Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

YAMAHA XMAX 250 ABS UZUN TUR CAMI

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha XMAX 250 ABS
    UZUN TUR CAMI

Merhaba sevgili arkadaşlar,

Benim gibi acemi bir xmax 250 kullanıcısının tecrübelerinin, yeni başlayacak acemi arkadaşlara, fikir oluşturmasında yardımcı olsun diye bu paylaşımıda yapmayı doğru bulduğumdan yazıyorum.Vakti zamanında bu tarz görüşleri çok araştırmıştım çünki.
    Yamaha xmax 250 motosikletimi kullanırken ğöğsüme ve kaskıma çok rüzgar alıyordum.Kulak tıkacı kullanmama rağmen her gün kavacık güneşli, güneşli kavacık giderken TEM otoyolunda rahatsız oluyordum.Köprü üzerinde ( benim için en sıkıntılı nokta ) galata saray stadın o bölgede birde bayrampaşa sapağına yaklaşırken ve tekstil kentin oralarda çok sert rüzgarlara maruz kalıyorum.Rüzgar motora ayrı çarpıp, ğöğsüme ayrı çarptığında ciddi denge sorunları yaşıyordum.Sonra araştırdım,araştırdım uzun tur camı taktırmaya karar verdim.Orjinal uzun tur camı çok pahalı, taktırsam sonra beğenmeyip çıkarmak durumunda kalsam 500 küsür para boşa gidecek, muadil ürünlere baktım zeytinburnunda bir yer buldum birde sultanbeylide.Bu iki üründe çok benzer.Ama aralarında 70 tl fiyat farkı var.70 tl daha pahalı olanı alayım mutlaka kalite farkı vardır diye düşündüm bir süre nede olsa orjinal olana göre 335 tl daha ucuz dedim. Sonra tekrar fikrim değişti yahu dedim belki uzun tur camını beğenmem işe yaramayabilir 70 tl de çok para yerine göre neyse uzatmayayım sultanbeyliye gittim imalatcı firmada 130 tl ye uzun tur camını taktırdım. Fena durmadı hatta hiç fena durmadı iyikide gidip 535 tl ye orjinal camı almamışım dedim bir an içimden.Yola çıktım geri dönüşte ilk hissettiğim kaskın içindeki rüzgar uğultusu bayağı azaldı bariz şekilde.Bu durum beni bayağı memnun etti.Ama benim için önemli olan yukarda belirttiğim TEM üzerindeki noktalarda bu uzun tur camının etkisi ne şekilde olacaktı.Bir hafta belirttiğim noktalarda sabah akşam uzun tur camını test etme deneyiminden sonra yazmaya karar verdim.Sonuç olarak gayet başarılı arkadaşlar artık karşıdan gelen rüzgar tek noktadan vuruyor ve dengeyi bozmuyor inanın çok rahatlattı beni artık daha yüksek hızlarda ilerliyorum rüzgarlı havalarda ve denge sorunu olmuyor.Ama yan rüzgarlar hala çok tehlikeli benim için.Bu camlar 3 farklı boyutta ben göz hizama geleni taktırdım ( bu arada boyum 1.83 ) ilk önce camın üst kısmı tam gözüme geldiğinden çatlak gözlükten yola bakıyor gibi oldum bir ara dönüp geri en uzun olanımı taktırsam diye düşünmedim değil. Ama bir haftalık tecrübe sonucunda şu kanata vardım iyikide en uzun olanı kaskımın boyunda olanı taktırmamışım.Motoru kullanırken sürekli ileri uzağa bakmamız gerekiyor.Şimdi uzağa bakmak istemesemde çatlak gözlük camından bakıyor gibi olmamak için sürekli ileri bakarak kullanıyorum daha güvenli sürüş yapmama yardımcı oluyor bu cam Artılar ne oldu kısaca toparlarsak
    1- Gögsüme ve motora ayrı ayrı rüzgar çarpmadığı için dengem iyileşti.
    2- Kaskımın camı açıkta gitsem yüzüme sert rüzgar almıyorum.
    3- Kaskın içindeki rüzgar sesi bariz bir şekilde azaldı.

Umarım uzun tur camı düşünenlere bir fikir vermiştir.Kazasız güvenli sürüşler dilerim.Saygılarımla.

Not: 11.08.2016 Perşembe sabah saat 04:00 da Kavacık İstanbul'dan İzmir'e yola çıkıyorum motorumla çok heyecanlıyım dönünce yaşadıklarımı yine yazarım. Sağlıcakla kalın
    keremkrmn, Buzzard ve birbilent bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda Activa 100 (2004)
    Çok şahane bir paylaşım olmuş elinize sağlık. Ben de maxi scooter alma arifesindeyim. Xmax'ın sele konforunun düşüklüğü, süspansiyonlarının sert oluşu vs birçok şeyden bahsediyorlar. Ben de nasipse 20sinde (izinler açılırsa) yola çıkacağım İzmire doğru. Özellikle süspansiyon konforu ve selesi hakkında yorum bekliyorum. Keşke imkanım olsa da test edebilsem şu aleti

eminemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X Max 250 Ironmax
    Hocam elinize sağlık, özellikle xmax uzun tur camı ile ilgili noksan yorumlar çok vardı. Beğenen var, beğenmeyen keza.
    Ben de orijinal camın üstüne rüzgar deflektörü taktırmayı planlıyorum, 100 tl montaj dahil Bağcılar'da. Zira tur camı benim gibi Maslak-Beşiktaş arası iş ev arası gereksiz oluyor.
    Ama sizin güzergah için gayet iyi olmuş, memnun kalmanıza sevindim

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:50 ----------

Alıntı Mustaphalanx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok şahane bir paylaşım olmuş elinize sağlık. Ben de maxi scooter alma arifesindeyim. Xmax'ın sele konforunun düşüklüğü, süspansiyonlarının sert oluşu vs birçok şeyden bahsediyorlar. Ben de nasipse 20sinde (izinler açılırsa) yola çıkacağım İzmire doğru. Özellikle süspansiyon konforu ve selesi hakkında yorum bekliyorum. Keşke imkanım olsa da test edebilsem şu aleti
    Hocam süspansüyon konusunda malesef yapacak bir şey yok. Belki Sym alınabilir. Ama sele olayı sizi düşündürüyorsa xmax 250 ironmax alın. Gerçekten standart deri seleye göre çok konforlu. Keza artçılarım hep olumlu yorum yaptı.
    Mustaphalanx bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha XMAX 250 ABS
    Alıntı Mustaphalanx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba,

Mesajınızı şimdi gördüm, süspansiyonlar bende 2. seviyede ve biraz sert kalıyor 5.seviyeye kadar yumşatılabiliyor ama ben gerek duymadım.Virajlarda sorun çıkabilir düşüncesi sebebiyle.Sele fena sayılmaz ama bir saat gibi bir süre kullandıktan sonra totoda hafif bir uyuşma oluyor.Birde rüzgarlı havalarda beni korkutuyor, gerçi bütün maxi scotherlerde bu olay var sanırım,yan rüzgarlardan etkileniyor.Kullandıkça alışkanlık gerektiren bir durum.İlk defa motor alıyorsanız ve benim gibi acemi iseniz ABS olmayan motoru ''SAKIN'' almayın. İki defa panik fren yaptım her ikisindede ABS olmasa motor hayatım biterdi herhalde.Bir defasında ön frene asıldım zorla durdum arabaya giriyordum ABS olmasa kesin fren kilitlerdi bende yere yapışırdım.Birindede her iki frene birden asıldım önüme yaya fırladı yine ABS sayesinde yırttım.Tecrübe kazanana kadar ABS şart. Kazasız belasız sürüşler dilerim.Motorunuz şimdiden hayırlı olsun.

Hocam bende müzdarbim rüzgardan xmax ile özelden fln tur camı aldığınız yerin telini yollar mısınız?

sandıkçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax
    Uzun tur camı xmaxde tuhaf durabilir ama alışan daha çıkarmak istemez.Kışın sorun olabilir yağmur damlaları falan kalıyo görüşü bozuyo.

keremkrmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05 Ninja 636 - 15 Xmax
    Süper bi yazı olmuş elinize sağlık. Benimde boy 2,04 ben efsane rüzgar alıyorum xmax üzerinde kaskın üzerine kamera takamaz oldum. Kesinlikle bu bahsettiğiniz camdan almam gerekmekte.
    ¡Por la sonrisa de mis padres que vale un millón!

Motosikleti
    Yamaha XMAX 250 ABS
    Alıntı Muzaffere adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bende müzdarbim rüzgardan xmax ile özelden fln tur camı aldığınız yerin telini yollar mısınız?

0216 498 53 53
    +90 532 246 6020
    Mecidiye Mah. Kamer Sok. No:25/2
    Sultanbeyli – İstanbul

GPKOMPOZİT diye bir imalatçı firma arkadaşım yerleri duduluda ben oraya gittim 2 dk sürmedi değiştirmeleri.

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    Uzun boylular için tur camı işkenceye dönüşebilir. Boyum 185 en uzun tur camını 72 santim olan taktım. Kaskın yaklaşık 15 cm ı camın üstünde kalıyor görüş te sıkıntı yok fakat camı aşan tüm rüzgar kaskimda patlıyor ve müthiş bir gürültü kaskın her yerini kapattım kulak tıkacı filan ise yaramadı. Kulak tıkacı ile de davul sesi gibi baskı yapıyordu kulağa. Deflektör sipariş ettim 12.5 santim daha uzatacağım denedikten sonra deneyimlerimi paylaşırım. Kaskın mt revenge cam vizöre bant bile çektim aradan mı kaçıyor diye ses asla kesilmiyor boyunuz uzunsa kaskı da kapatan bir cam gerekiyor kesinlikle

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)