Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İlk motor

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba yeni a2 ehliyet aldım ilk motor olarak ninja 500 se almayı planliyorum.
    Bazıları ilk motor için iyi diğerleri kötü diyor anlam veremedim.
    Sizce sıkıntı yaşar mıyım? daha önce arkadaşın nk250 si ile bir kaç gün geçirdim herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    CRF 250
    Ben motosiklete yeni başlayan, çok az tecrübesi olan kimseye, arkadaşlarıma, sevdiklerime 250cc üzeri tavsiye etmiyorum. Motorun dinamiklerini, trafikte yerini, frenine gazına, alışmak önemli. Bu alışma sürecini yaptığın hataları telafi edecek bir motor ile başlamak önemli. Ben 250cc geçmeyecek bir scooterla baslamani isterim lakin beni dinlemeyeceksin.
    selsa ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Bende ilk motosiklet olarak 125 cc bir şey tavsiye ederim.

Tecrüben artıkça hangi motosikletin sana daha uygun olduğuna karar verirsin.

Diğer arkadaş gibi beni de pek dikkate alacağını sanmıyorum hatta bu ne diyor 125 cc falan diyeceğini tahmin ediyorum.

Not: Benimde A 2 ehliyet imtihanında sınav motosikleti bozulmuştu. MT 7 vardı onunla sınava girdim. MT 7 ne kadar basitmiş dedim A ehliyetine yazılmadığıma pişman oldum. Bir de ehliyetten önce 100 cc cub almıştım ona da pişman olmuştum keşke şöyle kabadayı bir şey alsaymışım diye!

Şimdi 125 cc tam geliyor üzerini gözüm kesmiyor.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Süper Tenere XT1200ZE & SYM Joyride 300
    Alıntı oznkaw adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba yeni a2 ehliyet aldım ilk motor olarak ninja 500 se almayı planliyorum.
    Bazıları ilk motor için iyi diğerleri kötü diyor anlam veremedim.
    Sizce sıkıntı yaşar mıyım? daha önce arkadaşın nk250 si ile bir kaç gün geçirdim herhangi bir sıkıntı yaşamadım.
    yaş ve eğitim almak önemli. Yaş küçük, eğitim yoksa tavsiye etmiyorum. Ha o ccde başlayan var mı? Elbette var. Ancak gerçekten çok tehlikeli.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bize ne?
    Aynı/benzer soru forumda 123456789 kere sorulmuş, 987654321 kere yanıtlanmış.
    Okumadığına/okunmadığına göre hakikaten bize ne?

Meraklı Genç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-25 / CF 400 NK
    başlanır cbr500r bile başlangıç motoru olarak alınıyor avrupada

Motosikleti
    domicik 400 ug
    her motorla başlanır ama ona göre de risk almış olunduğu bilinmeli.
    örnek vermem gerekirse, geçen gün yağmurlu yolda anlık araba sollayacakken gaza fazla yüklenmişim 1 milim ve arka lastik 30-40 derece kaydı.
    benim yerimde acemi olsaydı, çok büyük ihtimalle belki de daha fazla gaz verecekti ve düşecekti veya kurtarma şansı var olmasına rağmen acemiliği yüzünden kurtaramayacaktı gibi gibi.

sürersin elbette ama bu konular mantık işi. soruların bir manası yok. düşünmek lazım neden sürebilirsin ama sürmesen daha iyi?
    olaylar basit.

-herhangi bir tehlikede acemiyken o stresi yönetebilecek misin? ki bu acemilikten ziyade senin karakterinle alakalı. ki bu başka bir konu.
    -ne kadar iyi olursan ol bazen fazla gaz verebiliyorsun. toparlayabilecek misin? veya acemiyken belki de haddinden fazla vereceksin ve hoop yerdesin.

https://www.youtube.com/watch?v=Q9zNUPDmnz4

dikkat edilirse bu sürücü acemi değil ama ona rağmen güç ona fazla geliyor acemiliğinden dönüş anında gazı fazla veriyor ve sonuç kaçınılmaz. lastiğin yeni olması başka bir şey. sürücü dediğin lastiği hissederek sürer. yani ben virajdayken bunu hissediyorum sanki diyorum şu an biraz daha yatsam kayacak. ki gerçekten kayıyor. şu an lastikler ısınmış belli iyi tutuyor diyorum tutuyor. kısca bu durum da öyle. yeterli hissiyat/bilgi ve gücün birleşmediği bir noktada düşüyor arkadaş.

ama bakkk. süreiblirsin elbette. sadece ihtimali düşün.

edit:
    bunun motor hakimiyeti.
    ağır motor kontrolü
    vs de var. ki ağır olduğu için belki acemiyken durduğun yerde yana da yatıracaksın. bunu da hesaba kat ve yatırırsan üzülüp üzülmeyeceğini düşün.

kısaca mantıklı düşünürsen cevapları var sorunun.
    son olarak ben amme hizmeti yaptım başkası okur diye yoksa bu başlığın sahibinin troll olduğunu düşünüyorum. iyi günler
    Metehan48 ve selsa bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Öncesinde ve de motoru aldıktan sonra kapalı alan hakimiyet eğitimi almanızı ve de motora alışana kadar trafiğe kapalı ve de boş alanlarda antrenman yapmanızı öneririm. Avrupa'da bu motorlar başlangıç sınıfı motorlar olarak görülüyor ama Türkiye'de alım gücünün fik fik olması ve de iğneden ipliğe herşeyde yüksek vergi olmasından dolayı motosiklet fiyatları kol gibi bu nedenle başlangıç motoru için daha ekonomik, daha tırt, daha kuvvetsiz motorlar önerilmektedir. Sizin gelir durumunuz iyiyse tırt motorla başlama olayını es geçebilirsiniz.
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    ikinci el 200-250cc abs'li bi şey al. 70 yaşında dede de olsan, motor üzerindeyken şeytan dürtüyor, ille bir yerde bi aykırılık yapıyorsun.

ve motosiklet düşmelerinde high-side tek taraflı yapabileceğin en kötü kaza olur ve motor ne kadar güçsüzse high-side riski de o kadar az olur. çok hızlı olmadığından yavaş yavaş viraj çizgisini de öğrenirsin, trafiği de öğrenirsin.

tenha bir muhitte yaşıyorsan yüksek hacim al hadi, olur olmasına da, nispeten kalabalık bir şehirdeysen küçük hacim başlangıç için daha güvenli.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Avrupada 500cc başlangıç sayılıyor ama orada eğitimlerin kalitesi ve ehliyet sınavlarının zorluğu malum, bizde ehliyet sınavları kolay, eğitime herkes ulaşamıyor, haliyle 500cc ile başlamayın diyoruz. Bir almanya standartlarında eğitim alabilecek bütçeniz varsa 500cc ile başlanır tabi, eğitim sonunda hocanın görüşüne göre ya devam edersiniz ya da tam öğrenene kadar eğitim almaya devam edecek bütçeniz ve vaktiniz varsa neden olmasın.
    yaşlıveacemi, zihnigonen ve Metehan48 bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı Meraklı Genç adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    başlanır cbr500r bile başlangıç motoru olarak alınıyor avrupada
    Tabi tabi her standartımız Avrupa'ya uygun olduğu için başlangıç motosikletimizde Avrupa'ya uygun olmalı.

Yoksa çüçük gibi motosiklet ile yollarda sırıtırız buda kim böyle derler.
    DickName ve espresso bunu beğendiler.

doberman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 Iron 883
    neden olmasın hocam özellikle istanbulda 125cc scooter kullanmayı denemek gibi bir hataya düştüm bir daha asla, arkadaş ninja 500 se istediğine göre bütçesi de yetiyor başka bir engel yok. top speed 190-200 görüyor diye sürekli 200 ile gidecek diye bir kaide yok elime geçen hiç bir motorun top speedini görmedim(rks bitter 50 hariç o zaten 45 yapıyordu).

kısacası paranızın yettiği her motorla başlayabilirsiniz.
    ERCEYLAN bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Arkadaş sıkıntı yaşar mıyım diye ahaliye fikrini sormuş herkes kendi yaşadıklarından edindiği tecrübeyi paylaşmış.

Herkes aynı fikirde olacak diye bir şey yok.

Sonuçta herkes istediği cc den başlamakta özgür o kadarını bizde biliyoruz.
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı doberman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    neden olmasın hocam özellikle istanbulda 125cc scooter kullanmayı denemek gibi bir hataya düştüm bir daha asla, arkadaş ninja 500 se istediğine göre bütçesi de yetiyor başka bir engel yok. top speed 190-200 görüyor diye sürekli 200 ile gidecek diye bir kaide yok elime geçen hiç bir motorun top speedini görmedim(rks bitter 50 hariç o zaten 45 yapıyordu).

kısacası paranızın yettiği her motorla başlayabilirsiniz.
    Mesele top speed değil, panikle ani gaz açınca büyük cc motorun kafaya geçme ihtimali var.
    Hata yapıldığında insan öldürecek bir araç bunlar. Ciddi bir eğitimden geçerek tabi ki kullanılabilir ama o ciddi eğitim şart. Avrupada başlangıç motoru ama ciddi eğitimden geçmeden başlayamıyorlar. Bizde ehliyet kurslarının eğitimi belli, en iyileri bile sınavı geçecek kadar eğitim veriyorlar ve ehliyet sonavları aslında çok kolay.
    fancydriver bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    400-500cc idealdir, harcanan paraya değerler. Bununla patlayacak olan 250 veya 125 cc ile de patlamayı becerir. 400-500cc motosiklet kafaya da geçmez. İyi lastik de takılabilir bunlara, çok önemli konu. 125-250 cc motosikletlerim lastikleri içler acısı oluyor genelde. Fren amortisör benzeri bileşenler de keza aynen...
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Benim Nuh Nebi'den kalma Er6F bile kolay kolay tekere gelmiyor, kafaya geçmiyor. Ninja 500'ün de kafaya geçmesi bence zor.
    espresso ve Cyan bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim Nuh Nebi'den kalma Er6F bile kolay kolay tekere gelmiyor, kafaya geçmiyor. Ninja 500'ün de kafaya geçmesi bence zor.
    Kimin kullandığına bağlı.

https://www.youtube.com/shorts/d0YYY...?feature=share

https://www.youtube.com/shorts/2Q8Cb...?feature=share

Biri sevabına youtube yi düzeltsin.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kimin kullandığına bağlı.

https://www.youtube.com/shorts/d0YYY...?feature=share

https://www.youtube.com/shorts/2Q8Cb...?feature=share

Biri sevabına youtube yi düzeltsin.
    İsmet Abi verdiğin örneklerdeki motorlar Ninja Zx6R , 636 cc, 4 silindir, 124 bg. Tabi ki Ninja 500 ya da 650 kadar ehlileştirilmiş bir makine değil, doğal olarak başlangıç motoru sınıfında görülemez.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İsmet Abi verdiğin örneklerdeki motorlar Ninja Zx6R , 636 cc, 4 silindir, 124 bg. Tabi ki Ninja 500 ya da 650 kadar ehlileştirilmiş bir makine değil, doğal olarak başlangıç motoru sınıfında görülemez.
    Bende başlangıç motosikletine örnek olarak göstermek istemedim. Yanlış anlaşılma olmuş özür.

Hazır ninja ya konu gelmişken vay be ne ablalar var demek için linki koydum.
    DickName, tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende başlangıç motosikletine örnek olarak göstermek istemedim. Yanlış anlaşılma olmuş özür.

Hazır ninja ya konu gelmişken vay be ne ablalar var demek için linki koydum.
    Ablaların maşallahı var bence de
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)