Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Kask Tavsiyesi Max 5-6 Bin

Motovento
    REKLAM ALANI

tam anlatamıyorum ama biraz rahatsız ediyor beni kullanırken. Denemen lazım. Şehirler arası yola gidersem senede 1-2 defa ravenege 2 kullanıyorum, şehir içi ls2 rapid kullanıyorum arada dağlar kadar kalite farkı var ama kafam rahat ediyor ls2 rapid'de. Rapid çok rüzgar alıyor bu arada. mt'nin puanı 5 yıldız ls2'nin 2 yıldız. Alacağın kaskı https://sharp.dft.gov.uk/helmets/ buradan bakarak almanı öneririm.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

MT Revenge 2 kullanıyorum 90-100 hızlarda kesinlikle rüzgar sesi alıyor fakat sesi geliyor. İnterkom ile müzik dinlerken yarının biraz altında kullanıyorum ses konusunda çok bir sorun yaşamıyorum.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Rüzgar sesi her şekilde her kask alır, çaresi kulak tıkacı diye yazmıştım. alpine motosafe gibi motosiklet için üretilmiş kulak tıkaçları interkomu engellemiyor ama rüzgar sesini kesmeye faydalı şeyler.

Ben caberg duke 2 kask kullanıyorum, scooter kullandığım halde yani çok az rüzgar alıyor olduğum içi scooter diye belirttim, 100'ü geçince çok ses oluyor, kulaklıksız uzun yola çıkmıyorum.

Kardeşim paraya kıyıp schubert kask almıştı o da rüzgar sesinden şikayetçi, kulak tıkacı kullanıyor o da. Daha önceki shoei kaskında da kulak tıkacı kullanmıştı.

Nolan N87 kaskım vardı önceden, o caberg kaska göre daha az ses alıyordu ama yine kulak tıkacı ister.

Yani kask alırken sesine çok bakmayın, hepsi ses alıyor, en pahalı kasklarda bile ses alıyor diyenler çok, kulak sağlığı için kulak tıkacı şart.

Motosikleti
    Mondial Drift L CBS
    Ne olur ne olmaz yazayım; LS2 Storm çok ses geçirmiyor. fiyat bandında olan bir kask olduğu için yazayım dedim. Ama daha iyi seçenekler vardır sanırım.
    Gemileri yak kaptan. Sana da motor alalım.

Değerli arkadaşlar benim sorunum ses, gürültü vs değil; öncelikli sorunum içeriye çok rüzgar alması.

Bu konuda başarılı bir kask önerisi olursa çok sevinirim.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı reo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Değerli arkadaşlar benim sorunum ses, gürültü vs değil; öncelikli sorunum içeriye çok rüzgar alması.

caberg duke 2 kaskım içeriye rüzgar almıyor, kışın rahatım. sharp testlerindne 5 yıldız almış yeterince güvenli bir kask, shoei ya da schubert gibi markalara param yetmeyince bunu almıştım, 6bin lirayı geçmiştir şimdi belki.

Nolan N87 kask da içeri rüzgar almıyordu ama üstündeki havalandırmasını açınca yazın kafayı serin de tutuyordu yeterince. O caberg'e göre daha sessizdi. Onu da kullandım hatta kazada test edip emekliye ayırdım, kafamı korudu. Ama onun da fiyatı uçmuş, zamanında ucuz diye almıştım.

Normalde kasklarda üreti hatası yoksa vizör kapalıyken içeri rüzgar almaması lazım zaten, rüzgar alan kask nasıl oluyor ki? en fazla açılıp kapanabilen havalandırmalarından rüzgar alır kapalıyken oralardan da almaması lazım.
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı reo adlı üyeden alıntı Mesajı göster

İçine rüzgar alan kask gürültülü olur zaten; bir kaskın sessiz olması için ilk şart içine rüzgâr almaması, diğerleri sonra geliyor.

Birkaç önemli unsur var:

1. Kaskın ölçüsü tam olacak; kafaya tam oturmayan, gevşek kasklarda boyun çevresi izolasyon yerlerinden hava girişi olacaktır.
    2. Vizör tam kapanmalı; izolasyon çıtaları ile vizörün tam ve sıkı temas etmesi lazım, yoksa yukarıda @espresson'nun belirttiği şekilde ses yapacaktır.
    3. Kaskın çene tarafında rüzgar siperliği olacak; bu siperlik yoksa çene altından içeri çokça rüzgar alacaktır, özellikle naked kullanıyorsanız göğsünüze vuran rüzgar direkt yukarı çene altından kaskın içine dolar. (Bu olmazsa olmaz bir özellik!)
    4. Kaskın kabuğunun ve havalandırma kanallarının tasarımının rüzgar sesinin en az olacağı şekilde olması gerekir.
    5. Motosikletin rüzgar siperliği varsa onun türbülanslı havayı tam boyun ve kafa seviyesine vermeyeceği şekilde ayarlamak veya bu şekilde bir yenisi ile değiştirmek gerekebilir.

Böyle...

Açıkçası 5-6.000₺ bütçe ile bu özelliklerde bir kask var mı bilmiyorum. Sanırım bugünlerde ortalama bir kask almak için bile 14-15.000₺ civarlarında bir bütçe ayırmak gerekir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:54 ----------

Sonradan ekleme:

Evet sorun anlaşıldı; sizin LS2 FF352 kaskta çene tarafında rüzgar siperliği yok. Sizin sorun tamamen bundan kaynaklanıyor. Çenede rüzgar siperliği olan kasklara bakmanız gerekiyor. (Boyun perdesini çıkarmadığınızı farzediyorum; onu çıkardıysanız takıp öyle deneyin, rüzgar anlamlı ölçüde azalacaktır.)

(1:28'de açıkça görünüyor...)

https://www.youtube.com/watch?v=NjepYdPB4VY

espresso ve tommygun bunu beğendiler.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İçine rüzgar alan kask gürültülü olur zaten; bir kaskın sessiz olması için ilk şart içine rüzgâr almaması, diğerleri sonra geliyor.

Birkaç önemli unsur var:

1. Kaskın ölçüsü tam olacak; kafaya tam oturmayan, gevşek kasklarda boyun çevresi izolasyon yerlerinden hava girişi olacaktır.
    2. Vizör tam kapanmalı; izolasyon çıtaları ile vizörün tam ve sıkı temas etmesi lazım, yoksa yukarıda @espresson'nun belirttiği şekilde ses yapacaktır.
    3. Kaskın çene tarafında rüzgar siperliği olacak; bu siperlik yoksa çene altından içeri çokça rüzgar alacaktır, özellikle naked kullanıyorsanız göğsünüze vuran rüzgar direkt yukarı çene altından kaskın içine dolar. (Bu olmazsa olmaz bir özellik!)
    4. Kaskın kabuğunun ve havalandırma kanallarının tasarımının rüzgar sesinin en az olacağı şekilde olması gerekir.
    5. Motosikletin rüzgar siperliği varsa onun türbülanslı havayı tam boyun ve kafa seviyesine vermeyeceği şekilde ayarlamak veya bu şekilde bir yenisi ile değiştirmek gerekebilir.

Böyle...

Açıkçası 5-6.000₺ bütçe ile bu özelliklerde bir kask var mı bilmiyorum. Sanırım bugünlerde ortalama bir kask almak için bile 14-15.000₺ civarlarında bir bütçe ayırmak gerekir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:54 ----------

Sonradan ekleme:

Evet sorun anlaşıldı; sizin LS2 FF352 kaskta çene tarafında rüzgar siperliği yok. Sizin sorun tamamen bundan kaynaklanıyor. Çenede rüzgar siperliği olan kasklara bakmanız gerekiyor. (Boyun perdesini çıkarmadığınızı farzediyorum; onu çıkardıysanız takıp öyle deneyin, rüzgar anlamlı ölçüde azalacaktır.)

(1:28'de açıkça görünüyor...)

Teşekkür ederim.
    Tespitleriniz doğru ve önerilerinizi dikkate alacağım.

X-Slim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    23' Tvs Jupiter 110 CC
    Kulak tıkacı kesin çözüm olacak gibi duruyor , kask almaya gerek yok
    espresso bunu beğendi.

Anahtar ifade "çene rüzgar pedi" olacakmış. Sorunumun birinci dereceden çözümünü içeriyor.
    @Cyan ayrıca teşekkür ederim.
    espresso ve Cyan bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)