Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

acemi motorcu'ya yardım

Motovento
    REKLAM ALANI

hepinize merhaba,

40'ından sonra azanı teneşir paklar derler ama ben azmamaya azimliyim

yeni bir sevdam oldu : motorsiklet. bu zevkin akılla ve yürekle yapıldıgına inandığım için, ciddi bir kurstan, ders alarak ve hocaları can kulağı ile dinleyerek tadına varmak amacındayım. bu sebeple isim veremeyeceğim ama cok cıddı bır kursa katıldım ıstanbul'da.

yakında insallah ehliyet alacagım ve ardından da bir motor dusunuyorum. dedım ya, haddını bılmelı ınsan azmamak ıcın, aklımda ve gonlumde hep bır curiser / chopper almak var. soyle bır formu ve tabıı kı satıcıları dolastıgımda karsıma 3 marka cıktı : harley davidson, honda ve yamaha.

markaların modellerı arasında da , yenı baslangıc ıcın ve daha ılk anda cok da acılmamak ıcın, gozume carpan modeller : HD 883 veya HD 1200 Custom ; Honda VT 750 Shadow Spirit veya VTX 1300 ; Yamaha XVS 1100 Dragstar veya yenı cıkacak olan 950 Midnightstar.

motoru bazen evıme yakın olan ( 10 km ) ısıme gıtmek ıcın kullanmayı , bazen de guzel havalarda sahılde tur atmak , ıstanbul ıcındekı yakın yerlere gıdıp gelmek ıcın kullanmayı dusunuyorum. hız yapmak vs gıbı bır amacım yok. adrenalın sevıyemı yukseltmek ıcın daha az tehlıkelı sporlarla ve ugraslarla vakıt gecırmeyı sevıyorum

bu ısın " km yapmakla " alakalı oldugunu hıssedıyorum. sele ustunde pantolon eskıten bırılerıden tavsıye, yardım rıca edıyorum. bu motorların ıcınde , demın saydıgım ozellıklerıme en uyanı , benı en mutlu ettırecek ( mekanık ve kullanım acısından vs ) hangısıdır ? tabıı kı bu aynı zamanda bır goz zevkı ısı ama o kısım ancak benım gozumden anlasılabılır. sızler bana motorların kullanıcıları olarak hangısını tavsıye edersınız ? ıkıncı ellerı nasıldır? bakımları - servıslerı nasıldır ? ve benzerı seyler.

bır de ne gıbı urunler almalıyım motora yenı baslayan bırı olarak ? ozellıkle kask ve koruma urunlerı arastırdıgımda bır suru marka, cesıt , model var. kendınden korumalı montlar, sonradan takılan sırt ve dırsek korumaları , kask seklı ve cesıdı , gogusluk koruması vs vs.

ozetle , sıfırdan baslayacak bır motor sevdalısı ıcın , belkı de bayagı uzun yer kaplayacak bır yazı , tavsıye rıca etmekteyım. bız acemılere yardımcı olursanız sevınırım.

hepınıze guvenlı , kazasız surusler dılerım.
    saygılarımla

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Yeni başlıyorsanız lütfen 250cc yi geçmeyin, daha sonra yükseltirsiniz, öylesi daha iyi olur,
    bahsettiğiniz motorların şehir içi manevra yetenekleri sizin için ilk başta çile gibi gelebilir, size önce doğru dürüst duran, kaçış manevralarında kıvrak bir motor gerekli, şehir içinde sorun olur yoksa,
    iyice düşünüp sonra alın motoru duygularla aman hareket etmeyin.

Motosikleti
    CBR 125R
    öncelikle hoşgeldiniz, saygılar bizden

ben de 32 yaşında başladım adam gibi motosiklet kullanmaya, o yüzden bir handikap yok sanki ben 125cc'lik bir motosikletle başladım. daha önce bisiklet ve scooter üzerinde çok vakit geçirmeme rağmen inanılmaz sayıda çok eksiğim olduğunu farkettim. bu sebeple hatalarımı daha kolay affedecek ve manevra kabiliyeti yüksek olan küçük bir motorla başlamayı uygun gördüm. aralıkta hayli gecikmiş olan askerlik görevimi yaptıktan sonra cc büyütmeyi düşünmekteyim. artı cc büyütmeden önce kesinlikle sürüş eğitimi de almayı kafama koydum. bu sebeple tarzınıza uygun gelen fakat küçük cc ile başlamanızı, daha sonra yeterince tecrübe edindiğiniz zaman ise göz zevkinize uygun daha yüksek ccli motorlara geçiş yapmanızı öneriyorum..

şimdiden hayırlı olsun
    [B][COLOR="Red"]C[/COLOR][/B]ourageous [COLOR="red"][B]B[/B][/COLOR]eautiful [COLOR="red"][B]R[/B][/COLOR]acer...... [B][I]HoNDa RuLeZZzzz[/I][/B]... :cat:

muhterem calm rider ve dookie,

180 boy ve 120 kılo ıle scooter'ların ustunde, at yelesıne konmus kelebek gıbı duruyorum

surus egıtımı hakkındakı tavsıyelerınıze cok tesekkur ederım. bunu sormayı unutmusum. ıyı hatırlattınız. ehlıyet aldıktan sonra ısın bıtmedıgını , aslında motor kullandıkca da bıtmeyecegının bılıncındeyım. ılerı surus teknıklerı, trafıkte surus teknıklerı vs gıbı konular uzerınde de egıtım almak ıstıyorum. bunlar ıcın de gerek mevcut kursum ıle gerekse markaların duzenlendıgı kurslarla gorusmeye baslayacagım ehlıyetı aldıktan sonra.

ılgınız ıcın tskler

Alıntı dookie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle hoşgeldiniz, saygılar bizden

ben de 32 yaşında başladım adam gibi motosiklet kullanmaya, o yüzden bir handikap yok sanki ben 125cc'lik bir motosikletle başladım. daha önce bisiklet ve scooter üzerinde çok vakit geçirmeme rağmen inanılmaz sayıda çok eksiğim olduğunu farkettim. bu sebeple hatalarımı daha kolay affedecek ve manevra kabiliyeti yüksek olan küçük bir motorla başlamayı uygun gördüm. aralıkta hayli gecikmiş olan askerlik görevimi yaptıktan sonra cc büyütmeyi düşünmekteyim. artı cc büyütmeden önce kesinlikle sürüş eğitimi de almayı kafama koydum. bu sebeple tarzınıza uygun gelen fakat küçük cc ile başlamanızı, daha sonra yeterince tecrübe edindiğiniz zaman ise göz zevkinize uygun daha yüksek ccli motorlara geçiş yapmanızı öneriyorum..

şimdiden hayırlı olsun

sevgili dookie sana http://www.honda.com.tr/motosiklet/learning_center.htm
    deki detayları incelemeni öneririm , sevgili yüzücü sizede, burada çok kaliteli eğitimler veriyorlar.

sevgiler, saygılar

Motosikleti
    CBR 125R
    Alıntı CALM RIDER adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sevgili dookie sana http://www.honda.com.tr/motosiklet/learning_center.htm
    deki detayları incelemeni öneririm , sevgili yüzücü sizede, burada çok kaliteli eğitimler veriyorlar.

sevgiler, saygılar
    teşekkürler calm.
    honda'nın eğitiminin videolarını buldum, onları izliyorum fikir sahibi olmak için. asker dönüşü kesin gideceğim.

Alıntı yuzucu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    muhterem calm rider ve dookie,

180 boy ve 120 kılo ıle scooter'ların ustunde, at yelesıne konmus kelebek gıbı duruyorum
    ben de 1.87 boy ile komik duruyorum cbr125r nin uzerinde. herkes de söylüyor. ama iyice pişmeden herkese tıkadım kulaklarımı :D
    [B][COLOR="Red"]C[/COLOR][/B]ourageous [COLOR="red"][B]B[/B][/COLOR]eautiful [COLOR="red"][B]R[/B][/COLOR]acer...... [B][I]HoNDa RuLeZZzzz[/I][/B]... :cat:

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    merhaba.
    gerek yaşınız gerekse de vücut yapınız uyarınca cruiser düşünmeniz çok mantıklı.
    ancak tecrübesi olmayan biri için cruiser kullanmak oturuş pozisyonunun farklılığı- ayaklar ileride, kollar nispeten yukarıda ve açık,alçak sele vb gibi-nedeniyle çok kolay bir iş değildir. şehir içi manevra kabiliyetiniz tecrübeniz olmadığı için az olacaktır. hele 1100 1300 cc cruiserleranı ağırlıkları düşünüldüğünde bu zorluk katlanarak artacaktır.

benim naçizane tavsiyem hiç size yakışıp yakışmayacağını düşünmeden ikinci el bi ybr 125 alın ve hiç değilse yoğun bir şekilde 2 ay bu motosikleti kullanın. işin abc sini öğrenip hissettikten sonra 1100 ya da 1300 cc olmasa bile dragstar 650ya da shadow 750 düşünebilirsiniz.
    her ne kadar 600 cc ilk başta yüksek bi tavsiye gibi görünsede saydığım makinelerin gücü 40-45 hp seviyesinde olup ayrıca düşük devir çalışan makineler olduğu düşünüldüğünde istemsiz şekilde kontrol dışına çıkma ihtimalleri yine 600 cc olup ama 109 hp veren bi cbr600f le sonuçta kıyas kabul etmez.

bu arada ybr yi de satmaz ikinci motor olarak tutarsınız sağa sola gitmek için de kullanabilirsiniz. nasıl olsa çok ciddi bi maliyet getirmez.
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

arkadaşlar bende honda bali 100 motor var parça sorunu yaşıyorum kilometre sayacım çalışmıyor sıfır veya ikinci el kilometre sayacı veya komple panel bulmama yardımcı olabilirmisiniz? ilginiz için teşekkür ederim slmlar

osmanba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda şhadow VT 750 c 4 - Honda CBF 150
    Hoşgeldin kardeş. Ben 48 yaşını geçmiş,fakat motosiklet sevdasından asla vazgeçmemiş (Vazgeçmez de ) bir müptela olarak konuya bakmak istiyorum; Bahsettiğiniz motosikletler çok profesyonel sınıfa girer. Arkadaşların da belirttiği gibi daha küçük cc. de motosiklet başlangıç için çok ideal olur. Siz hernekedar iyi bir eğitim alacak olsanızda başkasının deneyimleri sizi tam anlamı ile eğitmeye yetersiz kalacaktır. Hani derler ya . Hiç kaza yaptın mi ? Evet bu ilk kazam.! Uzmanlık işte bu noktadan itibaren başlamış olur. Dileğim kazadan beladan uzak günler yaşamanız.

mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Aslında 650 dragstar iyi olur nedeni cruizer lar oyle seri motor değildir seridirde gaza sonuna kadar açmadığında oyle gitmez o yüzden 750-650cc tavsiyemdir ama yinede küçük motorda deneme yapman lazım
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

schumacher__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık 4 teker..
    chopper tarzı, az yakan, başlangıç için ideal güçte (regal raptor) düşünürseniz (mt den biri alırsa çantaları da hediye edeceğim):

http://www.sahibinden.com/cok_temiz-...XQQdisplayitem

zahmet edip de sorumu yanıtlayan ve tavsıyeler veren tum arkadaslara tesekkur edıyorum. " motorcu camiası " dıye hep duydugum olgu buymus demek kı. sagolun.

anladıgım kadarıyla, daha kucuk motorlarla bır sure pratık yapmamı hemen hepınız tavsıye edıyorsunuz. pekı satın almaktansa, bır surelıgıne kıralamak bır cozum olabılır mı ?

havaların daha kuru gececegı , nısan mayıs gıbı aylarda, bır aylıgına ya da daha uzun sure kucuk hacımlı bır motorsıklet kıralamak daha cazıp geldı. sızler ne dersınız ?

ayrıca sorumda saydıgım marka ve modeller ( honda shadow, yamaha 950, HD 883 - 1200 ) hakkında servıs, yedek parca, kullanım kolaylıgı vs hakkında gorus ve tavsıyelerınızı de rıca ederım.

saygılarımla

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    1 aylık motor kiralama 3-4 bin ytl yi bulacaktır. Dragstar 650 iyi br seçim olabilir, ama eğitim alarak ve önce uzun boş yollarda ( Edirne - İstanbul otoban olabilir) uzun mesafe sürüşleri ile trafiğe alıştırabilirsiniz kendinizi...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler