ? Bisiklet sürme yeteneğim var hiç antreman yapmadan ehliyet kursuna gitsem başarılı olabilir miyim?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Kymco Xciting 250 İnternetli :)
    selam
    scooterlarda her iki kolda frendir..biri arka biri ön...
    ehliyet kursunda zaten sana motola eğitim vereceklerdir. ancak etrafında scooter veya motoru olan birileri varsa ondan bir rica et ( bi yemek ısmarla ) sana bir kaç saat bir şeyler göstersin...
    Arabada VOLVO , Motorda KYMCO... Kalite ve sağlamlıktan vazgeçmeyenler için..

Motosikleti
    125 ZN...
    çok teşekkür ederim bilgilerinizi paylaştığınız için. Malesef etrafımda yok ehliyet kurs hocaları ile görüşmeyi planlıyorum. Malesef ailemi ikna edemedim hala :(

htmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Twister - honda cbf 150
    Scooterler otomatik kayışlı oldukları için sen gaza basıp hızlandıkça motora bağlı kasnak açılarak yüksek devirlerde gerekli çapı senin için sağlar bu yüzden vites olayı bunlarda yoktur..dolayısı ile debriyaj olayıda yoktur sol kolda debriyaj yerine arka fren sağ kol ön frendir genelde...
    Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür.

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    bu işe girmek için ailenden vize bekliyorsan çok beklersin. şimdiye kadar ben motor kullanmak istiyorum diyen çocuğuna sırtını sıvazlayıp destek olan aile görmedim. illaki vardır ama ben görmedim ve kendi işimide kendim hallettim. şu ana kadar motorla alakalı hiç bir işime ailemi karıştırmadım. zaten karşılar ama bişey diyemiyolar.
    motorlar düz vites, yarı otomatik(cup) ve tam otomatik (scooter) olarak 3 tip vitestedir. normal düz viteste sol elde debriyaj kolu bulunur. yarı otomatiklerde bişey yok sanırım. scooter larde ise iki taraftaki kollarda fren için diye biliyorum (scooter kullanmadım, ama ikiside fren sanırım)
    kursa gitmeden kullanman çevrene bağlı. benim çevremde hiç motorlu kimse yoktu ve kursta öğrendim. senin çevrende kullanmayı öğretecek birisi varsa trafiğe kapalı yerlerde bir iki tur atman iyi olacaktır. motosiklet kullanmanın bisiklet kullanmayı bilmekle pek alakası olmadığını düşünüyorum. bisiklet kullanmak daha zor bence. motosiklet hareket ettiği sürece dengede duran bi araçtır. scooter larda gaz verince giden frene basınca duran kullanılması teferruatlı olmayan motorlardır. kullanınca kendin anlayacaksın zaten. kursa gidince öğrenirsin ve ehliyetide zorlanmadan alırsın.

Motosikleti
    125 ZN...
    @vlad1462 Yazınız için çok teşekkür ederim gerçekden kafamdaki birçok soru işareti yok oldu. Aile konusunda kesinlikle haklısınız. Şansımı biraz daha zorlayacağım. İzin çıkmazsa kendim yazılırım o saatten sonra da ellerinden birşey gelmez
    @htmetin yardımınız için çok teşekkür ederim. en kısa sürede aranıza katılmam dileğiyle

Motosikleti
    yamaha xt125r
    şansını zorlama kaybedersin şansını kendin yarat benim gibi bende uğraştım ıkna edemedim en sonunda kımseye bişi demeden aldım geldim ne benı evletlıktan reddetiler nede motoru atabildiler 3 ay oldu alıştılar en etkili çözüm sakın konuşmaya kalkkma seni caydırmaya calısırlar oğlum araba al oğlum çok sakat vs.vs. ama içine düşmüşse motor atteşi hiç sönmez alır gelirsin

Bende ailemden 6-7aydır motosiklet istiyorum almıyorlar dün gece yine babamla konuşmayı denedim konuşturmuyor bile illa bir kulp bluyor bende vazgeçtim zaten 4 temmuzda kendi imkanlarımla kursa yazılmıuştım sınava girdim şimdi bu gün açıklanıcak ehliyet sonuçları ehliyetim var ama motosikletim yok atarsın kenara durur diyorlar ehliyet için ama elime para geçsin kimseyi dinlemeden alıcam motoru çekicem altıma zaten bunu ailemede söyledim param olduğu gün haberiniz bile olmayacak deidm motoru almış olucam diyorlar bu motor eve giremez ben aldıktan sonra ne fayda diyorum ben motoru bir yere koyarım burası küçük yer arkadaşımın evine akrabamın evine vs. çalınma riski yok bağlarım istediğim zaman kullanırım öyle deyince kızıyorlar gerçi çalıuşmıyorum bile bu para elime nasıl geçicek ama bakıcaz belki lotodan çıkar.

gokayugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joyride 200
    Alıntı vlad1462 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu işe girmek için ailenden vize bekliyorsan çok beklersin. şimdiye kadar ben motor kullanmak istiyorum diyen çocuğuna sırtını sıvazlayıp destek olan aile görmedim. illaki vardır ama ben görmedim
    Ben motor almaya niyetlenip gidip galericiyle anlaştıktan sonra babama telefon açıp durumu anlattım. Yarım saate geldi yanıma kesin karalı mısın şimdi ? diye sordu. Evet dedim K.Kartından 1000 tl çektik kalanınıda nakit verdim. Sonra taksit taksit kapattım K.Kartını. Geçen günde vergi dairesinde işi varmış. Telefon açtı. Motorun plakası neydi diye sordu. Söyledim, baktım sağolsun geçen 3 dönemlik vergi borcumu yatırmış Motorun yedek anahtarı kaybolmasın diye ona emanet ettim. Bazen gizli gizli kaçırıyor motoru eee ben çocukken onda da Bionik 51 vardı. İçinde var demekki iki teker tutkusu
    Suzuki AN 125 - 2008 / 0 - 24500 km
    SYM Joyride 200 - 2008 / 4500 - 20000+ km (Halen Devam)

Motosikleti
    125 ZN...
    @relique desteğin için çok teşekkürler. yaklaşık 1 ay kadar sonra param denkleşiyor. İlk önce motor sonra ehliyet alacağım Ehliyetsiz trafiğe çıkmayacağım tabi ki.. İlk önce ehliyet alırsam tartışmaların büyüyeceği kanaatindeyim. Hem antreman yapabilirim kolaylıkla. Umarım kısa bir süre sonra sizlerle etkinliklere katılma fırsatını yakalayabilirim. Motosiklet.net ailesini çok sevdim. Motosiklet.Net'i tanımadan önce de istiyordum motoru fakat şu an içimde olan ateş bu kadar körüklenmemişti Sizlerin tutkusu iyice körükledi motor ateşimi.

Alıntı relique adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şansını zorlama kaybedersin şansını kendin yarat benim gibi bende uğraştım ıkna edemedim en sonunda kımseye bişi demeden aldım geldim ne benı evletlıktan reddetiler nede motoru atabildiler 3 ay oldu alıştılar en etkili çözüm sakın konuşmaya kalkkma seni caydırmaya calısırlar oğlum araba al oğlum çok sakat vs.vs. ama içine düşmüşse motor atteşi hiç sönmez alır gelirsin
    Kesinlikle ben 17 yaşında olmama rağmen gel araba alalım seneye ehliyetinde olucak zaten vs. birde yaşım küçük para kazanma imkanım kısıtlı böyle olunca da motoru almam için epey zaman olduğu ortaya çıkıyor.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:15 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:14 PM ----------

Alıntı c3max adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @relique desteğin için çok teşekkürler. yaklaşık 1 ay kadar sonra param denkleşiyor. İlk önce motor sonra ehliyet alacağım Ehliyetsiz trafiğe çıkmayacağım tabi ki.. İlk önce ehliyet alırsam tartışmaların büyüyeceği kanaatindeyim. Hem antreman yapabilirim kolaylıkla. Umarım kısa bir süre sonra sizlerle etkinliklere katılma fırsatını yakalayabilirim. Motosiklet.net ailesini çok sevdim. Motosiklet.Net'i tanımadan önce de istiyordum motoru fakat şu an içimde olan ateş bu kadar körüklenmemişti Sizlerin tutkusu iyice körükledi motor ateşimi.
    Bu arada yaşınız kaç?

Motosikleti
    125 ZN...
    17 1 hafta önce girdim

ozan_bursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    kardeş bu sayfaları biraz karıştır
    http://www.uzmantv.com/arama?q=motosiklet

hayırlı olsun
    şimdidden
    Kelimelerin anlattığı kadarım..
    Ne anlatırsam anlatayım anladığın kadarım...

Motosikleti
    125 ZN...
    gerçekden çok teşekkürler aradığım kaynakda tam olarak buydu. çok teşekkür ederim

HTBAYDAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yerleşik hayata geçince yeniden olacak...
    Ehliyet kursu sana en azından sınavı geçecek kadar sürüş öğretecektir. Zaten kursa yazılmadan ehliyet alma şansın yok. Motorunu aldıktan sonra trafiğe kapalı alanda kendini geliştirebilirsin. Durumun varsa sürüş eğitimi veren ciddi müesseselerden eğitim alırsan senin için çok iyi olur.

İnşallah istediğin olur, sonrasında da kazasız belasız keyifli sürüşlerin olur...
    "in the land of the blind, one eyed is the king..."

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    @ c3max
    Pratik eğitimlerde eğer eski salı pazarının oraya yakın oturuyorsan sana yardımcı olabilirim..

Motosikleti
    125 ZN...
    Biraz uzağım ama motorumu aldıkdan sonra gelmemem için hiçbir sebep yok Alır almaz mesaj göndereceğim. Desteğiniz için çok teşekkürler, bu konuda verdiğiniz destek gerçekden çok cesaretlendirdi beni

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler