Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

motorsiklet temizliği

Motovento
    REKLAM ALANI
    birazblues - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mz Etz 251
    Merhaba arkadaşlar;
    Bugün motosikletimi temizleyeyim derken o kadar gerildim sıkıldım ki.. Bu konuda bana verebileceğiniz tavsiyeler varsa sevinirim.
    Valideden biraz bulaşık deterjanı alıp, iki kova dolusu su ile aşağı indim lakin suyu bile yetiremedim. Parmaklarımın yok disk kenarında yok bilmemnerede güzelce doğranması da yanıma kar kaldı..
    Ne jantları istediğim gibi parlatabildim, nede diğer yüzeyler yeterince temizlendi.. Olmazsa bir ara tazyikli su falan tutayım diyorum.
    Eksozu ve jantları temizleyip parlatmak için, yağları temizlemek için (2 sünger heba ettim banamısın demedi yine); vb başka yerlerin temizliğinde bana verebileceğiniz tavsiyeler varsa sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

aradığın tüm bilgileri bu başlıkta bulabilirsin.

motosiklet yıkama sanatı

bi de motoRsiklet değil, motosiklet

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

Forumdan Uzaklaştırıldı R3N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yağları çıkarmak için wd40 tavsiye edilir

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Bak şimdi....Neresinde yağ var ki motorun?.....Ban 1 kova sabunlu su 1 kova da durulama suyuyla pırıl pırıl yapıyordum.....

Jantlar parlamaz...Onlar alüminyum....Kendi kurşuni rengi daha güzel....Ama scocth bright la sert tarafıyla parlar......Sürdükçe parlar...Biraz sabır...Parlamasada çok güzel temizlenir....

Yağlı olan kısmı 1 litre benzin ve fırçayla temizleyebilirsin.... Geriye kalan plastik aksamları göğüs parlatıcı spreyle hem temizler hemde parlatabilirsin...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

marwel114 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw G650 Xmoto
    valla bana 2 kova yetmez, en az 3 kova lazım
    ben de çıkmayan lekeleri gaz yağıyla temizliyorum, ama var ya her temizlediğimde sıfır gibi oluyo motor
    Karşılaştığım herkes en az bir konuda benden daha yetenekli, öyle ki her insandan öğreneceğim bir şey var.

Predator[23rd] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 500 ABS
    bu motosiklet temizligi cok can sIkIcI birsey. bugün 2 saat zinciri iyicene temizlemek ve yeniden yaglamakla gecirdim. gicik oluyorum motorun bu kismina ...

bu arada benzin ile zincirlerini temizleyenlere ufak bir uyari: zincir baklalarinda O veya X sekline plastik parcalar vardir (yagi daha iyi tutsun diye). bunlar benzin ile bozuluyorlar. yani zincirinizi kendi elinizle öldürüyorsunuz....

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aaaaa motosikleti yıkamaktan daha zevkli birşey olabilir mi?
    Zaten motosikletin en zevkli olayları;

1-Gezmek
    2-Gezince pislenen motoru bir güzel yıkamak... :D

Evdeki yıkama setimi görseniz....
    (Lastikler,grenaj,konsol için ayrı ayrı özel cila , krom parlatıcı, pasta cila, motor şampuanı, temizlik spreyleri , yağlar, wd40 , özel cila bezleri , detaylar için büyük ve küçük fırçalar vs....)
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Predator[23rd] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 500 ABS
    ben 2 numaradan almayim. bolca 1 numaradan ver lüften ...

DuRo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YMH ViraGo 250
    bende lastikler parlamayınca gıcık oluyorum lastikleri nasıl parlatırız bilen var mı ?

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özel lastik cilaları var... Bauhaus gibi yerlerde bulabilirsin... Bendeki TIRE GOLD diye birşey...
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

DuRo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YMH ViraGo 250
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Özel lastik cilaları var... Bauhaus gibi yerlerde bulabilirsin... Bendeki TIRE GOLD diye birşey...
    sağolasın, bauhausda bulabilirim fakat bauhausu burda bulamam ki ben

Forumdan Uzaklaştırıldı
    abı bak lastılerı parlatmak ıstıyosan elıne bı bez alıp ıçıne 2 yada 3 tane kup sekerı alıp bezın içine koy ıslat sonra tekerın yanaklarına sur bak nasıl parlıyo aklın cıkar bana kesınlıkle salak demeyın deneyın ve gorun haa cantlarada krem veya vazalın surun bak bunlar bı yarıscıdan ornekler

hedowich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco vitality 50-ybr 125 -cbf 250 -fazer 600 S2
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aaaaa motosikleti yıkamaktan daha zevkli birşey olabilir mi?
    Zaten motosikletin en zevkli olayları;

1-Gezmek
    2-Gezince pislenen motoru bir güzel yıkamak... :D

Evdeki yıkama setimi görseniz....
    (Lastikler,grenaj,konsol için ayrı ayrı özel cila , krom parlatıcı, pasta cila, motor şampuanı, temizlik spreyleri , yağlar, wd40 , özel cila bezleri , detaylar için büyük ve küçük fırçalar vs....)
    olayı özetlemiş güzelce bizim olayımız bu
    Ride your way

Motosikleti
    Mz Etz 251
    Motosiklet kelimesinin yazım önerisi için teşekkürler link için de tabiki.. Motorun şanzumanın altında öbeklenmiş bir yağ birikintisi var zamanla toz vs den çamurlaşmış. Yağlı dediğim yer orası. Hatta orta sehpanın kanallarına kadar inmiş. Ama yağ kaçağı var gibide görünmüyor. Anladığım kadarı ile üstten damlayan benzin aşağıya inerken o yağı da söküp iniyor. Bu damlama işini pek çözemedim. bazen ne kadar dikkat etsemde bir bakıyorum şıp şıp damlamaya başlamış. Onun dışında egsozda değilde üzerindeki delikli metal plakadaki pasları sökememiştim. Ama wd40 cidden iş gördü. Silindir hava kanalları arasını da detaylı temizleyemedim. Gerçi bu ilk denememdi. Daha zamanla bayağı bir gelişme olur sanıyorum. Lastikleri ben kola ile yıkamaya karar verdim, eskiden arabalara öyle yapalardı arkadaşlarım. Aklınızda olsun o da güzel parlatır. Bayağı uğraştım ama jant tellerinde çok bir parlaklık elde edemedim. Bir dahaki sefere özel bir temizleme sıvısı yada wd40 kullanacağım orada da. Bunun dışında sanırım haftada bir yıkamaya ve gezmeye devam edeceğim

Motosikleti
    pcx 125 / 2018
    lastiklere arap sabunu

yildirim_007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    jınlun JL 150_5
    kardes bazılarını okudum bazılarını okumadım arkadasların yazdıklarını sana bı formul solım sımdı uzun suren bıiş ama sagını solunu parlatacam dıye hıcmı hıc ugrasmıyorsun sadece suyunu sılıyosun
    1 oncelıkle morora camsıl şişesıne gazı dolduruyosun bunu motorun her yerıne sıkıyosun 20 dakka falan bekle
    2 motora tazzıklı su sık
    3 her yerını kopuke yıka fırca tardımı ıle araba yıkadıkları fırcadan olsun
    4 tekrar su ıle durula
    5 ıyıyı su emen bı bezle suyunu sıl
    bunu kesınlıkle dene pısman olmazsın gaz boyayıda beslıyo ıyı parlıyo kesın cozum gazlı ıken bak lekelere lekelerın yumsadını goreceksın

Memleket Çorum, ikametgah; Gediz /Kütahya
    Motosikleti
    YAMAHA SUPER TENERE
    ben de işten kalan zamanımın çoğunu motoru silmek ile uğraşıyorum. mesela bugün 2 saat harcadım bu iş için. biraz abartıyorum işi ve taaa ki kablolarına kadar siliyorum. motor yıkanmaz silinir dediler ben de elimden geldiği kadarıyla silmeye çalışıyorum. yukarıda belirttiğiniz kimyasallar henüz elimde yok ama bugün ayrın alır faydasını görmeye çalışacam.

bu arada temizlik işi milleti bayağı sarmış herhalde, herke online valla.

Forumdan Uzaklaştırıldı MrCool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki LS 650 Savage / Kawasaki ZX-9R / Yamaha 600 Fazer
    Lastiklere birşey sürerken dikkat edin de sürüş yüzeyine (lastik tabanına) akmasın. Ben yanak parlatıcı sürmüştüm ve fazlası asfalta temas eden yüzeyine aktı. 2 hafta boyunca virajlarda yeri zor tuttu. En sonunda toprakta bol bol gezip o katmanı yok ettim.

Motosikleti
    Mz Etz 251
    Sağol yıldırım arkadaşım, uygulaması oldukça kolay gibi duruyor. ama sanırım bu işlemden önce aküyü söküp çıkarmam gerekecek.. tazyikli su için de bir benzin istasyonu.. Tabi bütün bunları bulduktan sonra sanırım ben o benzicide yıkatırım zaten Gaz yağını da daha önce bir forumda görmüştüm zaten.. sanırım PO larda vardı.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)