Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motor sürmeyi nasıl öğrenebilirim?

Motovento
    REKLAM ALANI

Korku iyi bir şeydir, belli oranda her motor kullanıcısında olması gerektiğini düşünüyorum. Ama bu korku motoru kullanma korkusundan ziyade bulunduğum trafikte kaç tane bilinçsiz insan var korkusu olmalı, arkadaşların dediği gibi trafiğe kapalı alanda çalışır halledersin. Ben de yeniyim bu işlerde 2 ay oldu ehliyeti alalı. Motor kontrolümde bir problem yok ama trafiğe alışmak her yörenin geleneğini kavramak gibi. Her şehirde farklı anlayış var, İstanbul biraz daha çorba sanırım :D

Artı olarak nedense viteslinin scooter'dan daha kolay olduğunu düşünüyorum, çok kafam karıştı :/

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Eğitim şart, kendi kendinize öğrenemezsiniz.
    Honda ve yamaha'nın eğitim kurumları var, bunlar iyi bunlar dışında başka eğitim kurumları da var. İstanbul'dasınız, bu eğitim kurumlarındna birine gidin güzel güzel öğrenin. En azından kapalı alanda hakimiyet eğitimi size şart. Hatta bu eğitim her motor değiştirişte tekrardan alınması iyi olan bir eğitim.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı bücürmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ....viteslinin scooter'dan daha kolay olduğunu düşünüyorum, çok kafam karıştı :/

Kolay değilde güvenli dersek daha doğru olur , sukutur hem otomatik olması hemde düşük ağırlık merkezi ile özellikle şehir içinde daha kolay sürülür , kışın çok çok daha konforludur , arka freni çok daha etkilidir bu sebeplede bazı durumlarda emniyetli sayılabilir , viteslide ise fren haricinde etkili bir kompresyonla yavaşlamak iyidir , büyük teker çapları sayesinde yüksek hızlarda virajda daha güzel yol tutar , yüksekde oturduğun için trafiği daha iyi okursun vs vs ikisininde avantajlı yönleri var ama yeni başlayan biri sukuturla çok daha rahat eder..
    bücürmotor ve espresso bunu beğendiler.

Alıntı BadHeart28 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevap için çok teşekkür ederim.bazi arkadaşlar(uzun süredir motor kullananlar)bana çok basit şeyler sen bunları yapamıyorsa motoru bırak falan diyorlar ve hevesim kırılıyor.İlk başta sizlerde öğrenirken böyle sorunlarla karşılaştınız mi?
    Abi dinleme kimseyi. Çok güzel anlatmışlar zaten herşeyi, şunu ekliyim ben ilk motorumu aldığım gün yerinden kaldıramadım, 1 gün boyunca istop ettirmeden kaldırmaya uğraştım Senin ilk ihtiyacın olan mekanik kas hafızası, yokuş kalkışı falan boşver günde boş 1 saatini ayır, mahallendeki sokaklarda sadece rastgele sür. Önce debriyajı, gazı, freni ayrı ayrı tanıyıp kas hafızana ekleyeceksin, ancak ondan sonra kombinleyebilirsin. 1 sene sonra bakarsın kalkışta arka fren ayarlayamadığın yerden ani frende otomatik 2 vites aşağı atar hale gelmişsin. Tek ihtiyacın olan vakit ayırmak

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Bisiklet sürmek motosiklet sürmekten zordur ama daha az tehlikelidir. Bisiklette denge pedallara basış yoğunluğu ile sağlanır motorda ise hız ve gidon ile. İkisi kullanım dinamiği olarak farklı aletler ancak bisikleti kullanan motosikleti haydi haydi dengede tutar.
    Boş ve geniş alanlarda sık sık debriyaj, vites, gidon uyumu egzersizi yapmanız gerekiyor. Vitesli motor kullanmak scooter kullanmaya göre daha zordur. Başarılar dilerim.
    espresso bunu beğendi.

doberman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 Iron 883
    1. ve 2. viteste gaza asılma, panik fren yapma, yokuşta önce biraz gaz ver sabit tut, yavaş yavaş debriyajı bırakmaya başla motor hareket edince birazdaha gaz açıp debriyajı tamamen bırak

Arkadaşlar ve abiler hepinize cevaplar için teşekkür ederim.Tanıdık bir abimiz 3-4 boyunce kapalı alanda eğitim verecek.Ondan sonra yavaş yavaş mahalle aralarında kullanmaya başlayacağım Allah'ın izniyle.Maddi durumumu duzelttigimde de ilk olarak Honda bin guvenli sürüş eğitimini almayı dusunuyorum
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Pulsar RS 200
    ben de yaklaşık 2 aydır vitesli motor sürüyorum.

dur-kalk antremanlarını sokak aralarında yaptım. sürekli durup stop ettirmeden kaldırmaya çalıştım.
    bu sürede genellikle hep birinci viteste kullandım.

daha sonra vites antremanı yaptım. vites artırarak ve küçülterek bir süre yine sokak aralarında çalıştım.

2-3 hafta böyle takıldıktan sonra daha uzun mesafede antreman yapmak için hafta sonu sabah 6 gibi kalkıp sahil yolunda 20 km gidiş geliş yaptım 2-3 hafta. erken saatte çıktığım için trafik vb olmuyordu ve bir de kafan diğer arabalarla meşgul olmuyordu haliyle.

sonra ana cadde ve büyük caddelerde trafiğe girdim. en sonunda da e-5 te trafiğe çıktım iki ay sonra.

bu şekilde kendinden emin olana dek nispeten daha sakin ve güvenli yerlerde aşina olduktan sonra bir sonraki aşamaya geçersen bir sıkıntı yaşamazsın.
    acele etmeye gerek yok.

_recoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 950 Supermoto
    yenikapı etkinlik alanı önünde bol bol geniş alan mevcut. hatta o alanda motosiklet arenası gymkhana etkinliği de düzenliyor, katılıp kendini geliştirmen için büyük fırsat. instagram sayfasından duyuruyorlar yapılacağı zaman.

Alıntı BadHeart28 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle merhaba arkadaşlar ve abiler.Foruma yeni kayıt oldum ve sizlere birkac sorum olacaktı.Cocukluktan beri gelen motor hevesim sonunda 3 ay önce ehliyet kursuna yazıldım, daha önce hiç bisiklet bile surmedigimden ilk gün eğitimde 1-2 kez düştüm sonraki günler ehliyeti gecicek kadar öğrettiler ve ehliyet sınavını geçtim.Gecen hafta ise benelli 125s motor aldım ve 1 haftadır otoparkta yatıyor.Bir iki kere akşamları çıkarttım dışarı ama yokuşlarda istop ediyorum ve araba görünce çok panik yapıyorum bunu nasıl gidebilirim ? İyi aksamlar herkese
    Bende 16 yaşındayım bisiklet bile sürmemişken gittim ehliyet kursuna yazıldım orda öğrendiklerimle sınavı geçtim . Motoru aldım ben diyorum sıkıntı yok ben trafiğin içinden geçicem diye yola çıkıyorum evden çıktıktan sonra 2. 3. viteste tıntın gidiyorum (düzlük yolda) sadece ön frenle arka fren kullanmadan durmaya çalışıyorum çünkü o fren kursta bana sadece acil durumlarda kullan denildi :D bir viraja geldiğim de veya küçük bir dönüş bile olsa kütük gibi dümdüz ayaklarımla dönüyorum , yokuş olan yerlerde motoru ayaklarımla ittirerek kaldırıyorum . biraz uzun oldu örnekler , daha çok var ama trafikte panik yapmamaya başlıyosun ve debriyaj gaz ayarını ayarlıyosun bunu ben deneme yanılma yani cahil cesaretiyle öğrendim . Bunu istemiyosan yakın bir yerden honda veya yamaha ileri derece eğitim kursu ve AEA'nın videolarından yavaş yavaş öğren 2 3 ayda oturtuyosun ve şanslıysan 5. veya 6. ayda trafik maganda sertifikanı e-devlet üzerinden başvurarak alabiliyorsun

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)