Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Amerika' da motor alip satma isi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Baltassar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf 250
    benim kuzen oralarda. malum turk milletiyiz daha cok para her zaman iyidir.
    mantıgıyla hareket ederek dell in fabrika satıs magazasindan (diyecegim umarim komik olmam cunku turkce de boyle soyleniyor ama amerika da nasıl bilemiyorum )
    notebook lar aliyor turkiyeye gelirken 4-5 ayda bir 2 tane bavulda getirip burada 200-300$ fazla fiyata satıyor. satıyordu artık karalisteye alınmıs dell firması tarafından kendisine satıs yapılmıyor.
    hani diyorum sende alıp satmayı dusunuyorsun surekli acaba boyle kurallar kanunlar varmıdır bence iyice arastır.
    Imza mi?? Nereye Atayım

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    *SHELBY* 125_KT
    mat öğretmensen ne işin war amerikalarda okumuşsun o kadar...

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı Baltassar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mantıgıyla hareket ederek dell in fabrika satıs magazasindan (diyecegim umarim komik olmam cunku turkce de boyle soyleniyor ama amerika da nasıl bilemiyorum )
    notebook lar aliyor turkiyeye gelirken 4-5 ayda bir 2 tane bavulda getirip burada 200-300$ fazla fiyata satıyor. satıyordu artık karalisteye alınmıs dell firması tarafından kendisine satıs yapılmıyor.
    hani diyorum sende alıp satmayı dusunuyorsun surekli acaba boyle kurallar kanunlar varmıdır bence iyice arastır.
    uçak biletini bi kaç ay öncesinden alsa dahi sadece gidiş dönüşü en az 800$-850$ gibi bişe tutuyor saten oda aktarmalı sıkış tıkış gitmeye değmez bile bence... kazanıyorsun ama uçak paralarına ne demeli :D
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

cezerye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung gt250 (vardi)
    Alıntı Baltassar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben tr'ye giris çıkış yapmicam surekli. alış-verişi de turkiye ile yapmak cok daha zor bir girişim!! senin bahsettigin bireysel işi yaparken, ucak parasını kompanse etmesi icin benim ordan 3-4 degil 50-60 parca belki fazlasını tasımam lazım.... bi de motor işinde gumruk vergisi yuksek. abartmayalım arkadaslar lutfen atıyorum, yamaha gibi bir markanın distributorlugu icin nasıl bir sirket gerekiyor siz dusunun

orda alıp orda satmaktan soz ediyorum ben sadece. internetten ya da açık arttırmadan... ayda da, garsonluktan kazanacagım parayı tutturabilir miyim diye soruyorum. coq cok guzel bir mesaj yazmış, benim de bir cevabım var yukarda. olay tahmin edildigi kadar ciddi degil yani.

Alıntı shelbycobra adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mat öğretmensen ne işin war amerikalarda okumuşsun o kadar...
    bunlar ozel meseleler biraz, yeri de degil ama.. 10 yıldır tanıdıgım, 5 yıldır cıktıgım, 3 yıldır uzak oldugum, 1 yıldır yuzunu goremedigim erkek arkadasımın yanına gidiyorum. onun ailsinde kimi amerikalı kimi de yarı vatandas: oturma izni, calısma izinleri falan var. su an okuyor, gelemiyor vs vs.. benim de okulum bitti, ben gidiyorum. onun ailesi,benim ailem destek. oyle biseler iste. uzun.. (tuba'ya "ayrı topic açacam" dedigim konu buydu)

velhasıl, gidiyorum kasım sonunda. ve hemen kendi meslegime baslayamicam. topigin ilk mesajında derdimi anlattım.

cezo sacmalıyor demeyin arkadaslar cezo bosa konusmaz;)
    Wanna see my Bannnnnnnkai?!?!!!

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    İşin içinde aşk varsa Fizana giderim arkadaş Haklısın, istediğin yere gitmekte serbestsin fıstık..
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

Motosikleti
    Kanuni Seyhan 250 c
    250 dolara alır 300 dolara satarsın orda motosiklet 2. elleri cok ucuz ama custom chopper veya custom racing yapabilirsin ondan cok para kazanabilirsin ama orada o isi yapan cokk ama cokk kisi var :D
    :cat: Kendi Kader Taininde Her İnsan Bir Kumarbaz :cat:
    :bounce: [COLOR="Red"]DRFİRARİ:[/COLOR][COLOR="DarkGreen"]SINAVA KALEMSİZ GİREN COCUK[/COLOR]

Motosikleti
    Hyosung gt250 (vardi)
    Alıntı tubis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşin içinde aşk varsa Fizana giderim arkadaş Haklısın, istediğin yere gitmekte serbestsin fıstık..
    eiwalleh tubis

Alıntı DrFirari adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    250 dolara alır 300 dolara satarsın orda motosiklet 2. elleri cok ucuz ama custom chopper veya custom racing yapabilirsin ondan cok para kazanabilirsin ama orada o isi yapan cokk ama cokk kisi var :D
    cok haklısın, bak su var.. orda custom chopperlar,racing ve touring modeller en fazla piyasası olanlar. cunku yollar mukemmel, her yer otoyol, kurallarına uygun akan bir trafik var ve iklim de motor icin ideal.

orda bu isi yapan kac kisinin oldugu onemli degil bence. neden? cunku tr'de de bu isi yapan cok kisi var. fakat her gun yeni birileri kendine yeni bir is kuruyor. bakınız pro

muhim olan, bu ise nasıl baslayacagımı bilmek:( ya da sizlerle tartısıp bulmak. ya da bulamamak heves etmem mantıklı mı, degil mi? bunu anlamak..

bu arada sunu da hesaplamamız lazım, orda da motor alınırken kagıt islerine $100-150 para gidiyor - girisimci olmak isteyenler/benim gibi meraklı arkadaslar icin yazıyorum.

by1302 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 eNeS

bence

( sadece fikrim ) bence güzel bir fikir ama maddi durumunun çok iyi olması lasım ya da bi motorcuda çalışsan daha iyi olur ,
    Youtube / 54by1302 - Facebook: ''moto sticker 54'' , ''moto şerit'' ,'bajaj pulsar sticker'', ''moto çerçeve'' - Instagram / motosticker54

Motosikleti
    Hyosung gt250 (vardi)
    Alıntı by1302 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ( sadece fikrim ) bence güzel bir fikir ama maddi durumunun çok iyi olması lasım ya da bi motorcuda çalışsan daha iyi olur ,
    fikirleriniz onemli.

< iLk@yy > da aynı seyi soyledi 1. sayfada. coq da maddi yonune dikkat cekti. ben birazdan evden cıkmalıyım ama gece, orda alıp satacagım bir cross motorun getirisini goturusunu hesaplayıp sizle paylasacam. acık arttırmaya katılma şartları varsa, onları da ogrenecem. bakalım nası bi tablo cıkacak

Baltassar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf 250
    Beni Yanlış Anladınızzz
    Tabii ki Tr ye getirmenden bahsetmiyorum orada alıp satarak ta belki karaliste uygulamasına alınabilirsin demek istedim.
    daha açığı karaliste olayını iice bi ogren derim
    Imza mi?? Nereye Atayım

Donald_Duck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1150GS Adventure
    Bu tabii ki yapilmayacak bir is degil. Ancak asilmasi gereken problemler var.

Birinci sirada ABD de turist vizesi ile gelip calismak... Bu illegaldir ve cok tehlikeli. Evet elin Meksikalisi filan yapiyor ama caresizlikten. Adam olumu goze alarak sinirdan kacmis, geri donusu yok, gemileri yakmis vs. Yakalanirsa once hapse, sonra yurt disina atiliyor sonra aylarca ugrasip yine siziyor, vasifsiz iscilik gerektiren bir iste mevsimilik orada burada "surunuyor" -bence-. Cogu tarim iscisi, yada Amerikalinin calismayi aklindan bile gecirmedigi islerde calisir. Bunlarin ozenilecek yada ornek gosterilecek bir durumu yok.

Turist olarak geldiginde Sosyal Guvenlik numarasi alamazsin ve bankada hesap bile acamazsin, ehliyet alamazsin..vs. elin kolun baglidir. Ogretmen olarak calisma izni alacagim diyorsun. Bu konuyu bildigimi soyleyemem. Ama benim bildigim ABD de Green Card (calisma+oturma izni) almanin sadece uc youlu var 1) H-1 statusu sahibi olup basvurmak, 2) Bir ABD liyle evlenmek, 3) Piyangodan kazanmak.

H-1 Statusu, calisma iznidir, ve sponsor olmadan kazanilamaz. Bir sponsor bulabilirsen olabilir, ancak o sponsorun bordrosunda gorunmen lazim... GC cikana kadar en azindan. Bu 3-4 yillik bir prosedur, bir avukatin ugrasmasi ve kotalari takip etmesi lazim.

En basiti evlenmek... Bunun da gercek, legal bir evlilik olmasi gerekiyor. Danisikli, formalite evliligi de tabii ki yasaktir.

Kros motorlarinda plaka vs. olmadigi icin trafige tescili gerekmez. Bisiklet gibi alinip satilir. Ancak tabiiki turist olarak "kendi adina" bir muessese kuramaz, dukkan acamazsin. Tescil ettiremezsin, vergi odeyemez, "resident" yani yerlesik duruma gecemezsin.

ABD ye gelmis vasifsiz iscilikten yola cikmis pek cok insan tabii ki var. Bunlar sans eseri af yasalarinin ciktigi donemde afdan yararlananlar. Fakat bunun bin misli, illegal immigration - gayri kanuni goc- yuzunden yakalanip sinir disi edilyor ve bir kere fislendimi daha ABD ye girmeleri de mumkun olamiyor. Bu sefil durumlara dusmeni hicbirimiz istemeyiz.

Isterse pasaportunda 10 yllik vizeyle gel, burada kapida sana gelis amacini sorarlar ve hikayene gore diyelim 3 aylik vize verilir. Yani uc ay sonunda ulkeyi terk etmen lazim. Etmezsen onunda cezasi var... Kaydindan silinmez bu tur seyler, bir daha omru billah ABD ye almazlar.

Daha once de yazdigim gibi ogretmenlik konusunu bilmiyorum, belki ondan yararlanabiliyorsundur bir sekilde.

Buradaki Turklerin bu tur zor durumda olanlari cok dusuk ucretle, immigration -gocmen burosu- na teslim etme santajiyla agir sartlarla calistirip somurdukleri, Green Card vaadiyle aldattiklari bir gercek ve yaygin bir vakadir. Avukatlar dan da her turlu soygun beklenebilir. Bu tuzaklara diusme.

MMI okuluna yazilip, iyi dereceyle mezun olabilir ve bir sponsor bulabilirsin belki ? http://www.uti.edu/Motorcycle/tabid/59/Default.aspx
    Ogrenci vizesiyle gelinip, hatta mezuniyetten sonra bir yil kadar legal olarak calismak mumkun. Bu temiz bir yol...

Yani bence oncelikle hukuki gocmenlik meselelerini cozmelisin. Bunlar yoluna girmeden ne motosiklet alip satabilirsin ne domates. Ama obur turlu kelle koltukta, illegal vs. yollar deneyeceksen bunu bize sormamalisin. Risk tamamen sana ait, bizim paylasacagimiz bir durum yok.

Motosikleti
    Honda 600RR Hannspree
    Alıntı £f£s adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben motorlarla ilgili webten araştirma yapiyodum bir amerikan sitesine girdim bir ilan gördüm gözlermime inanmadım honda ilanı bizim ülkede 18000 ytl olan bir motoru o sitede ilanında 3500 dolar yaziyodu ayrıca mont ilanıda vardı bizde 400 euro olan mont o sitede 100 dolardı ..
    bahsettigin site eger www.ebay.com ise, bende burda 660euro olan Shoei Elias kaskı, bu site üzerinden nakliye dahil 530 dolara aldım, yani neredeyse yarı yarıya ve 5 gün içinde elimde oldu Bide motor getirebilsek tam süper olacak

Alıntı Donald_Duck adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Birinci sirada ABD de turist vizesi ile gelip calismak... Bu illegaldir ve cok tehlikeli. Evet elin Meksikalisi filan yapiyor ama caresizlikten. Adam olumu goze alarak sinirdan kacmis, geri donusu yok, gemileri yakmis vs. Yakalanirsa once hapse, sonra yurt disina atiliyor sonra aylarca ugrasip yine siziyor, vasifsiz iscilik gerektiren bir iste mevsimilik orada burada "surunuyor" -bence-. Cogu tarim iscisi, yada Amerikalinin calismayi aklindan bile gecirmedigi islerde calisir. Bunlarin ozenilecek yada ornek gosterilecek bir durumu yok.

Turist olarak geldiginde Sosyal Guvenlik numarasi alamazsin ve bankada hesap bile acamazsin, ehliyet alamazsin..vs. elin kolun baglidir. Ogretmen olarak calisma izni alacagim diyorsun. Bu konuyu bildigimi soyleyemem. Ama benim bildigim ABD de Green Card (calisma+oturma izni) almanin sadece uc youlu var 1) H-1 statusu sahibi olup basvurmak, 2) Bir ABD liyle evlenmek, 3) Piyangodan kazanmak.

H-1 Statusu, calisma iznidir, ve sponsor olmadan kazanilamaz. Bir sponsor bulabilirsen olabilir, ancak o sponsorun bordrosunda gorunmen lazim... GC cikana kadar en azindan. Bu 3-4 yillik bir prosedur, bir avukatin ugrasmasi ve kotalari takip etmesi lazim.

En basiti evlenmek...

Kros motorlarinda plaka vs. olmadigi icin trafige tescili gerekmez. Bisiklet gibi alinip satilir. Ancak tabiiki turist olarak "kendi adina" bir muessese kuramaz, dukkan acamazsin. Tescil ettiremezsin, vergi odeyemez, "resident" yani yerlesik duruma gecemezsin.

ABD ye gelmis vasifsiz iscilikten yola cikmis pek cok insan tabii ki var. Bunlar sans eseri af yasalarinin ciktigi donemde afdan yararlananlar. Fakat bunun bin misli, illegal immigration - gayri kanuni goc- yuzunden yakalanip sinir disi edilyor ve bir kere fislendimi daha ABD ye girmeleri de mumkun olamiyor. Bu sefil durumlara dusmeni hicbirimiz istemeyiz.

Isterse pasaportunda 10 yllik vizeyle gel, burada kapida sana gelis amacini sorarlar ve hikayene gore diyelim 3 aylik vize verilir. Yani uc ay sonunda ulkeyi terk etmen lazim. Etmezsen onunda cezasi var... Kaydindan silinmez bu tur seyler, bir daha omru billah ABD ye almazlar.

Daha once de yazdigim gibi ogretmenlik konusunu bilmiyorum, belki ondan yararlanabiliyorsundur bir sekilde.

Buradaki Turklerin bu tur zor durumda olanlari cok dusuk ucretle, immigration -gocmen burosu- na teslim etme santajiyla agir sartlarla calistirip somurdukleri, Green Card vaadiyle aldattiklari bir gercek ve yaygin bir vakadir. Avukatlar dan da her turlu soygun beklenebilir. Bu tuzaklara diusme.

MMI okuluna yazilip, iyi dereceyle mezun olabilir ve bir sponsor bulabilirsin belki ? http://www.uti.edu/Motorcycle/tabid/59/Default.aspx
    Ogrenci vizesiyle gelinip, hatta mezuniyetten sonra bir yil kadar legal olarak calismak mumkun. Bu temiz bir yol...

Yani bence oncelikle hukuki gocmenlik meselelerini cozmelisin. Bunlar yoluna girmeden ne motosiklet alip satabilirsin ne domates. Ama obur turlu kelle koltukta, illegal vs. yollar deneyeceksen bunu bize sormamalisin. Risk tamamen sana ait, bizim paylasacagimiz bir durum yok.
    Donald abi, yine her zaman ki tarzın ve inanılmaz güzel üslubunla yazmıssın, eline sağlık
    ilk göz ağrım: Kawasaki ER6F
    ikinci göz ağrım: Honda 600RR
    bakalım 3ncü ne olacak? :)

ahmetnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS DAKAR '06
    aslında benide götürsen fena olmaz diyorum hem motordan anlıyor hem teknik elaman en azından seni kandıramazlardı çok para kazanırdık iyi düşün ingilizcem yok ama pazarlarıda çalışmam selamlar
    45km yol + 90km/h = 30dk. 45km yol 180km/h=15dk. kazancımız 15dk, peki kaybedeceklerimiz

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Hayırdır inşallah!
    Topic'e bak.

DD'yi bile hortlattı.

Hocam seni öldün sandık.
    Yoktun uzun zamandan beri ortalarda...

Önceki akşam mail atacaktım sana.
    Sonra;
    " R1 mi CBR mi geçer?"
    ana başlıklı sosyal bir konu üzerinde tartışmaya dalınca unuttum.

Yalnız;
    Türkiye'de diye dedikodu çıktı hakkınızda, bilmem aslı var mı?
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Donald_Duck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1150GS Adventure
    Sevgili Coq,
    Vallahi birisi bir sey sorarsa muhakkak cevap yaziyorum. Bunu da istek uzerine yazdim tabii ki. Gencleri gereksiz maceralara surklenmesini onlemek, uyarmak lazim. Macera - girisim guzel ve desteklenmeli... Ama gozu kara olmaz. Bilincli olmali. Sende yazmissin iste ne guzel...

Evet TR de izindeydim, yeni geldim (iki-uc saat once). Bir suredir internet baglantim yoktu...

Bence CBR son karar abicim...

Motosikleti
    Honda

Bence CBR son karar abicim...

Hiiii!!!!!

Kavgada söylenmez.
    Arıyorum BMW'cileri...

Ben gidemedim bu sene hocam.
    İş telaşı derken yaz geçti gitti.
    Hala benim ufaklığı havuza gitcez diye kandırıyorum.

Seneye artık...

Topic sahibi kardeşimiz sevdiğimiz bir kardeşimiz.
    Bu nedenle bir şeyler karalamak istedim ondan yazdım onları.
    Amacım uyarmaktı.
    Sizin ki orada yaşayan biri olarak daha tutarlı olacak tabii.
    Doğrusu konuyu uzatsa, ben isteyecektim buraya bir el atmanızı.

Şimdi ben Fransa'ya gidecem diye başlık açsa, iş kolay.
    Bulaşıkçı arayıp duruyorum zaten.
    İlan bile verdim.

"İyi düzeyde matematik bilgisine sahip, bulaşıkçı aranıyor"
    diye.
    Yani tam aradığım gibi eleman.
    Canı motor tamir etmek istediği zaman, o da sorun değil.
    Benim motor emrinde.
    İki de bir patlatıp duruyoz nasılsa.
    Ama Amerika uzak...

Motosikleti
    tabanway
    Sevgili Kardesim..

oncelikle yeni hayatinda basarilar dilerim. Ama...

Hic bilmedigin tanimadigin bir ulkede.. (dil durumunu bilmiyorum) motorsiklet alip satma fikri ilk etapta biraz zor istir. Ki herkesin kendi isini yapmaya alsitigi bu ulkede! bu tarz komisyonlar yaratmak cok zor. Garsonlugu sakin Turkiyedeki gibi algilama... burada garsonlugu en cok universite ogrencileri yapiyor. Ve kimsenin burnundan kil aldirdigi yok. sosyal bi eksiklik soz konusu degil. onlar sana musteri olarak saygi duyuyor sen garson olarak gorevini yapiyorsun. Turk restorani konusunda yorum yapmiycam. Trkler burada olumlu olumsuz cok degisik. Ama iyi bir restoranda saatine 10 dolar kazanip bazi geceleri 150-200 dolar bahsislerle kapatabilirsin yani baslangic olarak . haftada 50 saat kadar garsonluk yapsan 1800-2000 dolar arasi maas ve ustune en az bunun kadar bahsis kazanabilirsin

soyluyorum cunku kazanan arkadaslarim var.

Dedigim gibi baslangic, yasal surecini cozdugunde ise onun acilicaktir ama motor alip satma fikrin baslangic olarak ve bir yabanci olarak biraz fantazi geldi.

Bu ulkeye okuyup master yapip gelen niceleri garsonluk ve benzeri islerden gectiler ve de zamanla diledikleri ise girenler yada yapanlar oldu. Unutmaki burasi gercekten cok ama cok calisilan bir ulke, ben bile civi cakmayi bilmezken su anda envai cesit tamirat yapabiliyorum ,, iscilik cok pahali. Bosa zaman gecirilmiyor. Sana tavsiyem baslangic olarak masrafini cikarabilecegin, sormlulugu olmayan bi isle baslaman. Garsonluk ta iyi bir restoranda hemde ideal gorunuyor.

Baska sorun olursa cekinmeden sor lutfen.
    AT, AVRAT, MOTOR...

Motosikleti
    Hyosung gt250 (vardi)

En basiti evlenmek... Bunun da gercek, legal bir evlilik olmasi gerekiyor. Danisikli, formalite evliligi de tabii ki yasaktir.

pm'den, actıgım konunun adresini yollamıstım. oncelikle tesekkur ederim okudugunuz icin.

problemlere gelince; benim calısma iznim henuz yok ama 6 ay kadar sonra belki erkek arkadasımın oturma izniyle birlikte calısma izni de cıkacak. hem kendi meslegini yapabilecek hem de domates satabilecek;) SSN sorun olmayacak. ki aslında su an bile sorun degil. ev kiralamak icin mesela abisinin SSN'i kullanılacak.

aslında benim icin en faydalı bilgi, "cross motorların bisiklet gibi satılabildigi" oldu. o "problemler"in hepsinden haberdarım. gene de cok tesekkur ederim.

http://www.uti.edu/Motorcycle/tabid/59/Default.aspx bu adrese daha bakamdım. onu da belirteyim. mutlaka bakacam.

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hiiii!!!!!
    Topic sahibi kardeşimiz sevdiğimiz bir kardeşimiz.
    Bu nedenle bir şeyler karalamak istedim ondan yazdım onları.
    Amacım uyarmaktı.
    Sizin ki orada yaşayan biri olarak daha tutarlı olacak tabii.
    Doğrusu konuyu uzatsa, ben isteyecektim buraya bir el atmanızı.

Şimdi ben Fransa'ya gidecem diye başlık açsa, iş kolay.
    Bulaşıkçı arayıp duruyorum zaten.
    İlan bile verdim.

"İyi düzeyde matematik bilgisine sahip, bulaşıkçı aranıyor"
    diye.
    Yani tam aradığım gibi eleman.
    Canı motor tamir etmek istediği zaman, o da sorun değil.
    Benim motor emrinde.
    İki de bir patlatıp duruyoz nasılsa.
    Ama Amerika uzak...
    efenim, teşekkur etmeyi unutmuşum galiba size

mersi boku

fransa'da ingilizce konusmuyolar ya. yok ora gelmem.

bu arada konuyu uzatacam da, vakit bulamıyorum. iyi bi araştırma yapayim dedim. o ara, pashnit.com die bi site buldum. hık demiş bizim forumun burnundan dusmus. ya da tersi. ona takıldım kaldım. onu kurcalıyorum bu aralar. ama donecem bu konuya tekrar

Alıntı TUNARIDE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili Kardesim..

oncelikle yeni hayatinda basarilar dilerim. Ama...

Hic bilmedigin tanimadigin bir ulkede.. (dil durumunu bilmiyorum) motorsiklet alip satma fikri ilk etapta biraz zor istir. Ki herkesin kendi isini yapmaya alsitigi bu ulkede! bu tarz komisyonlar yaratmak cok zor. Garsonlugu sakin Turkiyedeki gibi algilama... burada garsonlugu en cok universite ogrencileri yapiyor. Ve kimsenin burnundan kil aldirdigi yok. sosyal bi eksiklik soz konusu degil. onlar sana musteri olarak saygi duyuyor sen garson olarak gorevini yapiyorsun. Turk restorani konusunda yorum yapmiycam. Trkler burada olumlu olumsuz cok degisik. Ama iyi bir restoranda saatine 10 dolar kazanip bazi geceleri 150-200 dolar bahsislerle kapatabilirsin yani baslangic olarak . haftada 50 saat kadar garsonluk yapsan 1800-2000 dolar arasi maas ve ustune en az bunun kadar bahsis kazanabilirsin

soyluyorum cunku kazanan arkadaslarim var.

Dedigim gibi baslangic, yasal surecini cozdugunde ise onun acilicaktir ama motor alip satma fikrin baslangic olarak ve bir yabanci olarak biraz fantazi geldi.

Bu ulkeye okuyup master yapip gelen niceleri garsonluk ve benzeri islerden gectiler ve de zamanla diledikleri ise girenler yada yapanlar oldu. Unutmaki burasi gercekten cok ama cok calisilan bir ulke, ben bile civi cakmayi bilmezken su anda envai cesit tamirat yapabiliyorum ,, iscilik cok pahali. Bosa zaman gecirilmiyor. Sana tavsiyem baslangic olarak masrafini cikarabilecegin, sormlulugu olmayan bi isle baslaman. Garsonluk ta iyi bir restoranda hemde ideal gorunuyor.

Baska sorun olursa cekinmeden sor lutfen.
    tesekkur ederim. aklıma geldikce soracam sagolun.

ileri seviyede ingilizcem var. bilmedigim tanımadıgım bi yer degil pek, 3 defa gittim. florida'da orlando, tampa, miami;california'da belmont'ta kaldım, bay area'yı nevadayı falan filen ... gezdim iste. erkek arkadasımın ailesi orda yaşıyor yıllardır. gitme durumum da cok uzun zamandır soz konusu. dolayısıyla bahsedilen problemlerden vesaireden haberdarım.

bir restoranda garsonluk yapmanın kazancını, hangi gunler karlı oldugunu, turkiye'dekine benzemedigini biliyorum. gecen yaz tr'den ogrenci statusunde gelen bir arkadasıma ev kiralamasında ve işe girmesinde yardımcı olduk. garsonluk yapıyor. biliyorum..

orda el işinin de ne kadar kıymetli oldugunu biliyorum. benim için ana problem, nereden başlayacagım. ben bunu ogrenmek istiyordum. SSN'i falan gecelim.

coq abey sagolsun ( bakınız tekrar tesekkur ediyorum ) soruma cevap niteliginde bir yazı yazmış. eline saglık.

Motosikleti
    Honda
    Yahu teşekkür mü ettin dövdün mü? anlamadım.!!
    Ben kime teşekkür et dedim?
    Bizim ki kime ediyor?

Neyse uzatmayayım fazla..

Gidince bizi durumundan haberdar et olurmu?

Merakta kalmayalım.

Sahi unutmadan...
    Amerikada durum aynı mı? bilmiyorum ama şu kağıt meselesi hemen her motosiklet için geçerlidir aslında.
    Tabii;
    Trafikte kullanılmamak kaydıyla.
    Örneğin benim şu anki motosikletin ve bir ay önce parçaladığım eski motosikletim sadece adıma kesilmiş bir faturadan ibaretti.
    Sadece pistte kullandığım için, tescil ettirmedim.
    Satarken de Homolog değildir diye bir ibare koyuyorsun sadece.
    Tabii alan kişi isterse trafiğe açtırabilir....
    Hani aklının bir köşesinde bulunsun.
    Bir de Amerika'da iş ararken yabancı dilin varmı? diye sorarlarsa,
    sakın olaki
    "evet İngilizce"
    deme...

Motosikleti
    Hyosung gt250 (vardi)
    Bizim ki kime ediyor?
    "bizim ki" birleşik yazılmalı

Gidince bizi durumundan haberdar et olurmu?

Merakta kalmayalım.
    elbette..

Sahi unutmadan...
    Amerikada durum aynı mı? bilmiyorum ama şu kağıt meselesi hemen her motosiklet için geçerlidir aslında.
    Tabii;
    Trafikte kullanılmamak kaydıyla.
    Örneğin benim şu anki motosikletin ve bir ay önce parçaladığım eski motosikletim sadece adıma kesilmiş bir faturadan ibaretti.
    Sadece pistte kullandığım için, tescil ettirmedim.
    Satarken de Homolog değildir diye bir ibare koyuyorsun sadece.
    Tabii alan kişi isterse trafiğe açtırabilir....
    Hani aklının bir köşesinde bulunsun.
    ben bunları merak ediyorum işte.

Bir de Amerika'da iş ararken yabancı dilin varmı? diye sorarlarsa,
    sakın olaki
    "evet İngilizce"
    deme...
    peki

bir enstitü buldum. yani Donald_Duck eğitim alma opsiyonunu aklıma getirmeseydi elbet araştırmayacaktım, tekrar teşekkurler
    bu bir, meslek edindirme enstitüsü. http://www.wyotech.edu/program/motorcycle-technology burası ilk etapta yerlesecegim yere cok yakın. eğitim sadece 9 ay sürüyormuş.

Motorcycle Technology
    WyoTech's Motorcycle Technology program is designed to give you the specialized skills and knowledge you need for a career servicing and repairing today's modern bikes.

Whether you're interested in basic motorcycle repair or looking to hone your skills with a specific motorcycle brand or style, WyoTech offers the hands-on experience that can put your future on the fast track.

Students in our Motorcycle Technology program will take eight core courses, and then have the option to choose to concentrate in studying one of the following: Asian Motorcycles, European Motorcycles, or Harley-Davidson bikes.

Suspension Systems
    Brake Systems
    Four Stroke Engines
    Two Stroke Engines
    Fundamentals of Electricity
    Electrical Systems
    Fuel Systems
    Service

Career Opportunities
    Graduates of this program may find career opportunities in the following areas:

Dealership Motorcycle Technician
    Specialty Shop Motorcycle Technician
    Performance Shop Technician
    Motorcycle Assembly
    Customer Service Representative
    Parts Representative

Students in our motorcycle technology program can choose to specialize in one of the following:

Asian Motorcycles
    European Motorcycles
    Harley-Davidson

web sitesinde sınıfları falan video sunumuyla da gostermişler

genel dersler:
    süspansiyon sistemleri, fren sistemleri, 4 zamanlı motorlar, 2 zamanlı motorlar, elektrigin temelleri, elektronik sistemler, yakıt sistemleri, servis

ozellesmek icin secilebilecek motor tipleri de 3 sınıfa ayrılmış; asya motorları(honda, yamaha, suzuki,vs..), avrupa motorları(bmw, ducati, triumph), harley-davidson

bu egitimden sonra iş alanlarını da şu şekilde ssıralamış:
    -motosiklet teknisyen bayiligi
    -spesiyalite satış teknisyeni
    -performans satış teknisyeni
    -motosiklet montajcısı
    -müşteri hizmetleri temsilcisi
    -parça temsilcisi

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler