Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

motosiklet egitim videosu

Motovento
    REKLAM ALANI
    Predator[23rd] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 500 ABS
    videolar bölümüne koymuyorum cünkü bu video öyle youtube'daki cogu film gibi eglence icin cekilmis birsey degil.

almanya'da yapilan "ileri sürücü teknikleri egitimi" videosu. videonun kendisi biraz eski ama temel kurs icerigi daha hala ayni.

http://www.myvideo.de/watch/570437

biraz yol tecrübesi olan insan icin yapilan seyler zor degil. amac da zaten isin icinden cikilmayacak cambazlik yapmak degil, trafik icerisinde olusabilecek ve iki tekerlekli araclarin biraz daha zor kontrol edilebildigi durumlari mümkün oldugunca kontrollü sekilde sürekli tekrar ederek "el aliskanligi" kazandirmak. gösterilenler:
    - dogru fren teknigi (lastikler kilitlenme noktasina gelene kadar ama kilitlemeden)
    - slalom
    - engelden kacma
    - viraj teknikleri

bu temel kurs asagi yukari 4-5 saat felan sürüyor. isteyenler icin genelde 2 günlük daha da ileri tekniklerin gösterildigi seyler var. trafik icerisinde cokca karsilasilan durumlardan cok motosiklet ile bütünlesmek üzerine yogunlasan bir kurs oluyor - trial motosikletleriyle denge calismalari, yürüyüs hizinda motosiklet kullanabilmek, kaygan zeminlerde kullanabilmek ivir zivir.

video'yu koymamdaki amac belki bos bir arazi bulup da slalom ve viraj icine yatmayi denemek isteyenler olur da bundan bir fikir edinirler diyerekten. fren calismalarini tavsiye etmiyorum ki yanlis bir teknige eliniz alismasin. varsa yakininzda bu isi gercekten bildigine inandiginiz birisi, gidin sorun belki hep birlikte bazi calismalariniz olur.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eline sağlık Predator.Son 16sn'sini izleyemedim ama yararlı bir video.
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

Motosikleti
    Honda CBF 500 ABS
    dedigim gibi fren olayindan bence uzak durun. hem videoda elemanlar arka freni kilitliyorlar ki bu aslinda cok iyi birsey degil, hem de yanlis birsey ögrenildiginde düzeltmesi baya vakit alir. gerci öyle fren yapmalarina ragmen motosikleti düz tutabilmeleri de kolay is degil ... islak zeminde gitmislerdi ...

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gördüğüm kadarıyla baya havalı abilerdi zaten.Motorlarda zamanının cafcaflı modelleri.Birazda biz bu işi herhalukarda yapabiliriz edalarıyla fren yapıyorlar ama olsun.Dediğin gibi çoğumuzun motoru aynısını yaptığımızda hem kendini hem bizi atabilecek makinalar.Bilen birinden öğrenmekte fatda var.
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    ellerine sağlık yaşasın faydalı bilgiler
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

Motosikleti
    Honda CBF 500 ABS
    youtube'da arayinca yine güzel birsey buldum. üstelik daha yeni.

yapilan egitimler sirasiyla:

Übung 1: Langsam Fahren - Egitim 1: Yavas gitmek (bu gercekten zordur!!!)
    Übung 2: Langsam ausweichen - Egitim 2: Yavasca engelden kacma
    Mittag - Ögle (kasabadan gectikleri kisim)
    Übung 3: Bremsen - Egitim 3: Fren
    Übung 4: Kurven - Egitim 4: Viraj
    Übung 5: Spasshaben - Egitim 5: EGLENMEK

son kisimda iki önemli sey var: ilki ikinci virajinda yolu sinirlayan kukalar. yol kenari ile kukalarin arasinda kalmaya ugrasiyor. bunun amaci viraj ve yol uzaktan genis görünebilir ama geldiginizde yolun ortasinda tas olur, micir olur veya zift olur ve kullanabilir yolu ciddi sekilde kisitlayabilir. burada kendinize ve motorunuza iyi hakim olup dikkatlice dar bir serit secerek oradan gecebilmeniz gerekir. ikinci önemli olan filmin sonunda yerdeki beyaz boyanin üstünde gecmemeleri. o boya bildigimiz yerdeki yol isaretlerin ve seritlerinin boyasindan. ancak burada tabii ki yeri isaretlemek icin kullanilmiyor. daha ziyade üstüne su dökülerek o boyanin motosiklet icin cok pis ve tehlikeli bir özelligi kullanarak araba egimit veriliyor: KAYGANLIK. yol üstüne cizilmis isaretlerin üstünden zemin islakken gecmemeye calisin!!!!

buldukca birseyler koyacagim buraya. ne yazik ki simdilik cogu almanca. önemli gördügüm kisimlarini cevirip altlarina/üstlerine yazarim...

fark edeceksiniz cogu üc seye odaklaniyor: FREN, VIRAJ teknigi ve DENGE calismalari. fren ve viraj kisa bir teori anlatmadan yapilmamali bence, zaten filmlerden de cok iyi anlasilmiyor. aranizda gördüklerini denemek isteyen varsa denge calismalarina agirlik versin. özellikle motosikleti cok düsük hizlarda kontrol etmesi güc isdir - ybr125 daha kolaydir ama benim CBF500 dolu depo ile biraz daha insani kastiriyor ... mutlaka calismak lazim, en iyisi her yil ilkbahar gibi ...

bunu yaparim diyen babayigit ciksin öne ... BMW rulz!!!

alin iste, bizimkiler:

@Predator[23rd] gerçektende güzel videolar.. bende youtube 'da bu konu hakkında gezinirken ilginç birkaçşeye rastladım.. konumuzla pek bir ilgisi yok fakat diğer ülkelerde motor ehliyeti sınavları hakkında biraz fikir varabilir..

Washington :

Kore :
    The World is yours...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)