Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklette ön tekerden gelen ses

Motovento
    REKLAM ALANI

https://youtube.com/shorts/4cIAmcACwbI?feature=share

Merhabalar, Arora cappucino 125 motorum var henüz 285 kilometrede.Garantisi devam etmekte.

Sürüşe ilk başladığım anda böyle bir ses mevcut değil ancak sonradan sürüş esnasında bu şekilde ötmeye başlıyor. Balatalar ile mi alakalı, ön teker rulmanları ile mi alakalı çözemedim.

Daha önce yaşamış birisi var mı ? Ne yapmalıyım

Ayrıca videoda görüldüğü üzere ilk 2'sinde ses geliyorken 3. de gelmiyor. Sürüş halinde iken de bu şekilde ses bi gidip bi gelebiliyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Lambretta V200 Special, Peugeot Django 150 Sport
    Ön tekerlek bilyelerinden olabilir.

Ön teker rulmanı

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aynı ses bende de var; dikkat edersen sanırım seninde sadece tekeri döndürürken aynı noktada ötecektir diye düşünüyorum.

bendeki problem ön diskin inceden yamulması, ustalara götürdüm hiçbir zararı yok.

Motosikleti
    nc750x
    ön diskte yamukluk var ondan yapiyor

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Sorun disk değil de rulmandansa (bilye) bir gün yolda kilitlenip size kaza yaptırması muhtemel, ben eski motorumda arka teker rulmanı dağılması nedeniyle dağda, köyde yolda kalmıştım.
    espresso bunu beğendi.

Eğer disk yamulmasından dolayı ise bu şekilde ne kadar kullanırsam kullanayım bir zararı yok ancak sesin gitmesi için de tek yapmam gereken diski değiştirmek değil mi ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:45 ----------

Problemin disk yamulmasından mı yoksa rulman kısmından mı olduğunu nasıl anlayabilirim ?

Motoru sıfır aldım ve henüz 300 km'de. Daha yeni bi motorda umarım rulman kısmından gelmiyordur. Diski de yamultacak ne yaptım bilemiyorum.. çok enteresan.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    videoda eleman da söylüyor, balata sıkıyor. dikkat edersen tekerlek zor dönüyor. o ses de balata-disk sürtünme gıcırtısı, o her araçta olabilir, zamanla geçer.

ya balata yeterince gevşemiyor ya da arasına pislik doldu temizlenmesi gerek.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Balata-disk sesi bu, normalde yeni değişilen balatada hafif bir sürtme sesi ile döner ama alıştıktan sonta sessiz bir şekilde döner. Diskiniz yamuksa sağ manette geri bildirim hissedersiniz çünkü diski yamukluğu kaliperlere şiddet uygular ve manette size bir his verir (ciddi yamukluk varsa). Yamuk disk kaliper lastiklerini bozabilirve oda ilerleyen zamanlarda kaliperin yüzmesini engelleyerek balatanın tek taraflı bitmesine sebep verir. Kaliperi sökülüp bir temizliği yapıldıktan sonra tekrar deneyin, eğer yine devam ediyorsa diski değiştirme yoluna girebilirsiniz.

Üstadım dediğin gibi tek bir yerde sürtüyor ve hep orada ses geliyor. Büyük ihtimalle disk yamuk.

Fren temizleme spreyi sıktığımda bir süre ses kesildi. Ardından tekrar başladı. Artık sesi sorun etmiyorum çünkü balata yeni olduğu için normaldir diye düşünüyorum.
    Şu an servise götürdüğümde bahsedeceğim olay balatanın tek bir noktada disk'e sürtmesi. Artık disk mi yamuktur ne ise onlar buluversinler. Sorun çözüldüğünde de son durumu buradan güncellerim.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı UmutSahin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstadım dediğin gibi tek bir yerde sürtüyor ve hep orada ses geliyor. Büyük ihtimalle disk yamuk.

Fren temizleme spreyi sıktığımda bir süre ses kesildi. Ardından tekrar başladı. Artık sesi sorun etmiyorum çünkü balata yeni olduğu için normaldir diye düşünüyorum.
    Şu an servise götürdüğümde bahsedeceğim olay balatanın tek bir noktada disk'e sürtmesi. Artık disk mi yamuktur ne ise onlar buluversinler. Sorun çözüldüğünde de son durumu buradan güncellerim.
    aynı bendeki olay işte.
    bir zararı yok
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler