Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

MOTOSİKLET SİTELERİ İLE İLGİLİ İSTATİSTİK

Motovento
    REKLAM ALANI
    realbiker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar, son zamanlarda tüm üyesi olduğum motosiklet sitelerinde öylesine ipe sapa gelmez, "MOTOSİKLET" konusundan uzak mesajlar yayınlanmaya başladı ki ciddi şekilde rahatsız olmaya başladım. Üstüne üstlük faydalı olmaya çalışan kişilerin yazıları ve yanıtları bunca ciddiyetsiz mesajın arasında kaybolup gitmeye, bulunamaz hale geldi.

Ben de Türkçe yayın yapan birkaç portalın "Forum" kısmından rakamları ve konu başlıklarını alarak bunlara "motosikletçi gözüyle" işe yararlıklarına göre katsayılar atadım.

Örnek olarak :

AA - sürüş ve mekanik bilgileri, gezi org. gibi motosiklet ile doğrudan ilgili başlıklar "1" tam puan alırken bunlara yollanan yanıt başına 0,2 puan
    BB - sabit toplantı, ikinci el, çalıntı, yarış dünyası, moto-vitrin benzeri kategorilerdeki başlıklara "0,3" puan yanıtlarına "0" puan
    CC - duyuru, video, tanışma, sohbet ve benzeri kategorideki mesajlara "0,005" puan yanıtlarına "0" puan verdim

puanlamaları yaptıktan sonra sıralamaları iki şekilde gerçekleştirdim

Birincisi sıralamada yukarıda "AA" olarak ele aldığım "Faydalı" grubunun diğer "BB+CC" grubuna mesaj sayısı olarak oranı

Yani "Faydalı" mesajların "Faydasız ya da okunabilir ama birşey kazandırmayan Mesajlara Oranı"

İşte Sonuçlar :

Faydalı Mesajların Faydasız Mesajlara Oranı (Mesaj Adedine Göre)
    1 ikiteker 0,57
    2 gezginmotorcu 0,35
    3 motosiklettürkiye 0,26
    4 egeriders 0,25
    5 motordelisi 0,21
    6 endurocu 0,20

buradan da görüyoruz ki ikiteker grubunda "motosikletçi" olarak faydalanabileceğimiz mesaj oranları neredeyse baş aşa gidiyor. sıralamanın alt taraflarına gidildikçe her 1 faydalı mesaja 3 faydasız mesajın gönderildiği motosiklettürkiye ve egeridersi görüyoruz. sıralamanın en alt kademesinde ise 1 faydalı mesaja karşın 4 adet işe yaramaz mesaj gönderilen motordelisi ve endurocu siteleri yer almakta.

Şİmdi gelelim az önceki sıralamamızı bir de katsayılarımızı uygulayarak yapalım, ki gerçeğe daha yakın bir sonuç elde etmeye başlayalım. Burada her başlığa verilen yanıt sayısı önemli faktör olarak öne çıkıyor. :

Faydalı Mesajların Faydasız Mesajlara Oranı (Katsayılara Göre)
    1 gezginmotorcu 7,83
    2 ikiteker 6,99
    3 motosiklettürkiye 4,26
    4 motordelisi 3,84
    5 endurocu 3,74
    6 egeriders 3,03

Tabi bu sıralamalarda oranlar değil de adetlere göre sıralama yaparsak sonuçlar şu şekilde oluyor :

Faydalı Kategorilerin Toplam Başlık ve Mesaj Adetleri

başlık yanıt
    1 motordelisi 2023 51482
    2 ikiteker 1839 27139
    3 motosiklettürkiye 1146 17821
    4 endurocu 395 4829
    5 gezginmotorcu 175 3768
    6 egeriders 80 567

Altı Türkçe forumda binlerce başlık altında "MOTOSİKLETÇİ OLARAK" faydalanabileceğimiz bilgilere ulaşabilmek elbette sevindirici. Ancak site yöneticilerinin geyik ya da işe yaramaz bilgilerle dolup taşan sitelerimizi biraz daha özenle ele almaları, kargaşanın yerini rahat gezilebilir, rahat okunabilir, bilgileri rafine şekilde elde edebileceğimiz ortamlar haline getirmelerini diliyorum.

Türkçenin daha özenli kullanıldığı, bilenin, bilgisini, bilmeyene keyif ile aktarabildiği, öğrenmek isteyen herkesin de bu bilgilere rahatça ulaşabildiği sitelerimiz olsun dileğiyle...

Not : buradaki bilgiler ve fikirler tamamen tarafsız olarak, motosiklet sitelerine motosiklet konusunda yararlanmayı amaçlayarak üye olan bir internet gezgini olarak yazılmıştır. kimisine uyar kimisine uymayabilir. sonuçta nacizane fikrimdir. saygılar

+ Bu Mesaj Moderator tarafindan düzenlenmiştir.
    + Foruma yazilacak konular ilgili bölümlere yazilmalidir. Yanlış bölüme açılan başliklar yöneticilerce ilgili bölüme taşınır... Tekrarı halinde SİLİNİR! Bu nedenle itiraz türü yazilarin da silinmesi, veya cevaplandirilmasi sorumlunun yetkisindedir.
    + Forum admin ve yöneticileri kurallara uymayan mesajlari degistirme ve silme hakkina sahiplerdir.
    + Foruma üye olan herkes Forum Kurallarını kabul etmiş sayılır.
    + Şikâyetler için... info@motosiklet.net
    [color=red]®***************************************** *
    Dikkatli, öğrenmeye devam eden motosikletçi gerçek motosikletçidir. Kaza anında karşınızdaki haksız olabilir, siz ise HAKLI ama ÖLÜ!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kobayashi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joyride 200
    eline sağlık güzel bi istatistik.faydasız gördüğün bazı konulara katılmasamda...

mesela çalıntı gibi mesela yada duyuru gibi.( sitemizde buluşmalar duyuru başlığı altında )bence ikiside önemli ilki yardımlaşmanın ikinciside sosyalleşmenin öneminli olduğunu düşünmemden kaynaklanıyor.

realbiker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bir dahaki sefere değerlendirmeye alırım ;)
    Dikkatli, öğrenmeye devam eden motosikletçi gerçek motosikletçidir. Kaza anında karşınızdaki haksız olabilir, siz ise HAKLI ama ÖLÜ!

bur-k@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 pert oldu :(
    paylaşımın için tşk ederim realbiker ;) güzel bilgiler
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

the_cayman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Olsa da gururla R6 diye yazsak :P
    Benim sadece bu sitede üyeliğim var . Fakat diğer sitelere bir göz atayım dedim bir gün . Böyle birşey olamaz ... Çarpıtılmış konular, gereksiz insanlar, ve işe yaramayan bir sürü ıvır zıvır. Her zaman

Moderatörlerimiz ve adminimize teşekkür ediyorum ki saçma insanlara göz yummuyorlar ve küfürlü konuları kilitliyorlar. Fakat diğer sitelere baktığımda moderatör olmak için birkaç ay takılmak ve isteğini belirtmek yeterli. Ya bilmiyorum ben gerçekten böyle düşünüyorum bu siteyi yücelttiğimden falan değil ama gerçekten durum böyle bir bakarsanız siz de ne kadar saçma olduğunu farkedeceksiniz. Zaten artık o gibi sitelerden bu siteye transfer başladı umarım gereksiz ve boş insanlar gelmez ... Ama faydalı bilgilere güzel paylaşımlara her zaman ihtiyacımız var böyleleri siteye renk katacaktır .

NOT: Kişisel düşüncelerimdir
    [B][COLOR="Cyan"][COLOR="Purple"]Yarış kazanmak istiyorsan, ne hızda gitmen gerektiğini bilmeli ve o kadar hızlı gitmelisin; ne eksik ne de fazla...[/COLOR][/COLOR][/B]

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Araştırman güzel olmuş....

Faydalı ya da faydasız,, Okunsada bişey ifade etmeyen mesajlar ayrımın bana göre biraz kişisel olmuş...

Motorculuğun en büyük özelliği paylaşmak yardımlaşmak...İnsanlar bunları yapabilmek içinde en başta siteye selam verip tanışmak kendini tanıtmak zorunda...Zorunda da diil aslında ama gereği bu....

Şimdi sen tanışma buluşma gibi konuları yararlı bölümlerden çıkartırsan 4/1 kalır...Ama bu konuları motorculuktan ayırmadan ele alsaydın yarı yarıya olur ki bu da sitenin amacına ulaştığını, Gayet faydalı bir site olduğunu gösterir...

Ben tek bu siteye üyeyim....Diğerlerine girmedim...İhtiyaç hissetmedim...Demekki yetiyor....

Tek söyleyeceğim faydalı da olsa faydasızda gayet sıcak bir ortam....
    Zaten her yaptığımız şey faydalımı ki???...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017

sahinbirinci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 200
    www.motosiklet.net bende bir çok motor sitesini takip ediyorum.ama ne yazıkki gördüklerim daha çok benim motorum seninkini döver sohbetleri.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Arkadaşlar mesaj bir (1) sene önce yazılmış

Ki sanırım tamamen motosiklet ile ilgili forumlardaki başlık sayısı ile motor dışı koulardaki başlık sayılarını baz alarak oranlamış bu şahıs (mesajın hepsini okumadım, ama sanırım bu şekilde yapmış)

Yani hatalı olma olasılığı çok fazla bu değerlendirmenin.

Şöyleki;

XXX sitesinde yararlı başlık 1000 tane, yararsız (motor dışı) başlık 5000 tane ise : XXX sitesinde yararlı başlık oranı yararsıza göre 5/1

YYY sitesinde yararlı başlık 500 tane, yararsız (motor dışı) başlık 2000 tane ise : XXX sitesinde yararlı başlık oranı yararsıza göre 4/1

Yani bu sonuca göre YYY sitesi XXX sitesine göre daha az yararsız başlığa sahip ve kalitesi XXX den yüksek, ama gel görki XXX sitesinde ki yararlı başlık sayısı YYY den çok çok fazladır.

Yani umarım anlatabilmişimdir, yada inşallah anlayabilmişimdir

Bir kusurum varsa maruz görün şu an bir kamyon kapı indiriyorum

MoToR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ DR 800 BİG-JİNLUN 250
    İşte moderatörlük böyle birşey,önce msj tarihine bakılıyor sonra kısa bir istatistik sonra değerlendirme.Bizler bir başlık olsun hemen atlayalım benimde adım geçsin zihniyeti,olmaz yanlış yaparız ben herşeyi bilmek zorunda değilim.Her konuya dalmak zorunda değilim,ama yeni üye olan insana hoşgeldin demek zorunluluğunu kendimde hissettiğim için diyorum.Bunun dışında marka model kıyaslayamam çünkü kullandığım 4 motor var onunla ilgili yorum yaparım,sevdiğim saydığım nazımın geçeceği dostlarım var birde onlara takılırım biraz daha dikkatli olmazsak bu site motor sitesinden çok insanların geyik yapabileceği şamata yapabileceği siteye döner o zaman işin içinden çıkamayız bilgi paylaşımı, motoru ve iki teker ruhunu yanlış aşılamış oluruz.Lütfen daha imtiyazlı daha dikkatli kırmadan ve konuları okuyarak cevap verelim.En son kişinin verdiği cevaba istinaden değilde sorunu olanın,derdi olanın kişinin sorusunu okuyarak cevap verelim kalın sağlıcakla
    SUZUKİM, ud\'um buz gibi bira ile doğanın keyfini yaşarım.

the_cayman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Olsa da gururla R6 diye yazsak :P
    ahahahahhahhahahahahahhahaha tarihi yeni gördüm tarihi mesaj bakmadan yazmışım
    [B][COLOR="Cyan"][COLOR="Purple"]Yarış kazanmak istiyorsan, ne hızda gitmen gerektiğini bilmeli ve o kadar hızlı gitmelisin; ne eksik ne de fazla...[/COLOR][/COLOR][/B]

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Sanki biz görmüşüzde tarihini......

Ne hortlatıyonuz şunu yaaa...Bak rezil olduk aleme....

Genede değişen bişey yok aslında...Aynı tas aynı hamam....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    movistar
    millet nelere kafa yoruyor hey allahım
    bu emeği bilime versek fezadaydık şimdi...

Motosikleti
    kymco grand dink/mondial 151 rs
    üşenmemiş araştırmışsın eline sağlık

Motosikleti
    honda magna vf750c 1995 mod
    eline ve emeğine sağlık sohbetler bilgi aliş verişi tarzında olsa süper olur diye düşünüyorum 36 senedir motor üstündeyim bilmediğim çok şeyi okurken öğrenmek beni mutlu eder paylaşımcı arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler