Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Dur ihtarına uymayan motosikletli genç polisin açtığı ateş sonunda vurularak öldü

Motovento
    REKLAM ALANI
    gazman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA XR600R
    Alıntı ümmet perkitan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne olursa olsun polisin herhangi birisine kurşun sıkması yadırgancak bir durum eşgalini alıp birsonraki trafiğe durumu bildirebilirdi bence o polise ilgililer buranın teksas değilde türkiye olduğuınu hatırlatması lazım,
    bu yuzdenmi kendi ulkemizde kaldirimda dahii rahat yuruyemiyoruz..ulkeyi bole polisin yetkilerini kisitliyarak..bu hale getirdiler zaten..herkes yaptigi ile kaliyor..
    once AKIRA sonrada NECDET abi... yuregimi yaktiniz..bu ekran karanlik kalacak ve yuregimi yansitacak..mekaniniz cennet olsun..:pale:

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ümmet perkitan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj boxer 150
    yetkileri artırılsın ama insanlara kurşun sıkılmasın.
    -geç gitmek HİÇ GİTMEMEKTEN iyidir-
    www.perkitan.com
    BİRKISIM İNSANLARA KIZIP TÜM İNSANLARA DÜŞMAN OLMAYA DEĞMEZ BUHAYAT

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Ben polisin gerektiği yerde silah kullanabilmesinden yanayım. Amerika'da bir kaç kez dur ihtarına uyulmazsa polis silah kullanıp gerekirse öldürebiliyor. Nitekim birkaç ay önce adi bir oto hırsızını sırf polisten kaçtığı ve dur iharına uymadığı için öldürdüklerini biliyorum. Çünkü biliyorlar ki ipin ucunu kaçırıp taviz verirlerse kimse ihtarlara uymaz. Çünkü biliyorlar ki suçsuz adamın korkacak birşeyi yoktur ve durur.
    Yine birkaç sene öncesinde elinde satırla polisin üzerine yürüyen içkili serserilere polisin uyarı ateşi bile açamadığını gördüm.
    En ufak şeyde de silah kullanılmamalı ama polisi biraz serbest bırakmak lazım.
    May the Force be with McLaren Mercedes

enderkaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco like 125
    Acaba polisten niye kaçtı ? Bir suç mu işlemişti ? Ya da bir suç işlemeye mi gidiyordu ? Yoksa eski bir sabıkalıydı ve şimdi polisin eline düşersem benle uğraşırlar iyisi mi sıvışayım mı dedi ? Yoksa heyecan olsun diye mi yaptı ? Nereden bileceğiz ? Artık bilemiyeceğiz ! Çünkü yakalanıp bir soruşturmaya sorguya tabi tutulmadı, yargı önüne çıkarılmadı, ne yazık ki öldü. Yani arkadaşlar, polisin ateş açmasının yanlışlığının ilk nedeni bu, adalet süreci yani gerçeğe ulaşma sürecini kesti. İkinci yönü ise, diyelim gerçekten suç işlemişti, mesela az önce bir markete dalıp ama öyle silahla tehditle falan değil, market sahibinin dalgınlığından faydalanıp bir paket sigara yürütmüştü. Şimdi bunun cezası belli, idam yani ölüm falan değil, ama sonuçta bir anlamda idam edildi. yani suça orantısız bir yaptırım uygulanmış oldu. Son olarak da, tüm bunlar bir yana, yaşam hakkı en temel insan hakkıdır, çünkü bir kez sahipsinizdir, bir kez alınınca sizden film kopar. Ehliyete el koymaya benzemez yani. Yaşam hakkı üzerine titremeliyiz hepimiz. Bu tartışmaları hemen "polisi kötüleme" vs olarak algılayan arkadaşlar, bence önyargılı ve yanlış düşünüyor. Çünkü eleştiriden muaf kurumlar kendini yenileme, geliştirme şansı bulamaz. Yani siz polisi eleştirmeyelim derseniz, gerçekte emniyet teşkilatına kötülük yapmış olursunuz. Şimdi bu olay mutlaka soruşturulacaktır, üstelik yalnız adli teşkilat tarafından değil bizzat emniyet teşkilatı da bu olayın üstüne gidecektir, EGM müfettişleri falan hemen işe koyulacaktır. Doğrusu da budur. Ülkemizde kimi kurumların sıkıntıları, eksikleri var; bunları geniş yüreklilikle ele almalıyız, yapıcı biçimde üstüne gitmeliyiz. Şu Amerika örneği veren arkadaşlar doğru bir yerden tartışmıyor bence, Amerika bir çok konuda dünyanın çok gerisinde, orada hala çocukları elektirik sandalyede idam ediyorlar mesela. Şimdi o memleket zengin, güçlü vs diye niye örnek verelim ki ? Niye veri kabul edelim ki ? Amerika, hele son zamanlarda neyi doğru, haklı yapıyor ki ? İşte Irak da Lübnan da olup bitenler. Bitireyim; polisten kaçılır mı ? Ben kaçmam mesela, allah kaçmamı gerektirecek bir bela vermesin başıma, ama eğer bir gün kaçmam gerekirse de, yakalasın, sorgulasın, hakimin önüne çıkarsın, neyse cezam versinler yahu. Yoksa canımı niye alacaklar ? Hava bir el sıksa olduğum yerde donup kalırım zaten

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    kamberhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000 RR FIREBLADE REPSOL
    harbiden akıllanmayacağız!

gazman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA XR600R
    enderkaptan kardesim..suclu insanlar kacar..arkadasi durdu..suan hayatta..kendisi yok..adam katliam yapiyor..ben haplandim uyusturucu muptelasiyim diyor..pismanim diyor hoop adamin cezasi 2 sene oluyor iyi haldende yirtiyor belkide yatmiyor bile simdi sorarim..size..uyustuirucu kullanbmak zaten suc,icipte adam oldurmekte suc,bunlari serbest birakmak adaletmi sence..
    ben yurt disinda yasiyorum..burda yasama ve calisma hakkim var..ama her kose basinda polis var surekli kontrol altinda tutuluyor insanlar..ozgursun ama polisin varligini hissediyorsun..polis dur dese durmazsan..suc isliyecegini biliyor insanlar..oncelikle bu gozle bakmak lazim ben turkiyeye girince ve cikinca benim pasaportuma ve kimligime bakiyorlar boyle bi r adalet olamz..
    olursada boyle her kafadan bir ses cikar..adaleti sagliyamazsin..iyi gunler..
    once AKIRA sonrada NECDET abi... yuregimi yaktiniz..bu ekran karanlik kalacak ve yuregimi yansitacak..mekaniniz cennet olsun..:pale:

Valla benim abimin arkadasları hep kacıyordu.Zaten polis yanlıslıkla vurmus bilerek vurmaz sanırım.

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Alıntı enderkaptan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Acaba polisten niye kaçtı ? Bir suç mu işlemişti ? Ya da bir suç işlemeye mi gidiyordu ? Yoksa eski bir sabıkalıydı ve şimdi polisin eline düşersem benle uğraşırlar iyisi mi sıvışayım mı dedi ? Yoksa heyecan olsun diye mi yaptı ? Nereden bileceğiz ? Artık bilemiyeceğiz ! Çünkü yakalanıp bir soruşturmaya sorguya tabi tutulmadı, yargı önüne çıkarılmadı, ne yazık ki öldü. Yani arkadaşlar, polisin ateş açmasının yanlışlığının ilk nedeni bu, adalet süreci yani gerçeğe ulaşma sürecini kesti. İkinci yönü ise, diyelim gerçekten suç işlemişti, mesela az önce bir markete dalıp ama öyle silahla tehditle falan değil, market sahibinin dalgınlığından faydalanıp bir paket sigara yürütmüştü. Şimdi bunun cezası belli, idam yani ölüm falan değil, ama sonuçta bir anlamda idam edildi. yani suça orantısız bir yaptırım uygulanmış oldu. Son olarak da, tüm bunlar bir yana, yaşam hakkı en temel insan hakkıdır, çünkü bir kez sahipsinizdir, bir kez alınınca sizden film kopar. Ehliyete el koymaya benzemez yani. Yaşam hakkı üzerine titremeliyiz hepimiz. Bu tartışmaları hemen "polisi kötüleme" vs olarak algılayan arkadaşlar, bence önyargılı ve yanlış düşünüyor. Çünkü eleştiriden muaf kurumlar kendini yenileme, geliştirme şansı bulamaz. Yani siz polisi eleştirmeyelim derseniz, gerçekte emniyet teşkilatına kötülük yapmış olursunuz. Şimdi bu olay mutlaka soruşturulacaktır, üstelik yalnız adli teşkilat tarafından değil bizzat emniyet teşkilatı da bu olayın üstüne gidecektir, EGM müfettişleri falan hemen işe koyulacaktır. Doğrusu da budur. Ülkemizde kimi kurumların sıkıntıları, eksikleri var; bunları geniş yüreklilikle ele almalıyız, yapıcı biçimde üstüne gitmeliyiz. Şu Amerika örneği veren arkadaşlar doğru bir yerden tartışmıyor bence, Amerika bir çok konuda dünyanın çok gerisinde, orada hala çocukları elektirik sandalyede idam ediyorlar mesela. Şimdi o memleket zengin, güçlü vs diye niye örnek verelim ki ? Niye veri kabul edelim ki ? Amerika, hele son zamanlarda neyi doğru, haklı yapıyor ki ? İşte Irak da Lübnan da olup bitenler. Bitireyim; polisten kaçılır mı ? Ben kaçmam mesela, allah kaçmamı gerektirecek bir bela vermesin başıma, ama eğer bir gün kaçmam gerekirse de, yakalasın, sorgulasın, hakimin önüne çıkarsın, neyse cezam versinler yahu. Yoksa canımı niye alacaklar ? Hava bir el sıksa olduğum yerde donup kalırım zaten
    Şimdi benzer bir yazıyı yapıştırırken vaz geçtim.

Amerikada demokrasi YOOOOKTUUUUR.Hatta kendi insanına bile.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

rooster20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    her ne olursa olsun devletin polisi dur dediği zaman duracak. Durmuyorsa 1 numaralı şüpheli duruma düşüyor sunucuda böyle oluyor ne yazıkki.Ama maalesef bizim ülkemizde hala bu mantalite devam ediyor. bu ülke için hizmet eden Poislerimizi dikkate alıp üzücü bir sonuca varılmaması için lütfen ne gerekiyorsa yapalım.

Kartal23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motorumu Sattım
    uyarı ateşi havaya açılmaz mı yoksa ben mi yanlış biliyorum düzeltin... motosikletli gencin üstüne ateş açıldığından adım gibi eminim...
    Motorumu Sattım Kendimi Garip ve Yanlız Hissediyorum
    ( A RH + ) Türkçe' ye Sahip Çık, Yok Olmasına İzin Verme...
    Aşkın Bir Sabun İse Köpürt Beni Pakize

Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Alıntı gazman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    enderkaptan kardesim..suclu insanlar kacar.
    Hayır duyma engelliler,alkollü olanlar,bir şekilde yasal problemi olanlar,uyuşturucu kullananlar,yaşadığı ortama,polise,adalete,devlete güvenemeyen ve bu güvenini bir şekilde yitirmiş insanlar polisten kaçar.
    Bunun sorumlusu kaçan değil,elinde can alma aracı(silah)olan,bunu gereksiz yere kullanabilen,arkasın da devlet erki bulunan,güven vermesi gereken,baş sıkıştığın da sığınılan adalet mekanizması ve kolluk kuvvetleridir.
    Tavuk keser gibi can alabilmeyi basit sanan insanlar çözüm konusunda insan odaklı düşünemezler.

İnsan hayatı kutsaldır.

Aklıma gelmişken,genel de memleketimiz de merkeplere çüüüüüş denir,durmazsa dövülür.

Şimdi EEEE ozaman polis nasıl görev yapacak derseniz,o da polisin mesleğinin ince yanı,
    SİNEĞİ YAKALIYACAK AMA KANADINI İNCİTMEYECEK.

Ustalık zor iş vesselam.

Testiyi kırmadan su doldurup getirmeyi öğrenmek lazım.

Motosikleti
    Aeon 180 cc ATV - 125 cc Dorado Scooter
    o zaman şöyle yapalım polisin birisine dur diyebilmesi için mahkeme kararı çıkaralım ve o şekilde durmaları için bir yöntem geliştirelim.
    polisin görevleri içerisinde suçüstü ve kaçma halinde silah kullanmasını engelleyecek şekilde polislerin yetkilerini alalım
    olmadı ellerindeki silahları plastik mermi atacak ve copları da şok verecek şekilde değiştirelim. polis kimseye müdahale edemesin. olmadı suçluları yakalayalım ertesi günü af kanunu gibi çalışan infaz yasasının insafında serbest bırakalım. en iyisi polislik kurumunu tamamen kaldıralım nede olsa gerektiği zaman müdahele etme yetkisini aldığımız bir kurumun çalışmasına ne gerek var herkes kendi güvenliğini kendisi sağlasın 1800 lü yıllardaki amerika batısı gibi olalım. adaleti sokaklarda hiç bir güvenlik sisteminin olmadığı halk mahkemelerinde verelim.
    ------
    şu an olaya karışan polis memuru tutuklu olarak yargılanmakta.
    olayın gelişimi görgü tanıkları ifadesine göre polisin hedef gözetmeksizin yere tek el ateş açıldığı yönünde. bunun yanında ölen kişiye direk olarak bir mermi gelmesi söz konusu değil ölüm nedeni parçalanan mermi çekirdeğinin kalbe isabet etmesi. umarım artık daha mantıklı yorumlar yapılır.

--------
    basına belkide pek yansımayan bir olay yine ceyhanda geçiyor
    iki kişi kapılarını çalan kişi yada kişilerce pompalı tüfekle öldürülüyor.
    zili çalan kişiye bakmak için kapıyı açan kişiyi pompalı tüfekle öldürüyorlar ölenlerin birisi bi kahvehane işletmecisi diğeri ise bir öğretmen. ayrı ayrı iki evde aynı yöntemle iki cinayet. bu şekilde olayların yaşandığı bir yerdeki emniyet gücünün nasıl bir ruh hali içinde olmasını beklersiniz?

Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Alıntı BlackMoon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    basına belkide pek yansımayan bir olay yine ceyhanda geçiyor
    iki kişi kapılarını çalan kişi yada kişilerce pompalı tüfekle öldürülüyor.
    zili çalan kişiye bakmak için kapıyı açan kişiyi pompalı tüfekle öldürüyorlar ölenlerin birisi bi kahvehane işletmecisi diğeri ise bir öğretmen. ayrı ayrı iki evde aynı yöntemle iki cinayet. bu şekilde olayların yaşandığı bir yerdeki emniyet gücünün nasıl bir ruh hali içinde olmasını beklersiniz?
    Nereden bilebiliriz kapımızı çalanın ,yolda dur diyenin gerçek polis olduğunu,işte güzel bir örnek.

Devletin gerçek gücüne inanç,ancak devletten başka kimsenin kimseye posta koyamadığı an gerçekleşir.

Her mesleğin bir riski var.
    Maden de yerin bin metre altın da asgari ücretle çalışan madencinin iş kazası riski ,polislik mesleğini icra edenlerden 6 kat fazla.Tek fark birinin arkasında devlet var öbürünün yok.

Birisi şehit oluyor,birisi ayak yoluna gidiyor.

Ne çelişki ama akşam akşam kafam bulandı.

Motosikleti
    Aeon 180 cc ATV - 125 cc Dorado Scooter
    bu örnek kapıyı çalanın polis olduğu örneği değil bu örnek kapıyı çalan herhangi bir kişi örneği kapıyı çalanın polis olduğuna dair bir şey yok

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Bozkurt74 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kemal bey tabanca mermisi 30 mt sonra yere düşmez;etkili menzili 25 mt dir.Ama 50,75,100 ve daha sonrasında da tesirlidir.Yerçekimine bağlı sebeplerden dolayı 25 mt hemen hemen bütün silahlarda sabit isabet mesafesidir.Ayrıcaolisi eleştiren bütün arkadaşlara sesleniyorum.Ya kaçan azılı bir kanun kaçağı olsaydı?Allah hepimizi bu tür kazalardan korusun.
    ya olsaydıyla bir insanın öldürülmesi haklımı sence

motoblackman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONGESHEN 200cc
    Herkimki Bir Konuda Birisinin özgürlüğünü Kisitlarsa Orda Seninde özgürlüğün Bitmis Demektir Eğer Sen Polisin Seni Kontrol Etme özgürlüğünü Kisitlarsan Poliste Senin Kacma özğürlüğünü Kisitlar Ama Sonuç ölüm Olmamaliydi Bu Konuda Polis Haksiz Ama Kacanda Kacmasaydi..... Diyorum Sadece....
    B-L-A-C-K-M-A-N ikitekerli koca dünya:cat:

Bukalemoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Transalp XL 650V
    polisin nesine güvencekmişiz pardon?
    benim için normal insandan farkı yok.. hatta devletin verdiği gücü kötüye kullananı da hiç az değil
    babamın yakaladığı hırsızı, ifadeleri değiştirip salan ve 2 olay daha var ondan bahsedemiyorum mesajlar filtrelendiği için..
    o yüzden kutsallaştırmayın o insanları
    Canı sadece veren alır!

ve ayrıca.. 1 kere ehliyetsizlikten yakalnmıştım 600 küsür ceza ödüyorum.. son taksidi kaldı.. ama hala kullanıodum.. ve bi daha çevirme olursa basıp kaçmayı düşünüodum.. eger vurulsaydım kim benim için "haketmiş ama" diyebilir ki?

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bence ilk etapta uyarı ateşi, sonra ihtara uymuyorsa yaralama maksatlı ateş edilebilir. Dediğim örnekte, üstünüze satırla biri saldırsa ve siz onu öldürürseniz meşru müdafaa sayılırken polisin silah çekip bacağından vuramaması ilginçtir. Ve polisin acizliğini tüm türkiye gördükten sonra kim polisten korkar ki? Kötü polis yok mu? Var tabii, onları adam gibi seçmek ve eğitmek devletin sorumluluğunda. Ama kötü polisler var diye onların yetkisini kısıtlarsanız polis teşkilatını da kaldırın bari.
    Polis silah kullanabilir derken istediğine ateş etsin de demiyoruz. Her çıkan mermi detaylı sorgulanmalı.
    Amerika örneğini verdim. Amerika insanı barbardır. Onların adi suçluları bizim canilere denk gelir herhalde. Bundan dolayıdır ki adamlar sert oynuyor taviz vermemek için. Eskiden olsa Türkiye'ye ağır o sistem derdim ama bir çanta için kaldırımlarda sürüklenen insanları, keyif için öldürülen 7 kişiyi gördükten sonra insanların önce kanun, sonra da polisten korkusu kalmadığını düşünüyorum. Önce cezalar ağırlaştırılmalı, sonra da polise hayatı tehdit eden durumlarda silah yetkisi verilmelidir. Yoksa birkaç sene önce olduğu gibi yanlış yere park etti diye adamı öldüren polis istemiyoruz tabii ki.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Forumdan Uzaklaştırıldı MrCool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki LS 650 Savage / Kawasaki ZX-9R / Yamaha 600 Fazer
    Kaçan adam suçludur, tamam! Bu konuda hemfikir olabilirim.

Peki ya adam katil değilse ve sadece o anda esrar içtiği için ya da 1-2 saat önce sadece elle sarkıntılık yaptığı arandığını zannettiği için kaçıyorsa bu suçun cezası ölüm mü olmalı?

Yaptığı suçla verilen ceza aynı değerde değil. (Daha doğrusu olarak suçunu bilmiyoruz!)

Örnek vermem gerekirse, benim çocuğum var. Bizim ailenin yasalarında idam cezası (dayak) yoktur. En kötü suçta olsa olsa TV ve belli oyuncakların oynanmaması cezası vardır. Bir bardak suyu isteyerek yere döktüğü zaman 1 ay TV yasağı getirecek halim yok, bu suçun karşılığı en fazla 2-3 gün olabilir.

Suç ile ceza aynı değerde olması gerek.

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bay Karizma klasik Batılı ceza yöntemini uygularım diyorsun, peki yönteminin doğruluğunu sorgulamıyorum. Sadece merak ettiğim; Şu ''tv'' ler hiç iç açıcı olmayan içerikleri ile bu gereksiz değer yüklenmesini hakediyorlar mı? Ve polisten kaçmanın caydırılığı ne kadar olmalı? (bu sorum herkese) İyice eli bağlanmış Polis Teşkilatının olduğu ülkede aşağıdakine benzer diyaloglar yaşayabilir miyiz?

-- Naber Hamit abi? Soluk soluğasın!

-- İyidir be koçum, bir polisten kaçtımda önemli değil biraz hırslı çıktı kovaladı
    arabayla, ama altımızdaki keçi sağolsun,ehehehehe

-- Büyüksün be abi, ehehehehe
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler