Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Sezon hazırlığı :)

Motovento
    REKLAM ALANI
    cuneytovuc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer (kırmızı)
    Havalar ısınmaya başladı,güneş yüzü görür olduk,şu son mart yağmurlarınıda atlatınca sezon açıldı diyebiliriz.Hem yeni sezona,hem de çıkacağım muğla yolculuğuna hazırlık olması bakımından çalışmalara başladım.Ben eski motorumu satarken yağını dahi değiştirip vermiştim ancak herkes böyle olmayabiliyor diyerek işimi garantiye almak istedim,bu konudada son derece haklı çıktığımı malesef görmüş oldum.

Yağ değişti,
    Yağ filtresi değişti,
    Zincirler,zincir dişlileri (ikiside) temizlenip yağlandı,
    Motor yıkandı cilalandı,

Şimdi tavsiyelerim ve yaptıklarım…

Bu siyah saplı,yuvarlak uçlu,garip,metal alet yağ filtresini sökmek için.Şayet servisiniz,kullanma kılavuzuna uyup doğru torkla sıkmışsa,yağ filtresi kolayca sökülüyor.Ancak benim motorumda da olduğu gibi ülkem insanı vidaları,somunları adeta mühürlemeyi maharet zannettiği için bu alet olmazsa olmaz.

Koruma demirininde engellemeleri yüzünden kaynaklanmış kadar sıkı vidalanmış filtreyi biraz uğraşıp söküyorum.

Bu da yağ filtremizin vidalandığı yer.Yağ filtresini söktükten sonra orta ayaktan yan ayağa almayı,hatta motoru iyice yatırmayı tavsiye ediyorum bende diğer arkadaşlar gibi,böylece eski yağın çoğundan kurtuluyoruz.

Yağ boşaltma deliği koruma demirimizin biraz arkasında kalıyor.Bu sebeple delikten söktüğümüz tıpa vidası biraz ittirip,kaktırarak deliği terkediyor.Buarada elbette önce yağ tahliye tıpasını söküp yağı boşaltıcaz filtreyi sökmeden ama her ihtimale karşı yağı boşlatmadan filtreyi biraz gevşetip,sıkışmadığından emin olun,zira yağı boşaltır,filtreyi sökemezseniz,motoru hareket ettiremeyeceksiniz demektir.

Bırakın petrol kıvamındaki çamur damlasın,damlasın,damlasın,damlasın…….

Makina diyoruz,demir diyoruz ama insan gibi kerata ! Damarları,kanı,kalbi…

Şimdi hayata döndürüyoruz fazercanı.Tıkanan damarlardan,çamur kıvamında eski yağı attık ve yerine ekmek banılası görüntüde Mobil1 Racing 4T koyuyoruz…

Bu da eski sahibinin layık gördüğü ve vitrinde beni beklediği zamanlarda daha da berbatlaşan eski yağ (evet bu gerçekten yağ)…

3 litre yağ,filtreyi değiştirseniz dahi fazla gelicek motorunuza.İşte size bununla ilgili bir ipucu ! Tüm yağı (3lt) motora koyun ve ardından yağ boşaltma deliğinin vidasını yağ ince ince sızacak kadar gevşetin.Akan yağın büyük bir bölümünün eski kirli yağ olduğunu göreceksiniz.Bu sırada sürekli kontrol çubuğundan yağ seviyesini ölçün ve olması gereken seviyeye düşünce vidayı sıkıştırın.Artık doğru miktarda,temiz yağ motorunuzda dolaşıyor.

Sitemize başkanımız koymuştu,ön zincir dişlisi temizliğini.Ve herkese tavsiye ederim.Sadece debriyaj bağlantısını ve 3 vidayı sökerek kolayca bu işlemi yapabilirsiniz.Bu küçücük yerden çıkacak bir avuç pislik çok şeyi değiştirebilir.

Arka zincir dişliside aynı şekilde bakımı hakediyor… ÖNCESİ…

TEMİZLİK SONRASI…

Şimdi sıra makyaj ve bıcı bıcı da ! Ön camı sökerek temizleyin arkadaşlar,hem kolay hem de “0” km görünümü elde eliyoruz bu şekilde.Malum el girmiyo camın içine başka türlü.

Havadarmı oldu ne ? Ama spatulayla alnımızdan haşere temizlemek var sonra… Cam iyidir…

Cam temizlendi.Camın altındaki plastik kısımlar temizlendi.Yakında deri cilası benzeri bi zımbırtı alıp koltuğuda yeni gibi yapıcam.

Bu da konu mankenli final görüntüsü.Arkadaşlar objektif bir ağızdan aldığım tavsiyeyi size aktarıcam,çünkü çooook memnun kaldım şahsen ! Nedir ;Arexons firmasının (tüm marketlerde var) “3in1 Formula Shampoo And Wax (self drying)” ürününü mutlaka kullanın.Cilalı şampuan olur kendileri,1000ml lik koyu lacivert plastik kapta satılıyor.Tüm yüzeylere,tüm boyalara kullanılabildiği gibi,boya koruma yapılan araçlara özellikle tavsiye ediliyo.İçinde balmumu ve carnubua cilası mevcut,yani hem güneşe karşı korurken hemde yağmur kaydırıcı özelliği var.Ve sonuç harika,üstelik kalıcı.Fiyat sadece 11 ytl ve 7-8 litre suya sadece 2 kapak kullanılıyor.Yaklaşık 50-60 yıkama ediyor sanırım.

İlk fırsatta debriyaj telinide enjektörle temizliycem,biraz sert geliyor.

Tüm bunların ardından sadece depoyu fulleyip,güneşli bir gün seçmek kaldı bana yollara düşmek için…

Mesut Cüneyt Övüç

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    crayzboyone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ellerıne saglık ıyı yapmısın ..

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    tebrik ederim...bu yaptıklarını ben hayatta yapamazdım...kazasız belasız kullan...

burdaki detay önemsiz dimi...

Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

cuneytovuc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer (kırmızı)
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tebrik ederim...bu yaptıklarını ben hayatta yapamazdım...kazasız belasız kullan...

burdaki detay önemsiz dimi...

O kasten yapılmış bir kıvrılma,orjinal yani.Malum motorda en çok baskıya maruz kalan parça burası ve kimse bu vidanın yerinden çıkmasını istemez.

Motosikleti
    2006 cbr 1000rr kırmızı siyah
    motorumu alıyım ellerımle heryerını temızlıcm ama ılk once nasıl yapıldıgını orenerek....cok onemlı bunlar cok cok.....yakıt sarfıyatından tutunda can guvenlıgınıze kadar

valla tebrikler ya
    makina cillop gibi olmuş

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    HONDA CBF 150 --(SİYAH)
    emeğine ağlık abicim süper olmuş

motorada saf racıng kanı enjekte etmişsin..

helal olsun..

myheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    valla ellerinize saglık cok güzel ve akıcı bir anlatım.. Cok da faydalı yapılması gereken işler... Her motor kullanıcısının bilmesi gerekli bence...
    Binlerce Kilometre Bile Tek Bir Adımla Başlar...

helal olsun baya maharetliymişsin

Motosikleti
    SUZUKİ GSX 750F
    ellerine saglık kendi işini kendin görüyorsun darısı bize kazasız belasız sürüşler motorsiklet tamırcileri bu topige kızabilir
    gül bahçesine girenler gül olmasalarda gül kokarlar ( SUZUKİ --- KATANA )

THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    Paylaşım için sağol. Motoruna özen göstermen güzel...
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    herş şey karşılıklı, sen ona sevginle her şeyini ver ve sonra da akllı bir kullanımla hayatını renklendir. ellerine sağlık. ama temizlikten önceki resimleri görünce midem bulandı açıkçası. ne o öyle çamur kuyusu gibi. aslan yatağından belli olur demişler.
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

By_StaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc700x
    abicim seni tanımasamda ;ELine Saglık...(motorcuyuz sonucta ) Kazasız Belasız Sürüşler Dilerim ...
    PiaggioCiao 25cc>>Mobilette Enduro 50cc>>Peugeot Nİnja 52>>Peugeot Trekker 100cc>>Ledow Cxm 250cc>>Kawasaki Zx9>> Yamaha DraGStaR 650..
    "www.radyomoto.com"/MoToRCu CC'si BüYüK OLaN DeĞiL;GöNLü BüYüK OLaNDıR

Motosikleti
    GSXR1000RR1
    tebrik ederim çok güzel olmuş, bende motoruma böyle bakmak istiyorum ama fırlama veletler izin vermiyo..

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    ellerine sağlık. tertemiz olmuş.
    haydi hayırlı yolculuklar...
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

muratgergerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel bir anlatım...Detaylı fotolar ve akıcı bir dille ancak bu kadar
    faydalı olunur...Tebrikler paşam...

