Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Şampiyon Şakir Şenkalaycı CEZA Dinleyerek Yarışıyor..

Motovento
    REKLAM ALANI
    mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Motosiklet üzerinde doğdu. Şampiyonluklara ambargo koydu. Şakir Şenkalaycı, şimdi dünyanın en iyilerine kafa tutmak için, kulağında Ceza'nın 'Acı Biber' şarkısı, Amerika'nın Teksas eyaletine gidiyor

Türkiye’de genellikle klarnet üstatlarında vardır. Klarnet çalmak bir gelenektir ve adeta ‘kutsal miras’ gibi, yetenek, babadan oğula geçer (bkz. Şenlendirici ailesi). Böyle bakıldığında, Şenkalaycı ailesine, motosiklet dünyasının Şenlendirici ailesi demek yanlış olmaz. Aile dört kuşaktır motosiklet ustalığı yapıyor. O kadar ki, ailenin en büyüğü olan Nuri Şenkalaycı’ya ait motosiklet, bugün Koç Müzesi’nde sergileniyor. Ustalık kuşaktan kuşağa aktarılıyor. Şakir Şenkalaycı, ailenin Türkiye motosiklet şampiyonluklarına ambargo koyan dördüncü kuşak temsilcisi.

Dedesinin adını taşıyan Şakir, motosiklet üzerinde doğdu. Bu, onun ne kadar yetenekli olduğunu vurgulamak için öylesine söylenmiş bir söz değil. Çünkü üzerinde doğduğu motosiklet, bugün Maslak Oto Sanayii’ndeki atölyesinin başköşesinde öylece duruyor. Babası Memduh, Şakir’e hamile eşi Suna’yı doğumevine motosiklet selesinde zor yetiştirmiş. Gözünü motosiklet ile açan Şakir’in ilk yarışına 8 yaşında katılması kaçınılmazdı. 1989 senesinde, yeni yeni kullanmaya başladığı motosikletiyle kendini yarışta buldu: “Yarışa katıldığımda, yarışçılık adına hiçbir şey bilmiyordum. Birinci oldum. İtiraf ediyorum, ben bile anlamamıştım nasıl olduğunu.”

Genlerindeki yetenek onu şampiyonluklara taşıdı. Yoksa 80cc kategorisinde, o tarihten itibaren 1995 yılına kadar Türkiye Şampiyonu olmasını başka şekilde tarif etmek imkânsız. 1996 yılından 2000 yılına kadar geçen dört senede; önce 125, daha sonra 250cc’ye geçti ve her yıl Türkiye ikincisi oldu. 250cc’de Türkiye Motorkros Şampiyonu olduğunda 19 yaşındaydı (2000). Bu tarihten itibaren 2006 senesine kadar onu geçen olmadı. Aynı zamanda 2001 yılından itibaren enduro, 2002 yılından itibaren supermoto kategorilerinde yarışmaya başladı.

Motosiklet yarışlarında farklı kategoriler vardır. Her yarışçı bir kategoride ustalaşır ve yaygın inanışa göre; motorkros yapan enduro, enduro yapan supermoto, supermoto yapan pist yapamaz. Şakir, 2005 yılında bu tabuyu yıktı. O yıl; motorkros, supermoto, enduro, Balkan Supermoto ve Türkiye Pist şampiyonalarının hepsine katıldı. Hepsinde de şampiyon oldu. Şakir, kendini bir kategoriye koymadan ‘motosikletçi’ olarak tanımlıyor. “2005 yılında kazandığım bu şampiyonluklar bunun ispatı” diyor. Bu başarı ona ‘Şampiyonlar Şampiyonu’ unvanını getirdi.

Castrol Team X Racing takımı adına yarışan Şakir, kariyerinde beş ayrı kategoride 26 şampiyonluk kazandı. Şampiyon olamadığında da yine kürsüdeydi. Doyumsuz bir kupa canavarını andıran sporcu, şimdi bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Aralık ayında, Amerika’nın Teksas-Oklahoma sınırına yakın Bulcher bölgesindeki Red River Motorcyle Trails’ta gerçekleştirilecek ‘Red Bull Last Man Standing’e kabul edilen ilk Türk olacak. Dünyanın en iyi motosiklet yarışçılarının katılacağı yarış; zorlu, tehlikeli ve kırıcı. Ayakta kalanı az yarışta Şakir hedefini şöyle açıklıyor: “Şimdiye kadar katılan 1200 motosikletçiden sadece 14’ü yarışı tamamlayabildi. Ben yarışı tamamlayan ilk Türk sporcu olmak istiyorum.”

18 yıldır motosiklet yarışlarına katılan Şakir, tehlikeli bulduğu için İstanbul trafiğinde motosiklet ile dolaşmıyor. “Motosiklet kullanan herkes kask ve koruyucu giysileri mutlaka kullanmalı” diyor. O, motosiklet üzerinde eğlenmek için daha farklı bir yol deniyor. Yarışlarda canı sıkılmaya başlayınca, üç yarış önce, “Bir yenilik yapmalıyım” diyerek keşfetmiş bu eğlenceyi: “Kaskımın içine iki kolon yerleştirdim. ipod’la sevdiğim müzikleri dinleyerek yarışıyorum.” Tercihi hip hop. “Yarışlarda kafanı dağıtman gerekiyor. Ceza kardeşim de sağ olsun fazlasıyla yardımcı oluyor o konuda” diyor.

Ceza dinleyerek yarıştığı ve kazandığı o yarışları tarif ederken, “Yarışta mıyım, diskotekte eğleniyor muydum farkında değildim” diyor. Her ne kadar iki tekerlekli bir ulaşım aracı da olsa, motosiklet, her zaman benliğin asi ifadesi oldu. Şakir Şenkalaycı, omzunda şampiyonluk apoletleri, kulağında Ceza’nın isyan sözleri ile Teksas’ta dünyanın en iyilerine meydan okumaya gidiyor.

http://www.tempodergisi.com.tr/spor/15020/

Mustafa SAPMAZ

(1043 – 29 Kasım 2007)

ceza fan.com üyesiyim...tesadüfen gördüm ...Adamım Şakir adamım CEZA...Kendisiyle Park Ormandaki MOTORCULAR GECESİNDE tanıştık...asla burnu havada olmayan düzgün bir insan...gururumuz...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    gene çok mühim bir konu ile arzı endam etmişin mete-han abi.

kıllıtarkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ALMAYACAĞIM!!!!!!!
    mete noldu sana bugün kuzum konu üstüne konu ne ayak popilermi olmaya çalışıyon
    [FONT="Arial Black"][COLOR="Red"]BU ALANA REKLAM ALINIR[/COLOR][/FONT] ::tutkuy::

Motosikleti
    мση∂ιαℓ 151яѕ
    rap dinlemesi çok güzel bişey. Ceza dinlemesi daha da güzel bişey

crayzboyone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mete abı ye bısey oldu korkuyorum onemlı bı hastalıkmı acaba konu ustune konu

Erfer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R
    cok guzeldır heralde.denemek lagzım mete abı....
    MT ANTALYA

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı kıllıtarkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mete noldu sana bugün kuzum konu üstüne konu ne ayak popilermi olmaya çalışıyon
    hep geyik hep geyik başka işin yok...motöründe yok zati...acıyorum sana...

Alıntı byfurkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    rap dinlemesi çok güzel bişey. Ceza dinlemesi daha da güzel bişey
    tabiki CEZA forever...

Alıntı crayzboyone adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mete abı ye bısey oldu korkuyorum onemlı bı hastalıkmı acaba konu ustune konu
    olm alışmışınız geyiğe düzgün şeyler görünce afallamayın...

Alıntı Erfer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cok guzeldır heralde.denemek lagzım mete abı....
    kanka aslında merak ettiğim şu...Yarışlarda bu diskalifiye nedeni sayılabilirmi bu...yani kurallar ne der acaba...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Erfer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R
    znnetmıyorum ama kulaklıga ızın vereceklerını zannetmıyorumçarastırmak lagzım...dunde hoca bızım bı arkadasa sen omrun boyunca geyıkmı yapcan dıye bagırmıstı..belkı oda senın gıbı olur mete abı...
    MT ANTALYA

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    bende türk sanat müziği dinliorum son zamanlarda arabala gazlarkene
    geçen polis durdurdu, açtım camı, müziği duyunca numunemisin kardeşim dedi
    GKN MOTORS

rEnE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben rock dinliyor diye duymuştum. Klasik Rock'ı seviyormuş, 70'ler 80'ler ve daha eskiler. ACDC, Pink Floyd falan gibi. Öyle bi röportajını okumuştum sanırım. Ceza değildir o.
    Comfirmation Bias

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)