Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Teoriden pratiğe geçişte bilgi kaybı, umursamazlık...

Motovento
    REKLAM ALANI
    worldwideweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba sevgili büyüklerim ve arkadaşlarım, ilk başlığımı oluşturmuş bulunuyorum mt ailesine hayırlı uğurlu olsun.

Direksiyon sınavına gittiğimde motosiklet sürmesini bilmediğim için içimi tereddüt ve heyecan sardı, kurs yetkilisine bu durumdan bahsettiğimde tüm suç bendeymiş gibi acıyan gözlerle bana baktı fakat ben ona tüm sevgimi dile getirdim suçunu anladı. Bırakın vitesliyi, otomatik bile sürmemiştim, bana sorduğu ilk soru bisiklet sürebiliyormusun, elbette biliyordum ve biliyorum dedim. Şu scooter 'la git gel ozaman hadi bakalım denildi. Ben motora bindiğimde notumu verecek olanlar hiç benimle ilgilenmediler sırtları dönük bir arabanın üzerine attıkları kağıtlarla meşguldüler, acaba ben bindimmi indimmi hiç ilgilenmediler, bende biraz rahatlamıstım fakat böyle yönetimin ben taaa.... dediğimide hatırlıyorum . Motora bindim ve sadece gaza bastım, sanırım çin malıydı fakat 70km 'den sonra hızlanmıyordu zorlanıyordu, frenleri iyi tutmuyordu, kask kafama zor girmişti ve ellerimde eldiven yoktu. Bastım gaza uçtum geldim ilk binişimde hiç heyecan yoktu içimde gereğinden fazla sinirliydim kursa ve not verecek olan hocalar yada adı neyse yetkili kişilere. Bunu gidip kurs müdürüne sorduğumda sadece bu değil sistemdeki herşey yanlış dedi.

Şuan para biriktirip istanbula honda 'ya eğitim almaya gideceğim inş. yaza doğru olacak. Bu arada arkadaşlar bukadar bahsettiğim şeylerin üzerine sormak istediğim soru şudur.

Bu zamana kadar okuduğum makaleler, haberler, yorumlar, fikirler, danışma ve yardımlaşma başlıklarından çok şey öğren(diğimi) sanıyordum fakat motora bindiğimde hiçbirşeyi yapmadım hiçbir kuralı hatırlamadım ? tek yaptığım montumu kapatmak, aynaları düzeltmek ve sinyal verip yola çıkmak, he birde orta şeritte giderken sağ şeridin çizgisine yani teker izinden gittim

Acaba okumak fayda etmiyor birde yaşamakmı lazım?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ketchup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6 N, Derbi GPR125 Nude
    okumak çok faydalı ama tecrübe de şart. yani motoru alınca boş bir yola çıkıp panik fren, kontra viraj ve bilimum teoriyi çalışıp refleks haline getirmek gerek. çünkü seyir halindeyken yaşanan bir kriz anında insanın teorileri hatırlayıp da uygulamaya geçirmesi mümkün olmuyor. reflekse dönüşmesi gerek.

geçen gün bir eğitim vidyosu izledim, "aynı anda iki kişinin saldırısına uğradığımızda nasıl korunuruz" diye anlatıyordu adam. Bir sürü teknik gösterdi "bunun yakasından tutarken geri dönüp arkadakinin karnına tekme atın... bu size doğru koşarken dengesini bozup bilmemne tekniği ile diğer rakibinizin üzerine atın" falan diye anlatıyo adam. "yuh" dedim. iki kişiyle mücadele eden, adrenalin deposu olmuş birisi o vidyoyu nasıl hatırlasın da düşünüp uygulamaya geçsin. pratik şart.

Bu arada ehliyet sınavı sistemi ile ilgili söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum. ben de altına imzamı atarım.

yaşamak sart okumakda onemlı ama

worldwideweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    evet haklısınız, okumak iyi oluyor bilgileniyorsunuz fakat tecrübede çok önemli, bunu çok iyi anlıyorum... Dün ters yönden gelen bir scooter vardı ve yolda çok dardı, ne tesadüftür annemde arabadaydı ve motosikleti süreni inceliyordu, merak ediyor doğal olarak motora binenler ne yapar diye, hemen savunmaya geçtim ve adamın haksız olduğunu yaptığının kazaya sebeb olabileceğini ve bu tarz sürücülerin motorcuları kötü örnek olarak gösterdiğini söyledim, biraz daha uzun konuştum ve inandırdım

agokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha dragstar 650 classic
    olayları yaşarken ne yapacağını bilmek için yapılacak tek şey var: okumak,okumak,okumak.

bız ne kadar tecrubelı olursakda karsıdakıne baglı hersey

zenon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda nc700xa
    Ehliyet sinavları hakkında sonuna kadar katılıyorum ben A2 ehliyet almadım henuz ama bana B ehliyet verdiklerinde istanbul trafigi neden boyle simdi anliyorum demistim içimden ve ben bu konuda yetkili olsaydım, bana bırak ehliyet vermeyi direksiyon sınavına sokmazdım.
    Ötenazi hakkımı yaşayarak kullanıyorum. Z @ B ! T
    Gideceği yeri bilmeyene hiç bir GPS yardımcı olmaz!...

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    net olarak söylüyorum: kullanım adına hiçbirşey bilmiyorsan okuduğun herşey masaldır. bu iş, motorun üstünde süre süre öğrenilir.

Alıntı ketchup adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    okumak çok faydalı ama tecrübe de şart. yani motoru alınca boş bir yola çıkıp panik fren, kontra viraj ve bilimum teoriyi çalışıp refleks haline getirmek gerek. çünkü seyir halindeyken yaşanan bir kriz anında insanın teorileri hatırlayıp da uygulamaya geçirmesi mümkün olmuyor. reflekse dönüşmesi gerek.

geçen gün bir eğitim vidyosu izledim, "aynı anda iki kişinin saldırısına uğradığımızda nasıl korunuruz" diye anlatıyordu adam. Bir sürü teknik gösterdi "bunun yakasından tutarken geri dönüp arkadakinin karnına tekme atın... bu size doğru koşarken dengesini bozup bilmemne tekniği ile diğer rakibinizin üzerine atın" falan diye anlatıyo adam. "yuh" dedim. iki kişiyle mücadele eden, adrenalin deposu olmuş birisi o vidyoyu nasıl hatırlasın da düşünüp uygulamaya geçsin. pratik şart.

Bu arada ehliyet sınavı sistemi ile ilgili söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum. ben de altına imzamı atarım.
    Ketchup harika anlatmış bence... Otomatikleşene kadar pratik yapmazsan o an okuduğun hiçbirşey aklına gelmez. Okumak "o şeyin(herhangi bir şeyin)" varlığını bilmene, çalışmak ise "o şeyi" gerektiğinde kullanmana yardıcı olur. Oku --> Bilgilen --> Çalış --> Öğren --> Gerektiğinde uygula, biraz ordu evi tarzı oldu ama olsun .

Alıntı ByPaTr10 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yaşamak sart okumakda onemlı ama
    Sevgili kardeşim, sırf yazmak için lütfen yazma, bak bu yazdığın biraz alâkalı konuyla ama,

Alıntı ByPaTr10 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bız ne kadar tecrubelı olursakda karsıdakıne baglı hersey
    bu ne alâka soru ile? Sakın beni de yanlış anlama, yazma falan demiyorum, her aklına geleni yazmak yerine biraz daha düşünerek faydalı birşeyler yazacağına inandığında yaz ya da geyik olabilecek topiklerde geyiğini yap... Ne bileyim sence de de hoş olmaz mı? Çünkü dikkkat ediyorum hep aynı şeyi yapıyorsun. Bana da kızma, işine karıştığımı da düşünme, karar senin dediklerimi bir tavsiye olarak gör...

haklısın agbıcım

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler