Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Hareket halinde iken gaz kolu takılı kaldı !

Motovento
    REKLAM ALANI
    asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Bu sabah güne çok kötü başladım diyebilirim.

Ankara'da havanın geceleri -10,-15 dereceleri görmesi motorları da etkiliyor şüphesiz(sokakta birgün kalan biri o soğukta ölebilir normalde)

Dün şöyle bir ısıtayım,benzin alıp geleyim diye binmek istemiştim motora(Agility'ye),çalıştırmadan önce gaz kolunu çevirince takılı kaldığını gördüm ve normal haline getirmek için biraz uğraştım.Galiba gaz teli dondu veya motorda bulunan kısım dondu(telin bağlı olduğu mekanizma)

Silikon yağlayıcı ile motordan yana olan kısmı yapladıktan ve biraz uğraştıktan sonra kol açıldı. Belkide belli bir süre sonra hareket ettirilmekten ötürü açıldı(yağın etkisi olmadan)

Neyse, sabah 10.30'da sınav var diye motorla geçeyim dedim okula.Biraz geç hareket ettim ve saat -sabah- 9.50 gibi indim garaja motora geçmek için (okul ile ev arası 7 km ve motor ile 15-20 dk'da sakin bir şekilde ulaşılıyor,metro ile 45 dk sürüyor okul ile ev arası)

Gaz kolunun tekrar donduğunu gördüm ve dünkü gibi 1-2 hareket ettireyim,tekrar eski halini alır dedim. Bir yandan saate bakıyorum ve vaktim azalıyor.

Baktım kol eski halini almıyor ama inatla uğraşıyorum.(başka ulaşım seçeneğim kalmadı motora güvendiğim için)

Neyse kol açıldı fakat hareket halinde iken inanır mısınız tekrar dondu. Arka fren mekanizmasıda donmuş (kampana)

Mahalle arasında idim ve ön tekeri sıkarak durduramayacağımı anladım ve hemen elimi kontağa atıp kapattım. Çıldırmak üzereydim ve sınava az kalmıştı.

Seleyi kaldırdım ve gaz telinin tuttuğu mekanizmaya bir daha el attım ve kol tekrar eski haline döndü.(uğraştıdığımda geçen dakikalar çok sinir bozucu idi!)

Dedim 20-30 km/h hızla gideyim ne olur ne olmaz diye. Bir yerde yokuştan inerken tam durmak isteyeceğim anda kol gene takılı kaldı ve elimi hemen kontağa atıp durdurdum. Sinirden ağlamak üzere idim. Evden 1-2 km uzaklaşmıştım ve sınava 20 dk. kalmıştı.

Yolda bu durumun böyle devam edeceğini düşünerek bir ara hepten delirdim ve motoru bir yere atasım geldi(sanki suç motorda!)

Neyse bir müdahale daha yaptım ve yoluma devam ettim. "Allah'ım ne olur okula yetişeyim" diye dua ediyordum bir yandan. Alttan aldığım bir dersin sınavına girecektim ve çok çalışmıştım hakkaten.

Neyse okula yaklaştım ama o da ne bir anlık gaflet ile (elimin ayarı soğuta kaçtı galiba,zira soğuk elime işledi) gaz kolunu biraz fazla çektim ve motor gene ilerlemeye başladı. Yahu 125 cc,9 hp bir motor ama nasıl engel olamıyorum anlatamam. İleride ışıklar,yayalar var ve motor kaptırdı gidiyor. Elimi gene kontağa attım ve stop ettim. Tam manası ile motor stop etmeden kontağı ara ara açıp kapatarak ilerledim(okula 500 mt. falan kalmıştı ve benim 10 dakikam kalmıştı!)

Allah'ım ben ne ederim şimdi,bunu kavşaktan geçiremem dedim. Işıklarda kırmızıda durdurdum ve stop ettim. Gene düşüncesizce bir hareket yaparak gaz biraz çekili durumda iken çalıştırmaya kalktım ve motor fırlamaya kalktı. Elimi hemen kontağa atıp durdurdum fakat az daha beni götürüyordu.(neden kalkıştıysam böyle birşeye!)

Elime aldım motoru ve iterek girdim okula garip bakışlar altında. Sınava 5 dk. kala yetiştim ve nasıl soluk soluğa kaldım anlatamam.

Çıkaracağımız dersler;

-Hava çok soğuk(0'ın altı) ise,gaz kolu nazlanıyorsa ve vaktiniz yoksa motora hiç ellemeyin
    -Böyle bir durumla karşılaşırsanız motoru kenara çekin ve motor bloğunun iyice ısınmasını bekleyin(motordan yana olan mekanizma ısınma ile bir miktar çözülebilir)
    -İşinizi son dk. bıkarak motora güvenmeyin

Normal bir zamanda başıma gelse sabrederek bu durumu aşabilirdim ama böylesine önemli bir zamanda ne yapacağımı bilemedim açıkçası.

Sınav bizim hayatımızdan önemli değil. Bunu motora binmeden evvel düşünmek lazım. Yolun ortasında kalınca iş işten geçiyor.

Sınava gelirsek,sınava son dk. yetiştim ve çalıştığımı kağıda aktardığımı düşünüyorum. İnş. çektiğim çileye değer

Bir sorum var bu arada, gaz teli kolu yağsız olabilir mi yoksa gece -15'te bekleyen her motorda bu durum olur mu? (tecrübe etmeyince önceden bu durumu bilemiyorum)
    WD 40 tarzı birşeyle yağlasak düzelir mi acaba?
    Atın iyisi alayda,kabın iyisi kalayda belli olur.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Yaw nasıl gaz kolu donar ilk defa böyle birşey gördüm. Bence mekanizma bozuk ya neyse. Bu arada arka frenin yokmuydu arka freni kullansaydın stop etmek yerine

Motosikleti
    mondi 150MC
    büyük geçmiş olsun
    ............!!!!!!!!!!!!!
    [B]Her beden üzerinde % 5o ölüm ihtimali ; % 5o yaşam ihtimali taşır... [/B][COLOR="Red"][b]!!!!!--HyO--!!!!!:queen:[/b][/COLOR]

nitrious81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Octavia
    Yok yok dogru gecen DÜzce de gecelerı - dereceler oldu bende calıstırdım bıraz gaz vereyım dedım gaz takılı kaldı aynen dondu sonra arkadasın dukkanın gırısını soktum ısınınca eskı halıne geldı. Sonucta karburator gayet soguk alıyor ve mekanızma basıt bı yaydan ıbaret ve donuyor.
    Biri şu Düzcedeki kasksız ehliyetsiz üstüne üstlük Abart egzozları ile kafa ...... bir dur desin !!!

Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Alıntı Fulish adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaw nasıl gaz kolu donar ilk defa böyle birşey gördüm. Bence mekanizma bozuk ya neyse. Bu arada arka frenin yokmuydu arka freni kullansaydın stop etmek yerine
    Arka fren mekanizması da dondu yav

Gerçi donmasa o şekilde fren sıkmak motora zarar verirdi muhtemelen(kontağı kapatınca duruyor nasıl olsa o şekilde daha zararsız muhtemelen)

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    suçu hemen gaz teline atmayalım,telin içinde bulunduğu muhafazadaki yağın donacağını sanmıyorum.

karbüratörüne ve gaz kolunun içindeki mekanızmayı kontrol ettir sakata gelme
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    Ankara yine iyiymiş Sivas -34 derece elini cebinden çıkarsan donuyor. Neyse geçmiş olsun kontağı iyi hatırlamışsın telaşın içinde Donma olasılığı yüksek burda arabaların şanzımanı donuyor, vitesler geçmiyor, araçlar çalışmıyor vb bir takım havadisler oluyor.
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

Motosikleti
    apache baş baş Gt 250R and today 50 :)
    gaz telı dedınde gecen cumartesı dıreksıyon sınavında 125cc motor vardı gaz mekanızması bozuktu gerı gelmıyordu elemanın bırı bındı neyse gazı bı verdı şap duvara yapıstırdı bu gaz cok tehlıke bır sey

Motosikleti
    2006 cbr 1000rr kırmızı siyah
    asım gordum bugun senı okula gelırken ıcımdende ne olursa olsun donmuyomu ya bu dedım...bagırcktım sana ama dıkkatın dagılır dıye bagırmadım ııde kalkısmamısım bu ıse....gecmıs olsun kardes....

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı Fulish adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dikkatli okumadığın burdan belli.... Başkalarını eleştirirken bunları da hatırlamanı öneririm...

Tek sebep gaz telinin dış koruyucusunun yani spiralin üstündeki plastik kaplamanın aşınıp içine su almış olması...Ne yaparsan yuap...Gene donacaktır... Tek çözümü teli değiştireceksin......

Arka kampananın donmaması için daha birşey icat edilemedi malesef...Sadece ıslanmamasına özen göstermen yeterli... Eğer gene telinden dolayı donuyorsa onuda değiştirmelisin....
    Toplamda 20 liralık şey..Canından daha mı değerli?....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    TT ;]
    arkadaşım buyuk gecmıs olsun ya :(:( bende atlattım ztn ıncılmeyle kurtuldum...

Motosikleti
    as t1
    baba sen en iyisi motoru gece yanına al iyi kontağı kapatmayı akıl etmişşsin geçmiş olsun
    Akıllı insanlar yeni fikirleri tartışırlar. Normal insanlar sonuçları tartışırlar. Küçük insanlarsa başka insanları tartışırlar. :bounce:

ShowDown - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok
    geçmiş olsun nazar deymiş sana valla
    facebook.com/kaskafa

Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Sağolun arkadaşlar

Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dikkatli okumadığın burdan belli.... Başkalarını eleştirirken bunları da hatırlamanı öneririm...

Tek sebep gaz telinin dış koruyucusunun yani spiralin üstündeki plastik kaplamanın aşınıp içine su almış olması...Ne yaparsan yuap...Gene donacaktır... Tek çözümü teli değiştireceksin......

Arka kampananın donmaması için daha birşey icat edilemedi malesef...Sadece ıslanmamasına özen göstermen yeterli... Eğer gene telinden dolayı donuyorsa onuda değiştirmelisin....
    Toplamda 20 liralık şey..Canından daha mı değerli?....
    Fren teline el atacağım bir ara
    uyarınızı dikkate alacağım

Alıntı okayyorukcuoglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    baba sen en iyisi motoru gece yanına al iyi kontağı kapatmayı akıl etmişşsin geçmiş olsun
    Eve çıkarmak zor olur yav
    Alıntı ShowDown adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun nazar deymiş sana valla
    Nazar değecek yanımız yoksa çekecek çilemiz varmış demek

marten1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ 6 Diversion F
    Geçmiş olsun Asım

Motosikleti
    YEMEHE DT 125 R(inş.) KTM 640 adventure
    tgeçmiş olsun dostum ucuz atlatmışsın

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    çok geçmiş olsun...kimsenin yaşamak istemediği bir durum...Allah göstermesin...

Kymco agılıtye yakışmadı...okudum ama farkedemedim...motor -15 derecede dışarıdamı duruyor...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

muratgergerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Büyük geçmiş olsun kardeşim....Allah seni sevdiklerine bağışlasın..
    İmza mı; yok anam taklit ediliyor... Parmak basıyorum artık..
    ŞEYTAN TÜYÜNÜ BENDE UNUTMUŞ.

Rigel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok geçmiş olsun...kimsenin yaşamak istemediği bir durum...Allah göstermesin...

Kymco agılıtye yakışmadı...okudum ama farkedemedim...motor -15 derecede dışarıdamı duruyor...

Metehan, gece çok soğukta dışarıda durması neden sakıncalı olsun ki abi? Antifriz varsa, sabah ta kullanmayacaksak yani.. İzmir'de o kadar soğuklar olmuyor ama kıllandım şimdi bak. Naapıym yani motoru eve mi sokalım abi? Zararı var mı gerçekten soğukta kalmasının arkadaşlar?
    Üç boyoz bir kola

imacosfx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Minsk
    geçmiş olsun usta.. tekrarı olmaz inşAllah..

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)