Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Konuştuğum herkes olumsuz örnekleme yapıyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Değerli arkadaşlar;

Bu güne kadar çevremdeki insanlara motor konusunu açtığımda hemen, hemen hepsi bana olumsuz örnek gösterdi. Bende şunu merak ettim, kendi kendime dedim ki; " eğer bu örnekler doğru ise bütün motorcuların ( Allah Korusun ) ölmesi lazım ". Fakat dışarıya baktığımda durum böyle görünmüyor. Her yerde motor var ve gayet güzelde kullanıyorlar. Rastladığım bazı motorcular ile sohpet ediyorum. Soruyorum onlara; kaç yıldır motor kullanıyorsun ve hiç düştün mü ya da hiç kaza yaptın mı diye? Genelde çoğundan aldığım cevaplar şöyle...
    - İki yıldır kullanıyorum ve kazam yok.
    - Dört yıldır kullanıyorum bir kere düştüm.
    - Sekiz yıldır kullanıyorum bugüne kadar ne düştüm ne de kaza yaptım.
    Bu sonuçlara bakınca kötü örnekler abartılıyormuş gibi geliyor bana. Fakat bir yanımda bu konu ile gerçek istatistik bilgilere ulaşmak istiyor. Örneğin Türkiye'de kaç motor kullanıcısı var?. Kaza yapma oranı nedir? Ölüm oranı nedir? Sakatlanma oranı nedir? gibi... Bu bilgiler otomobil kullanıcıları ile ilgili veriliyor. Fakat motor ve kullanıcıları ile ilgili bir bilgiye rastlamadım ben.

Diyelim ki Türkiye'de 5.000.000 motor kullanıcısı var ve olumsuz örnek oluşturma oranı da % 5 ile % 10 arası. Böyle bir bilgi insanların motora bakış açısını olumlu yönde mutlaka etkileyektir.

Fakat diyelim ki oran % 40 ile % 60 arası. O zaman da kötü örnekleme yapanlar haklı çıkmış olacaklar...

Düşüncelerimi sizinle paylaşmak istedim, okuyanlara şimdiden teşekkür ederim.
    [B][COLOR="Red"][I]En güzel güzelin düşmadır, en güzeli yapacağım diye, güzelden vazgeçilmez...[/I][/COLOR][/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DeNNiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 600 F \ Peugeot 207
    sen tedbiri elden bırakmassan, her zmana dikkatli olursan kaza riskin %20'ye fln düşer, kaza yapanlar inan ben dikkatliyim fln desede hep olur olmadık yerde gazlayanlar, eğitimsizce nereye bakıcagını nerde ne yapıcagını bilemeynelr vs., he işte kırk yılda bir gelirler sen duruken yada düzgün giderken senin sıfır suçun hatan olsada vurabilirler, ama bu risk az ki çok dikkatliysen üstüne üstüne gleenden bile kaçabilir yada güvenli düşebilr yada en ucuz şekilde atlatabilirisnde, olay bana kjalırsa kişisnin kendisinde bitiyo.
    [SIZE="4"]die young and make a beautiful corpse[/SIZE]

Motosikleti
    kanuni racer 200 HEMDE ACİL SATILIK
    arkadaşım sana şöyle söyliyim motorda çok dikkatli olucaksın bi anlık dalgınlığın allah göstermesin ölüme sakatlan maya yada yaralan maya neden olabilir. motor tehlikeli tamam kmotorkazaları çok oluyo neden çin motorları türkiyeye kaç yıl önce girdi 2004 te (mesela) motorların fiyatları ençok olsun 5000 ytl önüne gelen motor alıyo ben biliyorum adam bisiklete binmemiş motor almış onu kullanmaya çalışıyo benim almalarına diyeceğim yok ama bilinçsiz motor kullanılıyordu yani hep denk gelirdim o zaman lar mobiletim vardı benim ve 10 15 yaşında çoluk çocuk asfaltta cirt atıyodu birbirleriyle yarış yapıyolardı işte öyle kaza oluyodu biliçsiz ve sorunsuz binilince oluyodu ondan önce haberlerde bu kadar çok motor kazası duymuyodum ben he şuda var sen istediğin kadar dikkatli ol karşıdaki dikkatsizse seninin suçun yok o yüzden eğitim şart lastiğiniz düz bassın uzun oldu ama bilgi vermişimdir inşallah
    imza mimza yok bundan sonra parmak basıcam:cat::cat::cat:

Motosikleti
    YBR_125_'05_KIRMIZI BROADWAY '92_BEYAZ
    benim şahsi görüşüm trafikte en dikkatli şöförler bizleriz eskiden motosiklet kullanmak, bir kot pantolon bir içlik bir deri gocuk bi de örme şapkadan ibaretmiş şimdi ise insanoğlunun zamanla aklını kullanmasıyla rüzgar değmeyecek kadar koruma üretebilmesi, oluşabilecek tatsız durumlardan en az sıyırıkla kurtulmamızı sağlıyor geriye, bunları senin maddi imkanlarının elverdiğince temin edip kullanman kalıyor tabi haklılar teklikeli bir zevk ama tedbirini de almak sana düşüyor 4 tekerliler de en az motosikletler kadar tehlikeli ama onlarda risk daha fazla.

vıceroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    gv650 - RKS 150-kuba xf139
    Kaza yapanlar ve yapacaklar şeklinde sınıflandırma yapılıyor. Motosiklet kullanmayı akıl dışı gören araç kullanıcıları ise motosikleti trafikte saymadıklarından risk kabul ediyorlar.
    Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez...

Alıntı zincir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Değerli arkadaşlar;

Bu güne kadar çevremdeki insanlara motor konusunu açtığımda hemen, hemen hepsi bana olumsuz örnek gösterdi. Bende şunu merak ettim, kendi kendime dedim ki; " eğer bu örnekler doğru ise bütün motorcuların ( Allah Korusun ) ölmesi lazım ". Fakat dışarıya baktığımda durum böyle görünmüyor. Her yerde motor var ve gayet güzelde kullanıyorlar. Rastladığım bazı motorcular ile sohpet ediyorum. Soruyorum onlara; kaç yıldır motor kullanıyorsun ve hiç düştün mü ya da hiç kaza yaptın mı diye? Genelde çoğundan aldığım cevaplar şöyle...
    - İki yıldır kullanıyorum ve kazam yok.
    - Dört yıldır kullanıyorum bir kere düştüm.
    - Sekiz yıldır kullanıyorum bugüne kadar ne düştüm ne de kaza yaptım.
    Bu sonuçlara bakınca kötü örnekler abartılıyormuş gibi geliyor bana. Fakat bir yanımda bu konu ile gerçek istatistik bilgilere ulaşmak istiyor. Örneğin Türkiye'de kaç motor kullanıcısı var?. Kaza yapma oranı nedir? Ölüm oranı nedir? Sakatlanma oranı nedir? gibi... Bu bilgiler otomobil kullanıcıları ile ilgili veriliyor. Fakat motor ve kullanıcıları ile ilgili bir bilgiye rastlamadım ben.

Diyelim ki Türkiye'de 5.000.000 motor kullanıcısı var ve olumsuz örnek oluşturma oranı da % 5 ile % 10 arası. Böyle bir bilgi insanların motora bakış açısını olumlu yönde mutlaka etkileyektir.

Fakat diyelim ki oran % 40 ile % 60 arası. O zaman da kötü örnekleme yapanlar haklı çıkmış olacaklar...

Düşüncelerimi sizinle paylaşmak istedim, okuyanlara şimdiden teşekkür ederim.
    yuh bunu diyene ancak gülersin

devirmeyen motorcu mu olur

huceyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSX-R 1300
    ben o tip tartışmalarda hiç altta kalmadım.çoğu zaman bana olumsuz örnek verenleri g.t ederim.çok sıkıştığımda rakı içen öldüde su içen ölmedi mi diyorum
    Orgazma Dudak Büktürür

DeNNiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 600 F \ Peugeot 207
    Alıntı Burhansefa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yuh bunu diyene ancak gülersin

devirmeyen motorcu mu olur
    aynen, kaza yapmamış olan ztn motorcu dğeildir, yani ewt yapmamış oaliblir ama o hiç risk almıyordur, ve maximum hakkını verebiliceği motor mobilettir =) bilmem anlatabildim mi
    [SIZE="4"]die young and make a beautiful corpse[/SIZE]

Motosikleti
    Yamaha RX135
    İnsanlarımızın boyle dusunmesındekı en buyuk etken MEDYA
    [B][I][U]Dünyada bir çok insan var.
    Kimi mutlu kimi mutsuz, Kimi ağlayıp kimi gülüyor ama güzelliklere ve mutluluğa layık bir insan var o da su an mesajımı okuyor...[/U][/I][/B]

Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4
    Hocam mazallah ufacık bi taş gelse lastiğine yerdesin .. Git araba al napıcan motoru
    Retro Moto Works
    Instagram & Facebook
    .../retromotoworks

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Motorcular ikiye ayrılır: Düşmüş motorcular ve henüz düşmemiş motorcular.

Ben 3500km'de 3 defa düştüm, iyi ki düşmüşüm, sürüşümü geliştirmeme çok faydalı oldu her düşüşüm.

mhyen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Çok güzel bir konu açmışsınız.Aynen ben de kiminle konuşsam tanışsam motordan konu açılsa her ne hikmetse bu vatandaşların hepsinin ama hepsinin motor kazası geçirmiş bir abisi, amcası, dayısı, teyzesi, ninesi, dedesi, arkadaşı, kankası, arkadaşının kardeşi, yakını vs vs çıkıyor

Motosikleti
    beat gitti geriye ne kaldı şimdi
    motorcu dedigin duser ama kaza yapar diy bişi yok sen dikkatli oldugu surce

hiç bisi olmaz

ShowDown - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok
    Alıntı DeNNiS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen tedbiri elden bırakmassan, her zmana dikkatli olursan kaza riskin %20'ye fln düşer, kaza yapanlar inan ben dikkatliyim fln desede hep olur olmadık yerde gazlayanlar, eğitimsizce nereye bakıcagını nerde ne yapıcagını bilemeynelr vs., he işte kırk yılda bir gelirler sen duruken yada düzgün giderken senin sıfır suçun hatan olsada vurabilirler, ama bu risk az ki çok dikkatliysen üstüne üstüne gleenden bile kaçabilir yada güvenli düşebilr yada en ucuz şekilde atlatabilirisnde, olay bana kjalırsa kişisnin kendisinde bitiyo.
    +100000
    motorcu var motorcu var.
    mesela akşamları bizim buraya bi adam geliyo yamahanın eski 1000cc liklerinden var ne kafada kask ne bişey böyle artis artis sağa sola bakıyo işte böyle tipler genelde çarpar.Adamın tek amacı altındaki motoru göstermek.Ama birde yolda bi adam görüyosun,adam kendini vermiş yola aynadan arkasını kontrol ediyor falan.işte fark bu 2. verdiğim örnekte gibi kendini yola verip kaza ihtimalini en düşük seviyeye indirebiliyosan işi biliyorsundur..
    facebook.com/kaskafa

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler