Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kenarda birikmiş paramız yokken krediyle motor alınırmı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    KAYA018 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL 125 MH DRİFT BEYAZ ANKA KUŞU
    Ben Aldim Anadolu Cetelem Ile Motorumu Taksitle Aldim 24 Ay Vadeli Hala Oduyorum Bir Yandan Benzin Bir Yandan Kredi Borcu Bu Is Nasil Olacak Hala Cozemedim Ama Alsan Bir Turlu Almasan Bir Turlu Gonul Bu

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cycle27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KINALI KUZU

banka kredisi

mrb arkadaşlar bu konuyu açan arkadaşa teşekkür ederim. Bende bir süredir kredi ile kendi bütçeme göre büyük bir cbf 150 ybr 125 filan alayım dedim. (asgari ücretle çalışıyorum insan haddini bilmesi lazım) kredileri filan araştırdım.
    hepimiz müslümanız allaha çok şükür(elhamdülillah)şimdi neden böyle dedin diyecenksiniz açıklayayım. bir gün haberleri izlerken mortgage ile fakir insanların ev kredisi ile ev sahibi olmalarında hiç bi sakınca yoktur diye bir fetva gelmiş, fetvayı veren diyanet işleri bakanlığı. ama sadece ev için diğerleri için haramdır deniyordu. Yahu kardeş bu neiş dedim ve mail attım diyanet işlerine hemen geldi cevap sağolsunlar.
    sorum şuydu banka kredisi ile motorsiklet almayı düşünüyorum para biriktiremiyorum ama motorsiklet almayıda düşünüyorum. banka kredisi ile almamın dinen bir sakıncası varmıdır.dedim mail attım cevap ise :
    aynen kendi ağızlarından: İslam dininde faizin her çeşidi haramdır. Bu konuda gerçek şahıslarla faiz akdi yapmakla, hükmi şahıslarla faiz akdi yapmak arasında fark yoktur. Faizle işlem yapan kurum ve kuruluşlara yatırılan paradan elde edilen faizin herhangi bir ihtiyaç için kullanılması caiz değildir.
    İslâm'da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. Tarım ve hayvancılıkta kullanmak, iş kurmak veya genişletmek; ev, araba, vb. satın almak üzere özel kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de böyledir.
    Müşterilerin aldığı malların ücretlerini taksitli olarak ve kredi kartı ile ödemelerinde dinen bir sakınca yoktur. Ancak, kredi kartının diğer taksitlerinin ödemelerinde faiz ödeme durumuna düşülmemesi gerekir. Fakat sözü edilen taksitlendirmede "tüketici kredisi" kullanılmakta ise bu faizli bir işlem olur.
    bende hala para biriktiremedim ve hala ne zaman bir ybr görsem içim gidiyor.eee kredi de haram ne yapalım. çünkü aldığım para bir ay biriktirsem öbür ay bir şey çıkıyorgidiyor.
    neyse altımdaki motorla idare edip hevesi mi gideriyorum.şehir içinde bana yetiyorda mt gezilerinde şehir dışında bana yetmiyor.
    bir de faizin binası olmuyor geçen bizim iş yerinde bir memur arkadaş kredi ile araba aldı aldığı günün ikinci gününe araba kaza yaptı sağ çıktığına dua ediyor yani sözün özü faizle alınan malın hayrıda olmuyo elbet bir yerden bir müsubet illaki vuruyo
    [B][I][COLOR="Red"]GAZİANTEP [COLOR="Black"]MT[/COLOR][/COLOR][/I][/B]
    [COLOR="Red"]ŞAHİNEM, ANTEPLİYEM AĞAM[/COLOR][COLOR="Black"]OMUZUMDA MAVZER BİR YÜK[/COLOR][COLOR="Red"]DÜŞMANLA, YUMRUKLARIMLA SAVAŞACAĞIM[/COLOR]
    [COLOR="Black"]YUMRUKLARIM MEMLEKET KADAR BÜYÜK. [/COLOR]

Forumdan Uzaklaştırıldı R3N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    abi 500 500 ödeyince de ne zaman bitecek sıkıntısı oluyor 5-6 milyar kazancın varsa bilemem tabi belki 5-6 bin tl lik daha hesaplı bişi ile başlayıp zamanla para biriktirmek daha rahat olabilir

çek abicim yoksa o parayı kenara koyamıyorsun ama bir zorunluluk olduğunda sıkıysa ödeme durumu oluyor çek gitsin bence ;)

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Var
    Ben değişik bir yorum yazacağım.
    İşin kredi ve faiz kısmından ziyade.
    Arkadaşım; eğer devlet memuru değilsen ve özel sektörde çalışıyorsan kredi çekmeyi düşünmemelisin.

Zira; Türkiye gibi bir ülkede özel sektörde iş garantisi yoktur. Çalıştığın şirket her ne kadar iyi de olsa 2 sene sonra senin konumunun ne olacağı belli olmaz. Bir anda insan işten çıkarılabilir, konum değişikliği olur veya iş sona erer vs..

Benim düşüncem budur.
    Faiz vs.. kısmı zaten başlı başına bela ama aslolan iş güvenliğidir.
    Sevgi ve saygılar

Motosikleti
    Honda CBR1100xx - Kymco Agility 125
    Bende bu ay kredi çekerek alacağım.Gönül ister kredi çekmeden almak ama elde olmayınca ne yapalım...
    [COLOR="Red"][B]Şeytan[/B][/COLOR]cım, [B]Motosiklet[/B]'i icat ettiğin için sana minnettarım... :P

msoysarac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125
    kardeş geçtiğimiz günlerde ben 2. el 2006 model siyah ybr aldım 2 400'e temiz,bakımlı. bilemedin bana noter,plaka masrafıyla 2700'e mal olsa bile biraz sabrettim açıkcası..

2 sene boyunca sıktım dişimi 100cc motoruma bindim,bakımlıydı Şuan kardeşim biniyor...

Şuan borç ödemiyorum. en güzeli GECE RAHAT YATIYORUM.. Bence düşünme kredi.. biraz biriktir.. Mete-han abinin örnek vermiş oldugu durum cok can sıkıcı bi durum... öyle olmaktansa biraz sabır..
    [B][COLOR="DarkRed"]Tecrübeler en iyi öğretmenlerdir. Yalnız masrafları biraz çoktur.[/COLOR][/B] :) :)

mevlutgs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xmax250abs Er6f650ABS ninja250R Cbr125R Today50
    valla bende kredi çekerek aldım motorumu ve şuan ödüyorum hayla memnunum 3 ay taksidi kaldı fazla bişi değil yani ödeniyor abilerim ama dediğim gibi öyle büyük aletleri peşin almak lazım taksitle olacak iş değil abi

Motosikleti
    Buraya bir marka yazabilmem için mucize gerekli
    bende aynı sorunla karşı karşıyayım
    motor almak istiyorum ama ğeşin param yok kafadan 5000 ytl lazım
    birikim olayı kesinlikle yaşşş bence para durmuyor bitip gidiyor ama
    bi yere borç varsa mecburiyetten ödüyorsun başın derde girmesin die
    bence fala bir mebleğ çekmeyeceksen ve vadeyi kısa tutacaksan al derim
    ben kredi de çekemi,yorum bir sürü bankaya başvuru yaptım red aldım
    şimdiye kadar hiç bir banka ile sorunum olmadığı halde red cevabı aldım
    şimdiş faizle para satan birilerini arıyom denk gelirsealacam 5500ytl başka yolu yok yoksa yayan kalıcaz

Motosikleti
    KINALI KUZU
    Alıntı Motorize_deli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende aynı sorunla karşı karşıyayım
    motor almak istiyorum ama ğeşin param yok kafadan 5000 ytl lazım
    birikim olayı kesinlikle yaşşş bence para durmuyor bitip gidiyor ama
    bi yere borç varsa mecburiyetten ödüyorsun başın derde girmesin die
    bence fala bir mebleğ çekmeyeceksen ve vadeyi kısa tutacaksan al derim
    ben kredi de çekemi,yorum bir sürü bankaya başvuru yaptım red aldım
    şimdiye kadar hiç bir banka ile sorunum olmadığı halde red cevabı aldım
    şimdiş faizle para satan birilerini arıyom denk gelirsealacam 5500ytl başka yolu yok yoksa yayan kalıcaz
    yahu kardeş siz forumda yazılanları okumuyor musunuz? Kardeş öğütünü almak istersen dinle. Sakın öyle faizli para satanlara bulaşma helak ederler seni bu adamlar. Ayrıyeten haram kardeş haramın binası olmuyor elbet bir yerden çıkıyor müsibeti
    [COLOR="Red"]ŞAHİNEM, ANTEPLİYEM AĞAM[/COLOR][COLOR="Black"]OMUZUMDA MAVZER BİR YÜK[/COLOR][COLOR="Red"]DÜŞMANLA, YUMRUKLARIMLA SAVAŞACAĞIM[/COLOR]

Ben motorumu teb den 3.250 lira kredi çekerek aldım. Peşin param yoktu ancak aylık maaşımdan ödemelerle kolay ödeyebildiğim için işime yaradı. Kredi almadan önce baya bi bankalarla uğraştım. Kısacası kredi kullanmak reklamlarda göründüğü kadar kolay deil. Almak istedinizmi önünüze bin bir engel koyarlar.

Bizim firma maaşları eskiden teb bankasına yatırdığı için kolay aldım. Aksi taktirde bankalar bin bir güçlük çıkartıyorlar. 3.250 ytl olarak alınan krediden alınır alınmaz 200 lira gidiyor. Bu miktar bankaya göre değişir. Artarda azalırda. Geri ödemem yaklaşık 3.700 liraya geliyor yani 700 lira fazladan ödeyeceğim.
    Bankaların sitelerinde olan faiz hesaplama araçlarından hesabınızı yapın ödemeleriniz bire bir ordaki miktarlar ile aynı oluyor. Ama bankalarca hiç söylenmeyen bu 200-300 liralık kesintileride düşünün. Koyabilir parayı çekince direk kesilmesi. Paranı planını yapıp eğer ödemeleri 1 gün dahi geciktirmem dersen banka kredisi motoruna kolay kavuşmanı sağlar.

Motosikleti
    Buraya bir marka yazabilmem için mucize gerekli
    Alıntı cycle27 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yahu kardeş siz forumda yazılanları okumuyor musunuz? Kardeş öğütünü almak istersen dinle. Sakın öyle faizli para satanlara bulaşma helak ederler seni bu adamlar. Ayrıyeten haram kardeş haramın binası olmuyor elbet bir yerden çıkıyor müsibeti
    çok karamsarsın ben bu yolla vakti zamanında çok büyük meblağlar edindim
    adam gibi senetini zamanında ödersen bişicik olmaz ama yinede para alcağın yerleri ii secmelisin yamuk adamlara denk gelirsen yamulturlar

Motosikleti
    salcano 250-4

kredi işleri

sevgili kardeşim diğer arkadaşlar olayları çok iyi anlatmışlar.bende kendimi hasbelkader bir kredi uzmanı olarak görürüm.ben derimki;
    1-sıfır alma
    2-ikinci el satan vadeli veren motorcu arkadaşlar var
    3-böyle bir motor bulursan çok daha iyi olur diyorum
    4-şimdiden hayırlı olsun saygılar

Nakiti olanın kral olduğu ve büyük bir çok kimsenin ay sonunu Allah Allah çekerek kredi kartıyla getirdiği günümüzde para biriktirip bir şeyler alma dönemi çoktan geride kaldı.

Adam ev satmıştır,başka bir şeyler satmıştır ve eline para geçmiştir,içinden bir miktarını motosiklet için ayırır ayrı mesele...

Alanya'nın merkezinde dükkan kirasından 100.000 doları alan tuzu kuru adam motosiklete 10.000 YTL,ya da daha fazla vermiş ne yazar?

Ama o tuzu kuruların bir gecede barda discoda bahşiş olarak dağıttığı parayı gıdım gıdım kazanan ve kuruşun hesabını yapan ortadirek ne yapsın?

Artık öyle bir hale geldik ki,ne kadar iyi,ehli namus bir insan olursak olalım,altımızda bir arabamız,bir motosikletimiz olmadığı sürece toplum içinde değer göremiyoruz ya da göremediğimiz hissine kapılıp kendimizi aşağılanmış ve toplumdan dışlanmış hissediyoruz.

Durum böyle iken altına vesait döşşenecek ortadirek elbette krediye yönelecek.

Bir de dikkat ettim; günümüzde insan borçlanmadan ve risk almadan bir şey yapamıyor artık ve alınan alındığıyla kalıyor.Onun için biraz risk almakta fayda var bence...

Hem kredi çektikten sonra her şey yolunda gidecek diye bir kuralda yok.Kredi olayına giren adam az çok bir şeyleri göze almış demektir ve nasıl krediyi çekmesini ve motosikletine binmesini biliyorsa,ödeyemezse de babalar gibi motosikletini satıp,başka bir şeyini satıp bi hal çaresine bakmasını da bilmeli...

Yok ben risk alamam,ortadirekte olsam Çin işi,YBR bana yetmez ben CBF 500,R6 ya da tavan yapıp R1 alacam ve krediye bulaşmayacam,ilerisi için hiç bir planım yok,yemeyip,içmeyip,evlenmeyip, hayatını gerçeklerini bir kenara atıp krallar gibi paramı biriktirecem diyenlere şimdiden Allah kolaylık versin...

Ama ben şahsen yaşım 40'a 50'ye dayandıktan sonra gelecek R1'in taa..... (Anladınız siz onu)

Son söz olarak şunu belirtmekte fayda var;tamam hem ortadireğim,hem kredi çekerim deyip,hiç ama hiç birikimi olmayıp,alacağı motosikletin tamamı için kredi kullananları da Allah bildiği yapsın artık...

BESTAPO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 Vstrom
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla dostum krediye maaşı bağlayıp böyle aval aval çevrene bakınacaksan benzin koyamayacak duruma gelirsen üzülürüm şahsen.....işin ters gitti...biriyle tartıştın işten istifa ettin veya kovuldun napcan...hemen satabilirimisin makinanı......şimdi 3-5 kuruş biriktirip bir küçük hacim alsan ne olur sanki...cbf150...250...ybr 125...vs...yani büyük cc alırsan elinde patlarsın...
    bir tanesi cbf 500 aldı...benzine parası yok...kredi ödüyor...eline maaştan kalan para 50 ytl...motor kapıda yatıyor...
    ...
    Abi sağol önerilerin için.Maaşımız itibariyle aslında benzin koyarız ama,ötesini bilemiyorum tabi.Buarada ben de CBF500 düşünüyordum fakat bunca yazılandan sonra ürktüm diyebilirim Galiba söylediğiniz gibi CBF250 filan daha mantıklı olacak
    Alıntı birazblues adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ... Türkiye de yaşıyoruz ve kimsenin iş garantisi yok yarın için.... motoru tamir ettiremezsin yatar bir kenarda içine batar.... o kadar çok seviyorsan bir sene biriktir bak bakalım kendini ne kadar kasabiliyorsun?
    Doğru tabi,iş garantisi maalesef hiç birimiz için yok.İnsanlar asgari ücretle hayatta kalmak için çalışırken benim 10.000ytl özel zevkim için burada yazı yazmam bile bi parça şımarıklık olabilir aslında. Buarada biriktirme olayını beceremiyorum ben! Neden dersen,tam bişeyler birikmeye başlarken bi bakıyorum başka biyere yamamışız o parayı
    Alıntı musb07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla benim de kafamı kurcalayan bi konuda başlık açmışsın.teşekkürler...
    ben de gözümü karartıp kredi ile cbr125 mi alsam diye düşünüp duruyorum.uykularım kaçıyor
    Yaa galiba ben biraz yüksek uçuyorum.Kredi filan diye uykularım kaçan modeller CBF500,F650... Keşke CBR125e gönül versem,valla bidakka durmam,kimseye de sormam,gider çekerim kredimi,çatır çatır binerim Repsol'üme. Ama sevemedimki ben o motoru...
    Alıntı rEnE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ... Ama nacizane benim fikrim, kredi cekersende taksit sayısını cok uzun bir döneme yayma derim, mümkün olan en kısa ve seni kasmıycak sürede bitsin gitsin.
    Tabi bu motosiklet tutkunu bi adamın görüsleridir hoca...
    Eyvallah,sağolasın.Taksit sayısını düşürüp tekrar bi hesap çıkarmalıyım.Sanırım 250cc lere dönmem gerekiyor yine
    Alıntı cycle27 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...hepimiz müslümanız allaha çok şükür(elhamdülillah)...mail attım diyanet işlerine
    sorum şuydu banka kredisi ile motorsiklet almayı düşünüyorum para biriktiremiyorum ama motorsiklet almayıda düşünüyorum. banka kredisi ile almamın dinen bir sakıncası varmıdır.dedim mail attım cevap ise :
    aynen kendi ağızlarından: İslam dininde faizin her çeşidi haramdır. Bu konuda gerçek şahıslarla faiz akdi yapmakla, hükmi şahıslarla faiz akdi yapmak arasında fark yoktur. Faizle işlem yapan kurum ve kuruluşlara yatırılan paradan elde edilen faizin herhangi bir ihtiyaç için kullanılması caiz değildir.
    İslâm'da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. Tarım ve hayvancılıkta kullanmak, iş kurmak veya genişletmek; ev, araba, vb. satın almak üzere özel kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de böyledir.
    Müşterilerin aldığı malların ücretlerini taksitli olarak ve kredi kartı ile ödemelerinde dinen bir sakınca yoktur. Ancak, kredi kartının diğer taksitlerinin ödemelerinde faiz ödeme durumuna düşülmemesi gerekir. Fakat sözü edilen taksitlendirmede "tüketici kredisi" kullanılmakta ise bu faizli bir işlem olur.
    Valla konuya enteresan bi yerden yaklaşmışsın.Hiç böyle düşünmemiştim. Ama zaten şeytan işi bu makina, günahın tadını çıkaralım biz de (şaka yapıyorum,aman ciddiye almayın)

Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.Benim gibi kafasındaki soru işaretleriyle dolaşanlara eminim iyi bi kılavuz oldu bu yazılanlar.Öncelikle benim için gözüm kapalı kredi olayına atlamamı engellediniz.Şimdi bazı şeyler daha netleşti sanki.Evet 10000ytl büyük para,evet 48ay çok çok uzun bi süre.Anladığım kadarıyla vadeyi ve meblağı düşürmek gerekiyor.Yani henüz CBF500 e binemiyoruz.Belki ilk etapta 5000ytl kredi ile 12 ayda ödeme planı beni zorlamadan motor sahibi yapacaktır.Tüm bunlardan sonra da seneye elimdekini satıp bi de kredi patlatırsak belki daha rahat olacak.
    Yine de fikirlerinizi,görüşlerinizi paylaşmaya devam edin lütfen.Ben de şu kredi olaylarına biraz odaklanayım bakiim

Motosikleti
    salcano 250-4

kredi işleri

birde şunu belirtmeliyim anadolu cetelemden sakin olaki kredi almayın derim ben tam bir tefeciler alacaksan git bir bankadan al daha iyi

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Belli bir faiz oranı üzerinden anlaşıp, bayiiden senetle de alabilirsin. YBR'de fln 1.000 peşin gerisi sıfır fiyatına 12 ay yapıyorlardı, öyle bir yer bulursan bankadan daha avantajlı olur.

BESTAPO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 Vstrom
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Belli bir faiz oranı üzerinden anlaşıp, bayiiden senetle de alabilirsin. YBR'de fln 1.000 peşin gerisi sıfır fiyatına 12 ay yapıyorlardı, öyle bir yer bulursan bankadan daha avantajlı olur.
    Bak böylesi çok güzel olur yaa... Honda da filan varmı acaba? 1000ytl peşin veririz tabi,sonrasını da taksitle. CBF 250 filan, hem de sıfır km,vay bee

Motosikleti
    gilera runner vxr 200
    valla niye alınmasın alnır .cok guzel motor alınır ben olsam alırım hemen.sonrada bi guzel gezılır..

Motosikleti
    KINALI KUZU
    Alıntı nsumma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    birde şunu belirtmeliyim anadolu cetelemden sakin olaki kredi almayın derim ben tam bir tefeciler alacaksan git bir bankadan al daha iyi
    evet eğer kredi çekilecekse nsumma kardeşim çok doğru söylemiş. banka bile bunlardan iyi yahu. senelik %30 faiz koyuyorlar düşünsenize 24ay vadeli %60 faizli 10000 ytl lik mal oluyo size 16000 ytl vay be iyi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)