Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

1000 KM Bakımını Kendim Yapıyorum !

Motovento
    REKLAM ALANI
    i.canver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R
    Karar verdim motorumu servise götürmeyeceğim, ayvalıkta ve yakın çevrelerde honda yetkili servisi yok. Zaten bu devirde adam gibi serviste çok az, motoru sağlam veriyoruz bozuk şekilde geri veriyorlar. Her neyse 1000 km bakımını kendim yapmaya karar verdim, neler yapacağımı sizlerle paylaşayım sizde eksik şeyleri yanlış olanları düzeltirseniz sevinirim. 1300 km'yi geçti ayrıca motor garanti dışı olmuş olabilir.

- 10-40 Castrol Yağ Alıyorum ?
    - Yağ Filtresi var mı yok mu ? değiştireyim mi varsa ?
    - Hava Filtresi 1000 km 'de değişiyor mu ?
    - Tüm vidaları tek tek kontrol edeceğim ?
    - Zincir'den ses geliyor, bunun için castrol zincir yağ spreyi alacağım.
    - Son olarakta balata ve fren temizlek için spray alacağım arka frene basınca ötme başladı keser diye ümit ediyorum.

Eksik veya yanlış bir şey varsa lütfen uyarın teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    300 kmden bişi olmaz
    ilk 1000 kmde sadece yağ değiştirilir
    ancak genel bakım olunur ve 10000 kmde her 5000 de
    5000 de yağ filtre temizliği(bu motorlarda büyük motorlar gibi yağ filtresi yoktur bilgine süzgeç vardır)
    hava filtresi değiştirsen iyi olur ama servis fısfısla temizliyo
    zincir gergisi(yağlamasını kendin yaparsın zaten uygun gördüğün zaman)
    subab ayarı
    radyatör suyu kontrolu
    bence servise git garantisi bitmez 300 500 den
    Mustafa Kemal Atatürk

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Filtrelerin değişmesine gerek yok. Temizle yeter.
    Zincir bollaşmış olabilir onu ayarlayabilirsin. Debriyaj ve gaz telini yağlayabilirsin.

Bu arada garanti işi var onu da unutma.

(ben yazana kadar cevap vermişler zaten)
    www.motorumla.net

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kymco Grand Vista 250/CBF 150
    bir usta kadat tecrübeli ve deneyimlimisin senin göremedigini usta görür yanlis yaparsin eger bakimlariyla kendin ugrasirsan.

aparat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150
    öncelikle Honda türkiyeyi arayıp durumunu izah et ve bilgi al anladığım kadarıyla motorun 0 ve hala garanti kapsamında ve sen müdahale edersen olabilecek bir sorun karşısında garantiden yararlanamazsın kardeşim ...

Merak ettiğim konu adam gibi servis yok diyorsun daha önce başına ne geldi? periyodik bakımda sıkıntı olacağını sanmıyorum çünki adamların yapacağı işlem zaten belli...

illa kendim yapacam diyorsan..

10/40 yağ tamam...

havafilitresini değiştirmene gerek yok hava tutatrak temizleye bilirsin...

Tüm vidaları kontrol edeceğim derken

Zincirinden gelen ses yağlayla geçmeye bilir zincirini gerdirmen gerekir ...

Arka fren balatana toz girmiştir belli bir süre öter sonra kendiliğinden o ses kesilir balata temizleyici kullana bilirsin (balata temizleyici kullandıktan hemen sonra motora binip frene basma tutmaz temizleme sipreyinin iyice uçup kurumasını bekle )

rüzgarın bo ltekerin düz bassın...
    ...kağıttan gemilerle okyanusları geçemezssin...
    Drift Religion

Zippo's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 600F ABS
    Ben 2011 Model CBR'mı servise götürerek büyük aptallık ettiğimi anladım zaten,bırak götürme.

Yağ filtresi yok bizim motorda.
    Zincirleri 300 Km'de bir yağla gaz yağıylada sil önce.Hava filtresini değiştirmene gerek yok.10-40 yağınıda koy devam et.Zincirleri fazla sıkma biraz bol olması normal

kaan898 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motoran torro,salcano astro 40
    servis yaptı böyle oldu deyip yanacağına kendim ettim kendim buldum dersin ki ben de o yönde karar verdim.tabi garanti konusunu dert etmiyosan...

i.canver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R
    Yorumlarınız için tek tek herkese teşekkür ederim. Kararım kesin garanti falan umrum da değil , eski motorum yuki yk1007 modeliydi, garanti namına hiç bir şey olmadı, o kadar problem çıktı garanti karşılamamıştı bile. Şimdi 10-40 castrol yağımı almaya gidiyorum, yarında sabah erkenden başlarım bakıma. Fotoğraflarını da burada paylaşırım hem bilmeyenler öğrenir, yapmak isteyenler de aklına bir fikir oluşur.

Motosikleti
    2011 600F ABS
    Alıntı i.canver adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yorumlarınız için tek tek herkese teşekkür ederim. Kararım kesin garanti falan umrum da değil , eski motorum yuki yk1007 modeliydi, garanti namına hiç bir şey olmadı, o kadar problem çıktı garanti karşılamamıştı bile. Şimdi 10-40 castrol yağımı almaya gidiyorum, yarında sabah erkenden başlarım bakıma. Fotoğraflarını da burada paylaşırım hem bilmeyenler öğrenir, yapmak isteyenler de aklına bir fikir oluşur.
    Yap kardeşim yap.Serviste rezillik çekme sonra.Bak ben manetleri değiştirdim koskoca honda servisi ön fren manetini nasıl taktıysa yolda giderken ön teker kitliyo ve şuan motor kullanamıyorum.Kolay gelsin

Forumdan Uzaklaştırıldı
    öncelikle kardeşim senle gurur duyuyorum aferin.Ama motorun garantisi bittikten sonra bu işe giriş.Ben mesela tamir konusunda profosyonelim ama motorumun garantisi bitmemişse dokunmam çünkü bunlar akbaba gibidir bunu unutma mesela motorunun bir yeri bozulsa neden servise gelmedin diyip garantini yakarlar.

Ben de garantıye çok para verip üzùlenlerdenim.Yağ değişimi için 20tl aldılar 2sene önce.Yağ da bendendi.Hava filtreni temizlemen yeterli.Ancak biraz tozlu yolumuz.Ben değiştiriyorum.5tl gibi fiyatı var zaten.Diğer soruları arkadaşlar yanıtlamış zaten.Kolay gelsin.

sapo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 LIK BISEY
    yahu garanti garanti deyip duruyorsunuz bu kendine yetkili servis diyen zaat-i muhteremler garanti suresi icinde bir problem cikmasi durumunda alttan girip ustten cikip bu problemin sizden kaynaklandigina inandiriyorlar sizi bunun akabinde sizde tipis tipis oduyorsunuz parayi sadece adi olan bir garanti icin 15 yasinda ki cig acemi ciraklarin eline niye birakiyorsunuz motorunuzu motosikletin sahibi bir usta kadar ozenli olmasada ona yakin titizlikte is cikarabilir cunki mal senin para senin senden daha fazla ozen gosterecek adam bulamazsin kolay gelsin biraz da takim taklavat ureten fabrikalar kazansin adamlar takim satamiyorlarmis hic..
    ÇARPIK PABUÇ ÇARPIK AYAĞA UYAR

UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    İlk bakımda sağında solunda gevşeme varmı diye bakılması tüm vidaların elden geçmesi lazım. Unutma bunları
    10.000KM ye kadar yetkili servise git 10.000km ye kadar garanti kapsamına girecek sorun çıkarmayan motosiklet. 30.000km ye kadar da sorun çıkarmaz(Garanti süreleri 2yıl ya da 30.000km hangisi önce biterse garanti biter.)
    Kişisel tavsiyem kesinlikle gitmen yönünde hele ki ilk 1000km bakımında iyi bilen birisi gözden geçirsin.
    Ben ilk bakımlarımı serviste yaptırdım en son 8000km bakımına soktum 12.000 bakımına gitmiycem bundan sonra yağını, filitresini kendim değiştiririm.Fakat olası sorun çıkabilme ihtimaline karşı ilk bakımlarda servise gittim.

brooklynnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yeşil fıstık 300
    istanbul anadolu yakasındaki en iyi honda servisi hangisidir arkadaşlar ? benim motoru güngöre götürücektim fakat sonradan yaşanan olaylardan dolayı vazgeçtim
    tavsiyeleriniz neler ?

glock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    brooklynnn, istanbul anadolu yakasında mototal honda var oraya götürün iyi bir firma. yalnız merak ettiğim bir konu motosikletin yağ değişimi sırasında hiç ısınmamış buz gibi haldeyken yağ değişimi daha mı sağlıklı olur yoksa, soğumasını beklediğimizde hafif ılık haldeyken mi daha sağlıklı olur? bilen var mı aramızda?

rEnE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı i.canver adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karar verdim motorumu servise götürmeyeceğim, ayvalıkta ve yakın çevrelerde honda yetkili servisi yok. Zaten bu devirde adam gibi serviste çok az, motoru sağlam veriyoruz bozuk şekilde geri veriyorlar. Her neyse 1000 km bakımını kendim yapmaya karar verdim
    Helal
    Comfirmation Bias

Motosikleti
    2011 600F ABS
    Alıntı brooklynnn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    istanbul anadolu yakasındaki en iyi honda servisi hangisidir arkadaşlar ? benim motoru güngöre götürücektim fakat sonradan yaşanan olaylardan dolayı vazgeçtim
    tavsiyeleriniz neler ?
    Güngör'e gitme de,benim yaşadıklarımı yaşama.Konşuk motor iyidir maltepede.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)