Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motoru açmak ya da açmamak, işte bütün mesele bu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2023 MT-25 ABS
    Selamlar.
    MT-25 sayfasına bakınca şöyle yazıyor:

Maksimum güç 26.4kW (35.9PS) @ 12,000 rpm
    Maksimum tork 26.6Nm (2.3kgf+m) @ 10,000 rpm

Bu motoru en verimli şekilde kullanmak için hangi devirde vites değiştirmek gerekir?
    Fazla üzmeyeyim, bağırtmayayım deyip, 5000-6000 devirlerde mi dolanayım?
    Yoksa 10000 rpm civarlarında mı gezineyim?

1-1000 arası 7600 deviri,
    1000-1600 arası da 8700 deviri geçmeyin yazıyor kitapçığında.

Böyle spesifik değerler vermesinin nedenini anlamaya çalışıyorum.

Göstergenin de resmini koyayım dedim ama beceremedim.
    Göstergedeki devir çizgisinin eğimli oluşu bir şey ifade ediyor olmalı.
    Mesela 1000'den 8000'e kadar yukarı doğru çıkan bir çizgi iken, 8000-15000 arası düz bir çizgi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Sürdüğün yolda kaçla gitmen gerekiyorsa onunla git.

Motosikletin hızını demiyorum motorun hızını diyorum diyeceksin, aynı şekilde cevaplayabilrsin.

Hiç bir bloğun öyle sihirli olması gereken bir devri yok. Kullanımın sırasında neye ihtiyacın varsa ona göre bir vites ve devir seçersin. An geliyor 3000rpm'de gidiyorum an geliyor 10bin rpm'de gidiyorum. Bunun yazılı kuralı olmaz ki.
    sayarsoft, yaşlıveacemi ve abyasar bunu beğendiler.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sürdüğün yolda kaçla gitmen gerekiyorsa onunla git.

Motosikletin hızını demiyorum motorun hızını diyorum diyeceksin, aynı şekilde cevaplayabilrsin.

Hiç bir bloğun öyle sihirli olması gereken bir devri yok. Kullanımın sırasında neye ihtiyacın varsa ona göre bir vites ve devir seçersin. An geliyor 3000rpm'de gidiyorum an geliyor 10bin rpm'de gidiyorum. Bunun yazılı kuralı olmaz ki.
    Aslında bunun da bir kuralı var sevgili Killingroad.

Hangi motor olursa olsun , gazı açtığındaki hızlanma isteği ile kapattığın andaki yavaşlama direncinin birbirine benzer olduğu devirler makinaların en sevdiği ve verimli çalışarak az yakıp çok kaçtığı devirlerdir. Bu aralıkta motorun tork eğrisi düz ve maksimumdadır. En uzun ve düz tork eğrisine sahip motorlar üç silindirlilerdir.

Sevgilerimle
    sayarsoft ve Gaahl bunu beğendiler.
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Motosikleti
    2023 MT-25 ABS
    Zaman ayırıp cevap yazdığınız için teşekkürler.
    Her yazdığınızla yeni bir şey öğreniyorum.

Normal bir yolda giderken, önümde 3 seçenek olduğunu düşünelim.
    3. vites 8000 devir, 4.vites 7000 devir, 5. vites 6000 devir
    Sayıları tamamen salladım. Hepsinde de hızın aynı olduğunu düşünelim.
    Sonuç olarak motorsikleti devirli kullanmak mı iyidir, yoksa devirsiz mi?
    Özellikle benimki gibi 250 cc bir motoru?

Göstergesinde 15bin devir yazan bir motorun ortasına denk gelen 7500-8000 aralığı mıdır makbul vites değiştirme devri?
    Ya da yok mu böyle bir kural?

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Abimiz oturmuş vidyo yapmış (hem de tam bugün). İzleyeyim uğurcuğum.
    sayarsoft, computeus ve abyasar bunu beğendiler.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    rodajda maksimum devrin yarısını geçme, sonrasında da tek bilekte uzun süre yüksek devir kullanma.

ikinci el alırsan 90% canını çıkarmışlardır, yakında elinde patlar.
    sayarsoft bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Uzun ömür ve yakıt verimi için 80 km/s e geldiğinde artık 6. vitese atmış olman gerekir , hafif bir rampaya gelince bir vites düşürebilirsin yada düz yolda akselerasyona başlamadan önce gazı daha çok çevirmek yerine bir vites küçültebilirsin , tapagaz kullanacaksan her vitesde 10.000 deviri görerek en hızlı şekilde motorun son hızına ulaşabilirsin , elbette bunun bedelini aynı mesafede iki misli tüketerek ödersin , gözünü korkutup efendi gibi sürmen için şunu ekliyorum bir motorun performansını en çok etkileyen parçalar en pahalı parçalarıdır yani pistonlar ve krank , sık sık 10.000 devirde kullanılan bir motoru söküp piston çapı ve krank yataklarını ölçtüğümüzde , sürekli 5000 devirde kullanılan aynı motora göre milimetrenin dörtde biri kadar fazla aşındığını görebiliriz , yeni nesil motorlar için birinci kademe bile piston ve krank artık üretilmediği için ancak ciddi masraflarla motoru yenileyebilir yada yeni başlamış bir çaylağa kakalayabilirsiniz :D gerçekleri özet geçtim..
    Motoseverrr, sayarsoft, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    2023 MT-25 ABS
    Teşekkürler tekrar.
    Bütün bunlardan benim anladığım motoru incitmeden kullanmam gerektiği.
    Bir yerlerde, motorsikletler motorlarını devirli kullanmak lazım, araba motorları gibi değil diye bir şey okumuş veya duymuştum.
    Sanırım yanlış. Neyse yol yakınken bunu öğrendiğim iyi oldu. Benim motorun ilk sahibi benim ve daha 1400Km'de. Rodajı bile bitmedi garibimin.
    Galiba özellikle 250cc gibi düşük motorlarda performans alayım derken, motoru zorluyorlar, sonra da haşatı çıkıyor.
    espresso bunu beğendi.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Yüksek tempolu kullanmanın yüksek tempoluda giderleri olur , 2800 kilometre içinde değiştiğim fren hidroliği simsiyah olmuş ve 1 tane bujiside sizlere ömür. Değermiydi? Evet değerdi .
    sayarsoft bunu beğendi.

Motosikleti
    2023 MT-25 ABS
    Tiger Sport 660 için seyrettiğim bir videoda, testi yapan yabancı arkadaş, neredeyse hep 3.viteste gittim demişti. Motor güçlü olunca çok vites değiştirmeye de gerek olmuyor sanırım. Benim gibi efendi efendi süren birisi için acaba 250cc yerine bunu mu alsaydım diye hep düşünüyorum.
    Şimdi gaz/debriyaj hassasiyeti kazan diye düşük cc ile başla diyorlar ama MT-25'de de gazı doğru dürüst kullanmazsan acı sonuçları olabilir.
    TS660 ile başlamış olsam ne olurdu? Gazı kullanmayı ona göre öğrenecektim. Motorların fiyatları her gün artıyor. Zaten gelecek sene almam gereken bir motoru bugün alıp onunla devam etsem olmaz mıydı?

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı sayarsoft adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tiger Sport 660 için seyrettiğim bir videoda, testi yapan yabancı arkadaş, neredeyse hep 3.viteste gittim demişti. Motor güçlü olunca çok vites değiştirmeye de gerek olmuyor sanırım. Benim gibi efendi efendi süren birisi için acaba 250cc yerine bunu mu alsaydım diye hep düşünüyorum.
    Şimdi gaz/debriyaj hassasiyeti kazan diye düşük cc ile başla diyorlar ama MT-25'de de gazı doğru dürüst kullanmazsan acı sonuçları olabilir.
    TS660 ile başlamış olsam ne olurdu? Gazı kullanmayı ona göre öğrenecektim. Motorların fiyatları her gün artıyor. Zaten gelecek sene almam gereken bir motoru bugün alıp onunla devam etsem olmaz mıydı?
    MT 25 dediğimiz motosiklet alt devirleri ölü bir motosiklettir, yani bunun gaz tepkimeleri bile fazla geliyorsa Tiger Sport size ciddi derecede aşırı gelecektir. Mesele bu motosikletleri gazı açtığımızda gidebilmek değildir, asıl gayemiz bu gücü virajlar ve acil durumlarda iyi yönetebilmemiz önemli olan durumdur. Daha doğru düzgün fren yapamayan ve motosikletin dinamiğini çözmemiş olan bir insana bu motosikletleri vermek o kişiye ölüm fermanını imzalanması demektir. Mesela A sınıfı ehliyetini yeni almış birine bu tarz motosikleti verirsek yüksek ihtimalle ilk virajda doğru frenleme veya konumlama alamayacağı için sonuç hüsran olacaktır, elbette eğitim işin seyrini değiştirecektir ama insanlar olarak sevilmeden sevemiyoruz , bu işin bana kalırsa motosiklete ilk adım atılacaksa scooter ile olmalı, debriyaj ve vitesle uğraşmadan trafiğin seyrini ve konumlanmasını en güzel scooter ile öğrenilir. İlk motosiklet trafiğin seyrine hız uyduracak kadar gitse yeterli ve gitmesinden daha iyide durabilmeli. 110 cc scooteri düşürmenizle 600 lük bir motosikleti düşürmenizin acısıda maddi ve manevi olarak bir olmayacak, belki birinde 1000-2000 Tl ile kurtabilecekken birinde 20.000 Tl’den kapı açılınca hiç hoş şeyler olmayacaktır , tekerlerimiz düz bassın .
    sayarsoft bunu beğendi.

Motosikleti
    Tiger Sport 660 için seyrettiğim bir videoda, testi yapan yabancı arkadaş, neredeyse hep 3.viteste gittim demişti. Motor güçlü olunca çok vites değiştirmeye de gerek olmuyor........

3 ile gitmesinin sebebi motosikletin hacmi yada gücü ile alakalı değilde tamamen yol şartlarıyla alakalıdır , çevre yolunda akan trafikte yada herhangi bomboş bir yolda hız sınırlarınıda ihlal etmeden rahatça 80 km/s e çıkabiliriz , şimdi diyelim ki motorumuz gayet güçlü 1400 cc Kawasaki GTR ee hep 3 ile mi gideceğiz aynı motorla sağlı sollu üst üste virajlı arada 100-150 mt düzlüklerin olduğu bir yola geldiğimizde ani hızlanmalar yapmak istiyorsak ki test sürüşlerinde genellikle performanslı sürülür , tüm bu güzergahı 3. vitesle geçebiliriz , bu sayede debriyaja vitese ve frene fazla dokunmadan gaz açar hızlanır gazı keser kompresyonla yavaşlarız , aynı yolda vitesi 4 de tuttuğumuzda alt devirlerde daha yavaş hızlanır kompresyondan daha az yararlanır freni biraz daha fazla kullanırız , bu senaryo haricinde rampa çıkarken özellikle iki kişi ve çantalar doluysa vitesi ekonomi yapacam diye 6 da tutmak tam tersi hem tüketimi artırır hemde motoru yorar , hemen vitesi 5 yada 4 e alıp devri normalden biraz yüksek tutman iyidir..motorunu tanıdıkça hangi rampayı hangi vitesle çıkabileceğini yada dümdüz yolda vitesleri hangi hızda değiştirmen gerektiğini zaten anlarsın ;)
    sayarsoft ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    2023 MT-25 ABS
    Sağolun cevaplar için.

Limit noktası ile aranıza hiçbir sürpriz girmesin...

Motosikleti
    Sağolun cevaplar için.

Limit noktası ile aranıza hiçbir sürpriz girmesin...
    Güzel dileğin için teşekkürler ama o sürpriz herzaman yaşanabiliyor ki daha iki üç ay önce bende yaşadım o sürprizi , "ele verir talkını kendi yutar salkımı" sözünü hakedercesine arada deli gibi sürebiliyoruz işte bizde insanız birader
    sayarsoft, espresso ve tommygun bunu beğendiler.

Motosikleti
    Scrambler
    Motorun Rodajı denilen şey ilk 40-50 km de biter. Zaten Rodaj olan tek yer segmanlar,dolayisi ile ve silindirin iç cidarıdır. Rodajda madeni yağ kullanılır. 40-50 km sonunda degistirilir. Sadece olay bu kadar.

Motor optimal calisma isisina gelene kadar beklenir, soguk motor yada harareti yuksek motor ile rodaj yapilmaz. Dusuk vitesler harici 1_2 vites gibi. Tam gaz yuklenilir, hizlanma saglanir motorda, devir kesiciye sokmadan. Ve gazı tam kapatarak Kompresyon- dekompresyon islemi yapilir. Rodaj denilen şey pistondaki segmanlarin silindirin cidarında olusturduğu alt ve üst ölü noktaları arasinda yuzeyde segmanlar basinc ile acilacak ve tam puruzsuz bir yuzey olusacaktır. Boylece aradan yag ve basinc kacaklari olmayacaktir. Segmanlari basinc ile acilmaya zorlamazsaniz rodaj olmaz, yani 500 km yavas git ile rodaj olmuyor.

Bu arada fabrikada ısıl islem gormus monte edilip calistirilmis diger parcalarin Rodaji olmaz. Rulman, krank mili, egzantrikler, subaplar vs.

Aktarma organlarinda da rodaj onemsizdir, zaten ilk yag degisimi kisa surede yapilacagi icin en fazla mikro metal talasini atarsiniz degistilen yag ile birlikte.

Madeni yagda sicakliga dikkat edin, asla hararet yaptirmayin. Ve en fazla 40-50 km de filtreyle beraber degistirin yaginizi.

Ha birde fren balatalari ve lastikler icinde yeni aldiginizda dikkat edin frenleri %50 gucle sıkarsiniz belirli bir hiza cikip balataların en dıs yuzeyleri zorlanmadan hafif tabaka vermeli. Lastiklerde de dış mumlu tabakasini atana kadar limitleri zorlamayin. Onlarında olacagı 50 km en fazla.

Yani moralinizi bozmak gibi olmasın ama bu km leri gecmis kisiler Rodaj yapamazlar artık. Rodajlari coktan bitmistir. Ortalama bir motora sahip olurlar.

Sentetik yağlar kaydiricilik ve film kaplama ozelliginden dolayi rodaja uygun degildir.
    sayarsoft bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı BoraKara adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun Rodajı denilen şey ilk 40-50 km de biter. Zaten Rodaj olan tek yer segmanlar,dolayisi ile ve silindirin iç cidarıdır. Rodajda madeni yağ kullanılır. 40-50 km sonunda degistirilir. Sadece olay bu kadar.

Motor optimal calisma isisina gelene kadar beklenir, soguk motor yada harareti yuksek motor ile rodaj yapilmaz. Dusuk vitesler harici 1_2 vites gibi. Tam gaz yuklenilir, hizlanma saglanir motorda, devir kesiciye sokmadan. Ve gazı tam kapatarak Kompresyon- dekompresyon islemi yapilir. Rodaj denilen şey pistondaki segmanlarin silindirin cidarında olusturduğu alt ve üst ölü noktaları arasinda yuzeyde segmanlar basinc ile acilacak ve tam puruzsuz bir yuzey olusacaktır. Boylece aradan yag ve basinc kacaklari olmayacaktir. Segmanlari basinc ile acilmaya zorlamazsaniz rodaj olmaz, yani 500 km yavas git ile rodaj olmuyor.

Bu arada fabrikada ısıl islem gormus monte edilip calistirilmis diger parcalarin Rodaji olmaz. Rulman, krank mili, egzantrikler, subaplar vs.

Aktarma organlarinda da rodaj onemsizdir, zaten ilk yag degisimi kisa surede yapilacagi icin en fazla mikro metal talasini atarsiniz degistilen yag ile birlikte.

Madeni yagda sicakliga dikkat edin, asla hararet yaptirmayin. Ve en fazla 40-50 km de filtreyle beraber degistirin yaginizi.

Ha birde fren balatalari ve lastikler icinde yeni aldiginizda dikkat edin frenleri %50 gucle sıkarsiniz belirli bir hiza cikip balataların en dıs yuzeyleri zorlanmadan hafif tabaka vermeli. Lastiklerde de dış mumlu tabakasini atana kadar limitleri zorlamayin. Onlarında olacagı 50 km en fazla.

Yani moralinizi bozmak gibi olmasın ama bu km leri gecmis kisiler Rodaj yapamazlar artık. Rodajlari coktan bitmistir. Ortalama bir motora sahip olurlar.

Sentetik yağlar kaydiricilik ve film kaplama ozelliginden dolayi rodaja uygun degildir.
    Bu bilgiyi bir yerlerde mi okudunuz yoksa tamamen kendi deneyiminiz mi ?

Su ana kadar okudugum dökümanlar bana tam tersini söylüyor süpheye düstüm.

Sevgilerimle
    sayarsoft bunu beğendi.

Motosikleti
    2023 MT-25 ABS
    Ben de bunu anlamıyorum. Yamaha kitapçığında ne deniyorsa, onu yapmaya çalıştım ben. Moturu verilen üst devir limitini üstüne çıkarmadan, bol bol vites değiştirip, farklı farklı devirlerde çalıştırıp, 40-50 km turlar halinde dolaştım. Yani zaten etrafta dolaşınca böyle olmak zorunda. Yoksa otobana çıkarsanız böyle olmaz tabii. Bazı üst model motorlarda (S1000RR) rodaj 300km diye biliyorum.Benim motorda 1600 km'ye kadar rodaj sürüyor. Nerede kaldı 40-50 km.

Sürprizler hep oluyor. Umarım hepsinden kontra, montra, acil fren derken, sıyrılmayı beceririz.
    Ben motora 50 yaşında, 30 yıllık trafik okuma tecrübesi ile başladım. Bir de trafiğe ilk defa motorla çıkanlar var.
    Onlar için endişelenmemek mümkün değil.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Eyvah rodaj konusu!

Forumda açtığım nadir başlıklardan birini ekleyeyim madem.

Karışık ve tartışmalı bir konu.
    sayarsoft ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Arkadaşlar saçma sapan rodaj hikayelerini okuyup kendinizi yormayın , gazı aç kapat , kompresyona bindir segmanı gerdir , sabit hızda gitme gibi şeylerle meşgul etmeyin yolda kendinizi , yeni motorunuza alışma sürecinde trafiğe konsantre olun emniyetle sürün , rodaj denilen şey esasen iki aşamadır , sizin yapacağınız tek şey ilk 1000 km yüksek devirlere çıkmayın yeterli , bu sürede piston segman yatak yorgan birbirine alışır ki bu süreç bile yeni nesil motorlarda çokda elzem değil zira silindirlerde artık inanılmaz bir kaplama teknolojisi var , ikinci aşamayı merak ediyorsanız motorunuzun egzoz çıkışına parmağınızı sokun içeride kadife kumaş gibi hissettiren bir tabakaya dokunacaksın , aynısı piston silindir segmanların etrafında da oluşacaktır ve bu süreç 5000 km gibi tamamlanır , adına faydalı kurum denilen bu tabakanın kompresyonun artmasına büyük faydası vardır , kompresyon arttıkça motorun performansı artar yakıt tüketimi düşer , hatırlayanlar varsa geçmiş yıllarda motor yağı konularında yağınızı gereksiz yere erken değiştirmeyin motora zarar verirsiniz yazmıştım , bazı arkadaşlarda saçmalama gibisinden birşeyler yazmıştı , yağların içinde kimyasal deterjanlar vardır ve ilk 100 km de motorun içinde temizlik yaparlar , işte bu deterjanlara çok sık maruz bırakılan motorlarda yukarıda bahsettiğimiz kompresyonu yükselten faydalı kurum tamamen yok olur , rodaj hakkında o kadar çok efsane varki adam yeni aracının keyfini süremiyor , rodaj yapacam diye hep bir telaş hali , yola çıkın ve sakince sürün bu sürede hem yeni motorunuzu tanırsınız hemde rodaj denilen süreç geçer ;)
    espresso, sayarsoft, mehmetyasin ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar saçma sapan rodaj hikayelerini okuyup kendinizi yormayın , gazı aç kapat , kompresyona bindir segmanı gerdir , sabit hızda gitme gibi şeylerle meşgul etmeyin yolda kendinizi , yeni motorunuza alışma sürecinde trafiğe konsantre olun emniyetle sürün , rodaj denilen şey esasen iki aşamadır , sizin yapacağınız tek şey ilk 1000 km yüksek devirlere çıkmayın yeterli , bu sürede piston segman yatak yorgan birbirine alışır ki bu süreç bile yeni nesil motorlarda çokda elzem değil zira silindirlerde artık inanılmaz bir kaplama teknolojisi var , ikinci aşamayı merak ediyorsanız motorunuzun egzoz çıkışına parmağınızı sokun içeride kadife kumaş gibi hissettiren bir tabakaya dokunacaksın , aynısı piston silindir segmanların etrafında da oluşacaktır ve bu süreç 5000 km gibi tamamlanır , adına faydalı kurum denilen bu tabakanın kompresyonun artmasına büyük faydası vardır , kompresyon arttıkça motorun performansı artar yakıt tüketimi düşer , hatırlayanlar varsa geçmiş yıllarda motor yağı konularında yağınızı gereksiz yere erken değiştirmeyin motora zarar verirsiniz yazmıştım , bazı arkadaşlarda saçmalama gibisinden birşeyler yazmıştı , yağların içinde kimyasal deterjanlar vardır ve ilk 100 km de motorun içinde temizlik yaparlar , işte bu deterjanlara çok sık maruz bırakılan motorlarda yukarıda bahsettiğimiz kompresyonu yükselten faydalı kurum tamamen yok olur , rodaj hakkında o kadar çok efsane varki adam yeni aracının keyfini süremiyor , rodaj yapacam diye hep bir telaş hali , yola çıkın ve sakince sürün bu sürede hem yeni motorunuzu tanırsınız hemde rodaj denilen süreç geçer ;)
    Teorilerin ilgimi cekti sampiyon .Seninle mutlaka yol yapip sohbet etmem lazim . Sende bana köfte ismarlarsin artik.

Sevgilerimle
    sayarsoft bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)