Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Sizde Otobüs Egzost'unda Isınanlardanmısınız?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Piaggio, (Beverly 300i.e alma aşamasında)
    Alıntı rafel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen hıc karda motor surdunmu alışmısın tabı yazda kullanmaya ben cok gezdım ikarusların arkasında en guzelıde halk otobuslerı
    Tok aç'ın halinden anlamazmış + 10.000

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı pininfarina adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Canım saatlerce kalmıyorum zaten 10-15 sn en fazla ilaç gibi geliyor direk damardan! Ama ben severim benzin, egzost, yeni basılmış dergi, gazete vs gibi seylerin kokularını
    .......
    seher aydınlığında taze insan, yanık benzin kokusu,
    tarlalar orta malı, kanallarda su.
    ne kuraklık, ne jandarma korkusu
    ......

(nazım)
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

tatarx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Egzoz gazları kanser nedeni

Motor bakımları düzenli yapılmayan otobüs, minibüs ve otomobillerden çıkan egzoz gazları insan sağlığını tehdit ediyor.
    Bu araçların egzozlarından çıkan siyah dumanların bileşiğinde bulunan gazlar, kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltıyor, doku, kemik ve sinir sistemlerine zarar veriyor.

Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Baran Bozoğlu, bu durumun artık reklam filmlerine de konu olduğunu, ancak reklam filmlerindeki insanların yalnızca saçlarının kirlendiğini ve şampuanla yıkandıktan sonra bu durumdan kurtulduklarını söyledi. 'Peki ya bu insanların ciğerleri nasıl temizlenecek' diyen Bozoğlu, otobüslerin, kamyonların insan sağlığına zarar verdiğinin herkes tarafından kabul edildiğini söyledi.

Özellikle, büyük şehirlerde egzoz gazını solumayan kimse bulunmadığına dikkati çeken Bozoğlu, 'Kent içinde toplu taşımada kullanılan otobüslerin ve minibüslerin bu konuda başı çektiğini' ifade etti. Trafikte dolaşan eski otobüslerin, yaydığı siyah dumanların insanları çok rahatsız ettiğini belirten Bozoğlu, 'Hala çok eski otobüslerle insan taşınıyor. Aslında bu sorun bir yandan da toplu taşıma sorunu... Bu eski araçlara yalnızca yola çıkmasını sağlayacak bakımlar yapılıyor. Egzoz gazı kimsenin umurunda değil. Öyle bir dertleri olsa zaten çözüm bulurlardı' diye konuştu.

KANSERE YOL AÇACAK ZARARLAR

Bozoğlu, egzoz dumanın bileşiğinde bulunan gazların insan vücudunda kansere yol açacak derecede zararlar verdiğini kaydetti.

Karbonmonoksit gazının yüzde 80'lere varan oranlarda havada asılı kaldığını ifade eden yetkililer, kirli gazların aynı zamanda binaların, anıtların, heykellerin üzerine sindiği ve zamanla kirlenmeye neden olduklarını ifade etti.

Toplu taşımanın ucuza mal edilmesinin tek amaç olmaması gerektiğini vurgulayan Bozoğlu, toplu taşıma araçlarının periyodik bakımlarının yapılması ve ömrü dolan araçların elden çıkarılması gerektiğini belirtti.

Bozoğlu, kurşunsuz yakıt tüketiminin özendirilmesi gerektiğini ifade ederek, egzoz dumanlarının bileşiğinde bulunan, toksik etkisi olan ağır ****l kurşunun çevreye karıştığı insan sağlığına önemli oranlarda zarar verdiğinin belirlendiğini ifade etti.

EGZOZ DUMANININ BİLEŞİĞİNDEKİ GAZLAR

Bozoğlu, araçlar çalıştığında egzozlarından havaya, karbonmonoksit, azotoksit hidrokarbon gazları ile ağır ****l kurşun karıştığını belirterek, renksiz, kokusuz bir gaz olan karbonmonoksitin kapalı ortamlarda zehirleyici,hatta öldürücü olduğunu söyledi.

Egzoz dumanının bileşiminde bulunan azotoksitin solunumu durumunda akciğer dokusunun hasara uğradığını ifade eden Bozoğlu, kansorejen hidrokarbon ile kan, kemik ve sinir sistemlerine zarar veren ağır ****l kurşunun yol açacağı zararların telafisinin zor olduğunu ifade etti.
    ALINTIDIR...

gureli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mzcı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motosiklete zaten akıllısı binmez hepimiz zaten kırıgız oda birşeymi biz daha ne kırıklıklar yapıyoruzda söylemeye dilim varmıyor
    otobus eksozundan nefret ederim, kim ne derse desin zehirli gaz. ama daha ne kırıklıklar yapıyoruz lafına koptum haklısın kardeşim sadece sen değil bütün motorcuların ev ödevi sanki bu sıradan bişeymiş gibi geliyo artık konuşmaya deymez

Alıntı mzcı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1960 lı yıllarda otobüs isletmeciliği şimdiki değil o yıllarda magırus chevrolet eski tip otobüslerde ısınmayı şöyle yaparlarmış ekzoslar koridordan gecermiş ekzosun sıcağıda içeriyi ısıtırmış ve ciddiyim ekzos da patlardı ara sıra diyorlar 2 saatlik yolu 6 saatte ğittiğin cabası
    Dahaları da var MAN ,BEDFORD , DODGE AUSTİN bunların hepsi burunlu otobuslerdi bir defa İstanbul Ankara yolculuğum tam 14 saat sürdü ve kış olduğu için aynen eksoz arabanın içinden dolaşıyor ve otobüsü ısıtmaya çalışıyordu , Gerede civarlarında kar bastırdı şöför bir müddet yola devam etsede yol kaybolunca tepede bir kahvede mecburi mola verdik . soğuktan nasıl ölmediğimize hala şaşarım.

Motosikleti
    Arkadaslar egzost gazına gelinceye degin gundelik hayatta neler var kansere neden olan sigara, kızartma, teflon tavalar, bulaşık makinelerinde kullandıgımız guclu temizleyiciler ve her turlu kimyasal temizleyiciler, stres, kullandıgımız parfumler, hergun bi-şekilde aldıgımız gıda katkı maddeleri (ozellikle E330 cikolata vs tarzı seylerde bolca mevcut), yetersiz ve yanlis beslenme vs vs vs.

Yani egzost'a gelinceye degin ohoooooo...

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    egzoz gazından ziyade yeşil mersedes otobüslerinyada uzun yol otobüslerinin motor u arkada olduğu için çok sağlam bi hararet alabilirsiniz en soğukkıi günündebile
    tecrübeyele sabittir
    fakat önünü z kapandığı için, çıkabilecek çukurlara ve ani tribülanslara hazırlıklı olun derim
    GKN MOTORS

gokhan150zat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fiddle
    abi bnde bikaç kes denemiştim otobüs arkasında egzos bölümünden gitmeyi ama şöyle bi kötü sonuç çıktı eve gelince her ne kdar yüzümü yatmadan önce yıksamda kirpiklerimde egzos dumanı kalıyor buda rimel çekmişim gibi rockçılar gibi sürmeli sürmeli olmuyo:D bu arada kask çene açılır o yuzden yuzume geliyo yoksa kasksız zannetmeyin

Motosikleti
    Alıntı GKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    egzoz gazından ziyade yeşil mersedes otobüslerinyada uzun yol otobüslerinin motor u arkada olduğu için çok sağlam bi hararet alabilirsiniz en soğukkıi günündebile
    tecrübeyele sabittir
    fakat önünü z kapandığı için, çıkabilecek çukurlara ve ani tribülanslara hazırlıklı olun derim
    Ben bunu daha cok isiklarda durdugumuzda yapiyorum! Ozellikle 2007 model, yesil mercedes'ler bu konuda cok iyiler sanki kat kaloriferi kombi gibiler masaallah

Kisin soguk havada ve ayazda oyle bi iyi geliyorlarki ilac gibi walla

gokhan_307 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 Ybr 125 (Mavi)
    Hocam bende yapıyorum bunu.Burda da kışlar baya sert geçer.Bizim halk otobüsleri(Mercedes O 302T)'lerinini motoru arkasında olduğundan baya iyi ısıtıyor.Ama bi yanlışınız var belirtiyim bizi ısıtan egsoz dumanı değil, motorun sıcaklığı.Çünkü burda otobüslerin egsozları genelde sağ üst köşededir.Arkasından gideken hiç koku duymam ama çok güzel ısıtıyor.Zaten rüzgarı kesmesi bile yetiyor.
    Bu arada şunu söylemeden geçemedim otobüsün arkasından gitmek bi derece ama boş kamyon veya tırın arkasından gitmek çok tehlikelidir.Arabayla bile gitseniz tehlikelidir.Çünkü boşken frenleri inanılmaz iyi tutuyor.Çukurlardan bahsetmiyorum bile.
    Ama bildiğim yollarda, donmaktan iyidir diyip peşinden gidiyorum bende.
    Ne yapıyim o harika montlara para yetmiyor.

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    soğuk havalarda güzel oluyor ben bi kaç kez denk geldim ama kasti yapmışlığım yokdur
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

bart1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    fz6 fazer 2005/yamaha ybr 125 2004(satmaktan şu ar
    sen ii misin kardeş.benim yanımda eksoz ve dumanı olunca midem bulanıyor ya.

lord61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA Transalp
    yaw arkadaşlar sizde bizi ettiniz egsoz manyaqhı o kadar da değil içimize çekmiyoruz siz hiçmi rüzgardan korunmak için büyük bir taşıtın yanına arkasına bir yerine geçmediniz bizde öyle gidip kafayı bulmuyoruz uzak mesafeden ısınmak amacıyla sıcak takip yapıyoruz okadar
    Ölümüm vatanım için olacaksa,Topragimda BORDO-MAVI güller acacaksa,
    Fatiha'dan sonra Trabzonspor Marşı okunacaksa,Mezar taşımda TRABZONLU dogdu TRABZONLU öldü yazacaksa,Varsin böyle ölüm hoşgelsin....

Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4
    Alıntı GKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tecrübeyele sabittir
    ortasından değil lastiklerine yakın takip et o zaman Şoförler çukurları ortalarlar
    Retro Moto Works
    Instagram & Facebook
    .../retromotoworks

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)