Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

max. güç ve max. tork ÖNEMLİ girin

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    arkadaşlar max tork neye yarıyor motorun seri hızlanması için mi gerekli size örnek veriyim bu motorlardan hangisi daha çabuk hızlanır serilik açısından:::
    YAMAHA CRYPTON:::::::::::::::
    Max. Güç (Hp/d/d) 8.2 HP-8.000 devirde
    Max. Tork (Nm/d/d)0.87 kg-m-6.500 devirde
    KYMCO ACTİV 110::::::::::::::::
    Max. Güç (Hp/d/d) 7 / 7500 devirde
    Max. Tork (Nm/d/d) 7.6 / 4000 devirde

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    bu verilrde kymconun max. torkunu daha düşük devirde verdiği görülüyor. ama bu tek kıstas değildir, tork çizgisinin eğrilği, yani her devir bandına dengeli yayılmış bi tork eğrisi olup olmadığı daha çok önem taşır...

ama zaten bu kadar ince eleyip sık dokumaya gerek yok. bu cc ve bu güçteki iki motosikletten hangisinin daha iyi aksalere olduğu günlük hayatta farkedilemeyecek kadar küçük bi nüans yaratır. hissetmezsin bile aradaki farkı
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

Forumdan Uzaklaştırıldı
    tmm o zaman aralarında 1 milyardan fazla fiyat farkı var o zaman kymco alayım ben

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Kymco'yu al. Bende 125'lik var, çok memnunum. 1-2 Bg'lik farkın hiçbir önemi yok.

Wallace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    keeway superlight, ybr125, kawasaki er5
    tork gücün bir çeşit göstergesidir. Hızlanmayla ilgilis direkt olarak yoktur. Traktörlerde mesela çok torklu makinalardır ama hızları belli. önemli olan max. torku hangi devirlerde verdiğidir. Düşük devirlerde torkun yüksek olması hem güzel hemde dezavantaj olabilir.

Motosikleti
    YAMAHA BWS
    tork serı olmasıyla pek ılgısı yoktur,kullanırken hıssedebılırsın mesela yokus cıkarken kastettıgı guctur .gucu anlatır.
    bence yamaha al.

Motosikleti
    -
    bencede yamaha al derim..

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Arkadaşlar,

Lütfen bilmeden cevap yazmayalım. Tork'un direk olarak hızlanmaya etkisi vardır. Ama asıl önemli olan tekerlek torkudur. Burada motor torku ile birlikte vites kutusu da devreye girer. Bunun yanında ağırlık da hızlanmaya etki eder.

Güç ise motorun max hızını doğrudan etkiler. "Çok" kabaca, gücü fazla olan daha hızlı gider. Fakat 1-2 bg'lik fark yok gibi bir şeydir.

Hiçbir zaman kağıt üzerindeki verilerden hangi motorun daha seri ve hangisinin daha hızlı gideceğini tahmin edemezsiniz. Tabi biri diğerinden kağıt üzerinde açık ara üstün değilse.

Motosikleti
    Honda Dylan 150
    Tork'un hızlanma ile alakası yok bence..Sadece yokuşta etkili oluyor..Mesala benim innova 9hp-10nm tork var..Ybr125'te de 10hp-9nm tork var..İnnova resmen açık arayla yokuşta ybryi geçiyor..

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Yukarıda yazdığım gibi, vites kutusunun oranlarına bakmak lazım. Yamaha hangi viteste, Honda hangi viteste, hız nedir, hangi devirdeler vs. pek çok etken var.

Motoru harekete geçiren şey torktur. Kuvvetin dairesel halidir. Motoru ip bağlayıp çekerken ipe ne yapıyorsak, tork aynısını dönen tekerleğe yapar.

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Sevgili arkadaşlar,

bu tork işini merak eden çok oluyor, ben bir örnek vererek anlaşılmasına yardımcı olmaya çalışayım.
    2 tip su değirmeni düşünün, birinde suyun üst taraftan dolacağı hazneler var ve su yerçekiminin etkisi ile değirmeni döndürüyor. Bu değirmenin gücü 10 olsun ama hızı sabit kalacaktır, genelde de yavaş diyebiliriz. Ancak hazneleri su ile dolu olduğunda durdurmak için çok büyük güç gerekecektir.

Diğer değirmende ise su bir kanaldan akarak, değirmen çarklarına aşağıdan hızla çarparak değirmeni döndürsün. Bu tip bir değirmende hız suyun hızı ile ilgilidir (güçlerini aynı yani 10 kabul edelim) su ne kadar hızlı akarsa değirmende o kadar hızlı döner ve bu gücü oluşturur. Ancak durdurmak için diğerine nazaran daha az güce ihtiyaç duyulacaktır.

İşte bu iki değirmende güçler aynı olduğı halde birincisinde tork çok daha fazladır

Umarım acık işe yarar
    Poturdak

Süvarİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TvS_ApAChE
    "tork" kelimesinden kafamda bişeyler canlandırabiliyordum ama anlamını tanımlamasını bilmiyordum sadece kendi hayalimdi ama biliyormuşum :D
    denizcimuzaffer arkadaşa teşekkürler gayet açıklayıcı olmuş ellerine sağlık
    ..::Gülmek bir mükafattır, ağlayan gözlerin gördüğü::..

..::Mağlubiyet; kimine göre galibiyetden bir adım öte::..

Motosikleti
    600cc
    "torkun hızlanmayla alakası yok" denilmesi garip. torkun bilimsel formülü:

tork = güç / açısal hız

gerekli güç birimleri (newtonmetre, r, t, vb.) yerine konulursa;

tork ~ (güç x 5252) / rpm

yani dönüş hızı (rpm) eşit 2 motordan güçlü olanın torku yüksektir, ve ağırlık, sürtünme, aerodinamik gibi diğer parametreleri arasındaki fark önemsizse; torku yüksek olan daha çabuk hızlanır.

fakat rastgele 2 mekanik aracın torkunu karşılaştıramayız. örneğin trenlerin torku çok yüksektir ama friksiyon nedeniyle bu yüksek gücü çok düşük açısal hızlarda elde ederler, bu da herhangi bir motor kadar çabuk hızlanamamalarına neden olur. karşılaştırma benzer fiziksel özelliklere sahip araçlarda yapılmalıdır.

(bahsettiğim tabii ki motordaki torktur, tekerleğe ulaşan tork bundan az da olsa, doğru orantılıdır.)
    [COLOR="Sienna"]Acta est fabula.[/COLOR]

_alp_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VTX 1300
    Bu konu cok konusulmustu... Ben de ayrintili birseylar yazmistim ama simdi bulamadim... ozetle;

Beygir = Tork x Devir

(Ayni agirliktaki iki arac icin)
    Yuksek tork = Cabuk hizlanma
    Yuksek beygir = Yuksek son hiz

Ornek vereyim: Araba ve motorlarda vites oranlari oyle bir ayarlanir ki, motordan en yuksek beygiri elde ettiginiz devirde vites degistirdiginiz zaman*, motorun en yuksek tork verdigi devire dusersiniz. Bunun nedeni cabuk hizlanmaktir.

*(deviri daha cok arttirirsaniz, beygir dusmeye baslar cunku tork cok daha once dusmeye baslamistir fakat devir ve torkun carpimi beygir daha sonraki devirlerde dusmeye baslar)
    http://www.ataturkungencligehitabesi.com/

Okuyup da bugunu anlayamayan ahmaktir...

Bolu'lu Lynx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLE 500
    Alıntı _alp_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konu cok konusulmustu... Ben de ayrintili birseylar yazmistim ama simdi bulamadim... ozetle;

Beygir = Tork x Devir

(Ayni agirliktaki iki arac icin)
    Yuksek tork = Cabuk hizlanma
    Yuksek beygir = Yuksek son hiz

Ornek vereyim: Araba ve motorlarda vites oranlari oyle bir ayarlanir ki, motordan en yuksek beygiri elde ettiginiz devirde vites degistirdiginiz zaman*, motorun en yuksek tork verdigi devire dusersiniz. Bunun nedeni cabuk hizlanmaktir.

*(deviri daha cok arttirirsaniz, beygir dusmeye baslar cunku tork cok daha once dusmeye baslamistir fakat devir ve torkun carpimi beygir daha sonraki devirlerde dusmeye baslar)

Olay budur mükemmel bi izah ......Abicim yazsana biz boşuna mı kullanıoz VTX 1300'ü diye

_alp_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VTX 1300
    Alıntı Bolu'lu Lynx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olay budur mükemmel bi izah ......Abicim yazsana biz boşuna mı kullanıoz VTX 1300'ü diye
    Eyvallah dostum Yalniz VTX 1300 konusuna hic grime, benzin yetistiremiyorum
    http://www.ataturkungencligehitabesi.com/

Okuyup da bugunu anlayamayan ahmaktir...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler