Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Ruhsata Egzost işletme...

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşım bugün R6'sı ile egzosttan fazla ses çıktığı gerekçesi ile 30 1/b'den 108 YTL ceza yedi.
    (30 1/b:Servis freni ve ışık donanımları dışında diğer eksiklikleri bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya araç içindekileri tehlikeye sokacak süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan veya çevredekileri rahatsız edecek şekilde duman ve gürültü çıkaran araçları kullanmak.)
    Motosikletinin egzostunu sanayiye gidip kaportacıya açtırsa hadi tamam diyeceğim ama komple Akrapoviç var üzerinde.Fabrika ne yaptıysa onu taktırdı motosikletine yani.
    Aynı şekilde Trafik Ceza Kanunu'nun 32. maddesinde;
    Araç üzerinde yapılan teknik değişiklik ile adres değişikliğini 30 gün içerisinde tescil yapan trafik kuruluşlarına bildirmemek.

şeklinde bir hüküm var.(LPG taktıran araçlar bu madde gereği taktırdıkları LPG sistemini Emniyet'e bildirip ruhsata işletiyorlar.)

Aynı şekilde motosiklete komple orjinal egzost sistemi taktırmak araç üzerinde teknik değişiklik yapmaya girer mi,girerse ruhsata işlenebilir mi,yoksa bi halt olmaz,orjinal bile olsa teknik değişikliğe girmez ve paşa paşa ceza yenir mi?
    Var mı bu konuda bilgisi olan?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    songokhu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Egzosttan fazla ses çıkarttığını kulaklarıyla tespit ettiyse o iş yaş ceza bozulur.
    Şimdi anasonlu şeker yesen poliste vay ulan rakı içmissin diyip ehliyeti alsa ceza kesse arabayı bağlasa olurmu??
    Tespit şart.
    Almanyada çoğu donanım tüv yani muayene gerektirir ruhsata işlenmelidir aksesuvarcılarda satılan bazı donanımlarda TÜV FREİ yazar yani ruhsata işlenmesine gerek yoktur.
    Egzost extra donanım değil ruhsata neden işlensin?
    Ayrıca normlara uymayan bütün donanımların kullanılması yasaktır .
    ÇÖKMEDİKÇE ÜSTÜMÜZE MAVİ GÖK GÖÇMEDİKÇE BASTIĞIMIZ TOPRAK TÜRK OĞLU TÜRK'ÜZ BİZ ATATÜRK'ÇÜYÜZ

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    polisin yeterki canı istesen,tebeşirin yok der motorunu bağlar

xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    senin arkadaş, maddenin "çevredekileri rahatsız edecek şekilde duman ve gürültü çıkaran araçları kullanmak" kısmından ceza yemiş. dolasıyla sen vizeye gidiceksin uygundur diyecekler ondan sonra ruhsata işlenecek. ordaki adamlarda bangır bangır öten egzoza uygundur demezler dolayısıyla ruhsata işletemezsin.

anasonlu şeker yemeyle pek benzer tarafı yok bu işin alkol testleri var nefesle veya kanla. fakat motur bangır bangır bağırıyorsa sana göre bana göresi yoktur rahatsızlık veriyorsa veriyordur. kullananın hoşuna gidiyor olabilir ama kimse çekmek zorunda değil başkasının araç sesini
    ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın

danger0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    akropovic gibi markalı egzsoslar benim bilidiğim kadarıyla avrupada da kullanılıyor, ve yasal sınırlar içinde kalacak şekilde sesleri ayarlanıyor. Bence gercekten bunun yasal olup olmadığını ölcecek bi kurum varsa olayın yanlışlıgı ortaya cıkacaktır.
    Biz ilhamlarimizi gokten ve gaipten degil dogrudan dogruya hayattan almis bulunuyoruz. K.Atatürk

emocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu Egzozlar fazla ses çıkarırlar ve 30.madde 1/b deki "çevredekileri rahatsız edecek şekilde duman ve gürültü çıkaran araçları kullanmak" kısma girer.
    Fakat bu rahatsız edecek şekilde gürültünün niteliği ve kaç desibel olduğu belirtilmemektedir . Cezayı kesme yetkisi o anki memurun iradesine bırakılmıştır .
    Lakin itiraz hakkı saklıdır . Cezaya itiraz edersiniz mahkeme bilirkişi raporu ister ve %99.99 raporda "fazla ses çıkararak rahatsızlık vermektedir" diye sonuç çıkartır ki gerçekten de öyledir .
    Bu Egzozu da Memur hatası olmadan Ruhsata kaydettiremezsiniz . Ne diye kaydedeceksiniz ?
    Rahatsız edici ses çıkartan egzoz lu mu yazacak ruhsatta ?
    Ancak Performans arttırıcı Egzoz diye belki o da yerse ki ruhsatta öyle olması ilerde herhangi bir polis çevirdiğinde yine çok ses çıkarıyor diye 30 1/b den ceza almayacağı anlamına gelmez .

Alıntı xxxxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anasonlu şeker yemeyle pek benzer tarafı yok bu işin alkol testleri var nefesle veya kanla. fakat motur bangır bangır bağırıyorsa sana göre bana göresi yoktur rahatsızlık veriyorsa veriyordur. kullananın hoşuna gidiyor olabilir ama kimse çekmek zorunda değil başkasının araç sesini
    Akşam gittim orjinal egzostu taktırdım hemen mahkemeye başvurup, dün bir polisin çevirdiğini egzostum gürültü çıkarmadığı halde -ekte noterden onaylı desibel ölçüm sonucunu verirsin- gürültü çıkardığını söyleyerek ceza kestiğini söyleyip cezanın iptalini istersem ne olacak.
    Alkolü alkolmetreyle, hızı radarla, gürültüyü desibel ölçen cihazla tespit edip tutanak tutarsın.
    Gece klüplerine ceza yazarken neden gürültüyü ölçüp tutanak tutuyorlar o zaman?

Yoshi,Akropovic vb egzostlar avrupada dahi var ama hepsi TÜV vb uygunluk belgesi almış yani sesi ölçülüp normların üstünde olmadığı belgelenmiş.
    Polis memuru ahmet sesi fazla dedi, polis memuru mehmet bence fazla değil dedi o zaman ne olacak?
    Oralex bunu beğendi.
    ÇÖKMEDİKÇE ÜSTÜMÜZE MAVİ GÖK GÖÇMEDİKÇE BASTIĞIMIZ TOPRAK TÜRK OĞLU TÜRK'ÜZ BİZ ATATÜRK'ÇÜYÜZ

xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    ya arkdaşım benim derdim seninle takışmak değil sadece aklımdan geçenleri söyledim.

sen o egzozla gidersin onlarda ceza yazan polisi çağırırlar bu egzoz o egzoz değildi der adamda. ben arabasına acayip ışıklar takan insanların ceza yediğini de göreüm o zaman onlarda ertesi söktürsünler o ışıkları sonra gidip ititraz etsinler benim aramda öyle acayip ışık yoktuda polis var diye ceza yazdı diye. polisin o zaman o aracın fotoğrafını çekmesi gerekir delil olarak bu iş uzar gider.

tamam bende sana katılıyorum keyfi uygulamalar olmasın polisde ses ölçen cihaz olsun ona göre ceza yazsın ama benim demek istediğim kimiside öyle yapıyo ki egzozu sağıra sorsan sana söyler.
    ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın

Alıntı xxxxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya arkdaşım benim derdim seninle takışmak değil sadece aklımdan geçenleri söyledim.
    Yok be abi kusura bakma benim tepkim etrafta ben kralım diye gezen polislere.
    İçlerinde iyiside var ama bana gelipte bak durdurdum ipler bende yakarım adamı gibisinden imalar başlayınca ben gıcık oluyorum, o yüzden keyfiyetten cezalara itiraz edelim diyorum.
    Yoksa milletin tepkisini çeken iğrenç ses çıkaran egzostlara bende karşıyım

HAYALBUYSA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF - R6
    Yamaha R 6 kullanıyorum. Ve motoru aldıktan yaklaşık 10 gün sonra Akrapovic racing line tipinde egzost taktırdım. Bu zaman kadar bir kaç kez çevirmeye yakalandık . Bir kere radar a girdik ancak hiçbir zaman egzost için bir problem yaşamadım. Ayrıca böyle bir şey ile karşılaşırsam her türlü hakkımı ararım. Elinde hiçbir alet olmadan nasıl anlıyormuş standart üzeri ses olduğunu. Alkolmetre olmadan nasıl alkol ölçümü yapamıyorlarsa bu işte öyle uyduruktan eğitim alıp başımıza kral kesilen polis amcaların keyiflerine göre olmaz.

Ruhsat işine gelirsek , her türlü takılan alet edevatı işlettirmek gerekiyor. Ancak ipleyen yok. Gidin işlettirmeye oradaki görevli bile niye geldin , ne gerek var diye sitem ediyor.

Geçen aylarda otomobille giderken başıma ilginç bir olay geldi. sokakta yavaş bir hızda giderken birden yolda tanıdık birini gördüm gibi geldi ( itiraf edeyim eski kız arkadaşımı gördüm sanki )

Birden frene bastım. arkamdaki VW transporter da yaklaşık bi 30 km hızla arkadan bana bindirdi. Hay allah felan derken indik aşağıya. vw nin şöförü çocuk arabaya baktı onda bi şey yok , ancak bende tampon da hafif bir çatlak var.
    Hesapta kendine göre haklı ancak , artist artist konuşuyor. Benim sinir attı. Baktım minibüsün ön tarafında bi body kit var. ve ön ızgaranın önünde bir alimünyum tampon koruma barı mevcut.

hemen işi çazgırlığa vurup , sen ruhsata işlettin mi bunu , ne bu böyle şavaşamı gidiyorsun diyim ortalığı bi karıştırdım. Çocuk yaptığına yapacağına tövbe etti , abi kusura bakma benim dalgınlığıma geldi , şimdi ekibe gerek yok gel gidelim tamponu yaptıralım muhabetine girdi hemen.

Ben de gerek yok sen git işine , ben gideyim işime diyip çocuğa yol verdim. Ancak ruhsata işlettin mi deyince çocuğun suratının şekli değişti....

Kısacası kanunda boşluklar olduğu kadar , bazı çok bilmiş görevlilerin yaptığı garipliklerde var.

Ancak bu egzost işinde öyle kulağı ile dinleyerek kimse bana ceza yazamazzzzzzzz.........
    Oralex bunu beğendi.
    FAZER FZ-1 OLACAK YAKINDA......

Arthas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim taktırdığım akrapovic street legal serisinden. Yani Avrupa standardı için yapılmış. Ses düzeyi kanuna uygun. Ama street legal serisinden olmayan egsozlar için durum nedir bilemiyorum.
    [I]Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir...[/I]

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Hiç bir şekilde orjinalinden başka eksoz takılamaz zaten..Muayeneden de geçmez....Yapmazlar....

Ceza da yemen söz konusudur...Kıl bir memura denk gelirsen kötü....

Çevreye ses açısından ceza keserlerse yandın...800 ytl kesiyorlar gürültülü araç kullanmaktan.....Cezayı kesen de emniyet olmuyor Valilik Çevre Koruma Vakfı adına kesiyorlar....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

HAYALBUYSA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF - R6
    Tubi egzost takılı ferrarilere ceza kesmeye maçaları yemiyo....

sıkıysa onlarıda çevirseler ya.....

ayrıca egzost un üzerinde marka stıckeri olmasa , nereden anlayacak elin garip trafikçisi standart dışı olduğunu....
    matrix506xx bunu beğendi.
    FAZER FZ-1 OLACAK YAKINDA......

CBR-125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600 F4i
    Merhabalar konuyu sonuna dek okudum ve 1 hafta önce başımıza gelen bir olay bu....

Arkadaşımın ve benim motorlarımızı yoldaki başka bir motorun(CBR-1000RR) ın sesine sinir oluyorlar onu bulamayınca ona benzeyen tüm motorları durdurmaya kalkıyorlar ve piyango bize vuruyor bizim egzozlarımız gayet sessiz lakin orjinal değil memur arkadaşlar bu egzozları abart diye çeviriyor...

Çevirenler güzel yunus abilerimiz motoru çevirip sesini dinliyorlar egzozun memur abimiz bunların abart olmadığını söylüyor ama o saygıdeğer amirleri bir kere kıl olmuşbu yüzden tüm turuncu (1000RR a benzeyen) motorları otoparka çekin diyor ve motorlarımızx otoparka gidiyor otoparka giderken ne ruhsat soruluyor nede ehliyet.....

Otopark da evraklar soruluyor benim motorum "nirengi74"(Selçuk) daydı ve ruhsatı bende bırakmıştı yanına almamıştı egzozu desibel ölçümüne gönderecekti ama ruhsat ynaında olmaıdğı için motoru bağlamış otopark da diğer arkadaşım ise Racer-200(Mehmet) onunda ehliyeti olmadığı için onun motoru da otoparkda bağlamışlar...

Benim motor başka birinin üzerine kayıtlı olduğu için alamıyorum ruhsat sahibinin müsait olmasını bekliyorum, Mehmet de benle aynı durumda onunda ruhsat başkasının üzerine ama o ayrıetten ehliytsizlikten mahkemeye çıkacak ve ceza ödeyecek...

Yapılanlar haklıydı ve ya haksızdı onu sormuyorum sadece o Allahın mondaillerrine taktıkları hayvan gibi araba egzozlarının yanında bizim egzozlar silah susturucusu gibi kalıyor ama nedense ne bir desibel ölçüm aleti nede başka bir alet olmadan bunlar abart diyip bizimkileri otoparka çekiyorlar...

Şimdi ben motosikleti çıkardıktan sonra nerede ve nasıl desibel ölçümü yaptıracağım ve ölçüm sonucunu nereye bildireceğim
    CBR-125 CBR-250-R CBR-600-F

Motosikleti
    Dorado Akida 125 cc Scooter
    eğer uygun olmayan donanımdan ceza yazılıyorsa
    ek-40 uygunsuzluk tespiti ve zorunlu muayeneye gitmesi gerekir
    kaç devirde kaç dB sesin çıktığıda motor üzerindeki tip etiketinde yazar
    o değerden fazla ise ceza yazılabilir
    [CENTER]imza yok parmak izi daha garanti yaşasın biyometrik imza:cat:
    motosiklet seçerken gösterdiğiniz özeni yöneticileri seçerkende gösteriniz[/CENTER]

CBR-125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600 F4i
    Motor ustam,Abim CRAZYYUSFCUK Yusuf abi bana egzozun abart olmadığını söyledi zaten abart da değil kulaklarımız çok şükür sağlam ayırdede biliyoruz yüksek ile alçak sesi ama tutanağa bir kere abart egzoz yazıldığı gerekçesiyle mecburen prosedür gereği desibel ölçümüne gidilecek ama bu işlemin nasıl olduğu konusunda bir bilgim yok eğer desibel miktarı yüksek ise ceza öderim değilse tekrar egzozumu takar yoluma devam ederim.

Aaah ah şu ruhsat sahibi bi müsait olsa da motoru alsak ya.......

Motor kazalı felan ama ayağımı yerden kesiyor sonuçta işe hergün metrobüs ile gidip gelmekden anam ağladı. Ben motorumu özledim :(
    CBR-125 CBR-250-R CBR-600-F

asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Alıntı HAYALBUYSA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tubi egzost takılı ferrarilere ceza kesmeye maçaları yemiyo....

sıkıysa onlarıda çevirseler ya.....

ayrıca egzost un üzerinde marka stıckeri olmasa , nereden anlayacak elin garip trafikçisi standart dışı olduğunu....
    Standart egzozlarından fazla ses geldiği için İzmir'de bir Lambo'nun ceza yediğini duymuştum sanki

Hiçte şaşırmam buna.

Belli bir db üstünde ses çıkmasından ziyade egzoz emisyonundan geçmesi lazım perf. egzozu takılan motorun.

Bu işler çok su götürür. Polislerin insiyatifine kalmış birazda bu durum.

Bir polis eğer ki "egzoz ne iş" dye üstelerse ve sizde bu standartlara uygun deyip Avrupa'da yaşadığınızı zannederseniz dakikasında cezayı basabilir.

Bazı polisler de " bi gaz versene" diyor mesela. Hoşuna da gider bir kısmının.

Ama olur olmaz her yerde gazlayan elemanlar yüzünden kurunun yanında yaşta yanıyor.

Gece vakti beni uykudan uyandıran SS sesine ben sinirlenmem belki ama Ayşe teyzenin zor uyuttuğu bebesi uykudan kalkarsa iş değişir.
    Oralex bunu beğendi.
    Atın iyisi alayda,kabın iyisi kalayda belli olur.

Motosikleti
    Dorado Akida 125 cc Scooter
    Alıntı asm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Standart egzozlarından fazla ses geldiği için İzmir'de bir Lambo'nun ceza yediğini duymuştum sanki

Hiçte şaşırmam buna.

Belli bir db üstünde ses çıkmasından ziyade egzoz emisyonundan geçmesi lazım perf. egzozu takılan motorun.

Bu işler çok su götürür. Polislerin insiyatifine kalmış birazda bu durum.

Bir polis eğer ki "egzoz ne iş" dye üstelerse ve sizde bu standartlara uygun deyip Avrupa'da yaşadığınızı zannederseniz dakikasında cezayı basabilir.

Bazı polisler de " bi gaz versene" diyor mesela. Hoşuna da gider bir kısmının.

Ama olur olmaz her yerde gazlayan elemanlar yüzünden kurunun yanında yaşta yanıyor.

Gece vakti beni uykudan uyandıran SS sesine ben sinirlenmem belki ama Ayşe teyzenin zor uyuttuğu bebesi uykudan kalkarsa iş değişir.
    emisyon motor yakıt ve teknolojisi ile ilgili bir konudur. (bazı motorlarda bulunan katalitik kenvektör ilede)
    [CENTER]imza yok parmak izi daha garanti yaşasın biyometrik imza:cat:
    motosiklet seçerken gösterdiğiniz özeni yöneticileri seçerkende gösteriniz[/CENTER]

asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Alıntı TuğrulÖzbek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    emisyon motor yakıt ve teknolojisi ile ilgili bir konudur. (bazı motorlarda bulunan katalitik kenvektör ilede)
    Egzoz ile hiç alakası yok yani
    Atın iyisi alayda,kabın iyisi kalayda belli olur.

Motosikleti
    bisan
    Alıntı songokhu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egzosttan fazla ses çıkarttığını kulaklarıyla tespit ettiyse o iş yaş ceza bozulur.
    Şimdi anasonlu şeker yesen poliste vay ulan rakı içmissin diyip ehliyeti alsa ceza kesse arabayı bağlasa olurmu??
    Tespit şart.
    Almanyada çoğu donanım tüv yani muayene gerektirir ruhsata işlenmelidir aksesuvarcılarda satılan bazı donanımlarda TÜV FREİ yazar yani ruhsata işlenmesine gerek yoktur.
    Egzost extra donanım değil ruhsata neden işlensin?
    Ayrıca normlara uymayan bütün donanımların kullanılması yasaktır .
    aynen yazdıgın gıbı katılıyorum
    [B][I]DENGESİZ MOTORA BİNMEK ORGANLARINI BAĞIŞLAMAK DEMEKTİR...[/I][/B]

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)