Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Sıcak Motoru Yıkatmak...

Motovento
    REKLAM ALANI
    Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Merhaba

Ben motoru yıkatmadan önce eğer uzun yoldan geldiysem 20dk evden geldiysem 10dk sonra motoru yıkatıyorum. Ama bir gerçekte varki yağmurlu havada motor kullandım o kadar soğuk su çarptı birşey olmadı. Tabi genede sadece metal ısınmıyor. Plastik parçalarda ısınmakta. Her halükarda sıcak birşeyi ani soğutmayı doğru bulmam.

Gelelim nereye zarar verir meselesine. Bence motor bloğundan çok egsoz çıkış kısmına zarar verirse verir. Çünkü motorda en fazla ısınan yer burası. 10dk beklediğinizde üzerindeki ısıyı bayağı bir yaymış olur. ondan sonra istediğiniz gibi yıkayın.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda CBR 600f Hemde Gümüş...
    Vay be ben masum bi soru olarak sormustum =)

Neyse madem honda ve kawanın kitapcıgında sıcakken yıkatmayın diyo yıkatmayalım bari.

Simdi aklıma kucukken yasadıgım bi an geldi. İznigin bayırlı ve virajlı yolunuda ilerledikten sonra benzinlik tarzı bi yerde durmustuk amcanın biri hortumla ford (tanus olabilir gecmis gun hatırlamıyorum) u yıkıyordu aman bi duman cıkıyo jantlarda sanki hamam, ne oldu yaw diye bakmaya gittim bi de ne gorelim disk kırılmıs amca saskın. Benzinci geldi agbi buranın suyu dag suyudur buz gibi olur bu virajlı yoldan sonra su mu tutulur dedi...
    HONDA 600f -2008- >> Kawasaki Er6 N -2007->> Derbi 125 Nude -2006-

Artik No Kawasaki Yes Honda =)

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    KV 250 AGUİLİA
    scorp güzel bir örnek vermiş; ani ısı değişimlerinin nelere mal olabileceği hakkında.

Alıntı danger0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor sıcakken yıkayabilirsiniz sorun olmaz, teknik olarak söylenen yanlış değil ama motorun çok daha fazla ısınması gerekir zarar vermesi için. Şöyle düşünün motora binerken yağmu yağıyo, yağmur yağarken binilmez diye bi durum olurdu zararlı olsaydı .
    Ya arkadaşlar hiç çatlayan bi motor gördünüzmü, motor bloğu kompozit malzemeden yapılmıştır, asla soğuk su tutatarak çatlatamazsınız.
    (Ben 6 yıldır yıkatıyorum Çatlamıyo)
    Alıntı ledo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen katılıyorum.
    Bu tür inanışlar enteresan bir biçimde kulaktan kulağa yayılıyor. En sonunda da yerleşip kalıyor.
    Bence 5-10 dakika bekledikten sonra yıkanabilir, tabii ki elle egsozu ya da motoru silmeye çalışmadan
    Bu konudaki tartışmaya son verebilmek amacıyla Metalurji (malzeme) Mühendisi ve şu an yüksek lisans tezini yazmakta olan bi arkadaşımdan bilgi istedim. Motorun çalışma sıcaklığının 100 derece civarında olduğu, suyun da 15 derece civarında olduğunu, Bu sıcaklık farkını ŞOK soğutmayla bile uygulasanız hiçbir sorun yaratmayacağını söyledi.
    Bu arkadaşlarımız olaya basit bakmakta ısrar edebilirler. Bu konuda haklı da olabilirler. Çünkü en kızgın motora en soğuk suyu tutsanız dahi çaaat diye kolay kolay çatlatamazsınız... Ancak, kesin olan bir şey var; zarar verirsiniz! Yani, bloktaki eklemlerin (bağlantı bileşikleri, civata ve somunları ile conta ve keçelerin) lüzumsuz hareketine sebep olursunuz ve daha kötüsü metal yorgunluğu yaratırsınız!

Şöyle düşünün:
    Her motorun bir ömrü var; çalışan parçaların zamanla aşınıp bozulmaları kaçınılmazdır! Bu durumda, 500 kilometre sürdüm ama motora hiçbir şey olmadı diyebilir misiniz? Dersiniz... Ama dememeniz gerekir, çünkü motorun ömründen 500 kilometreyi eksiltmiş durumdasınız. 500 kilometreler üstüste bindiğinde, bir bakmışsınız motor laçka olmuş; ömrü tükenmiş, yağ yakmaya başlamış... Buna rağmen conta ve keçelerde hiç bir kaçış ve sızıntı yok!

Yukarıdaki alıntıları yazan arkadaşlar umarım ne söylemek istediğimi anlamışlardır! Anlamadılarsa, sıcak motorlarını soğuk su tutarak yıkamaya devam etsinler... İleride daha motorlarının ömrü tükenmeden conta ve keçelerdeki kaçaklar yüzünden bloğu dağıtmak zorunda kaldıklarında beni hatırlayacaklardır.
    ÖNEMLİ OLAN ZAMANA BIRAKMAK DEĞİL; ZAMANLA BIRAKMAMAK !!!

u_baydur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125R
    ---

yahu biliyoruz motorunuzu çok seviyorsunuz, ona kıyamıyorsunuz,;

öyleyse siz de sıcakken, sıcak suyla yıkayın be kardeşim

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    KV 250 AGUİLİA
    Alıntı u_baydur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ---
    yahu biliyoruz motorunuzu çok seviyorsunuz, ona kıyamıyorsunuz,;
    öyleyse siz de sıcakken, sıcak suyla yıkayın be kardeşim
    Çok doğru söyledin dostum, aslında öyle yapmak gerek!

Şu da var ki bazı tuzu kuru arkadaşlarımız motorlarını sevmelerine rağmen ona gereken hassasiyeti göstermezler. Onlar, sıfır aldıkları motorlarını belki de 20 bin kilometre yapmadan satacaklar ve tekrar sıfırını alacaklardır. Bu kişiler haşlanmış motorlarını buzlu su ile bile yıkata bilirler; nasılsa ilk süreçte motorlarında oluşan hasarları görmeleri mümkün olmayacaktır. Ne yazık ki kabak o motorları daha sonra alacak olan kullanıcıların başında patlayacaktır!
    ÖNEMLİ OLAN ZAMANA BIRAKMAK DEĞİL; ZAMANLA BIRAKMAMAK !!!

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    Sevgili arkadaşlar,

isteyen istediği zaman yıkatsın tabii ki...

Metalin ani soğuması yüzünden çeşitli bölümlerde kılcal çatlak ya da başka mahsur olur mu olmaz mı tartışması da yapılabilir...

Ancak herhangi bir motor bloğunun bu şekilde zarar görebilmesi mümkün değildir.

Bunun yanısıra "metal yorgunluğu" kavramı da ani soğuma ile ilgili değildir. Yorgunluk, malzemenin kalitesi doğrultusunda, genleşip sünme hareketlerinin toplam tekrarı ile ilgilidir.
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

danger0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    Alıntı cumoni adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bu arkadaşlarımız olaya basit bakmakta ısrar edebilirler. Bu konuda haklı da olabilirler. Çünkü en kızgın motora en soğuk suyu tutsanız dahi çaaat diye kolay kolay çatlatamazsınız... Ancak, kesin olan bir şey var; zarar verirsiniz! Yani, bloktaki eklemlerin (bağlantı bileşikleri, civata ve somunları ile conta ve keçelerin) lüzumsuz hareketine sebep olursunuz ve daha kötüsü metal yorgunluğu yaratırsınız!
    Arkadaşım ben konuyu gidip metalurji mühendisi arkadaşımla görüştüm diyorum siz şimdi ''olaya basit bakmakta ısrar edebilirler'' diyorsunuz.

Bu konuda yeterli araştırmayı yaptım ve buraya yazdım , başlığa giren birisi her iki görüşten yorumları da görecektir ona göre haraket edecektir. Konuyu daha fazla uzatmanın anlamı yok. Hiçkimse birbirini ikna etme mecburiyetinde değil.
    Biz ilhamlarimizi gokten ve gaipten degil dogrudan dogruya hayattan almis bulunuyoruz. K.Atatürk

Erfer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R
    her seyı yapan kısıye sormak lagzım.bızde yenı araba aldık antaya malumunuz cok sıcak arabada acayıp sıcak oluyo gecenlerde bgajı acarken kaportadan tututum elım kavruldu.yanı uzun lafın kısası sıcak hıc bısı sogumadan yıkanmaz......
    MT ANTALYA

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Hiç kimse yoğurdum ekşi dermi?.....

Biraz espri katıp konuyu dağıtalım....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

E.Gülbeyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yaff ben motor yıkamak ıstedıgımde kendım yıkanıorm cunku motorum yokk

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)