Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

49cc için A2 şartı varmı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    YAMAHA XJ6N
    1 CC OLSADA EHLİYET İSTİORLAR İSTERSE 0.5 CC OLSUN YINE İSTİORLAR USTUNDE MOTOR OLAN HERSEYE EHLİYET ALACAZ ARTIK HATTA AKÜLÜ MOTORADA İSTİORLAR

Alıntı Tequ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evde mi sürecek peki motosikleti
    AYNEN KATILIORUM EVİN İÇİNDE SUS DİE DURU ARTIK

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    By Mükemmel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    Alıntı VaScO1925 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yok ama trafiğe çıkamazsın diye biliyorum....
    Trafiğe çıkamadıktan sonra R1' ede ehliyet istemiyorlar...
    ÇELİK KANATLARIN ÖZGÜR ÇOCUKLARI

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Alıntı barisozcetin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    50cc altı için A2 gerekiyormu? bi yerde yeni kanunla sadece B sınıfı ehliyet aranacak diye okumuştum..
    100cc'e kadar A1 sürücü belgesi uygundur.

Alıntı adameus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    50 cc alti icin A1, 50cc ustu icin A2 gerekir...

Yanlış bilgi veriyorsunuz!101cc ve üstü A2 gerektirir!
    100cc dahil A1 yeterli.

benim bir huyum var arkadasim , emin olmadigim seyi soylerken belki derim.ama forum gibi yerlerde eminsem cevap yazarim.Belki asagidaki alinti konuyu netlestirecektir.

İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanıp Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilen trafik yasa değişikliğiyle trafikte motosiklet sürücülerini artık daha fazla görebileceğiz. Halen yürürlükte olan uygulamaya göre motor hacmi 50 cc.’ye kadar olan motosikletleri kullanabilmek için A1 ehliyeti sahibi olmak gerekiyor. 50 cc’nin üstündeki motosikletleri kullanmak için ise A2 sürücü belgesi aranıyor.

''Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında, TBMM’ye sevk edilen ve halen Meclis Genel Kurulu’nda bekleyen tasarı ile B sınıfı ehliyet sahiplerinin kullanabilecekleri araç kapsamı da genişletiliyor. Tasarının yasalaşmasıyla birlikte 50 cc.’nin üzerindeki motor hacmine sahip motosikletler için A2 sınıfı ehliyet şartı aranacak. 50 cc. ve altı motor hacmine sahip motosikletler için ise B sınıfı ehliyet yeterli olacak. B sınıfı ehliyet sahipleri, traktör, vitessiz mobilet ve vitesli motosikletleri de kullanabilecek.''
    Peki..çok iyi fakat A1 ile 100cc motosiklet kullanan ve Trafik Polislerincede sorun yapılmayan birdünya sürücü tanıyorum! nasıl olacak şimdi

Eskiden ( yasa değişmeden önce ) alınmış sürücü belgelerini ok liyorlar o zaman!

Fakat bu yasa geçerse yandık çıra gibi!!! bakın kaza haberlerine.
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

b+a2 ehliyetim var zaten, kız arkadaşıma hediye almak istiyorum onun için soruyorum...
    Süper fikir
    Bende düşüneyim o zaman bu hediye olayını kısa vadede
    Fikir için teşekkürler...

vedatarpacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki burgman an400
    ruhsatında motosiklet ibaresi olan her iki tekerlekli için a2 ehliyet şartı var.

kivanctf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 Honda Silverwing 600 ABS
    100 cc altı vergiden muaf.
    örnek 1 eşimin motoru piaggio zip 100 98 cc vergisi yok !!!
    Avrupada ildigim kadarıyla 50 cc altına gerekmıyor ama ulkemızde gerekıyor ...
    Kıvanç Tüfekçioğlu - İzmir Dikili

huceyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSX-R 1300
    50 cc alti icin A1, 50cc ustu icin A2 gerekir...
    o kabul edilmedi.a2.............
    Orgazma Dudak Büktürür

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    50cc altı için A2 gerekiyormu? bi yerde yeni kanunla sadece B sınıfı ehliyet aranacak diye okumuştum..

Arkadaşım herşeyden önce şunu iyi anlaman gerekiyor. Motorlu olan her araç için ehliyet şart. Sadece farklı sınıflarda oluyor.
    49cc için A1 ehliyeti gerekiyor.

adameus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125
    benim yazdıklarım şu an geçerli olan yasa!!!

50 cc altı için A1
    50 cc ve üstü için A2

eğer ki çıkması düşünülen yasada olacak şey şu: A1 ortadan kalkacak ..
    B sınıfı ile A1 deki araçlar kullanılabilecek.A2 ehliyeti A sınıfı adını alacak.hepsi bu arkadaşlar....

Yasalara göre at arabası dahil trafiğe plaka ile çıkmak zorundadır ve trafikte hiçbir sürücü ehliyetsiz araç kullanamaz.

jönysf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    A1 otomatik vitesli motorlar için
    A2 manuel vitesli motorlar için

Motosikleti
    BMW F 650 GS
    Alıntı jönysf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A1 otomatik vitesli motorlar için
    A2 manuel vitesli motorlar için
    o zaman 500 cc scoter alıyım A2 ile kullanalım olurmu? yanlışın var :( A1 50cc ye kadar

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    benim bir huyum var arkadasim , emin olmadigim seyi soylerken belki derim.ama forum gibi yerlerde eminsem cevap yazarim.Belki asagidaki alinti konuyu netlestirecektir.

İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanıp Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilen trafik yasa değişikliğiyle trafikte motosiklet sürücülerini artık daha fazla görebileceğiz. Halen yürürlükte olan uygulamaya göre motor hacmi 50 cc.’ye kadar olan motosikletleri kullanabilmek için A1 ehliyeti sahibi olmak gerekiyor. 50 cc’nin üstündeki motosikletleri kullanmak için ise A2 sürücü belgesi aranıyor.

''Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında, TBMM’ye sevk edilen ve halen Meclis Genel Kurulu’nda bekleyen tasarı ile B sınıfı ehliyet sahiplerinin kullanabilecekleri araç kapsamı da genişletiliyor. Tasarının yasalaşmasıyla birlikte 50 cc.’nin üzerindeki motor hacmine sahip motosikletler için A2 sınıfı ehliyet şartı aranacak. 50 cc. ve altı motor hacmine sahip motosikletler için ise B sınıfı ehliyet yeterli olacak. B sınıfı ehliyet sahipleri, traktör, vitessiz mobilet ve vitesli motosikletleri de kullanabilecek.''
    peki asıl soruya gelelim.. bunlara motosiklet sürüş eğitimi de verilecek mi? eh öyle ya.. hak kazanıyorlarsa nasıl kullanacaklarını da bilmeleri gerekir..

en azından belki motosiklet kullanıcıların halinden biraz olsun anlamaya başlarlar..

adameus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125
    50 cc altına motor sürüş eğitimi vermeye gerek duymamışlar.B sınıfı ile kullanılabilecek.bunun amacı da trafik eğitimini zaten görmüş olmaları.bildiğim kadarıyla avrupada bu uygulanıyor.

Motosikleti
    jınlun 150cc choper 150cc racing skyjet
    ya arkadaşlar ben 100 cc ye kadar ehliyet istemediğini duymuştum ve şu ana kadar da öle biliodum o yasa yürürlüğe girdi sanıyodum ve çok şaşırdım

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Tekrar yazıyorum mevcut yasa ile :
    50cc altı A1
    50cc üstü A2

Mecliste bekleyen yasa çıkarsa:
    50cc altı herhangi bir ehliyetle B olur F traktör olur A olur A1 olur hepsi olur yeterki ehliyet olsun.
    125 cc ye kadar A1 ehliyeti kullanılacak. A1 ehliyeti 17 yaşından itibaren alınabilecek ve 2 yıl A1 den sonra A alınabilecek.
    A ehliyet 125 cc ve üzeri motosikletler için. A ehliyet almak için ya 2 yıl A1 ehliyet sahibi olmak yada 22 yaşında olmak gerekiyor. 22 yaşından itibaren A1 şartı aranmıyor. Böylece 17 yaşında A1 alan birisi en erken 19 yaşında A ehliyet alıp 125 cc üzeri motosiklete binebilecek hale gelecek. Yada 22 yaşını bekleyecek.
    Son olarak yine söyleyim bu yasa tasarısı içişleri komisyonundan geçmiş olmasına rağmen bir türlü meclis gündemine alınmamaktadır. Şu durumda ise ne zaman alınacağı belli değildir.

arkşlar başka bi konuya yazmıştım ama bi cvp gelmedi, alakasız olcak ama burada soruyum dedim kusura bakmayın. motosiklete başlamak istiyorum, bunun için en uygun motor ne olur, daha önce hiç kullanmadım. hem motor hacmi ilk kullanacak birine uygun hemde fiyat olarak uygun vede kaliteli bişey arıyorum. aklımda honda ses dylan var 150cc filan uygunmudur, ama biraz pahalı 5500 ytl. yardımlarınızı bekliyorum.

muzaffer1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 CBF1000F
    Alıntı darjeling adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o zaman 500 cc scoter alıyım A2 ile kullanalım olurmu? yanlışın var :( A1 50cc ye kadar
    vitesiz motosiklet için A1
    vitesli motosiklet için A2

cc nin önemi yok
    Denildiği kadar okumayan bir toplum değiliz. ErkekIer bildiğini okuyor, kadınlar da canına okuyor

enderkaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco like 125
    Arkadaşım ben de 49 cc kullanıyorum (honda today), her durumda A2 gerekiyor. Yeni yasa tasarısını incelemedim, şu an ki durum bu ama ...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler