Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Artçıya zorunlu kask

Motovento
    REKLAM ALANI
    yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Her şey bir yana neden kask takmamak ve artçıya taktırmamak gibi bir ısrar var onu anlamıyorum. Kardeşim kask, düştüğün zaman kafan yumurta gibi kırılmasın diye var. Bazı insanlarda sanırım Ben asla düşmem demeye getiriyor, başka bir izahı olamaz. Bu özgüvenin kaynağı nedir ? En deneyimli motosiklet kullanıcıları, ders verenler bile kazada öldüler,açıp onlar hep aramızdalar başlığına bakabilirsiniz. He canım he sen asla düşmezsim.
    espresso ve tommygun bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı Osm@n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O tükanda 23 sene çıraklık yaptım. Bırak da kime ceza yazılıp yazılamayacağını, nasıl yazılacağını bileyim değil mi?
    Ayrıca kanunen 11 yaşını doldurmuş kişi cezai ehliyete sahiptir. Ceza yazılabilir.
    11 yaşındaki çocuk ve cezai ehliyet ?..
    Buyrun kanunu görelim ;)
    0-12 yaş aralığı: Türk Ceza Kanunu madde 31/1 uyarınca; fiili işlediği sırada 12 yaşını doldurmamış olan çocukların cezai sorumluluğu yoktur. Bu kişiler hakkında, ceza kovuşturması yapılması mümkün değildir. Fakat güvenlik tedbirleri uygulanabilecektir.
    12-15 yaş aralığı: Fiili işlediği sırada 12 yaşını doldurmuş olup da 15 yaşını doldurmamış olanların algılama ve irade yeteneklerinin sorgulanması gerekir.
    İşlediği fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılayamaması veya davranışlarını yönlendirme yeteneğinin yeterince gelişmemiş olması hâlinde çocuğun cezai sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu çocuklar için çocuklara özgü güvenlik tedbirleri uygulanacaktır.

İşlediği fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılama ve bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğinin varlığı hâlinde ise çocuğun cezai sorumluluğu vardır. Bu durumda öngörülen cezalar indirimli uygulanır.

15-18 yaş aralığı: Fiili işlediği sırada 15 yaşını doldurmuş olup da 18 yaşını doldurmamış olan kişilerin algılama ve irade yeteneğine sahip olduğu varsayılarak ceza ehliyetinin varlığı kabul edilmiştir. Ancak işbu yaş aralığı için de ceza indirimi uygulanacaktır.

Ülkemizde 11 yaşında olup hangi çocuğun aklı normal bir insanın ki gibi düşünür ,çalışır ? Hiç gördünüzmü tarihimizde örneğimiz var mı ?.. Kanun olarak koyulan kaç madde tam anlamıyla işliyor ?..
    Bırak kanunları sence 11 yaşındaki bir çocuk ( sana göre büyümüş de adam olmuş) cezayı yediğinde hangi parayla ödeyecek ?.. Burda veli ya da vasi si devreye girecektir.. Hiç bir trafik polisi 11 yaşında çocuğa ceza yazmak istemez ve zannediyorum ki yazmamıştır da..
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    12-15 yaşında olanların 1/3, 15-18 yaşında olanların 2/3 oranında cezai ehlyetleri vardır, o da zihinsel yeterlilikleri var ise. ama genelde bu gruplara verilen yaptırım/hapis cezaları danışmanlık tedbiri olarak uygulanır. para cezaları tedbire çevrilmiyor bildiğim kadarıyla, velisi kimse ondan tazmin edilir.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    11 yaşındaki çocuk ve cezai ehliyet ?..
    Buyrun kanunu görelim ;)
    0-12 yaş aralığı: Türk Ceza Kanunu madde 31/1 uyarınca; fiili işlediği sırada 12 yaşını doldurmamış olan çocukların cezai sorumluluğu yoktur. Bu kişiler hakkında, ceza kovuşturması yapılması mümkün değildir. Fakat güvenlik tedbirleri uygulanabilecektir.
    12-15 yaş aralığı: Fiili işlediği sırada 12 yaşını doldurmuş olup da 15 yaşını doldurmamış olanların algılama ve irade yeteneklerinin sorgulanması gerekir.
    İşlediği fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılayamaması veya davranışlarını yönlendirme yeteneğinin yeterince gelişmemiş olması hâlinde çocuğun cezai sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu çocuklar için çocuklara özgü güvenlik tedbirleri uygulanacaktır.

İşlediği fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılama ve bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğinin varlığı hâlinde ise çocuğun cezai sorumluluğu vardır. Bu durumda öngörülen cezalar indirimli uygulanır.

15-18 yaş aralığı: Fiili işlediği sırada 15 yaşını doldurmuş olup da 18 yaşını doldurmamış olan kişilerin algılama ve irade yeteneğine sahip olduğu varsayılarak ceza ehliyetinin varlığı kabul edilmiştir. Ancak işbu yaş aralığı için de ceza indirimi uygulanacaktır.

Ülkemizde 11 yaşında olup hangi çocuğun aklı normal bir insanın ki gibi düşünür ,çalışır ? Hiç gördünüzmü tarihimizde örneğimiz var mı ?.. Kanun olarak koyulan kaç madde tam anlamıyla işliyor ?..
    Bırak kanunları sence 11 yaşındaki bir çocuk ( sana göre büyümüş de adam olmuş) cezayı yediğinde hangi parayla ödeyecek ?.. Burda veli ya da vasi si devreye girecektir.. Hiç bir trafik polisi 11 yaşında çocuğa ceza yazmak istemez ve zannediyorum ki yazmamıştır da..

Eee, ben de emekliyim, yaşlıyım, bunağım. Bana nasıl ceza yazıyorlar, emekli mayışıyla bu cezayı ben nasıl ödeyeyim? Babamdan alsınlar desem öleli 38 sene oldu.
    Ayrıca 11 yaşındaki yolcunun sürücüsü de büyük ihtimal 15 yaşındadır. Bu durumda kime yazacağız cezayı?

Arkadaşlar neden bukadar tartışma konusu oldu anlamadım ama bizde cezayı sürücü yedi arkadaki yemedi belkide dediğiniz gibidir ama bizde bir itirazda bulunmadık hem konuda suçluyuz hemde meblağ çok yüksek değil şuanki ekonomide diye :D
    alp_tunay bunu beğendi.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı Osm@n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eee, ben de emekliyim, yaşlıyım, bunağım. Bana nasıl ceza yazıyorlar, emekli mayışıyla bu cezayı ben nasıl ödeyeyim? Babamdan alsınlar desem öleli 38 sene oldu.
    Ayrıca 11 yaşındaki yolcunun sürücüsü de büyük ihtimal 15 yaşındadır. Bu durumda kime yazacağız cezayı?
    ruhsat sahibi diye bişey var sanırım..
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugüne kadar hep aklımda "artçı da sürücü gibi zorunlu olarak kask takmalıdır" kalmış.
    Aynen. Zorunlu olmadığını öğrendiğimde şaşırmıştım. Ki o da, zorunluluk mevzusu ortaya çıktığında oldu.
    tommygun bunu beğendi.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her şey bir yana neden kask takmamak ve artçıya taktırmamak gibi bir ısrar var onu anlamıyorum. Kardeşim kask, düştüğün zaman kafan yumurta gibi kırılmasın diye var. Bazı insanlarda sanırım Ben asla düşmem demeye getiriyor, başka bir izahı olamaz. Bu özgüvenin kaynağı nedir ? En deneyimli motosiklet kullanıcıları, ders verenler bile kazada öldüler,açıp onlar hep aramızdalar başlığına bakabilirsiniz. He canım he sen asla düşmezsim.
    Motosiklet egitmenleri kazaya en acik motosiklet kullanicilaridir. Bunun sebepleri isi bilmedikleri veya gerekli tedbirleri almamalari degildir. Konu karmasikir aciklamak uzun sürebilir o yüzden girmeyecegim. Ancak bilinmesi gereken en önemli istatistik ülkemizde her yil en az bir egitmenin motosiklet kazasinda hayatini kaybetmesidir. Ben kendi adima 9 canimi tüketeli cok oldu , her olayda korumalarim cok iyi is yapti bu nedenle egitimli egitimsiz herhangi birisinin eksik korumayla motor üzerine cikmasini düsünemem.

Sevgilerimle
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Symurg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rks Wildcat
    Son 2 gündür havaların da düzelmesiyle artçı arkadaşları kaskı koluna takmış şekilde görüyorum. Kask hiç olmasa anlarım bu arada. İnsan gibi uyarsam diyorum sonra milletin psikolojisinin bozuk olduğunu, ters bişey söylese o saatten sonra da bende geri vites olmadığını hatırlıyor ve adamdan küfür yemek yerine kendime 'sanane. .....' diyerek işime bakıyorum.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)