Eski yağı tahliye ettikten sonra yeni yağı koymadan önce gazyağı ile tam temizlik olurmu acaba?.(aktar-dönder-boşalt olayı yani)
    diye aklıma bir soru geldi..İşin ehli birini bulunca sormamak olmaz demi..

Tekrardan tebrikler..Emeğine sağlık paşam..
    İmza mı; yok anam taklit ediliyor... Parmak basıyorum artık..
    ŞEYTAN TÜYÜNÜ BENDE UNUTMUŞ.

Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Mesut eline sağlık çok güzel bakım ve temizlik olmuş. Fazer kendine gelmiş.

Alıntı cuneytovuc adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bu siyah saplı,yuvarlak uçlu,garip,metal alet yağ filtresini sökmek için.Şayet servisiniz,kullanma kılavuzuna uyup doğru torkla sıkmışsa,yağ filtresi kolayca sökülüyor.Ancak benim motorumda da olduğu gibi ülkem insanı vidaları,somunları adeta mühürlemeyi maharet zannettiği için bu alet olmazsa olmaz.
    Yağ boşaltma deliği koruma demirimizin biraz arkasında kalıyor.Bu sebeple delikten söktüğümüz tıpa vidası biraz ittirip,kaktırarak deliği terkediyor.
    Söylediğin gibi yağ filtresi çoğu zaman kolay kolay sökülmüyor. Kullandığın aletle bile sökülemediği durumlar oluyor. Örnekte olduğu gibi çıkmamak için inat eden yağ filtresi sağolsun Tamer abi sayesinde sökebildik.

Tavsiyem K&N marka yağ filtresi kullanmak, filtrenin üzerindeki anahtar yuvası sayesinde kolaylıkla açılıyor.

demirgursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    abi eline sağlık,bende bakımları kendim yaparım.
    sıkıysa yakala HAYALBUYSA

_alp_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VTX 1300
    Arkadaşlar objektif bir ağızdan aldığım tavsiyeyi size aktarıcam,çünkü çooook memnun kaldım şahsen ! Nedir ;Arexons firmasının (tüm marketlerde var) “3in1 Formula Shampoo And Wax (self drying)” ürününü mutlaka kullanın.Cilalı şampuan olur kendileri,1000ml lik koyu lacivert plastik kapta satılıyor.Tüm yüzeylere,tüm boyalara kullanılabildiği gibi,boya koruma yapılan araçlara özellikle tavsiye ediliyo.İçinde balmumu ve carnubua cilası mevcut,yani hem güneşe karşı korurken hemde yağmur kaydırıcı özelliği var.Ve sonuç harika,üstelik kalıcı.Fiyat sadece 11 ytl ve 7-8 litre suya sadece 2 kapak kullanılıyor.Yaklaşık 50-60 yıkama ediyor sanırım.
    Guzel birseye benziyor da, bu urun lastikleri de cilalayip kaydirmasin sonra Malum, motoru durularken kopuklerin yarisi lastiklerin uzerinden akiyor

Syriana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT25
    Ellerine sağlık arkadaşım güzel temizlik yapmışsın...

Arkadaşlar objektif bir ağızdan aldığım tavsiyeyi size aktarıcam,çünkü çooook memnun kaldım şahsen ! Nedir ;Arexons firmasının (tüm marketlerde var) “3in1 Formula Shampoo And Wax (self drying)” ürününü mutlaka kullanın.Cilalı şampuan olur kendileri,1000ml lik koyu lacivert plastik kapta satılıyor.Tüm yüzeylere,tüm boyalara kullanılabildiği gibi,boya koruma yapılan araçlara özellikle tavsiye ediliyo.İçinde balmumu ve carnubua cilası mevcut,yani hem güneşe karşı korurken hemde yağmur kaydırıcı özelliği var.Ve sonuç harika,üstelik kalıcı.Fiyat sadece 11 ytl ve 7-8 litre suya sadece 2 kapak kullanılıyor.Yaklaşık 50-60 yıkama ediyor sanırım.
    yanlız bu söylediğin ürünü nerden alabiliriz birde onu söylesen tam olacakmış hani...
    Rüzgara Karşı Koşmamışsan, Onunla Esmeyi Bilemezsin; Henüz Motora Binmediysen, Yaşıyorum Diyemezsin !!!

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)