Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İstanbul'da Motosiklet Sürmenin Çekilmez Bir Hal Alması

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhabalar. Yaklaşık 8-9 ay önce motosiklete başladım ve aranıza katıldım. İstanbul'da aktif bir şekilde günde 40 km'den fazla motosiklet kullanıyorum. Genel olarak motosiklet sürmekten inanılmaz keyif alıyorum. Hayatımda deneyimlediğim en güzel şeylerden birisi diyebilirim. Ancak artık İstanbul'da bu şekilde hissetmemeye başladım. Bana göre motosiklet bir ulaşım aracından çok keyif aracı. Ancak malum şartlardan dolayı ulaşım aracı olarak da kullanıyorum. İstanbul'da sabah akşam sıkışık trafikte motosiklet sürmek bana artık eziyet gibi gelmeye başladı. Sebebi ise hepinizin bileceği üzere; dibinize dibinize giren araçlar, çoğu zaman araçlardan daha çok darlayan, altına bir xmax alıp motosiklet sürmek hakkında hiçbir bilgisi olmamasına rağmen kendisini "motorcu" olarak lanse edenler, araba gibi gitseniz sıkıştırılmanız, aralardan geçmeye çalışsanız aldığınız risk, motosiklet ile sürekli dur kalk yapmanın iğrenç bir şey olması vs. derken artık gerçekten gına geldi diyebilirim. Yalnız xmax konusu yanlış anlaşılmasın. Xmax sürenler o tarz insanlar demiyorum. Ancak xmax sürüp de o şekilde takılan çok insan var. Hele kuryelerden hiç bahsetmiyorum bile. Artık yol boş olsa bile diğer "motorculardan" korktuğum için sağıma soluma arkama bakmaktan önüme bakıp motorumu süremez hale geldim. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum. Teşekkürler.
    R4DON, ersinylmzi, fazil ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    ben istanbul'a gezmeye bile gitmem,

nerde çokluk orda bokluk.
    otopsici, polo34 ve fazil bunu beğendiler.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Konu sadece İstanbul ve/veya sürülen aracın cinsi değil ki!

Ülkede motorlu/motorsuz araç kullananların neredeyse tamamı, aynı kuralsızlığın çarkına su taşıyor. Hiç kimse kusura bakmasın, eminim bu forumun da tamamına yakını trafikte karakter değiştiriyordur. Bizim genlerimizde bir problem var. Yerleşik hayatın temel normlarıyla barışık değiliz. Tarih boyunca doğru düzgün şehir kurmamışız, şehir kurallarıyla tanışmamışız, şehir görgüsünü, şehir etiğini, şehir estetiğini bilmiyoruz. Dolayısı ile şehir (veya şehir dışı) trafik kurallarını da özümseyememişiz. Siz sadece İstanbul mu berbat sanıyorsunuz? Gidin yaz aylarında herhangi bir Ege kasabasına. Bakın bakalım nasıl otomobil veya motosiklet kullanılıyor.

Bunun eğitimle falan da ilgisi yok. En eğitimlisinden en cahiline, aynı karakterin izlerini taşıyoruz. Bir kere saygılı değiliz. Ne kendimize, ne çevremize. Şark kurnazlığı hücrelerimize işlemiş. Bir adım öne geçebilmek için yaptığımız her şeyi kar sayıyoruz. Ahlaklı da değiliz. Görgü kurallarından da bir haberiz. Bakın etrafınıza. Herkes işgal edebildiği her yeri işgal etmiş. Trafikte de aynı işgalci, yayılmacı, hükümran, ekspansiyonist tavrımızdan zerre ödün vermiyoruz. Belki başta bu niyetle çıkılmıyor yollara, ama öyle büyük bir kaosun içindeyiz ki, bir süre sonra kurallara uymak, uymamaktan daha tehlikeli bir hal alıyor. Neyse ki ekstrem örnekler Hindistan, Pakistan gibi ülkelerden bir tık iyiyiz ama bu gidişle onların düzeyine de geliriz.

Bak işte durduk yere keyfim kaçtı yine...
    abyasar, zihnigonen, okanius ve 7 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı holyharmonic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhabalar. Yaklaşık 8-9 ay önce motosiklete başladım ve aranıza katıldım. İstanbul'da aktif bir şekilde günde 40 km'den fazla motosiklet kullanıyorum. Genel olarak motosiklet sürmekten inanılmaz keyif alıyorum. Hayatımda deneyimlediğim en güzel şeylerden birisi diyebilirim. Ancak artık İstanbul'da bu şekilde hissetmemeye başladım. Bana göre motosiklet bir ulaşım aracından çok keyif aracı. Ancak malum şartlardan dolayı ulaşım aracı olarak da kullanıyorum. İstanbul'da sabah akşam sıkışık trafikte motosiklet sürmek bana artık eziyet gibi gelmeye başladı. Sebebi ise hepinizin bileceği üzere; dibinize dibinize giren araçlar, çoğu zaman araçlardan daha çok darlayan, altına bir xmax alıp motosiklet sürmek hakkında hiçbir bilgisi olmamasına rağmen kendisini "motorcu" olarak lanse edenler, araba gibi gitseniz sıkıştırılmanız, aralardan geçmeye çalışsanız aldığınız risk, motosiklet ile sürekli dur kalk yapmanın iğrenç bir şey olması vs. derken artık gerçekten gına geldi diyebilirim. Yalnız xmax konusu yanlış anlaşılmasın. Xmax sürenler o tarz insanlar demiyorum. Ancak xmax sürüp de o şekilde takılan çok insan var. Hele kuryelerden hiç bahsetmiyorum bile. Artık yol boş olsa bile diğer "motorculardan" korktuğum için sağıma soluma arkama bakmaktan önüme bakıp motorumu süremez hale geldim. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum. Teşekkürler.
    Istanbul ayri bir dunya. Bu sehrin sadece motosiklet acisindan degil her acidan butun dinamikleri farkli.

Trafik sorun, pahalilik sorun, demografik yapi sorun, barinma sorun, egitim sorun, eglence sorun vs vs.

Trafik ozelinde ise; araba kullanmak zorun, park etmek sorun, yaya isen ayri sorun, toplu tasima sorun, yollar sorun, magandalar sorun.

Bu kadar sorunlu bi duzenin icinde elbette motosiklet kullanmak apayri bir sorun.

Bu acidan bakip, gereksiz risk almayip herseye ragmen motosiklet kullanmanin keyfini surmek lazim.

Punctum hocam kesinlikle çok haklısınız. Yazdıklarınıza tamamen katılmakla beraber aynılarını yazacaktım ama konuyu çok başka yerlere çekmek istemedim. Ağzınıza sağlık. Bahsettiğiniz durumlar için yapacak hiçbir şey olmaması da çok üzücü.

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    yazın bir miktarımız elenecek.

kaç tane iş bilmez, ehliyetsiz sahaya çıkacak biliyor musunuz? anlamsız yarışlar olacak.

Alıntı nicknamer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yazın bir miktarımız elenecek.
    kaç tane iş bilmez, ehliyetsiz sahaya çıkacak biliyor musunuz? anlamsız yarışlar olacak.
    Kesinlikle. Özellikle yaz aylarının yaklaşması beni korkutuyor. Bahsettiğim bu güruhun arasında maalesef bizler de zarar göreceğiz.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    8-9 ay çok kısa bir süre, 10000 km bile yapmamış olduğunuzu tahmin ediyorum. Sürüş tecrübeniz arttıkça motosikletin esas tam İstanbul trafiği için biçilmiş kaftan olduğunu anlayacaksınız.
    Cyan, poyrazinho, Mallaca ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    İstanbul trafiğinde motosiklet kullanmak özellikle avrupa yakası E5'i kullanıyorsanız Mordor'da Ork'lar arasında dolanmak gibi. Ama aynı trafikte araba kullanmak çok daha eziyet, yıllarca başından sonuna metrobüsle de işe gidip geldim o daha da büyük eziyet.

Beylikdüzü - Kadıköy arası sırf E5 kullanmayayım kafam rahat olsun diye kaç kere yolumu 30-40km uzatıp TEM ve ikinci köprüden geçmiştim.
    Şimdi istanbuldan taşındım, trakyada bir ilçedeyim ama burada araba trafiği çok yok bu sefer de vızır vızır bisiklet kullanır gibi her yerden çıkan çoğu 50cc motorlar var, baktım ben ekipmanlarımı giyene kadar 20 dakika geçiyor o kadar sürede çarşı içine yürürüm gelirim deyip yürüyorum, motoru ayda bir falan köy yollarından köfte turlarına gitmek için kullanıyorum. istanbul'dan kurtulunca bu sefer başta tür trafik sorunu çıkıyor insanın karşısına.

Tabi bir süre trafiğe alışınca aynaları da kontrol edip sürekli 360 derece çevreyi kollamak otomatikleşiyor, kimin ne yapacağını tahmin eder hale geliyorsunuz o zaman istanbul trafiği karmaşasında bile trafikte araba kullanmaktan iyidir denebiliyor. Beylikdüzü - Kadıköy arası 1 saatte gidebilmek başka türlü mümkün değil.
    polo34, otopsici, erensel ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

ramcixx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 - cbr250 - cbf1000 - f650gs - cbf600
    2005 den bari diyorum ki. Çok bağlayıcı bir nedeniniz yoksa yerleşin Anadolu şehrine. Memleketine dön kardeşim. Özellikle asgari ücretle çalışan vatandaşım yazık etme kendine. Hergün çalıntı haberinin olduğu bir şehirde nasıl güvenle başını yastığa koyacaksın.

Araba zaten çile, e tabi artan nüfusla motosiklet bile çekilmez bir hal alıyor. Trafikte farkedilmeye çalışmakta cabası. Kelle koltukta her saniye.

Allah yardımcınız olsun.
    otopsici ve espresso bunu beğendiler.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstanbul trafiğinde motosiklet kullanmak özellikle avrupa yakası E5'i kullanıyorsanız Mordor'da Ork'lar arasında dolanmak gibi. Ama aynı trafikte araba kullanmak çok daha eziyet, yıllarca başından sonuna metrobüsle de işe gidip geldim o daha da büyük eziyet.

Beylikdüzü - Kadıköy arası sırf E5 kullanmayayım kafam rahat olsun diye kaç kere yolumu 30-40km uzatıp TEM ve ikinci köprüden geçmiştim.
    Şimdi istanbuldan taşındım, trakyada bir ilçedeyim ama burada araba trafiği çok yok bu sefer de vızır vızır bisiklet kullanır gibi her yerden çıkan çoğu 50cc motorlar var, baktım ben ekipmanlarımı giyene kadar 20 dakika geçiyor o kadar sürede çarşı içine yürürüm gelirim deyip yürüyorum, motoru ayda bir falan köy yollarından köfte turlarına gitmek için kullanıyorum. istanbul'dan kurtulunca bu sefer başta tür trafik sorunu çıkıyor insanın karşısına.

Tabi bir süre trafiğe alışınca aynaları da kontrol edip sürekli 360 derece çevreyi kollamak otomatikleşiyor, kimin ne yapacağını tahmin eder hale geliyorsunuz o zaman istanbul trafiği karmaşasında bile trafikte araba kullanmaktan iyidir denebiliyor. Beylikdüzü - Kadıköy arası 1 saatte gidebilmek başka türlü mümkün değil.
    "Kıymetlimisss"
    Hele o elektrikliler yok mu? Ses falanda yok, arkandan gelir zart diye kornaya basar. "Ananı..." Ne küfür ediyon lan. Korktum da söyledim dayı. Var git yoluna" böyle, böyle işler. Yani oralarda pek rahat değil. Zihniyet değişik bizim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:22 ----------

Alıntı ramcixx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2005 den bari diyorum ki. Çok bağlayıcı bir nedeniniz yoksa yerleşin Anadolu şehrine. Memleketine dön kardeşim. Özellikle asgari ücretle çalışan vatandaşım yazık etme kendine. Hergün çalıntı haberinin olduğu bir şehirde nasıl güvenle başını yastığa koyacaksın.

Araba zaten çile, e tabi artan nüfusla motosiklet bile çekilmez bir hal alıyor. Trafikte farkedilmeye çalışmakta cabası. Kelle koltukta her saniye.

Allah yardımcınız olsun.
    Ben İstanbul'luyum. Anadolu'da ki ışıklarda canım sıkılıyor benim. Lan bi ışık kaç dakka yanar. Bide ha şurası dediği yer 40-50 km falan oluyor.
    TT532 ve espresso bunu beğendiler.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı sallami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Kıymetlimisss"
    Hele o elektrikliler yok mu? Ses falanda yok, arkandan gelir zart diye kornaya basar. "Ananı..." Ne küfür ediyon lan. Korktum da söyledim dayı. Var git yoluna" böyle, böyle işler. Yani oralarda pek rahat değil. Zihniyet değişik bizim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:22 ----------

Ben İstanbul'luyum. Anadolu'da ki ışıklarda canım sıkılıyor benim. Lan bi ışık kaç dakka yanar. Bide ha şurası dediği yer 40-50 km falan oluyor.
    Bizim buralarda ışklar kırmızı yandı mı en az 80 saniye yanıyor, neyse ki saniye gösteren sayaç koymuşlar da ne kadar bekliycez görüyoruz, insanlar çok sıkılıyor ama ilçenin bir ucundan öteki ucuna 5km zaten, en uzak mesafe arabayla 10 dakika sürüyor, ben istanbul trafiğinden sonra dert etmiyorum, hatta daha çok hız tümseği yapsınlar da gençler yavaş gitsin diyorum. Burada çarşıdan bir şey lazımsa yürüyorum, uzak yere gideceksem arabayla gidiyorum, motorla etrafta vızır vızır dolanan 50cclerin kalabalığından çekindim motor sürmüyorum, benim xmax bile burada kalantor kocaman motor gibi kalıyor zaten. Yaşlı teyzeler, genç kızlar falan bile motor sürüyor aslında motor açısından güzel bir yer ama eğitim yok, en ekipmanlısında kafasında dandik yarım kask var, kaza olup ölen oluyor çok, çoğu da ekipmansızlıktan ve fazla hızlı gitmekten. bunların arasında motor kullanmam. belki sonra elektrikli bir şey alırım şimdilik ona da sıra gelmedi.

erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster

7 ay oldu bende İstanbul'dan taşınalı. Bu sürede iş sebebi ile 2 defa gelmem gerekti
    Ufak şehrin ulaşım ve insan azlığı konforuna alışınca İstanbul daha da bir eziyet oluyor.
    espresso bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    İstanbul trafiğinde sürmek gerçek bir eziyet ve tehlike. Ben de artık şehir içinde toplu ulaşım kullanıyorum çoğunlukla. Motosikleti sadece haftasonu şehirdışında gezmek için kullanıyorum.
    fazil bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    motosiklet isanbulda bence 1 numaralı ulaşım aracı eğer keyfi olarak kullanırsanız eziyet gibi gelir
    bakış açınızı değiştirin kendinizi üzmeyin

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herhangi bir şehir içinde motosiklet sürmek sıkıntı.

şehirlerarası yolları bu yuzden sevıyorum; sakin ve sessiz. Işık yok birşey yok. Aç müziği bas gaza.
    espresso bunu beğendi.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Denizli'de bir ışık 5 dakika falan yanıyor. Ama Allah'ı var dönel kavşakta iyiler. Bana uzaylı gibi bakıyorlardı. Ben ne anlarım kavşakta yol vermekten. Hep yol kesip alıyordum. Plakayı okuyunca kafa sallıyorlardı.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

fakebitchess - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60)
    Alıntı holyharmonic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstanbul'da aktif bir şekilde günde 40 km'den fazla motosiklet kullanıyorum.
    Güzergâhınız neresi acaba?

Motosikleti
    Kymco AK550
    motorla ilk yazınız olduğu için böyle hissetmeniz normal. ben de kışa doğru motora başlamıştım. soğuk aylarda herkes ulaşım için kullandığı için genelde akıllı uslu adamlar kullanıyor o aylarda (bazı xmaxciler hariç). sonra havalar ısınınca bir anda terlikli mt07'ler çıkıyor piyasaya. daha da kötü olacak yazın ama yine de motor candır. istanbul'da da candır.

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    senin sinirlerin bozulmuş
    hafta sonu hava güzel uçmakdere ye gel tepede çay içelim muhabbet edelim
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)