Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Farımda açık Yolumda açık! Mı acaba...

Motovento
    REKLAM ALANI
    adnannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha BWS 2000-2007&Honda CBR 125R 2007-...
    Günaydın!

Öncelikle başımdan geçeni elimden geldiğince kısa anlatmak istiyorum.

Bu sabah her gün geçtiğim X bir yerde pek sık kullanılmayan (Bu sabah kullanılacağı tuttu) yaya geçidinde bulunan kırmızı ışık yandı. Ufak ufak frenlere bastım, ışığa 3-4 metre kala arkamı kontrol edeyim dedim, bir de baktım hızla bir araba geliyor. Arkamda cayırtı kopmasıyla henüz tam anlamıyla durmadığım için vitesi takıp gazlamam bir oldu tabiri caizse.. Allahtan 1-2 yaya, benim ve yan taraftaki aracın yavaşladığını görünce yolun yarısını geçmişlerdi. Ben yoluma devam ettim, ileride bana yetişti araç. İçindeki bir şeyler demeye çalışıyordu ama ne yapayım, giderken nasıl cevap vereyim, hiç bakmadım devam ettim. İleride başka ışıkta durduk yanına yanaştım, camını açtı, kısa bir diyalog:
    -Lamban yanıyor, söndürsene.. deyince, açıkçası muhatap olunmayacağını anladım.
    Israrla aynı şeyi söyleyince:
    -Ustam dedim, kırmızı ışık yandı ne yapayım..
    -Yok yok lamban yanıyor..
    Uzatmayayım, size de sıkıntı vermesin..

Konuya gelince, bunu kendi kendime düşünürüm, bu yüzden de arkamı çok sık kontrol ederim.
    Farım da açık yolum da diye bir slogan var. Evet, farım açık olunca öndeki araçlar beni rahatlıkla fark ediyor ama arkadan gelen araç stop lambamda zaten yanan ışığı, frene bastığımda pek fark edemiyor anlaşılan. Benim tahminim, bugün başıma gelen olay bu sebepten dolayı oldu. Adamın kafası kim bilir nerede, bir de motosikletlileri araçtan saymadıklarından hem benim fren ışığımı fark edemiyor hem de trafik lambasında yanan kocaaa ışığı görmüyor.

Artık neredeyse standart haline geldi kontağı çevirince araçtaki ışıkların yanması. Acaba ışıkların gündüzde yanması gerçekten faydalı mı diye tekrar düşünesim geldi ve aklıma takılan bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim.

Saygılar!

Adnan_

Not: İyi ki kısaca anlattım..
    Motosikletin bağırarak hızlanması fark edilmemiz açısından bir avantaj. Bu durumda araba kullanan insanlar "Al işte bir serseri motorcu daha" diyorlar belki, ama bu bizi hiç fark etmeyip üzerimize kırmalarından daha iyidir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    os.ozgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda beat
    valla kardes senin motorda sorun olduğunu sanmıyorum çünkü normal yanmasıyla frende yanması arasına byağı bariz şekilde fark var o kamyonun seni küçümsemesi ve kendisinin yolların kraLI OLRAK GÖRMESİNDEN KAYNAKLANAN BİR OLAY DERIM BEN SANA

aargh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono 660 Factory Dark
    Beni de farimin acik oldugu yonunde uyaranlar oldu. Halbu ki bizler insanlari kullandiklari araclarin fari yanmiyor diye uyarmaktayiz.

Farimiz daima acik olsun.
    = = = Be Aprilia racer! = = =

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Asya 150 T - I
    Farım açık olduğunda kendimi hep farklı hissediyorum. Merak etme senin yaptığın doğru. Yolun açık olsun

okyanus43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSXR1000
    Benimki anahtara bağlı zaten...
    Açtın mı kendisi yanıyooo
    Farketmet ve farkedilmek çok önemli...
    Ne yöne dönersen dön, arkan her zaman arkandadır.
    Okyanus43

Adnan, öncelikle geçmiş olsun. Arka farın aydınlatması ile stop lambası açık halde aydınlatma arasında gece veya gündüz farketmez dikkat çekecek, fark oluşturacak kadar ayrım vardır. Yani bu sana vuracak olan vatandaş biraz şaşkınlığından öyle demiş. Belki özür dilemek ağırına gitti veya suçun tamamen kendi salaklığından kaynaklandığını farketti ve saçmaladı. O anki psikolojisini bilmem zaten olaya konu olan şahsıda tanımam etmem...

Sen farını açık tut daima, hatta gündüzleri uzunların da açık olsun görünürlüğü daha da arttırır... Stop lambasını da dert etme inan fark ediyor yandığında. Arkadan çok güneş alıyorsan görünürlüğü düşüyor ama yine görmek isteyen, dikkatli sürücü farkeder...

Motosikleti
    yamaha x-max ''06''
    Araçlar gibi geniş ve boyalı kaporta yüzeyi olmayan ,karşıdan veya arkadan
    gelenlerce sadece bir çizgi veya hat gibi görünen motorlarımızda görünürlük
    en büyük problem olduğundan sürekli uzun farlar açık dolaşmak kendi emniye
    timiz için elzemdir.
    Buna rağmen akşam iyice alacakaranlıkta bile çoğu otonun bırakalım far açmayı park lambalarının bile yakmadığını düşünürseniz ne kadar risk altında olduğumuzu anlarsınız.GÖRÜNMEZLİK sorunu bu kadar konuşulmasına rağmen
    ülkemiz insanının maalesef ağır abi görünme sevdası nedeniyle çoğu motorun,kaskın,giysilerin kapkara olduğunu hepimiz görüyoruz.Beyaz veya
    turuncu bir kask giymek yada floresan renkli elbiseler bizi hayata bağlar ama
    toplumdaki amele muhabbeti yüzünden yumuşaklık veya dansözlük yakıştırmaları
    maalesef motorcuyu da çok etkiliyor ve güvenliğini çalıyor.....
    binbasi nayman x-max ''06
    Yamaha Touching Your Heart.
    Safety First,then RIDE..!

MoToR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ DR 800 BİG-JİNLUN 250
    adam denyoysa adnan ne yapsın kendileri sinyal vermekten acizler sanki tedaş para kesecek,başkalarının farları dikkatlerini çekiyor hıyarlık parayla değil ya
    SUZUKİM, ud\'um buz gibi bira ile doğanın keyfini yaşarım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    HONDA CBF 150 --(SİYAH)
    ben hem gece hem gündüz kısaları yakıyorum..

farketmek ve farkedilmek adına bilinçli motosiklet kullanıcıları her zaman açık bırakıyo..

tavsiyem sürekli açık olsun korkmayın tedaş motosikletiğin elektriğini kesemez..

gecenlerde bi abimiz anlatıyodu

yahu geçen xxx yerine gidiyodum yol bomboş anam yanımdan bi motor geçti vızzt diye ne olduğunu şaşırdım elim ayağım boşaldı..

abimiz baya saydı anlaşılan çok kızmış..

farınızı sürekli açık tutun gündüz otomobil sürücülerinin sizi farketmesinde önemli rol oynuyo..

agokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha dragstar 650 classic
    Yıllar öncesinden beri gece gündüz ve hava şartları ne olursa olsun farlar açık seyir yaparım. Karşıdan gelen arabalar da devamlı farların açık ikazı yapardı selektörle ve el işaretleri ile gerçi şimdilerde biraz azaldı. Ama daha enteresanı Ankara - Afyon arasında trafik polisi durdurup gündüz farım açık diye ceza kesmişti ,trafikte güvenliği bozucu hareket olarak..

efendy_iso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1_8
    Çok şükür motorun farını istesemde kapatamıyorum
    [I]315 ile uzaklaştım,aynamda görünmüyorsun...I]

Motosikleti
    Yamaha BW's 100
    yaa bu arka stop lambasının gece lambasından ayrı olarak fark edılemedıgı psıkolojısı bendede war.. bızmı fazla paranoya yapıoruz bılemem ama arkadan her an biri bana patlııcakmış gibi hissetmekten kendimi alıkoyamıyorum
    Le'Maniac

Ya-ma-ha :)

bart1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    fz6 fazer 2005/yamaha ybr 125 2004(satmaktan şu ar
    lambayı fark ettiğine göre aslında fren lambası olarak algılasa bile sorun olmaması gerekirdi.fren yapmadığın halde fren yapıyor zannettiyse neden o da fren yapmadı.acaba sadece lambaları açık unutmuşsun demek istemiş olmasın.

adnannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha BWS 2000-2007&Honda CBR 125R 2007-...
    Alıntı bart1969 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lambayı fark ettiğine göre aslında fren lambası olarak algılasa bile sorun olmaması gerekirdi.fren yapmadığın halde fren yapıyor zannettiyse neden o da fren yapmadı.acaba sadece lambaları açık unutmuşsun demek istemiş olmasın.
    Konuya benim gibi yaklaştığın için sağol. Benim derdim farla değiL, bahsettiğim gibi arkadan gelen park mı yanıyor fren mi yanıyor pek anlamıyor sanırım.. Araçtaki madem gördü bir ışık neden durmadı acaba, akıl sır erdirmek mümkün değil! Üstüne üstlük lamban yanıyor diye laf yedik iyi mi.. Garip bir durum
    Motosikletin bağırarak hızlanması fark edilmemiz açısından bir avantaj. Bu durumda araba kullanan insanlar "Al işte bir serseri motorcu daha" diyorlar belki, ama bu bizi hiç fark etmeyip üzerimize kırmalarından daha iyidir.

her şeyin yanısıra birde şansımızın açık olması lazım bu trafik şartlarında

worldwideweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Demekki neymiş? farlar açık olduğunda dikkat çekiyoruz, hatta açık olduğuna dair uyarılar bile gelebiliyor, yaşasın farkedildik

rochas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250
    Motorum gri, montum, kaskım gri yolda fark edilmiyorum. Xmax ın farları daima açık. Bu hafta sonu yolda 100 km hızla giderken acelesi olduğu belli olan yolun sağında duran ve geçmemi bekleyen bir kartal araç kendisini geçtikten hemen sonra ani bir hareketle U dönüşü yapıp karşı şeride geçti. Ya farlarım açık olmasaydı ?

Motosikleti
    YBR_125_'05_KIRMIZI BROADWAY '92_BEYAZ
    Alıntı Dreal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben gündüzleri uzunları yakıyorum, tavsiye ederim.
    aynen bende dreal. gözlerine sokuyorum varya farı. yakında motorun on dingiline de 2 tane holojen far taktırcam 55W'lık. hadi görmesinlerde ben göriyim onları

Alıntı worldwideweb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Demekki neymiş? farlar açık olduğunda dikkat çekiyoruz, hatta açık olduğuna dair uyarılar bile gelebiliyor, yaşasın farkedildik

fullthrottle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman 650 Executive / Snow Owl
    Alıntı agokce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ama daha enteresanı Ankara - Afyon arasında trafik polisi durdurup gündüz farım açık diye ceza kesmişti ,trafikte güvenliği bozucu hareket olarak..
    yuh diorum..oha diorum.. polise bak yaa.. onun ceza kesesi varmış bence gene iyi bi sebep bulmuş.. silicek niye yok da diyebilirmiş..
    Wildgoose Rider - Transalp 650

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Hiç muhatap olmayacaksın böyleleriyle yoluna devam edeceksin tek kelime bile etmeye deymezler sen doğru olanıyapmışsın tebrikler.
    "Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)